Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

polpora

Armbanduhren 02/2008 - POLPORA

Rekomendowane odpowiedzi

Wprawdzie nie jesteśmy bezpośrednio obecni na Basel World, ale za to w największym europejskim miesięczniku... w trakcie trwania targów. Timing nie mógł być lepszy. Jeśli ktoś dysponuje skanem, to proszę o wklejenie.

 

Armbanduhren, 05.04.2008, str. 18

 

W Polsce ożywa tradycja zegarmistrzowska

 

Do tej pory w branży zegarmistrzowskiej Polskę kojarzono najczęściej z Antoine de Patek, jednym z założycieli Patek Philippe. Tymczasem w położonej na zachodzie Polski Zielonej Górze marka Polpora (Pol = Polska, Pora = czas) stara się przywrócić do życia na nowo polskie zegarmistrzostwo i zaistnieć jako pierwszy producent zegarków mechanicznych od czasów komunizmu.

 

Zgodnie z Motto „Polska wizja i Szwajcarska precyzja” w grudniu 2007 na rynek wprowadzona została pierwsza mała kolekcja zegarków bazujących na werkach ETA (Kaliber 2824-2). Czasomierze tej limitowanej kolekcji premierowej - dziewięć sztuk z każdego modelu - noszą nazwy trzech najważniejszych stolic w polskiej historii: Gniezno, Kraków i Warszawa. Popyt w salonach zegarmistrzowskich w Warszawie, Krakowie i Poznaniu był tak duży, że zegarki w cenie 2100 PLN (ca. 580 EUR) zostały sprzedane w ciągu kilku tygodni.

 

W tym momencie lokalni zegarmistrzowie i grawerzy są na etapie przygotowywania drugiej większej kolekcji. Na razie ta młoda marka koncentruje się na rynku lokalnym i rozbudowie sieci sprzedaży. Zakładając trwałe sukcesy w sprzedaży, rozważana jest ekspansja na inne rynki, a co za tym idzie, rozpowszechnienie dumnie brzmiącego napisu na cyferblacie „Made in Poland” i wysokiej jakości produktu także poza granicami tego wschodnioeuropejskiego kraju.

 

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej www.polpora.com

 

Tłumaczenie POLPORA Manufaktura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;) - no i bardzo aldnie :)....

 

a tak na marginesie (bez zlosliwosci) to mogli byscie Panowie sie wykosztowac te 30 zł i kupic ten magazyn wlasnym sumptem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szczescie :smile: , i nie chodzi o zlosliwosci, nie musielismy. Egzemplarz nam juz przyslano, jak na przyzwoite czasopismo przystalo. Brak tylko skanera... padl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość wiesiek
Polskę kojarzono najczęściej z Antoine de Patek

 

Może to OT, ale przychodzi mi na myśl jedno - w muzeum Patek Philippe w Genewie w gablocie poświęconej Antoniemu Patkowi jest napisane, że podpisywał sie Antoni a nie Antoine ze względu na patriotyzm. Nie wiem czy sami nasi rodacy (nie forumowicze) mają świadomość, że najlepszym Szwajcarską marką zegarków jest firma założona przez Polaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czy sami nasi rodacy (nie forumowicze) mają świadomość, że najlepszym Szwajcarską marką zegarków jest firma założona przez Polaka.

 

Na forum z pewnością wiedzą w większości.

Poza myślę wiele osób też o tym wie. Np mój ojciec który nosi Casio i

uważa to za super zegarek.

Oczywiście dla firmy Polpora w jej kontekście takie luźne wzmianki o panu Antonim to sam miód ;)

Ale ponieważ odwrotnie jak inne polskie firmy nie podąża drogą nieuczciwego taniego marketingu a zamiast tego uczciwie pracuje na swój wizerunek to im się należy.

Również za napis made in poland ale zwłaszcza za >>wodoszczelny<< :razz:

Chwycili mnie po prostu za serce. No i ten Unitas.

Może kiedyś też inne mechanizmym np VJ a kiedyś w przyszłości może nawet własne :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakubos nie zagalopuj się za daleko ;)

Dobrze że jest to co jest!


FORZA Robert!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem poniosło mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tymczasem w położonej na zachodzie Polski Zielonej Górze marka Polpora (Pol = Polska, Pora = czas) stara się przywrócić do życia na nowo polskie zegarmistrzostwa

 

tłumaczenie nazw przez ich autorów zawsze mnie rozczula

tak jak kiedy autor tłumaczy co oznacza jego wiersz

 

fabśrubpol- fab-fabryka, śrub-śrubek i pol-polska

polbur- Pol- polskie, bur- zakłady buraczane

 

 

polpora to montownia i z zegarmistrzostwem ma tyle wspólnego co kura z ariami operowymi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Do tej pory w branży zegarmistrzowskiej Polskę kojarzono najczęściej z Antoine de Patek, jednym z założycieli Patek Philippe. Tymczasem w położonej na zachodzie Polski Zielonej Górze marka Polpora (Pol = Polska, Pora = czas) stara się przywrócić do życia na nowo polskie zegarmistrzostwo

 

1. Patek vs Polpora = nie ma porównania, nie ma o czym rozmawiać i dziwi/śmieszy mnie takie porównanie - żeby czasem Polpora nie stała się ikoną taką jak Patek (wyjaśnienie poniżej) ;)

 

2. Jakie zegarmistrzostwo? Osobiście dla mnie zegarmistrzostwo jako sztuka kojarzy się nie tylko z projektowaniem i zlecaniem ale i z wykonywaniem zegarków - tutaj mamy do czynienia z niczym innym jak tylko montażem gotowych elementów - coś jak "mały modelarz" :mrgreen: :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,

wszyscy to wiedzą.

Na dobry początek dobre i to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro to takie proste i łatwe to montowanie to czego tego w Polsce nie robi sie nagminnie?


FORZA Robert!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skoro to takie proste i łatwe to montowanie to czego tego w Polsce nie robi sie nagminnie?

 

Bo na początek trzeba wyłożyć trochę kasy na rozkręcenie tego a dokładniej np Ty kupując zegarek wydajesz kwotę X na niego i ok - natomiast w tym wypadku trzeba opłacić np 30 kopert, 30 tarcz, 30 werków itd... :wink: (wiadomo że odpowiednio taniej niż np Ty potem płacisz za finalny produkt ale i tak jest to trochę pieniędzy) - ale generalnie przy odpowiednim funduszu taki biznes można rozkręcić tak samo jak każdy inny :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko widzisz trzeba chcieć. Błonie też tylko w Polsce składano a poszukiwane są do tej pory. Zainwestowanie na początku działalności to podstawa teraz, chyba nie da się inaczej. Branża baaaardzo niszowa, więc i ryzykowna. Za to choćby mój szacunek dla firmy. A że pierwsza kolekcja IMHO szczytem piękności nie była? Cóż badań marketingowych pewnie nie było, a jak były to jak trafiało na laika to pewnie chciał kwarca ;)

Czekajmy jak sie firma bedzie rozwijać. Mam nadzieję że panowie wezmą pod uwagę polskie warunki "bytowe' i kolejne kolekcje nie będą miały cen z kosmosu.


FORZA Robert!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nick555 - już mają - właśnie o to mi się rozbija... 2,5 albo 3k zł za ten zegarek to wręcz zbrodnia - wspomnę tu po raz któryś że Atlantic Worldmaster (tak dla przykłady bo wszyscy pewnie ten zegarek znają) kosztuje 1,1k zł czyli średnio ok 2,5 raza mniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czekaj skąd wiesz że ceny juz są ustalone na progu 2, 3 tysi?

Tego chyba nie wiadomo?

Poza tym dlaczego niszowe zegarki jak Orsa czy Bathys mogą kosztować około 900 dolarów za ete 2824 a nasza polpora nie?

 

PS. No i porównywanie do atlantica jest nie na miejscu... bo tych wychodzi pewnie rocznie tysiące sztuk... I cena inna..


FORZA Robert!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakość wykonania pierwszej seri była dobra lecz na markę niszową to jednak przepaść... więc polpora biorąc pod uwagę jakość wstrzeliła się raczej w segment budżetowy, tanich (edit) dobrych zegarków dla mas...

chyba, że zmienią dostawców/ zamówią lepszy towar- to może wtedy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

grzegorzp - dobrze podsumowane... :wink:

 

nick555- nie jest na miejscu - to że wyszło może z 30 zegarków to nie znaczy że Polpora jest bardziej prestiżowa od Atlantica... (Samurai Seiko jest masa i dalej gro ludzi chce je mieć i nie mówią że są mało prestiżowe bo jest ich dużo) - limitacja to jeszcze nie wszystko :wink: a nawet te 2100zł wspomniane w tekście to wg mnie dużo za dużo :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nigdzie nie napisałem że jest bardziej prestiżowa od atlantica. Tylko że wolalbym mieć coś czego jest 50 sztuk na świecie (mam takie coś) a nie coś co jest w każdym salonie z zegarkami. Co do cen się zgadzam, jak będzie kosztowac 3000 to ja jej nie kupie ale z przyczyny prozaicznej, nie stać mnie na taki wydatek i w tym stylu. Chyba że zrobią coś co spodoba mi się masakrycznie. Polpore bronię tylko i wyłącznie dlatego, że chciałbym abyśmy mogli się czymś pochwalić, jakimkolwiek pomysłem, a w naszych, polskich warunkach pomysł tworzenia czy nawet składania zegarków jest nowatorski. Cieszmy się że ktos stara się coś zrobić a nie od razu wylewajmy żale że to że tamto. jest takie przysłowie... Nie od razu Kraków zbudowano ;)

Pozdrawiam serdecznie.

 

PS> Ciut off topa żesmy zrobili, może by ktos przeniósł do odpowiedniego wątku.


FORZA Robert!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nick555 - ale ja nie mówię że nie chciałbym żeby w Polsce nie było dobrych marek zegarmistrzowskich - wręcz przeciwnie chętnie bym zobaczył nawet i tyle co w Szwajcarii :wink: chodzi o to że jedynie chłodno analizuję całokształt zderzając idee i zamierzenia z powszedniością dnia codziennego :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, na chłodno, dajmy im czas zobaczymy co i za ile pokarzą teraz, zobaczymy jak się rynek na to popatrzy, i zobaczymy co będzie w następnej serii. Może dojdą do zegarka dla mas ;)


FORZA Robert!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jak, że niektóre tematy powracają praktycznie przy każdym moim poście, jak jo jo, i nie mają nic wspólnego z poruszanym tematem, chętnie skomentuję parę kwestii.

 

1) Nazwa

Powstała podobnie jak w przypadku Chroniswiss czy Swatch. Oni nie wstydzą się pochodzenia czasomierzy. Dlaczego ma to robić POLPORA? (swoją drogą, celowo pisane dużymi literami, bo tak lepiej wygląda). Nie mamy żadnych kompleksów związanych z tym, że zegarki pochodzą z Polski.

 

2) Projekty

Design zegarków nie odbiega niczym od zegarków z epoki... koniec, kropka.

 

3) Polskość zegarków

Serdecznie zapraszam do tworzenia zegarków, zakładania fabryk, manufaktur i montowni. Zakładając, że jest to niesłychanie proste czekam na pierwszy polski inhouse, oczywiście przynajmniej chronograf. Sam chętnie kupię. Po zastanowieniu muszę dopisać jeszcze to, bo chyba troche przesadziłem z tym inhousem. Czekam na producenta prostego elementu - wskazówek. Chętnie zamówię większą partię polerowaną niklowaną + s.luminova C1.

 

4) Wysoka cena?

Zapraszam do podjęcia próby stworzenia limitowanego zegarka za "lepszą" cenę na poziomie produkcji powiedzmy 50 sztuk. Przykłady:

Proszę nie zapomnieć np. o wyprodukowaniu minimum 100 kopert (w jednym rozmiarze), 100 pudełek w drewnie (inaczej się nie da), 500 wskazówek z każdego rozmiaru przy pierwszym zamówieniu. Przy czym uprzedzam, że bardziej "cywilizowane" ceny za te elementy zaczynają się dopiero przy zakupie odpowiednio 5000, 3000, i 10000 sztuk (i tu już rozmawiamy o produkcie masowym). A to dopiero wierzchołek góry lodowej pod nazwą tworzenie zegarka w edycji limitowanej.

 

5) Produkt masowy

Na pewno POLPORA nie będzie produkowana masowo. Stąd i cena nigdy nie będzie na poziomie produktu masowego. Założenia są inne.

 

6) Arie operowe i kura

Mają dość dużo wspólnego... proszę się głęboko zastanowić. No i nie wiem dlaczego grzegorzp zawsze tak mocno atakuje wszystko co związane z zegarkami POLPORA? Jego prawo.

 

Proszę nie komentować powyższych wypowiedzi.

 

 

A teraz wróćmy w tym wątku do meritum. Czyli artykułu w Armbanduhren 02/2008. Autor szczegółowo wypytał mnie o nazwę, bo przypuszyczał od początku, że w zawarta jest w niej informacja o polskości zegarka. To samo tyczyło się nazw zegarków. A, że nie wszyscy zegarkomaniacy wiedzą kim był Patek z pochodzenia (nasi zachodni sąsiedzi piszą Antoine) i odpowiednio go kojarzą... no cóż, autor przytoczył fakty. Choć jestem bardzo daleki i ja, i znawcy tematu, od stawiania znaku równości między PATEK i POLPORA, to nie da się ukryć, że Polska, w takim czy innym wymiarze, jest jakimś wspólnym mianownikiem. Proszę mnie nie linczować za to ostanie zdanie.

 

Pozdrawiam

KJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
No i nie wiem dlaczego grzegorzp zawsze tak mocno atakuje wszystko co związane z zegarkami POLPORA? Jego prawo.

 

Proszę nie komentować powyższych wypowiedzi.

 

to mnie zdziwiłeś?!? gdzie w moim powyższym poście jest atak?

wyluzuj trochę bo w żadnym razie nie było moją intencją atakowanie polpory!

 

6) Arie operowe i kura

Mają dość dużo wspólnego... proszę się głęboko zastanowić.

 

ps. dlatego właśnie tak napisałem, bo podobieństwa porównywalne

 

 

pozdrawiam:)

 

ps2.

Choć jestem bardzo daleki i ja, i znawcy tematu, od stawiania znaku równości między PATEK i POLPORA, to nie da się ukryć, że Polska, w takim czy innym wymiarze, jest jakimś wspólnym mianownikiem.

 

poza tym zaczynają się na P to kolejna wspólna cecha.

 

fajnie, że o was piszą może powoli przełoży się to na sukces finansowy i potem na poprawę jakości zegarków, oraz większą ilość części produkowanych w Polsce. czego wam i sobie życzę bo nie ukrywam, że czekam z niecierpliwością na zegarek który będzie prócz pol w nazwie miał też w środku trochę polskich części. trzymam za was kciuki.

 

 

ps3. proszę o nie komentowanie tej wypowiedzi ;) :wink:

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko do uzytkownika "polpora" (sorry ale eniznam imienia, wiec zwracam sie po nicku")......

 

czy jakis element calego zegarka jest produkowany w polsce ??? czy wszystkie pochodza z importu ????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat ten temat był już poruszany, polpora deklaruje że w pierwszej serii zegarków nie było ani jednej części polskiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ SphinX

Zawsze powtarzaliśmy i się tego nie wstydzimy, że większość elementów pochodzi z Europy. Aby tym samym podkreślić, że nie są one sprowadzane np. z Azji. Współpracujemy dokładnie z tymi samymi firmami, z którymi umowy podpisane mają znane szwajcarskie marki.

 

Jeśli chodzi o pierwszą kolekcję, to udało nam się nawiązać współpracę z polską firmą produkującą skórzane paski. W tym momencie prowadzimy rozmowy w Polsce na temat kopert ze stali i innych materiałów. Werków i wskazówek na razie nie jest w stanie zrobić w kraju nikt. I zapewne długo tak jeszcze będzie.

 

Pozwolę sobie nie reagować na dalsze zapytania, bo to nie ten dział.

 

Pzdr.

Krzysztof Janczak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.