Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pmwas

Chiński dupleks - w końcu!

Rekomendowane odpowiedzi

Polowałem od dawna, w końcu kupiłem - tanio na allegro lokalnie...

 

post-2232-0-07349900-1582834641_thumb.jpg

 

Stan taki se - kłopot ze sprężyną i urwany kwadracik do nastawiania.

Balans dobry, zatem powinno być łatwo.

 

Kwadracik dopasowałem ze złomu, natomiast większy kłopot miałem ze sprężyną.

Ząbek na wałku bębna był urwany, wiec musiałem wałek nawiercić i wbić nowy.

Wbiłem gwint stalowej śrubki i opiłowałem do żądanego kształtu...

 

post-2232-0-38050500-1582834790_thumb.jpg

 

Na głównej płycie są dwa pólmostki - wzorem starych dobrych szpindlaków.

Konstrukcja całego mechanizmu już bardziej Lepine'owska, mostkowa z pojedynczym łożyskiem bębna w płycie głownej mechanizmu.

Ciekawa konstrukcja z centralnym sekundnikiem i bocznym napędem wskazówek (strzałki).

 

post-2232-0-21739300-1582834910_thumb.jpg

 

Koło zapadkowe montowane jest do wałka bębna kołkiem, a zębatka napędzająca wskazówki jest nabijana na oś 2-go koła przekładni.

Pora na to, co tygryski lubią najbardziej, czyli wychwyt i balans.

 

Zegarek posiada wychwyt podwójny (dupleks) ze stalowym kołem wychwytowym. Balans posiada typowe dla tego "gatunku" obciążniki...

 

post-2232-0-86001700-1582835109_thumb.jpg

 

Mechanizm chodzi. Pora kopertować...

 

post-2232-0-14044200-1582835146_thumb.jpg

 

Koperta chyba srebrna,ale bez punc. 

 

post-2232-0-86163300-1582835172_thumb.jpg

 

Duplex...

 

Mechanizm w kopercie:

 

post-2232-0-38613200-1582835216_thumb.jpg

 

Wypiękniał po myciu...

 

I tarcza:

 

post-2232-0-53629900-1582835241_thumb.jpg

 

Sekundnik ułamany, ale oryginalny.

Mechanizm bardzo ciekawie pracuje - z daleka wygląda na kwarcowy :)

 

 

Sekundnik przeskakuje raz na dwa cykle pracy balansu (1x/sek).

Cudo :)

 


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak w chińskich zegarkach wrzuciłeś filmik, to myślałem, że kwarca włożyłeś :D Nie przestaję się zachwycać wykończeniem starych mechanizmów. To te zegarki powinny mieć szklane dekle. Człowiek by się gapił jak sroka w gnat. 


Wlazłem na eBay i kilka pierwszych z brzegu zrzuciłem:

 

post-106813-0-24069000-1582836222.pngpost-106813-0-05758000-1582836230.pngpost-106813-0-85016400-1582836240.pngpost-106813-0-05317500-1582836250.png

 

No przecież poezja. Będziesz czyścił mechanizm, czy zostawiasz jak jest?


EDIT: aaa nie, on już jest wyczyszczony, zagapiłem się na wcześniejsze zdjęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten mój to taki podstawowy, do tego w przeciętnym stanie. Ale za 5 stówek można "łyknąć" - w zasadzie rzadko udaje mi się tak dobrze zainwestować 5 stówek ;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee, no śliczny jest i w oryginale. Koperta praktycznie prosta, w jednym miejscu chyba tylko malutka wgniotka albo światło oszukuje. Wskazówki OK tylko sekundnik chyba jakiś... inny. Piękny nabytek, a pieniądze... one nie mają znaczenia :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to gratulacje, ja kupiłem mojego okazyjnie za 1200 zł... ale wiemy co dzieje się z cenami na innych portalach aukcyjnych... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sekundnik jest OK, tylko złamany... Minutowa lutowana... taki stan, w sumie nienajgorszy...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na osi balansowej masz kamień czy stalkę? Tam gdzie przeskakują zęby koła wychwytowego...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamień czy co??? Kamieni nie ma - jest ząbek i nacięcie ;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A, bo u mnie na osi balansowej jest ząbek i rubinowa rurka z nacięciem... Niestety pęknięta i zastanawiam się na założeniem stalowej, naciętej tulejki... Mam taki sekundnik jaki powinien być w Twoim zegarku. Odległość od osi obrotu do dalszego końca wskazówki 19,7mm jeśli pasuje to dawaj adres... :)

 

post-27317-0-20839400-1582838714_thumb.jpg

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm - nie, on jest na 99% oryginalny,  tylko złamany. One mają też takie z kóleczkiem :)

Mam ostatnio "hopla"na punkcie oryginalnych części i - w razie gdyby był oryginalny - wolę zostawić

Ale dzięki :D

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny - tez nad takim zastanawiam się od dłuższego czasu.

 

Paweł - bierz ten sekundnik od kiniola (jeśli jest pasujący długością), bo pięknie pasuje do wskazówek w Twoim.

W końcu rodzajów sekundników było kilka/kilkanaście różnych rodzajów i co tu można mówić o oryginalności akurat tego właśnie.

No, chyba, że przywiązałeś się już do niego...

 

Nic nie robisz z tarczą?

Edytowane przez Grigoris1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarczy nie ruszam ;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie z nudów przeglądałem neta i znalazłem mój zegarek :-) Muszę ze wstydem przyznać, że myślałem że wychwyt jest uszkodzony, bo jakoś przeskakiwał :D Mam jeszcze parę chińskich dupleksów i jak na złość żaden nie działa, a że mam też sprawną stareńką angielską kieszonkę z tym typem wychwytu, i ten zegarek chodzi "płynnie" to pomyślałem, że tu jest coś nie tak :D Dobrze, że przynajmniej przyniósł Ci dużo radości :-)


Akurat zegarki tej firmy nie miały szklanych dekli, tylko metalowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chiński duplex ma koło wychwytowe typu "crab teeth". Rozdzielone na końcach zęby koła wychwytowego, wyglądające jak szczypce kraba, powodują efekt przeskakiwania zęba na naciętej rolce umieszczonej na osi balansu. 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.