Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Braciszek Di

Jak zrobić zegar słoneczny?

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pomysł zrobienia zegara słonecznego. Czy ktoś może doradzić jakieś narzędzia przydatne w takim przedsięwzięciu?

 

Przypuszczam, że utworzenie takie wątku może pomóc i teraz i w przyszłości wszystkim tym, którzy wpadną na podobną ideę ;) Warto więc zebrać w jednym miejscu wszelkie doświadczenia, by mogli z nich wszyscy korzystać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Nautica

Znalazłem coś takiego:

Przygotuj deskę o kształcie około 30 cm2. Używając cyrkla lub ołówka zawiązanego na końcu nitki narysuje koło o średnicy (.) na środku deski. Na środku koła przyklej lub przymocuj drewnianą szpulkę z nawiniętą nitką. Upewnij się, że otwór w środku szpulki jest dokładnie nad środkiem koła. Umieść zaostrzony ołówek gumką w dół w otworze szpulki. Możesz zwężyć końcówkę ołówka nożem lub papierem ściernym i usunąć gumkę, aby ołówek zmieścił się w otworze.

 

Przy jednym z rogu deski wbij lekko gwóźdź. Upewnij się, że gwóźdź jest wystarczająco długi, żeby wystawać wyżej, niż wierzchołek szpulki.

 

W słoneczny dzień, dokładnie przed świtem, umieść deskę na parapecie wychodzącym na południe, otwartej przestrzeni albo w innym miejscu, gdzie promienie słoneczne dochodzą przez cały dzień. Spójrz przed siebie na wysokości wierzchołka szpulki, wybierz sobie jakiś przedmiot w odległości kilku metrów. Może być to np. krawędź okna znajdującego się w domu. Następnie postaw deskę tak, byś widział gwóźdź, ołówek i wybrany przedmiot w linii prostej. Postaw deskę w tej pozycji.

 

Kiedy tylko ołówek zacznie rzucać cień na deskę, zacznij obserwować godzinę na swoim zegarku lub posłuchaj uważnie radia. Kiedy tylko nadejdzie pierwsza pełna godzina, np. 7 rano, zrób ołówkiem ślad na desce dokładnie tam, gdzie pada czubek cienia. Oznacz go numerem 7. Postępuj tak samo o każdej pełnej godzinie, aż do zachodu słońca. Rysuj kreski i oznaczaj je numerami godzin, w których zostały zrobione. Na przykład o 4 po południu zrób ślad na wierzchołku cienia rzucanego przez ołówek i przypisz mu numer 4. Zakończysz swój zegar oznaczeniem ostatniej pełnej godziny przed zachodem słońca.

 

Kiedy będziesz chciał użyć zegara, umieść go w dokładnej tej samej pozycji, w jakiej umieściłeś go na początku. Żeby to zrobić, spójrz na ołówek, gwóźdź i wcześniej wybrany przedmiot, tak jak wtedy, gdy robiłeś to wcześniej. Jeżeli tworzą linię prostą, postaw zegar w tej pozycji.

 

Aby odczytać czas, zobacz gdzie pada wierzchołek cienia ołówka. Przypuśćmy, że znajduje się w połowie drogi między 10 a 11 numerem na desce. Jest wtedy 10:30. Jeśli cień znajduje się w 3/4 odległości między 2 a 3, jest wtedy 2:45.

 

Po około dwóch tygodniach Twój zegar nie będzie już wskazywał czasu dokładnie. Każdego tygodnia przez sześć miesięcy od czasu kiedy zrobiłeś zegar, będzie on stawał się coraz mniej dokładny. Dlaczego zmienia się dokładność Twojego zegara słonecznego?

 

Ponieważ Ziemia krąży na orbitach wokół Słońca, a długość tych orbit zmienia się. Czy to znaczy, że nie jesteśmy w stanie stworzyć zegara słonecznego dokładnego przez cały rok? Nie, ale to zabrało astronomii wiele wieków, by w końcu mogli nauczyć się, jak stworzyć dokładny zegar, a matematyka, jakiej użyli jest bardzo skomplikowana. Przekonasz się, że kiedy będzie zbliżał się czas, w którym upłynie rok od momentu, gdy stworzyłeś zegar, będzie on coraz bardziej dokładny. W dokładną rocznicę zrobienia zegara, będzie on ponownie wskazywał dokładny czas. Zegary słoneczne są bezużyteczne nocami i pochmurnymi dniami. Wcześniej używano dwóch innych wskaźników czasu, które miały wynagrodzić niedokładność zegarów słonecznych. Był to klepsydry i zegary wodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wciąż mam nadzieję, że zajrzy tu Krzysiek, podzieli się z nami swoimi doświadczeniami, powie dokładnie jak robi zegary i doradzi początkującym jakieś kroki do zrobienia własnych czasomierzy :)

 

Bardzo mnie ciekawi program Shadows. Czy ktoś wie jak tego używać? Czy tym programem da się wyliczyć każdy rodzaj zegarka o dowolnym wymyślonym kształcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, zatem coś konstruktywnego w sprawie budowy zegara słonecznego. Otóż trafiłem w necie na włoski program do projektowania zegarów. Niestety opisy w prezentacji aplikacji są po włosku, ale sam program posiada do wybory trzy języki interfejsu: włoski, angielski i czeski.

 

Link do ściągnięcia programu: http://digilander.libero.it/orologi.solari...wnload_enu.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
OK, zatem coś konstruktywnego w sprawie budowy zegara słonecznego. Otóż trafiłem w necie na włoski program do projektowania zegarów. Niestety opisy w prezentacji aplikacji są po włosku, ale sam program posiada do wybory trzy języki interfejsu: włoski, angielski i czeski.

 

Link do ściągnięcia programu: http://digilander.libero.it/orologi.solari...wnload_enu.html

 

Jest program po polsku i nazywa sie " shadows 3.0" bardzo ułatwia sprawę !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jest program po polsku i nazywa sie " shadows 3.0" bardzo ułatwia sprawę !

 

A da się go zassać z netu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam... mam pytanie: jak dluga musi byc wskazowka i jakie jest pochylenie w stosunku do tarczy. Od czego to wszystko zalezy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam... mam pytanie: jak dluga musi byc wskazowka i jakie jest pochylenie w stosunku do tarczy. Od czego to wszystko zalezy.

 

Witaj Viaroma. Długość gnomonu w zasadzie nie gra roli, choć lepszy dłuższy niż za krótki. Jeśli mówisz o zegarze poziomym (horyzontalnym) to kąt nachylenia do tarczy musi równać się szerokości geograficznej miejsca, w którym zegar stoi. Jeśli jednak myślisz o zegarze pionowym, to kąt między gnomonem a tarczą (ścianą) równa się kątowi dopełnienia, czyli 90° - szerokość geograficzna. Na ten temat polecam dwa moje artykuły:

 

http://gnomonika.pl/news.php?id=45

http://gnomonika.pl/news.php?id=46

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.