Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pmwas

Naręczny IWC z 1906.roku

Rekomendowane odpowiedzi

Taki dezel - pokazywałem w "nowych nabytkach".

 

IWC (ze swoją amerykańsko-szwajcarską historią), wczesny zegarek naręczny, do tego złoty i jeszcze rosyjskie próby złota (!).

Po prostu nie mogłem nie mieć, choć widac było z daleka, że stan daremny.

 

Naprawę musiałem zacząc od dopasowania osi sekundowej.

Koło musiałem zamontować na mosiężnej obręczy i nie jest idealnie wycentrowane, ale - z drugiej strony - decentracja nie jest też duża, bo zazębia sie prawidłowo z osia koła wychwytowego...

 

 post-2232-0-55374800-1582224457_thumb.jpg

 

Oś jest niebieska, bo usiałem zeszlifować nieco czopy, by pasowały do łożysk...

 

Kolejnym znaleziskiem jest brak śrubeczki zwalniającej wałek.

Nie ma jej dlatego, że tiret nie jest oryginalny.

Ma - zresztą - śrubeczkę... OD STRONY TARCZY :)

 

Myślę zresztą, ze poważne ubytki emalii to po prostu sutek nieudanej próby jej nadpiłowania/nawiercenia celem odsłonięcia nowej śrubki...

Na szczęście - luz w otworku koperty jest na tyle duży, ze pozwala z łatwością zdjąć tarczę i zwolnić wałek... 

 

post-2232-0-46393300-1582224646_thumb.jpg

 

Ten mechanizm posiada już typowe dla IWC koła naciągowe montowane w płytach. 

Widać wprowadzono je około 1906 roku, bo podobny mechanizm z roku 1905 takowych nie posiada...

 

Poza tymi kołami, mechanizm - od strony projektu - to nic specjalnego - standardowa przekładnia, wychwyt szwajcarski i prosty mechanizm nastawczy...

 

post-2232-0-81469200-1582224771_thumb.jpg

 

Zegarek posiada bimetaliczny balans kompensacyjny.

Zamocowanie (nieoryginalnego chyba) klocka włosa w półmostku - istny koszmar...

 

post-2232-0-93539700-1582224866_thumb.jpg

 

Tarcza jest mocowana trzema śrubkami od boku.

Jak wspomniałem - w tej akurat kopercie da się to zrobić, w innych byłoby gorzej.

 

post-2232-0-16219400-1582224924_thumb.jpg

 

I już. Nie przejmujcie pozycją wskazówki godzinowej - ona też żyje troszkę swoim życiem...

 

post-2232-0-10039200-1582224987_thumb.jpg

 

Intern'l Watch Co. 1906. rok. Cudo :)

 

Miałem to dzisiaj w pracy i działa :) Nawet "trzyma" czas...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy zegarek.

Bardzo interesujący zegarek.

 

 

Datowanie ?

Podajesz 1906.

Po numerze widocznym na zdjęciu 378828

Niepewne, może raczej 1907

(Valid entry in "Index of Movement Numbers"

1907 378,701-379,300 Sav. c. 64 - 12lig.)

Według bazy danych: date your iwc.

 

Niby jeden rok błędu to nie problem ale...

Na rok 1906 datowany jest pierwszy znany zegarek naręczny IWC sprzedany w styczniu 1907 w Anglii.

post-89854-0-84502000-1582281115_thumb.jpg

Podaję za stroną: https://www.vintagewatchstraps.com/blogiwcwristwatches.php gdzie autor powołuje się na potwierdzenie z IWC.

Warto zauważyć, że w tym zegarku jest przycisk (pin, pusher) do nastawy wskazówek.

 

W twoim tego nie ma.

No to co to jest?

Sav.cal 64. 12 lig.

Średnicę sam możesz zmierzyć, że savonette to widać ale czy to jest caliber 64 ?

Ma dwie pozycje koronki, drugą wyciągniętą do nastawy wskazówek więc to może cal 64T ? No chyba nie ; data się nie zgadza, za wcześnie o 10 lat !!!

Więc to cal 64 ale z przeróbką.

Napisałeś "Kolejnym znaleziskiem jest brak śrubeczki zwalniającej wałek.

 

Nie ma jej dlatego, że tiret nie jest oryginalny.

 

Ma - zresztą - śrubeczkę... OD STRONY TARCZY :)"

 

Ja myślę, że jest oryginalny, może nawet jest bardzo BARDZO ORYGINALNY.

 

To może być przeróbka fabryczna IWC, testowa. Prototypowe rozwiązanie na odejście od przycisku do nastawy wskazówek.

 

W twoim mechaniźmie brak sprężyny i dźwigni do cofania przycisku. BRAK JEST RÓWNIEŻ MIEJSCA W PŁYCIE GŁÓWNEJ NA TĘ SPRĘŻYNĘ. Planowany brak miejsca na niepotrzebną już sprężynę. Różnice konstrukcyjne można zobaczyć porównując z rysunkami z epoki np na stronie wcześniej cytowanej, lub z zdjęciami mechanizmów 64, i 63.

Mam takie co najmniej dwa. Niestety choruję więc ewentualnie dopiero za kilka dni.

 

 

TO CO TO JEST ?

Ja bym szukał odpowiedzi w IWC.

To może jest niezwykle ciekawa zdobycz.

Gratuluję i zazdroszczę.

 

 

PS.

Koło sekundowe.... Zęby bolą. Nie pokazuj tego ludziom z IWC mogli by cię rozstrzelać bez zadawania dalszych pytań.

Wskazówki .... To tak jakbyś chwalił się zabytkowym pięknym samochodem z różnymi kołami w tym jednym od traktora.

Edytowane przez szalony amator

  • What one fool can do, another can.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PS.

Koło sekundowe.... Zęby bolą. Nie pokazuj tego ludziom z IWC mogli by cię rozstrzelać bez zadawania dalszych pytań.

Wskazówki .... To tak jakbyś chwalił się zabytkowym pięknym samochodem z różnymi kołami w tym jednym od traktora.

Zwykle mosiężne wezydlo, zreszta pozyskane z Elgina. Tylko troszkę rozgniecione ;) Mam wrażenie, że troszeczkę przesadzasz z ekspresją.

 

Co do tiretu - mechanizm spotyka się z wersją z przyciskiem oraz tiretem - tylko ten tiret to inwencja zegarmistrza, oryginalny był ładny, polerowany. Śrubeczka była - jest na nią otworek w mostku.

Zgadzam się, ze za wcześnie na tiret.

 

Wskazówkę minutową ktoś kiedyś taką zamontował i ma. To niech ma.

Gdybym miał oryginalną, to bym wymienił.

 

Sekundnik to kolejny problem, bo ładne, malutkie sekundniki nie pasują na oś...

Można by jeszcze ponarzekać na tarczę, ze wstyd taką pokazać, na stan złoceń mechanizmu, na złe wyważenie balansu (odchyłki pozycyjne do ok 2 minut) w zasadzie mniej w tym zegarku jest elementów całkowicie dobrych :) ale takiego znalazłem i takiego mam.

 

Mam tez piękne zegarki, w całości „w oryginale” i w stanie niemal fabrycznym (np złotego Elgina) i ich nawet nie tykam, żeby nie uszkodzić - przecież nie wymieniłem oryginalnej wskazówki na taką „od traktora”.

 

To samo z moim rzadkim Elginem Hulburdem - co chwila ktoś szturmuje, ze wskazówki ma nieoryginalne. Biorąc pod uwagę że oryginalnych do Elgina 446 kupić się nie da, pozostaje jakos to przeboleć, względnie oddać na odzysk złota :D

 

Zobaczymy co powiedzą w IWC...

 

Ale koła im nie zamierzam pokazywać...

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update - wg dostępnych danych kaliber 64 powstawał w wersji z tiretem - w ograniczonych ilościach - już od około 1906. roku. Tabelka pokazuje jedną serię z roku 1906 z dopiskiem „Tir.” Co ciekawe - seria z której pochodzi moj zegarek nie ma żadnych dopisków. Zgadza się natomiast, ze jest to kal.64.

 

Faktycznie, wg tej tabelki jest to jedna z pierwszych serii mechanizmów z roku 1907., choć trudno oczywiście dokładnie powiedzieć kiedy konkretny egzemplarz wykończono (to czasem bywa w szczegółowych archiwach), bo przecież fabryka nie robiła mechanizmów po kolei wg numerow...

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek jest świetnym nabytkiem z ciekawą wartością historyczną, i powiem Ci że ja nie odważył bym się go nosić poza domem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skontaktowałem się z kolekcjonerem IWC - wysłał maila do IWC z zapytaniem - zobaczymy :)

 

Co do noszenia - właśnie siedzi ze mną na piwie :D

 

post-2232-0-65812400-1582314373_thumb.jpeg

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-2232-0-95448400-1582407993_thumb.jpeg

 

I na „rosyjską” półeczkę :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem odpowiedz - zegarek niestety nie został w ten sposób poskładany w IWC - kopertę dostał już poza fabryką...

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe - IWC nie przyznaje sie również do TARCZY tego zegarka - wg nich to nie jest ich tarcza (?!)...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.