Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pmwas

Naręczny Rockford z około 1910 roku...

Rekomendowane odpowiedzi

Temat naręcznych zegarków z mechanzimami Rockford jest dość trudny, z uwagi na mała dostępność danych.

Ponieważ fabryka upadła przed nastaniem "ery" zegarków naręcznych uważa się, że zdecydowania większośc spotykanych naręcznych Rockfordów to zegarki powstałe później, z wykorzystaniem dostepnych w magazynach mechanizmów (lub po prostu składaki).

 

post-2232-0-92915000-1583787916_thumb.jpg

 

Tak rzeczy się mają na przykład w przypadku tego (cudownego, zresztą) Rockforda, którego mechanizm jest wyraźnie starszy niż koperta, pochodząca raczej z okolic 1920 roku.

 

Koperta nie ma śladów po montażu innego mechanizmu, zatem prawdopodobnie tak to zostało oryginalnie zmontowane, już po upadku fabryki...

 

Pojawiały się opinie, że Rockford nie robił zegarków naręcznych, ale...

 

Jakiś czas temu w dyskusji o naręcznych Rockfordach pokazano materiały producenta, w których wymienione były zegarki naręczne z bransoletą (już gotowe, fabrycznie składane w całość).

 

I taki właśnie zegarek niedawno dostałem - niestety w najtańszej dostępnej wówczas wersji, ale zawsze coś...

 

Mechanizm (rozm. 0) niczym się w zasadzie nie wyróżnia, natomiast posiada "upiorny" - w przypadku zegarków naręcznych - mechanizm nastawczy z dzielonym wałkiem.

 

post-2232-0-95781700-1583788156_thumb.jpg

 

Złoty element mechanizmu naciągowego to blokada umożliwiajaca zablokowanie mechanizmu w pozycji do nakręcania po wyjęciu z koperty.

 

post-2232-0-58785300-1583788247_thumb.jpg

 

Mechanizm dobrej jakości, stalowy wychwyt, złocone koła przekładni...

 

post-2232-0-37457800-1583788286_thumb.jpg

 

Chodzi tak sobie, by włos jest tak zardzewiały, że "z tej mąki nie będzie chleba"... Momentami słychac jak zwoje o siebie zahaczają...

 

post-2232-0-26603000-1583788332_thumb.jpg

 

Tak to wygląda w całości. Tarcza kiepska, wskazówki wymienione...

 

post-2232-0-10822000-1583788358_thumb.jpg

 

Bransoleta oryginalna. Zapięcie nie daje się otworzyć, więc ne przymierzę ;)

 

post-2232-0-53654000-1583788389_thumb.jpg

 

Dekiel na zawiasie, ale najważniejsze, ze to koperta...

 

post-2232-0-39656000-1583788409_thumb.jpg

 

...fabryczna. Nie wiem, kto robił dla Rockforda te koperty (o ile wiem nie sama fabryka w Rockford), ale wiadomo, że okresowo RWCo wypuszczała (już od końca XIX wieku, zresztą) fabrycznie poskładane, kompletne zegarki z sygnowanymi kopertami.

 

Ciekawe znalezisko, bo oryginalnych naręcznych Rockfordów jest niewiele. Po prostu - jak pisałem - fabryka upadła jeszcze w erze dominacji kieszonek... 


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Jak mi doliczyli koszty wysyłki i podatki to „zwątpiłem”, ale warto był kupić :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny przyklad zegarmistrzostwa zza oceanu:)

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.