Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Czesiek

Zegary wieżowe Cześka

Rekomendowane odpowiedzi

Już rozglądam się za jakąś flaszką ;) Tylko tak sobie myślę: ile tego trzeba na dwóch ...?

 

 

Oj, to kawał chlopa, więc radzę się przygotować dobrze....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, to kawał chlopa, więc radzę się przygotować dobrze....

Aj tam od razu chłopa ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i odpowiedź na mój post chyba muszę się dorzucić do tej flaszki hi hi. Faktycznie macie rację panowie akurat parę dni temu natrafiłem na C.F.Rochlitz z Berlina z 1914 roku fotki wrzuciłem do mojej galerii, fakt wychwyt, wzór płyt i mechanizm bicia taki sam

jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Witek

Edytowane przez witek731

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że odpowiedź na pytanie odnośnie producenta została udzielona już jakiś czas temu, pozdrowienia dla Trzebicza ;)

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I kolejny zegar wieżowy "na tapecie". Jest to zegar na wieży kościoła p.w. Św. Ducha w Moryniu. O jego historii i historii kościoła opowiem później. Tymczasem parę fotografii z sobotniego (28.09.2013 r.) wciągania tarcz na wieżę. To było trudne przedsięwzięcie, ale wszystko poszło zgodnie z planem i obyło się bez strat  ;)

 

Tarcze przed powieszeniem:

post-2710-0-01966100-1380473852_thumb.jpg

post-2710-0-19527900-1380474129_thumb.jpg

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciąg dalszy wieszania tarcz zegarowych na wieży kościoła p.w. Św. Ducha w Moryniu.

 

Połowa drogi tarcz na górę:

post-2710-0-39550500-1380474743_thumb.jpg

 

Prace kreślarskie przy dopasowywaniu tarcz do elewacji wieży (widok od środka):

post-2710-0-90876400-1380474794_thumb.jpg

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjęcia będą już ze wskazówkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IV to duża rzadkość na tarczy.

Fajne miasto, byłem tam przez chwilę lata temu i obiecałem sobie znów wrócić. Obiecałem...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Czesiek, a kto taką czwórkę namalował? Są jakieś źródła pokazujące taki kształt?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zrobiłem odkrywki konserwatorskie tarcz i ostatnimi cyferkami były właśnie takie jakie odtworzyłem. Na jednej z tarcz widać jeszcze ślady po kulach karabinowych z drugiej wojny światowej. Zachowałem je wszystkie ku pamięci i przestrodze ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za zegar?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w koncu przyszedł czas na wskazówki. Dzisiaj (08.11.2013 r.) rozpocząłem ich montaż.

post-2710-0-01361100-1383942703_thumb.jpg

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas najwyższy, bo chyba zaczyna coraz bardziej p(...)ć na wysokościach ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarant, faktycznie, gdy otworzę okienka tarcz na przestrzał, to łeb urywa - taki przeciąg :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm zegara wykonał mistrz Rochlitz z Berlina. Mechanizm zostal poddany przebudowie (chyba w latach 70') polegającej na zamontowaniu silnika elektrycznego do podmnoszenia obciążników. Ciekawy sposób - wkrótce zamieszczę rysunki tego rozwiązania i zdjęcia. Ale najpierw muszę omieść sterty pajęczyn z mechanizmu i zrobić jakiś porządek w budce zegarowej, bo tam jeszcze tylko dziada i baby brakuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rochlitz montował elektryczne naciągi na łańcuchach drabinkowych.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektryczny naciąg nie jest oryginalny, dlatego że ten kto go montował dość mocno zaingerował w konstrukcję płyty mechanizmu, Pierwotnie zegar był nakręcany korbą, która zachowała się do dziś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oto efekt mojej wczorajszej działalności na wieży. Są już wszystkie wskazówki na tarczach. Teraz kolej na pędnie i rozrząd. Mechanizmem zajmę się na końcu.

Przekładnie wskazań:

post-2710-0-33261200-1384080848_thumb.jpg

post-2710-0-95815200-1384080907_thumb.jpg

post-2710-0-54169100-1384080946_thumb.jpg

post-2710-0-28122900-1384080977_thumb.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż mechanizm, nie bądź Wiśnia...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niespodzianka dla Kiniola i nie tylko:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ruszyła kukułka na wieży kościoła w Moryniu. Jutro zrobię drobne poprawki i kolejny zegar wieżowy odżył :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.