Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
andmuszyn

długośc wahadła

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! W niektórch mechanizmach np: FSM są na płyce wybite cyfry np: 42/105

Wiem ,ze liczba 45 oznacza długośc wahadła . Może ktos wie co oznacza liczba 105 ?

dzieki za odpowiedz.

pozdrawiam Andrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Liczbę "uderzeń, machnięć" wahadła na minutę (często jest przy tej liczbie w niemieckich zegarach skrót Schw. / Schwin.(gen))


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Mateusz Gawdzik

Witam

W nawiązaniu do informacji nt podawania na płytach długości wahadeł mam pytanie

Uruchamiam kwadransowego wiszącego Kienzle nr 38594 z wybitym oznaczeniem 43 cm/104.

Jaką długością jest 43 cm czy całkowitą czy zredukowaną ( według rys. 655 str.501 część 6 Zegarmistrzostwa). Dalsze rozważania w tym rozdziale i zamieszczone tabele dotyczą wyłącznie długości zredukowanej i przyjmując że 104 t0 ilość wahnięć na minutę czyli 6300 na godzinę to dla tego zegara długość zredukowana jest 324,5 mm. Czyli analizując proporcje na rys.655 wychodzi że 43 cm to długość całkowita.

Czy moje rozważania są prawidłowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie czy w zegarach holenderskich z atlasem, ma znaczenie waga ciężarków jeżeli tak to prośba może jakas dobra dusza podpowie jak dobrać właściwy ciężarek bardzo prosze pomóżcie serdecznie pozdrawiam

marko


markopolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma, bo zegar albo nie będzie chodził - albo urwie się ze ściany :-).

Werki w Holendrach niczym nie różnią się od innych współcześnie stosowanych mechanizmów o napędzie łańcuchowym (wyjąwszy pojedyncze zwykle bicie). Przeciętna waga do FHS, AMS, Junghansa, Kieningera ma 2 kilogramy, ale bywają też takie po 1,2 kilograma jak i dużo cięższe przy rzadziej spotykanych werkach....


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję tarantowi za wyjaśnienie w temacie ciężarki rozumiem, że trzeba dobierać tak aby nie spadłze ściany :) myślałem że jest jakiś wzór na wyliczenie wagi bo te które są ważą 1,45 kg a zegar nie chodzi. Jeszcze raz dzięki i serdecznie pozdrawiam


markopolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ważny jest natomiast ciężar obciążnika, którego zadaniem jest pokonanie wszystkich oporów mechanizmu i umożliwienie uzyskania właściwej amplitudy regulatora. Ponieważ obliczenie tych oporów jest dość skomplikowane (chociaż teoretycznie możliwe), dlatego cięar obciążnika ustala się doświadczalnie."B.St. Bartnik, W.Al. Podwapiński Technologia mechanizmów zegarowych.... WSziP W-wa 1986 s.182 - 183

Powodzenia !


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
myślałem że jest jakiś wzór na wyliczenie wagi bo te które są ważą 1,45 kg a zegar nie chodzi.

 

Zbyt duży ciężar obciążnika powoduje przyspieszone zużycie łożysk bębna, więc jak to są oryginalne obciążniki, to nie ich waga jest powodem, że zegar nie chodzi.

 

Wzór na wyliczenie wagi obciążnika:

 

Q = L / h

L to jest praca jaka musi wykonać L = N x t , gdzie N to moc a t to czas.

h wysokość opadu

 

Ale to wszystko teoria, bo w praktyce ciężar potrzebnego obciążnika ustalamy doświadczalnie. :-D


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

Bez teorii, zrobiłem "przekładkę": zegar dostosowany do 2 kg wag, wyregulowany, nasmarowany etc - chodzi na wadze 1,2 kg (gorzej z bimbaniem, strasznie leniwe jest ;-)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam miłych konsultantów którzy wyjaśnili mi pewne detale co do wag zegara. Muszę się pochwalić że skorzystałem z waszych doświadczeń hura zegarchodzi. Serdeczne pozdrowienia


markopolo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

W nawiązaniu do informacji nt podawania na płytach długości wahadeł mam pytanie

Uruchamiam kwadransowego wiszącego Kienzle nr 38594 z wybitym oznaczeniem 43 cm/104.

Jaką długością jest 43 cm czy całkowitą czy zredukowaną ( według rys. 655 str.501 część 6 Zegarmistrzostwa). Dalsze rozważania w tym rozdziale i zamieszczone tabele dotyczą wyłącznie długości zredukowanej i przyjmując że 104 t0 ilość wahnięć na minutę czyli 6300 na godzinę to dla tego zegara długość zredukowana jest 324,5 mm. Czyli analizując proporcje na rys.655 wychodzi że 43 cm to długość całkowita.

Czy moje rozważania są prawidłowe

czesc

ksiazki to ja nie mam przed soba ale masz racje z tymze sa dwie szkoły długosci wachadła do srodka srednicy soczewki i od konca srubki regulacyjnej wachadła(oczywiscie liczymy tez długosc zawieszki i sprezynki wachadłowej)

Kurcze Piortrze czy ja mam racje ?

 

czesc pozdrawiam


zegarmistrz norbert żukowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kurcze Piortrze czy ja mam racje ?

 

Hmm... Szkoły to raczej nie są. ;-)

Na mechanizmach oznaczone są faktyczne długości wahadła, czyli od miejsca gięcia się sprężynki, do końca pręta wahadła. Natomiast wszelkie obliczenia są prowadzone dla tzw. długości wahadła zredukowanego, czyli od miejsca gięcia się sprężynki (ok. 1/3 sprężynki od góry) do środka wahania, które znajduje się dokładnie pośrodku między środkiem soczewki, a środkiem ciężkości wahadła.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Panowie, czy oznaczenie 42C na werku to po prostu długość wahadła czy też coś innego?

Edytowane przez Tomasz Krakus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jaki werku? Zdjęcie...


PS. Są tu także Panie.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam. Mój błąd. Proszę wybaczyć -  jakoś rzadko używa się tytułu "Zegarmistrzyni",  choć znam Krakowie świetną Panią Zegarmistrzynię  na końcu Starowiślnej. Załączam zdjęcie z oznaczeniem 42C, którego nie było. Powtórzę dla porządku pytanie: czy to oznaczenie długości wahadła, czy numer modelu werku czy coś innego?

post-110148-0-41289100-1565040646_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne długość wahadła. Od punktu ugięcia sprężynki do końca gwintu pod soczewką.

Ģebruder Maier spotyka się dość rzadko.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.