Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Tsuki

recenzja Seiko 5 sports SKZ231 MAP METER

Rekomendowane odpowiedzi

post-6985-0-02818600-1330788220.jpg

 

Seiko z serii "5 sports" zaintrygował mnie pancernym, nieco przesadzonym desginem i ciekawymi funkcjami dodatkowymi jak kompas słoneczny i map meter. Pozwólcie, że właśnie od nich zacznę recenzję.

 

funkcje dodatkowe

Map Meter

To autorski projekt Seiko nie do odnalezienia w ofercie innych firm. Idea jest prosta - "koronka" na godz. "9" mierzy dystans na mapie. Przykładając koronkę do mapy i przebywając nią trasę wycieczki otrzymamy na wewnętrznym pierścieniu drogę wyrażoną w kilometrach. Domyślnie ustawiona skala to 1:50000. Jeśli mierzymy dystans na mapie o innej skali musimy dokonać obliczeń. Skalę mapy należy podzielić przez skalę 1:50000 i wynik pomnożyć przed dystans wskazany przez zegarek. Jak widać czasem przydałby się kalkulator ale od czego się ma komórkę, prawda? :lol:

Koronka Map metera jest podwójnie zabezpieczona zarówno osłoną z plastiku jak i przez kanciastą nakrętkę, która zakręcona chroni koronkę przed siłami, które mogłyby ją wyłamać i przed wodą. Monstrualnych rozmiarów pokrętło nie jest uciążliwe, po założeniu zapomina się o nim.

Ogólnie funkcja wydaje się przydatna np. w górach gdy planuje się wycieczki.

 

koronka map meter odkręcona:

post-6985-0-46484700-1330788224.jpg

oraz zakręcona:

post-6985-0-57306100-1330788225.jpg

 

Kompas słoneczny

Chyba nie muszę pisać o co chodzi? :wink: Operację tę można wykonać na każdym innym zegarku posiadającym wskazówki. W wypadku tego zegarka możemy dodatkowo posiłkować się obrotowym bezstopniowo bezelem. Jak więc użyć funkcji kompasu słonecznego?

post-6985-0-14671500-1330788227.jpg

1) wyceluj wskazówkę godzinową w stronę słońca

2) ustaw na bezelu "S" na połowie łuku znajdującego się między cyfrą "12" na tarczy a wskazówką godznową. Trzeba pamiętać, by używając kompasu przed południem ustawić "S" po lewej od "12" natomiast po południu na prawo od "12"

3) Bezel wskazuje nam strony świata 8)

Wprawdzie nie dysponujemy tu dokładnością np. T-toucha to z pewnością nie wyczerpie nam się bateryjka np. w środku dżungli :twisted: :D

 

koperta

Koperta jest wykonana ze zmatowionej stali nierdzewnej. Stal ta ma jednak inny odcień niż ta w samuraju. Samuraj jest ciemniejszy, zbliżony niemal do tytantu. Na uwagę zasługują bardzo estetycznie wyprofilowane uszy, których boki są błyszczące. W połączeniu ze stalowym "pierścieniem", który jakby otacza czarny bezel i łączy uszy tworzy się niesamowity ekekt litery "X".

Koperta ma przykręcone elementy z plastiku - ochronę koronki Map metera i koronki do ustawiania godziny. Rozwiązanie to z pewnością obniżyło masę i koszty produkcji i jest bardzo estetyczne, jednak w jednym miejscu plastik odstaje od stali zostawiając szparkę. Bezel kompasu jest wykonany poprawnie ze zwyczajowym nacinaniem, spotykanym w prospexach, skz007 i innych diverach Seiko. Jest on jednak błyszczący, co nie za bardzo pasuje do surowości, jaką reprezentuje reszta zegarka. Jest oprócz loga "5" jedynym błyszczącym elementem. Z racji otaczającej bezel koperty nie da się go złapać w palce, trzeba go obracać zaczepiając paznokciem o wystające "N", S", W" czy "E", tak więc efektowna tarka pełni rolę jedynie ozdobną. Bezel ten służyć może oczywiście jak klasyczny bezel odmierzający czas. Ja ustawiam na przedłużeniu minutowej "N". Nie daje to odczytu dokładnego co do minuty ale w codziennym życiu spokojnie wystarcza. Tak więc zegarek ma 2 funkcje w jednym bezelu. :)

 

tarcza

Tarcza oczywiście jest nietypowa. Uwagę od razu przyciągają "rozcięte" cyfry 6 i 12 (choć to raczej liczba jest). Bardzo oryginalnym zabiegiem osiągnięto efekt zapadnięcia powłoki luminescencyjnej, wygląda to podobnie do "sandwitch dial" Paneraia. Na tarczy naklejono okręg z plastiku, który ma ubytek w miejscu napisu "1:50000 map meter" i tam, gdzie znajduje się data i dzień tygodnia. Uzyskano więc ciekawą tarczę, która uniknęła wrażenia "prosto z drukarki", które mi osobiście bardzo nie odpowiada. Tarcza głębie i finezje mieć musi! :D

Luminescencja jest dobra, wskazówki świecą silniej niż indeksy. Świecą one jednak słabiej od tych w samuraju.

Rozczarowują nieco wskazówki. Mają jaśniejszy odcień od indeksów, są niemal białe. Nie jest to więc kolor tak urokliwy jak w innych moich Seiko. Nie wiem, czy nie zamówić i zamontować zamienników.

bransoleta

Tak zwany "gun metal" to naprawdę mocny punkt Map Metera. Czarna, nacinana budzi skojarzenia z bransoletami Zenitha i wygląda naprawdę świetnie. Ogniwa i zapięcie wyglądają bliźniaczo do tych z samuraja. Nie mam o to pretensji do Seiko - skala zmniejsza koszta. Zegarmistrz uznał, że kolor jest wynikiem oksydowania. Na razie czerń trzyma się dzielnie, poddała się w tylko jednym miejscu i wcale nie na zapięciu. Jeśli chodzi o wygodę użytkowania nie zauważam jakichkolwiek wad. W przeciwieństwie do tej z Longinesa LungoMare nie depiluje mi ręki i daje się dopasować do małego obwodu nadgarstka.

 

W miejscach, gdzie ogniwa się spotykają widać odbarwienia typowe dla oksydowania:

post-6985-0-71596300-1330788228.jpg

 

Zabezpieczenie przed otwarciem bransolety nie jest niestety zbyt solidne.

http://www.youtube.com/watch?v=Ql26s_UaL_k

dokładnie taką samą sztuczkę można wykonać z bransoletą samuraja więc to cecha zapięć tańszych diverów Seiko

 

mechanizm

Mechanizm to dobrze znany 7S36. Gdy patrzę na tego kolosa aż mnie bierze śmiech, że jego sercem jest to maleństwo, które podziwiam w mojej graniturowej piątce. Dokładności nie mierzyłem, jest akceptowalna.

 

dane techniczne

:arrow:średnica koperty bez koronki map meter: 43 mm [z koronką 50 mm]

:arrow: masa z bransoletą: 202 gramy [garniturowa "5" z bransoletą dla porównania waży 83 gramy]

:arrow: szkiełko hardlex

:arrow: zakręcana koronka

:arrow: zakręcany dekiel

:arrow: wodoszczelność 200 m

:arrow: rozstaw uszu: 22 mm

:arrow: grubość: 15 mm

 

 

 

konkluzje

 

PLUSY:

+ map meter

+ kompas

+ czarna data i dzień tygodnia

+ ciekawie rozwiązana tarcza

+ wysoka wodoszczelność

+ unikalna bransoleta

MINUSY:

- błyszczący i trudny w użytkowaniu bezel

- jasne, odróżniające się wskazówki

 

 

Ogólnie zegarek jest udany i wciąż u nas rzadki, wręcz egzotyczny. Jakość jego wykonania jest dobra, choć bezel i wskazówki wyjawiają stosunkowo niską cenę zakupu i pewne oszczędności po stronie producenta. Mimo swoich niewątpliwych zalet nie udało mu się więc wyprzeć samuraja, który wciąż okupuje mój nadgarstek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna recenzja.

Dzięki.

:lol:


Time is meaningless, and yet it is all that exists.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma też bardzo fajne wskazówki, takie w stylu Sinna albo Damasko (chciałem napisać Tabasco :D ), które to trafiają w moje poczucie estetyki :)


Time is meaningless, and yet it is all that exists.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
.....to z pewnością nie wyczerpie nam się bateryjka np. w środku dżungli :twisted: :D ......

 

 

za***iste aktion033.gif


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna recenzja bardzo fajnego zegarka :D Gratki!


Michał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem - fajny zegarek - sprwia dużo radości


JACEK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna recenzja - gratuluję zakupu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Map Meter

To autorski projekt Seiko nie do odnalezienia w ofercie innych firm. Idea jest prosta - "koronka" na godz. "9" mierzy dystans na mapie.

 

Jeśli chodzi o zegarki mechaniczne to możliwe, że jest to autorski projekt Seiko. Jeśli chodzi o kwarce, to na samym początku lat 90-tych ubiegłego wieku był model Casio z tą funkcją. Niestety nie znam numeru katalogowego. Pamiętam, że bardzo na niego wtedy "chorowałem". :evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek naprawdę bardzo fajny (i recenzja niczego sobie). Zaintrygowałeś mnie tym i chyba się zacznę za nim rozglądać :lol: Tylko cena jakby jeszcze nie bardzo...


nasciturus

nasciturus pro iam nato habetur, quotiens de commodis eius agitur

___

Poszukuję zegarków 24h (Pakety, etc.) oraz Slavy Medical za rozsądne pieniądze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek baaardzo fajny, bardzo dobrze się prezentuje na nadgarstku. Cena jedynie mnie trochę odstrasza :???: A recenzji dawno takiej nie było :lol: Gratuluję Romek :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.