Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

amroziuk

Wystawa Zegarów Gustava Beckera

Rekomendowane odpowiedzi

Galeria fot. z otwarcia wystawy

 

zegary29.jpg

 

Tekst który ukazał się po wystawie na stronie www.dziennik.swidnica.pl

 

10 października 2008 - Podróż w przeszłość - skomentuj na forum

 

Ta wczorajsza wystawa przejdzie do historii Świebodzic. Mowa o Dolnośląskiej Wystawie Zegarów Gustava Beckera, genialnego zegarmistrza ze Świebodzic, który jako pierwszy w Europie rozpoczął masową produkcję zegarów. Dzięki Beckerowi czasomierze ? i te małe, i te potężne, skrzyniowe ? trafiły do domów zwykłych ludzi. Becker stworzył swoją potęgę w Świebodzicach, w II połowie XIX wieku. Jego mechanizmy do dziś uznawane są za doskonałą konstrukcję, a kolekcjonerzy płacą ogromne pieniądze za beckerowskie zegary. Fan kluby Beckera istnieją na całym świecie ? nawet w odległej Australii.

Dlatego pokazanie po raz pierwszy, w jednym miejscu, w dodatku w rodzinnym mieście Beckera, wystawy tematycznej musiało stać się dużym wydarzeniem. Na wernisażu pojawiło się kilkadziesiąt osób, wśród nich spora grupa potomków genialnego zegarmistrza: Klaus Konrad Becker oraz jego kuzyn Eberhardt Becker ? prawnuk Gustava. W imieniu organizatora czyli Towarzystwa Miłośników Świebodzic gości witał Witold Bajalski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego.

Głos zabrał także burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, który objął honorowym patronatem wydarzenie, a miasto wspomogło przedsięwzięcie finansowo. - Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy, jaką wykonano, aby zebrać tyle wspaniałych zegarów, dokumentów ? mówił podczas wernisażu burmistrz.

- Dziękujemy za tę wspaniałą wystawę, za pracę włożoną w jej przygotowanie ? mówił w krótkim przemówieniu Klaus Becker. ? Jesteśmy bardzo wdzięczni, że w tak piękny sposób podtrzymuje się naszą wspólną tożsamość historyczną.

Kurator wystawy, Adam Mroziuk, zegarmistrz z wykształcenia i wielki pasjonat Beckera podsumował swoje wystąpienie ciekawą myślą: - Mówi się, że czas mija. To my przemijamy. A Gustav Becker jest wciąż żywy w swoich niezwykłych mechanizmach, do których obejrzenia serdecznie państwa zapraszam.

Oglądać na wystawie jest naprawdę co. Ponad 50 różnych zegarów, a wśród nich ciekawa kolekcja budzików, zegary szafowe ? z najpiękniejszym, milionowym egzemplarzem, z którym goście najchętniej robili sobie zdjęcia. Sporo zegarów wiszących i kominkowych. Do tego dokumenty patentowe, narzędzia, dokumenty rodzinne.

Na wernisażu, oprócz władz samorządowych miasta, pojawiło się także wielu gości z zewnątrz, m. in. Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Świdnickiego ? Elżbieta Gaszyńska, dyrektor Muzeum Kupiectwa w Świdnicy Wiesław Rośkowicz oraz dyrekcja Muzeum w Kłodzku. Zdjęcia z otwarcia wystawy - zobacz


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej, i mniemam - wszystkich przybyłych klubowiczów, strony chciałem Ci jeszcze raz podziękować za to niezapomniane spotkanie.

 

Nie miałem odwagi fatygować Adama więcej podczas wystawy (i po), bo widziałem ile czasu i wysiłku Go kosztowało to wszystko, ale mam nadzieję, że będą jeszcze okazje...

Ta wystawa musi być powtórzona - może szerzej - jako Zlot Beckerowców czy jakoś tak ?!!!

Pozdrawiam, Piotr

 

PS. Trochę zdjęć jest w galerii


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam - dziękuję bardzo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim Klubowiczom za przybycie i przepraszam, że nie z każdym mogłem porozmawiać dłużej. Niestety nie mogłem oprowadzić chętnych po zegarowych miejscach Świebodzic. Może następnym razem?

Wreszcie mogłem wygadać się do woli :) (były wycieczki szkolne) teraz już nie zamęczam najbliższego otoczenia Beckerem :)

 

Linki do stron naszego forum z galerią wystawy:

 

Jeden

 

Dwa

 

Pozdrawiam

Adam


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Adam, wielki szacunek za Twój wkład w to przedsięwzięcie. Miło mi było być na otwarciu takiej imprezy, zrobiła na mnie duże wrażenie. Dziękuję.


Pozdrawiam

Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

Adam, wielki szacunek za Twój wkład w to przedsięwzięcie. Miło mi było być na otwarciu takiej imprezy, zrobiła na mnie duże wrażenie. Dziękuję.

 

Tak to prawda, bardzo dobra robota,zaangażowanie Adama ogromne.Przejechaliśmy z gk1 połowę Polski i naprawdę nie żałujemy.Adam dziękujemy za miłe przywitanie i bardzo ciekawą rozmowę.Ja mógłbym słuchać twoich opowieści godzinami /do tego też masz talent :) /.No i ten zegar 1 000 000 na żywo ,rewelacja.Adam, jeszcze raz dziękuję.Do miłego zobaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem.Wystawa świetna.Przewodnik bez wątpienia również.

Sporo bardzo ciekawych zegarów, no i ten wypielęgnowany przez kolegę Adama mechanizm, a także zegarki kieszonkowe Beckera,zegar jubileuszowy,..

Kontynuacja konieczna !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie przy pomocy "młodzieży" naprawiłem i poprawiłem komputer wiec myślę, że teraz przy czasie, powoli odrobię wszelkie zaległości.

Tutaj mam jedną bardzo dużą zaległość: film z wystawy zegarów G.Beckera:

Z góry przepraszam za kiepskie kadry, ale dopiero się oswajałem z ta kamerą... :unsure:

Jeszcze się nie wypowiadałem na ten temat, więc muszę powiedzieć, że inicjatywa naszego kolegi Adama jest godna najwyższej pochwały i naśladowania. Ten sposób przedstawienia chlubnej historii regionu w którym się mieszka, na pewno powoduje, że jest większe nim zainteresowanie, ale może tez na przykład zainspirować kogoś do działania...

Brawo Adam.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.