Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PM1122

Co to za skrzynia ?

Rekomendowane odpowiedzi

Skrzynia, niestety pomalowana , ale dość ładna i widzę , że stara.

Prośba do kolegów, bo myślę, że dacie radę domyśleć się , jaki mechanizm mógł być w tej skrzyni ... no, choćby w przybliżeniu :)

Wymiary .

wysokość 87cm. ( bez piętki , bo nie ma )   szer. u góry  31cm.

Wymiary wewnętrzne  ... wys . 60cm.   szer. 19cm.

Szerokość sanek ,które mogą się wsunąć w tę szczelinkę kołków to  98 mm. 

W środku widać ślad , po okrągłym okuciu zawieszki wahadła . Widać tam kilka otworków , więc był nieco przesuwany . Plecy , to gruba decha ... chyba ze 2 cm.

Dziwna sprawa , ale drzwiczki otwierają się na lewo . Haczyk jest na drzwiach , a oczko na boku skrzynki.... nie wiem , czy oryginalnie , czy ktoś przestawił , bo wszystko skrywa farba

post-93729-0-77227600-1586454115_thumb.jpg

post-93729-0-96079200-1586454152_thumb.jpg

post-93729-0-97034800-1586454165_thumb.jpg

post-93729-0-42403300-1586454187_thumb.jpg

post-93729-0-64286200-1586454221_thumb.jpg

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby w tej skrzyni był werk, to na 99% też nikt by nie znał producenta :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:( Uuuuu , szkoda ..... trudna sprawa  :(

Jakiś sprężynowiec pewnie .... no i ta blaszka do zawieszenia skrzyni na ścianę , tak dość nisko .

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej linkowiec, sanki drewniane i ślad po okrągłej zawieszce wahadła, jak i sam sposób zawieszenia skrzyni  wskazuje raczej na "ślad wiedeński", ale dość późny. Typował bym na lata 90-te XIX w. Skrzynia w stylu zbliżonym do Alt Deutsch (ale bardzo skromna bez detali)który przyjmuje się, że panował w latach  ~1870 do ~1895. Była raczej dla zegara (wydaje mi) się dwuwagowego.

Nie można też wykluczyć, że jest składakiem, złożonym z dwóch lub trzech skrzyń. Ja tu osobiście widzę sporo motywów  wykorzystywanych w skrzyniach dolnośląskich i niemieckich zegarów z tego okresu. Trzeba by zmyć farbę i zobaczyć jak to wszystko pasuje.

Jednym słowem szukaj mechanizmu wiedeńskiego. Ostatnio był taki na alledrogo za przyzwoitą cenę ...  :ph34r: 

Powodzenia  ;)  :rolleyes: 

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Dzięki za zwrócenie uwagi i opinię.

Oczywiście, jak zmyję to wszystko, to sam jestem ciekaw, co się pod farbą ukaże  :D   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia mocowanie bocznej szyby, może to złudzenie, ale boczne listewki są bez frezów. Szyba nie jest wpuszczona, tylko przylega bezpośrednio do listewki.

Czy takie mocowanie było stosowane?


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie jeden z tych elementów o których pisałem, ze znakiem zapytania czy nie jest to składak. Niemniej mogę potwierdzić, że były takie rozwiązania. Osobiście mam ze dwa, trzy zegary, w których szyba opiera się na płycie tylnej a nie frezowaniu listwy bocznej. Sam fakt tego nie przesądza , trzeba dokładnie sprawdzić łączenia zaglądnąć w detale. Miejsca łączenia pleców i listew bocznych są dla mnie trochę za dobre jakościowo, brak spękań , ale może ... 

Ps . poniżej przykład - identyczne rozwiązanie ...

ps2 i kolejne z miesięcznego ...

post-92919-0-16464100-1586469065_thumb.jpeg

post-92919-0-70015000-1586469479_thumb.jpeg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Leszku.

Ja z takim mocowaniem szyby jeszcze się nie spotkałem, co nie znaczy, że tak nie mogło być, dlatego też wzbudziło to moje wątpliwości. Najczęściej boczne szyby są mocowane na frezowanych listewkach.

Przez Twoje ręce przeszło sporo skrzyń i tak jak pokazałeś, było to stosowane.

Dziękuję za wyjaśnienia.

Pozdrawiam Jacek

Edytowane przez JASI

"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) Muszę przyznać , że ciekawie się robi  :)

Mocowanie bocznych szybek , okrągłe mocowanie zawieszki wahadła ... styl jakby wiedeński , no i że mechanizm , nawet dwuwagowy .

Ojjjj , będzie szorowanie z farby , bo ciekawość rośnie .

Ciekawi mnie ten nadruk na plecach ...N 3 ,, .. bo to raczej nikt dla siebie nie robił , tylko raczej firma stolarska .

Więc może ktoś ma inne skrzynie , ale podobne oznaczenie ?

post-93729-0-33463600-1586514881_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.