Skocz do zawartości

Ogłoszenie

Gold Members

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

O utrzymaniu Forum - dyskusja

• Zamknięty Temat jest zamknięty
275 odpowiedzi w tym temacie

#41 pływak_wodnik

pływak_wodnik
  • Użytkownik
  • 1301 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 18:35

Uważam, że forum powinno być dostępne jak dotychczas. Ta propozycja jest sensowna:

(...)

Nie wiem ile kosztuje utrzymanie naszego forum (brak mi danych), ale NAWCC od jakiegoś czasu ma publiczną zbiórkę kasy na swoje utrzymanie, zamontowali nawet na głównej stronie suwak i zbierają do kwoty 500$ miesięcznie.

https://mb.nawcc.org/

Można by coś takiego zrobić i u nas oczywiście z dodatkową widoczną informacją, kto ile dał. To zapewne by wiązało się z wprowadzeniem pewnych zmian z systemie obiegu informacji. 

O widoczności kto ile dał niech decyduje darczyńca, a kto woli być anonimowy - niech też ma taką możliwość. Spokojnie wystarczy, ale pod warunkiem, że będzie to dobrowolne, a nie przymusowe. Niektóre fora mają informacje o przekazywaniu na nie 1% podatku. To też jest myśl. Jeżeli ktoś nie chce reklam (które wg mnie nie są nachalne), to też mógłby sobie to wykupić.

Natomiast pomysł o konieczności płatności za samo czytanie forum i wystawianie na bazarku uważam za chybione. Podobnie jak z wybiórczym dostępem do działów. Ludzie się odwrócą i pójdą gdzie indziej.

• 1

#42 ntcm

ntcm
  • Użytkownik
  • 132 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 18:37

Obawiam się, że pierwszym widocznym skutkiem wprowadzenia obowiązkowych opłat za dostęp do forum będzie drastyczny spadek liczby odwiedzających/użytkowników. Zmniejszy się ruch, spadną koszty, win-win.

Dużym atutem tego forum jest jego dostępność - również dla osób niezalogowanych. Pamiętajcie, że "natura nie znosi próżni". Jak nie tu, to gdzie indziej ludzie będą dyskutować/radzić/chwalić - za darmo. Jeśli wszyscy "są z tym ok", to nie ma problemu. Może to jednak nieco utrudnić realizację idei "szerzenia ogólnej wiedzy, w tym historii polskiego oraz światowego zegarmistrzostwa".

Zamiast kombinować na zapas - podajcie nr konta, dajcie licznik i zobaczcie co z tego wyjdzie.

• 0

#43 50 CENT

50 CENT
  • Użytkownik
  • 1902 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 18:57

Jestem za zamknięciem forum i tyle z mojej strony.

Byłem parę lat i się udzielałem.

I już mi wystarczy.

• 2

#44 dziadek

dziadek
  • Miłośnicy zegarów
  • 1779 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 19:00

Odpłatny w formie abonamentu dostęp do informacji na forum też uważam za bezzasadny z powodu wielu przyczyn.

Pierwsza z brzegu przyczyna to jest taka, że jeżeli ktoś ma zapłacić za udzieloną mu informację i przekazaną wiedzę, to ten kto mu jej udzieli i przekaże też powinien mieć zapłacone. 

Użytkownik dziadek edytował ten post 23 marzec 2020 - 19:16

• 1

#45 Sol

Sol
  • Użytkownik
  • 6796 postów
  • Lokalizacja:Południe, Wschód i Zachód. Tylko na Północy mnie nie widać

Napisano 23 marzec 2020 - 19:02

A ja chętnie dokonam wpłaty, pomimo kryzysu.
Niech to będzie "flaszka" na rok, to wielu się dołoży.
  • 2

#46 Paweł Bury.

Paweł Bury.
  • Użytkownik (no_required_posts)
  • 10086 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 19:08

Jestem za zamknięciem forum i tyle z mojej strony.

Byłem parę lat i się udzielałem.

I już mi wystarczy.

Lubię Cię ale teraz to żeś Pan dowalił - zamknąć forum bo mi się tu już nie chce być <_<

Jest przycisk to samozniszczenia wystarczy skorzystać skoro już się nie daje rady albo odpocząć na jakiś czas i wrócić ze zdwojonymi siłami :)

To wszystko wina wirusa - on przejdzie i wszystko wróci do normy - nie poddawaj się kolego ;)

Nakaz płacenia nie sprawdzi się - dobrowolne wpłaty (darowizny) ile kto chce i może, tak aby wspomóc - i bez szaleństw dla pokazania się.... 2-3 dyszki na miesiąc wystarczą  bo jak jakiś bogacz zasadzi jak Lewandowski na wirusa to reszta będzie się wstydziła

5-10-15-20zł to małe kwoty ale zebrane razem dadzą kupkę

Użytkownik Paweł Bury. edytował ten post 23 marzec 2020 - 19:15

• 0

#47 Eugeniusz Szwed

Eugeniusz Szwed

Prezes Zarządu

• Zarząd Stowarzyszenia KMZiZ
  • 1922 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 20:06

Pomysł z zamknięciem forum jest do bani !!! To, odpada  :D

Pomysł żeby zaistniał obligatoryjny obowiązek płacenia konkretnych kwot, też nie do końca jest dobry. W przypadku forum to raczej na zasadzie dobrowolnej  wrzutki  do "kapelusza" czy ofiary na "tacę".  Ale, żeby było za darmo, to się nie da ! Utrzymanie forum kosztuje ! O ile moderatorzy, członkowie Zarządu i Rady Klubu  pracują za "uścisk dłoni prezesa", to gdzieś te gigabajty informacji, które są przetwarzane i ciągle ich przybywa muszą "wisieć", a to chcąc nie chcąc kosztuje. Aby podnieść jakość forum na wyższy poziom też trzeba zapłacić. Tego nie da się zrobić społecznie bez kosztów i to chyba nie wymaga tłumaczenia. 

Tylko w przypadku bazarku będą niestety narzucone konkretne ustalone kwoty za możliwość korzystania z forumowego działu kupna-sprzedaży. Nie będą to jednak kwoty zabijające ten nasz forumowy  market. 

• 0

#48 pływak_wodnik

pływak_wodnik
  • Użytkownik
  • 1301 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 20:14

(...)

Tylko w przypadku bazarku będą niestety narzucone konkretne ustalone kwoty za możliwość korzystania z forumowego działu kupna-sprzedaży. Nie będą to jednak kwoty zabijające ten nasz forumowy  market. 

A jak to miałoby wyglądać? Kto miałby płacić? Sprzedający za wystawienie? Kupujący za obejrzenie oferty? Obaj? Jednorazowo, miesięcznie, z roczną zniżką? O ile zgadzam się z "wrzucaniem do kapelusza", o tyle z opłacaniem bazarku - wcale. Ludzie pójdą do bezpłatnych platform handlowych i rozgrzeje się dział ZAPYTANIA I SUGESTIE PRZED ZAKUPEM" lub na równoległe forum.

Jeżeli dobrze rozumiem, to mowa tutaj o pomocy na czas zarazy, więc nie ma się co rozpędzać z narzucaniem opłat na stałe skoro dotychczas forum dobrze funkcjonowało.

Użytkownik pływak_wodnik edytował ten post 23 marzec 2020 - 20:16

• 1

#49 Tadzik01

Tadzik01
  • Użytkownik
  • 163 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 20:17

Aby podnieść jakość forum na wyższy poziom też trzeba zapłacić.

Na czym będzie polegało podniesienie jakości forum, jeśli wolno zapytać ?
  • 0

#50 dziadek

dziadek
  • Miłośnicy zegarów
  • 1779 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 20:26

Jeszcze jest jeden temat który uważam że należy poruszyć w najbliższym czasie i coś w tej materii zrobić. :)

To sprawa Stowarzyszenia KMZiZ. Jak patrzę na stowarzyszeniowe podforum, to tam są ostanie posty pisane w niektórych tematach w roku 2011, 2016, 2017, itd. 

Moim zdaniem powinniśmy przeprowadzić obszerną dyskusję co z tym zrobić i jak zaktywizować członków stowarzyszenia i na jakich zasadach ewentualnie dobrać nowych bardziej aktywnych i wszystkich lub znaczącą większość  pobudzić do jakiejś aktywności.

Edit. Jakąkolwiek aktywność w ostatnich latach przejawiają głównie Koledzy Władek, Wacor i RTK-WGM.

Użytkownik dziadek edytował ten post 23 marzec 2020 - 20:41

• 0

#51 zami

zami
  • Użytkownik
  • 107 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 20:30

Tak, jak deklarowało wielu kolgów, ja również z chęcią się dorzucę do utrzymania forum. Fajnie by było, jak by w widocznym miejscu podwieszony był numer konta do wpłaty. 

Miło spędza się czas w szacownym gronie.

• 0

#52 pływak_wodnik

pływak_wodnik
  • Użytkownik
  • 1301 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 21:04

Z pierwszego posta wynika, że pomoc miałaby charakter doraźny, czyli do wyciszenia zarazy i związanych z nią problemów, a nie - stały.

• 0

#53 paul221

paul221
  • Użytkownik
  • 4935 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 21:33

VAT 23% też miał być doraźnie :-D
  • 0

#54 Carrot

Carrot
  • Użytkownik
  • 1138 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 21:35

Nawet jeśli miałaby mieć charakter stały, to myślę, że i tak wielu z nas zechce wesprzeć tą działalność. Nadal jestem zdania, że powinno się to oprzeć o dobrowolne wpłaty w wysokości dopasowanej do indywidualnych możliwości i chęci. Zobaczcie, ile osób w tym wątku zadeklarowało takie wpłaty, a ile jeszcze by to zrobiło, a głośno o tym nie wspomniało.
  • 0

#55 Eugeniusz Szwed

Eugeniusz Szwed

Prezes Zarządu

• Zarząd Stowarzyszenia KMZiZ
  • 1922 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 21:53

Nie pomoc, tylko współuczestniczenie w utrzymaniu forum. Nie doraźnie, tylko na stałe. Jeśli chcemy aby forum było bezpieczne i jeśli chcemy aby lepiej funkcjonowało,  było na wyższym jakościowo poziomie, to musimy za to zapłacić. 

pływak_wodnik,nNapisałeś wcześniej cyt.:  dotychczas forum dobrze funkcjonowało.

Owszem, dobrze funkcjonowało bo były na to pieniądze. Dzisiaj pieniądze jeszcze są. Ale, proszę weź pod uwagę, że rynek i otoczenie Klubu od czasu "kiedyś" do czasu "dzisiaj" bardzo się zmieniły. A, zmienią się jeszcze bardziej ! Zaczyna brakować  chętnych do dawania pieniędzy, a przybywa tych co chcą zarobić wykorzystując Klub. Świetnym tego przykładem jest bazarek. Są użytkownicy forum dla których Klub = bazarek ! Tak postrzegają swoją klubową przynależność. Oni funkcjonują tylko tam ! Piszesz, że bazarek powinien być  za darmo.  Obawiam się, że jest to niemożliwe w dłuższej perspektywie. W ogóle przestaje to być możliwe. 

Użytkownik Eugeniusz Szwed edytował ten post 23 marzec 2020 - 21:55

• 2

#56 Smycel

Smycel

Nie wiem, nie chce mi się ...

• Użytkownik
  • 2824 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 22:21

Ja, podobnie jak kilka osób wcześniej chętnie dokonam jakieś wpłaty na funkcjonowanie forum. Tylko trzeba dać ludziom informację gdzie i jak to zrobić. Jakieś bonusy typu status VIP, może być, ale jak dla mnie nie koniecznie.

Wydaje mi się, za to że z obowiązkowymi wpłatami będzie tak że przez moment (pierwszą chwilę) jakoś to zaskoczy, ale ostatecznie to będzie strzał w kolano.

Jestem prawie pewien, że w dłuższej perspektywie czasowej, dużo więcej środków wpłynie z opłat dobrowolnych niż obowiązkowych.

Co do bazarku i opłat - tu najpierw powinny się pojawić jakieś propozycje ze strony zarządu, żebyśmy wiedzieli o czym mówimy. Zresztą, próbą rozwiązania kwestii 

(...) a przybywa tych co chcą zarobić wykorzystując Klub. Świetnym tego przykładem jest bazarek. Są użytkownicy forum dla których Klub = bazarek ! Tak postrzegają swoją klubową przynależność. Oni funkcjonują tylko tam ! Piszesz, że bazarek powinien być  za darmo.  Obawiam się, że jest to niemożliwe w dłuższej perspektywie. W ogóle przestaje to być możliwe. 

To chyba status Sprzedawca Profesjonalny był próbą tego rozwiązania? Domyślam się, że się to aż tak nie sprawdziło, jak miało w założeniach?

• 0

#57 Plan 9

Plan 9
  • Użytkownik
  • 186 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 22:21

Panie i Panowie... Wiem, że jako niezrzeszony to głosu dawać raczej nie powinienem, ale...

Przemyślcie może pomysł taki, że osoby płacące pewną kwotę minimalną zyskują pewne udogodnienia. Na przykład:

- powiadomienia mailowe działające natychmiast (osoba niepłacąca tylko dzienny digest),

- wiadomości prywatne (osoba niepłacąca - brak, lub jakaś symboliczna liczba),

- możliwość wstawiania obrazków,

- wyszukiwarka (osoba niepłacąca ma google [ograniczyć dostęp pająków!]).

Bazarek specjalnie zostawiłem na boku. Bo to jest sprawa biznesowa i tu trudno rozgraniczyć tych, którzy wykorzystują forum jako platformę handlową i tych co szukają np. dziwnych części (tu przykład z życia: szukałem pierścienia mocującego do dekla pewnego zegarka, inny forumowicz mi go zaoferował po kosztach przesyłki...)

Osoba niezarejestrowana jest ograniczona do minimum.

Osoba zarejestrowana ma ograniczone prawa (ale je ma).

Osoba zarejestrowana i płacąca ma prawa wyższe.

Członek Klubu płacący składki (obejmujące utrzymanie forum) - prawa jeszcze wyższe (czyli jak płacąca + dostęp do działów tylko dla klubowiczów)

Ew. konto biznesowe - na forum nożowym jest taka opcja, ale to trochę inna nisza, bo tam jednak więcej ludzi robi rękodzieło... 

Opinia całkowicie prywatna: czy ja bym płacił? Oczywiście sądzę, że to zależy od kwoty. Ale kwoty o których mowa powyżej typu 24 PLN/rok to (nie ukrywajmy) są orzeszki.

Pod rozwagę można wziąć jeszcze jedno - są osoby, które lubią się chwalić. Może pomyśleć o koncie typu "Donator". Ograniczone liczbowo. "Limited Edyszon, tylko 10 takich kont - 120 PLN/rok"...

Sytuacja awaryjna - pieniędzy nie starcza. Może by się udało przyciąć na hostingu VPSa (w zamian za stały banner) i domenie (migracja na org.pl)...

• 0

#58 pływak_wodnik

pływak_wodnik
  • Użytkownik
  • 1301 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 22:31

Nie pomoc, tylko współuczestniczenie w utrzymaniu forum. (...)

Cytując pierwszy post:

(...) Może jakieś sugestie, rady, albo wręcz chęć niesienia w razie czego pomocy ... (...)

Nie znam na forum osób, które przywiązały się do forum KMZiZ tylko ze względu na bazarek. Nie znam jednak wszystkich i być może jacyś są. Sam rzadko z niego korzystam, jednakże uważam za bardzo wartościowy. Wiedza zapisana tu na forum jest bardzo wartościowa. Pobierając obowiązkowe opłaty od korzystania z niej - ogranicza się dostęp, a nie ożywia czy pogłębia jak jest w celach KMZiZ.

Jeżeli ktoś chce dobrowolnie podarować grosza - OK. Rozumiem, że pieniędzy nie ma, bo jest zaraza i to jest jasne. Kiedyś to minie, zatem ciekawe czy miną też planowane opłaty czy zostaną jak VAT 23% i jest to po prostu dodatkowe źródełko. 

Czytając 3 strony pojawiło się sporo takich zdań, które i ja podzielam:

Ja, podobnie jak kilka osób wcześniej chętnie dokonam jakieś wpłaty na funkcjonowanie forum.

(...)

Wydaje mi się, za to że z obowiązkowymi wpłatami będzie tak że przez moment (pierwszą chwilę) jakoś to zaskoczy, ale ostatecznie to będzie strzał w kolano.

Jestem prawie pewien, że w dłuższej perspektywie czasowej, dużo więcej środków wpłynie z opłat dobrowolnych niż obowiązkowych.

(...)

• 0

#59 JASI

JASI
  • Użytkownik
  • 428 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 22:49

Wykupienie abonamentu, można rozważyć. Myślę, że dobrowolne wpłaty, ile kto może, ile kto chce bez deklaracji i zobowiązań przyniosą większy wpływ niż narzucona odgórnie kwota.
Tak przy okazji - ile wynosi roczna składka dla członków Stowarzyszenia?
Pozdrawiam Jacek
  • 0

#60 Michał 10:10

Michał 10:10
  • Użytkownik
  • 122 postów

Napisano 23 marzec 2020 - 22:52

Jakby co to ja się piszę na jakąś rozsądną opłatę... Jutro poczytam wypowiedzi i jeszcze pewnie coś wtrącę chętnie. Gdzie można poczytać na temat składek i członkostwa clubowego?

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych