Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Paweł Jankowski

Paski Genewskie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie w jak są wykonywane paski Genewisie?

 

Szlif genewski, jak sama nazwa wskazuje jest wykonywany przez szlifowanie. :grin: Służą do tego specjalne szlifierki (zakłady produkujące zegarki), albo przystawki do tokarni zegarmistrzowskiej (zegarmistrz). Słowami bez demonstracji i pokazywania palcem, nie ma w zasadzie możliwości dokładnego opisu operacji. Nawet w przypadku posiadanie odpowiedniego oprzyrządowania, szlif nie jest łatwy do wykonania, a w warunkach "amatorskich" wręcz nie jest możliwy do wykonania.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, szlifowanie pasków genewskich wykonuje się ręcznie. Robią to doświadczeni dekoratorzy mechanizmów. Do wykonania tego szlifu wykorzystuje się tarcze z drewna bukszpanowego, które ze względu na swoją zwartą strukturę wykorzystywane jest również do szlifowania innych elementów. Ciekawe jest to, ze te bukszpanowe tarcze na ogół przygotowują sobie sami szlifierze - w końcu są artystami w swoim fachu. Tak przynajmniej robi się w firmie Patek :-)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z tego co wiem, szlifowanie pasków genewskich wykonuje się ręcznie. Robią to doświadczeni dekoratorzy mechanizmów. Do wykonania tego szlifu wykorzystuje się tarcze z drewna bukszpanowego,

 

To znaczy co, kręcą tymi tarczami ręcznie? :grin:

 

PS.

Jak znajdę właściwe czasopismo w stosie innych, to zamieszczę zdjęcie jak to się robi właśnie w firmie Patek.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak przynajmniej robi się w firmie Patek :-)

 

Na stronie Patka:

http://www.patek.com/patek-philippe.html

jest wśród innych bardzo ciekawy film pt. Birth of a Legend. Mówi w skrócie o tym jak powstaje jeden z zegarków firmy, polecam go tym którzy interesują się techniczną stroną zegarków, a nie tylko wyglądem zewnętrznym. Można zobaczyć tam też, w bardzo krótkim urywku, jak powstaje szlif genewski, wprawdzie wykonywany po okręgu, ale szlif w postaci równoległych pasków wykonuje się podobnie, tylko narzędzie jest ustawione inaczej i stół maszyny porusza się ruchem posuwisto-zwrotnym, a nie po okręgu.

Tu jest kadr z tego filmu:

http://img68.imageshack.us/my.php?image=pr...ytywanieaa7.jpg


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, jeśli ktoś np. wierci otwór ręcznie, to nie znaczy, że bierze wiertło do ręki i kręci nim tak długo, aż wywierci otwór :-) Ale Twoje poczucie humoru bardzo mi odpowiada ;-)


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ale Twoje poczucie humoru bardzo mi odpowiada ;-)

 

A poważniej, to jak obejrzysz ten film, to zauważysz, że automatyzacja posunęła się daleko, iż reki człowieka prawie wcale już tam nie ma i drewna bukszpanowego też. Te stare metody stosowane są miedzy innymi u Patka do produkcji krótkich limitowanych serii, gdzie szczególny nacisk jest położony na "tradycję" inaczej się już to nie opłaca.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze jeśli posiadasz ciekawe materialy techniczne to byłbym bardzo zainteresowany nie będe sie rospisywał do czego misą potrzebne czs pokarze Pozdrawiam i jeszcze iedno pytanie jak działa powracająca wskazówka???????????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak działa powracająca wskazówka???????????

 

Tak bez pokazywania palcem? Hmm... Trudno będzie zrozumieć.

W zwykłym stoperze odbywa ie to przez naciśniecie dźwigni kasującej na krzywkę sercową (od kształtu podobnego do serca). Kształt krzywki jak i dźwigni powoduje, że po naciśnięciu wskazówka może zająć tylko jedno miejsce, na 12-tce.

W stoperze typu ratrappante, to główna wskazówka zeruje się jak w zwykłym stoperze, a wskazówka do międzyczasu po zatrzymaniu naciąga sprężynę, która powoduje jej powrót po zwolnieniu do tej samej pozycji co wskazówka stoperowa główna. To jest tak bardzo ogólnie, a poszczególne rozwiązania mogą się różnić od tego opisu np. większa komplikacją.

 

Piotrze jeśli posiadasz ciekawe materialy techniczne to byłbym bardzo zainteresowany

 

Nie wiem o jakie materiały konkretnie Tobie chodzi. :smile: Posiadam pokaźną bibliotekę zawierająca materiały o zegarmistrzostwie, złotnictwie, obróbce metali i o wielu innych podobnych zagadnieniach, a również stosy czasopism o takiej tematyce, ale to są moje zbiory, wiec je pożyczam niechętnie nawet kolegom mieszkającym koło mnie. Mam tez sporo materiału na twardym dysku, ale jest on ogólnie dostępny w sieci, a ja nie mam spisu stron internetowych na których on jest. Większość adresów znajdziesz w dziale tego forum o nazwie "ADRESY NETOWE", a inne możesz bez problemu znaleźć wpisując do Google odpowiednie hasła (słowa kluczowe). Ponieważ stron polskich omawiających wyczerpująco interesujące nas zagadnienia techniczne prawie nie ma, to ja po prostu tłumaczę sobie poszukiwany termin, czy zagadnienie techniczne na język angielski oraz niemiecki i w takiej postaci wpisuje w wyszukiwarkę, czasem muszę tylko zawęzić temat jakimś dodatkowym terminem dla odsiania śmieci. W sieci w zasadzie jest wszystko, tyle tylko że często trudno to znaleźć. :grin:


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o powracającą wskazówke to chodzi mi o komplikacje .gdzie sekundnik jest umieszczony na pół okregu i gdy dochodzi do 60 powraca do zera Jeśli chodzi o materiały techniczne to interesują mnie rysunki,szkice wszelkich komplikacj. :shock:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodzi mi o komplikacje .gdzie sekundnik jest umieszczony na pół okregu i gdy dochodzi do 60 powraca do zera

 

Tu byś musiał obejrzeć sobie konkretny mechanizm... popatrzę i jak gdzieś znade, to wkleję.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę znaleźć zdjęcia mechanizmu, gdzie widoczna jest ta funkcja powracającej wskazówki, a słowami nie umiem tego wyjaśnić dokładnie. Ogólnie polega to na naciąganiu jakiegoś rodzaju sprężyny, a po dojściu do końca i zwolnieniu wskazówki, następuje jej powrót, który jest z lekka hamowany. Natomiast w szczegółach to każda firma ma swoje rozwiązania.

 

Ale za to znalazłem takie o to ciekawe zegarki z tą funkcją: :smile:

http://forums.timezone.com/index.php?t=msg...362#msg_3242638

http://membres.lycos.fr/jjcasalo/odd_watches/saltarello.htm


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy są jakieś określone "szkoły" robienia szlifow genewskich? Alabo szlify charakterystyczne tylko dla jednej określonej manufaktury?


L4.720.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.