Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość Edward Siudowski

Zegarek sterowany falami radiowymi - DCF

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Edward Siudowski

Witam

Skusiłem sie ostatnio na zakup takowego, marki TCM- jak na razie jestem z niego jak najbardziej zadowolony dokładny jak w opisie, wskazuje dzień tygodnia, miesiąc i sekundy w małym okienku cyfrowo natomiast godziny analogowo. I teraz uwaga: nie potrafię sobie odpowiedzieć na pytanie co będzie gdy będę podróżował i zmienię strefę czasową np w Wielkiej Brytani gdzie czas jest przesunięty o jedną godzinę. Czy mój zegarek samoczynnie cofnie się o ten czas? Z drugiej strony tak sobie myślę że na jakiei podstawie, skoro sygnał jest wysyłany z tego samego nadajnika znajdującego sie w Niemczech. Musiałby mieć jakiś zwrotny sygnał w jakiej strefie czasowej się znajduję. Ciekawe. Ma ktoś może własne przemyślenia albo jeszcze lepiej doświadczenia w tej materii? :?: :shock:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze myślisz. Czas będzie taki, jak odebrany z nadajnika we Frankfurcie (włącznie ze zmianą czasu z letniego na zimowy). Zwykle zegarki takie mają funkcję drugiej strefy czasowej i z niej trzeba korzystać podczas takich wyjazdów.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Edward Siudowski

Czyli wynika z tego że taki zegarek o ile nie posiada odczytu czasu w drugiej strefie - jak mój jest wytwarzany inny na np Polskę , inny na np Wielką Brytanię a jeszcze inny na inne kraje gdzie są inne strefy czasowe. W takim razie dla podróżującego to horror- nie może w zaden sposób uaktualnić godziny ciągle musi pamiętac zeby dodawać jedną godzinę albo odejmowac od aktualnego wskazania w zależności czy porusza się na wschód czy na zachód. :sad:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem sam się rozwiązuje przy odległości ponad 1500 - 2000 km bo i tak tam sygnał z Frankfurtu nie doleci....


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam TCMa, ale zegarki DCF zwykle mają możliwość ustawienia strefy czasu. Poza tym w Anglii, USA i JAponii też pracują długofalowe nadajniki sygnału czasu. Mają inną częstotliwość i format danych, ale np Junghans i Casio bez problemu pracują z DCF/MSF/WWVB/JJY - przełączają się automqtycznie, zależnie który sygnał silniejszy.

Czyli - RTFM :wink:

 

J.


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te mądrale pewnie i tak umią.... Z moich doświadczeń nad stacjonarnym zegarem - sygnał do Wrocławia nie zawsze doń dolatuje (plamy na słońcu, UFO, pogoda , lokalne zakłócenia ??), ale i on ma ręcznie ustawianą drugą strefę - o ile zauważyłem - synchroniczną z czasem korygowanym radiowo jeśli chodzi o godziny i minuty.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Te mądrale pewnie i tak umią.... Z moich doświadczeń nad stacjonarnym zegarem - sygnał do Wrocławia nie zawsze doń dolatuje (plamy na słońcu, UFO, pogoda , lokalne zakłócenia ??), ale i on ma ręcznie ustawianą drugą strefę - o ile zauważyłem - synchroniczną z czasem korygowanym radiowo jeśli chodzi o godziny i minuty.

 

We Wrocławiu to możesz zwalić słaby odbiór tylko na własności budynku (lub denną antenę ferrytową). U mnie (Wuwa, budynek z czasów Josifa Wissrionycza) jako tako działa nawet kilkunastoletni budzik LCD Anker (Junghans, jeszcze bez możliwości korekcji strefy, a odbiornik cieniutki jak wężowa d...).

 

J.

 

edit: http://www.heading.pansa.pl/prop1.htm


Jacek Tomczak - Janowski

-=WSzA=-

Warsztat Szyderstwa Artystycznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.