Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość zegarkiclub

Projekt Statutu - link do ściągnięcia wersji 10.12.2008

Rekomendowane odpowiedzi

Gość zegarkiclub

Projekt Statutu Stowarzyszenia Klub Miłosników Zegarów i Zegarków znajduje się pod adresem:

http://www.zegarkiclub.pl/obrazki/StatutKMZiZ_projekt.doc

jest to 12 stron tekstu.

Bardzo proszę każdego o ściągnięcie, zapoznanie się z treścią i zgłaszanie uwag.

Jeśli dane zagadnienie jest dyskutowane pod odzielnym postem, to proszę o dyskusję tylko tam.

Jeśli jakiś problem nie ma swojego miejsca dyskusji, to można poniżej.

 

Statut powstał pod kierownictwem Janka - Structural.

Szczególny wkład wnieśli: jeeves, mecenas - Pan Krzysztof, Darek Chlastawa, Piotr Ratyński oraz inne osoby zgłaszające wnioski na tym forum.

Wszystkim bardzo, bardzo serdecznie dziękuję i...

proszę o jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znak graficzny będzie zastrzeżony.

 

Forumowicz ma być sympatykiem - taka jest intencja. To nie są jednak grupy całkiem tożsame, bo sympatyk niekoniecznie musi pisywać na forum, zaś samo użytkowanie forum nie będzie na pewno zastrzeżone wyłącznie dla sympatyków.

 

Jeżeli będą jakieś kontrowersje w sprawach finansowych - to pewnie lepiej żeby zwrot kosztów nie nastąpił. Wyobrażam sobie, że Zarząd i Rada mogą podjąć wspólną jednogłośną uchwałę określającą ogólnie sytuacje, w których taki zwrot kosztów następuje. Naszą intencją było wprowadzenie silnego mechanizmu kontroli finansowej w stosunku do członków władz, żeby taka możliwość nie była nadużywana. No bo wyobraźmy sobie, że jeden z członków chce wypłacić sobie zwrot jakichkolwiek kosztów, to przy trzyosobowym składzie organu wystarczy, że przekona jednego z dwóch pozostałych członków - i decyzja organu jest podjęta. Przy rezygnacji z jednogłośności, a przy zachowaniu warunku wspólnego poparcia Zarządu i Rady potrzeba by 4/6. Wystarczy? Jakie jest Wasze zdanie?


Pozdrawiam serdecznie - Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
CYTAT(Pan Igor @ 30.11.2008 - 20:17) post_snapback.gif§ 18 p.5 - czy oddziały terenowe będą zakładane już od początku działalności Stowarzyszenia, czy ich działalność jest raczej uzależniona od rozwoju jednostki krajowej?

- nie, nie będą od początku, ale nasze podstoliki moga chcieć się przekształcać.

Dlaczego nie, jeśli będzie taka chęć ?

 

Jestem członkiem podstolika, więc opisze może jak to by miało wyglądać moim zdaniem. Jest to oczywiście sprawa przyszłości, bo najpierw powinno się rozkręcić nasze Stowarzyszenie z siedzibą w Warszawie, a ewentualne oddziały będą powstawały dopiero gdy bedzie wiadomo jak ono działa w praktyce. Będzie to mogło mieć miejsce, gdy w jakimś regionie odległym od stolicy zbierze sie większa ilość członków Stoważyszenia i oni uznają, że warto by dla usprawnienia działalności taki oddział utworzyć. Wystosują oni wtedy wniosek do Walnego Zebrania, który bedzie tak dobrze umotywowany, że Walne też uzna to za potrzebne. Jest tu jeszcze sporo sczegółów do ustalemia: chociazby ilu członków by taki podstolik musiał mieć, żeby wystąpić o satus oddziału, co bedzie musiał zawierać taki wniosek itp., ale myslę, że to uchwali Walne gdy będzie juz wiadomo jakie są potrzeby.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość zegarkiclub

Jako, że dla wszystkich wątpliwości dyskutanci znaleźli wspólną odpowiedź, to pozwoliłem sobie wykasować nieaktualne zapytania.

W przypadku pytań postaramy się udzielić odpowiedzi, dlaczego takie zapisy w Projekcie Statutu przyjęliśmy.

Projekt Statutu musi być zatwierdzony na zebraniu założycielskim Stowarzyszenia.

admin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
watpliwosc najwazniejsza : rozmawialem z panem Ferri, ktory jest czlonkiem takiego klubu we Wloszech. Ich statut WYKLUCZA czlonkowstwo ( a w kazdym razie udzial we wladzach) osob zawodowo zajmujacych sie handlem zegarkami. Wiem ze wkladam kij w mrowisko (sorry ADMIN) ale aby uzyskac wiarygodnosc trzeba unikac sytuacji mozliwego konfliktu interesow.

Pozdrawiam :angry: Morawiak

Po pierwsze ? nie wchodzi w grę wykluczenie członkostwa w Klubie takich osób. Jakby ta idea nie była słuszna, jest w naszych warunkach po prostu nierealna. Poza tym ? przewidzieliśmy instytucję członka wspierającego dla firm i jest dla mnie oczywiste, że mogę to być jedynie firmy z branży (a nie na przykład sieć pralni chemicznych albo producent rynien). Pozostaje pytanie, czy istnieje niebezpieczeństwo, że jakaś konkretna firma spróbuje przejąć kontrolę nad Stowarzyszeniem i jak się przed tym zabezpieczyć?

 

Po drugie ? zgadzam się z wykluczeniem takich osób z udziału we Władzach, choć na tym etapie wystarczyłoby mi, gdyby był zapis zabraniający wyboru do Zarządu. Tutaj znowu nasuwa się pytanie, czy to wystarczy, ale ? tu powiem swoje prywatne zdanie ? chciałbym widzieć Władka Mellera w Radzie Klubu. Dało by mi to poczucie jakiejś kontynuacji. Z drugiej strony, nie mozna robić dla nikogo osobistych wyjatków, a nie chciałbym, żeby w Radzie mogli zasiadać przedstawiciele innych firm.

 

Po trzecie ? co to znaczy ?osób związanych zawodowo z branżą?? Takie okreslenie obejmuje na przykład też grupę zawodową zegarmistrzów, a to juz zakrawa na absurd ? wykluczyć zegarmistrzów z Klubu Zegarkowego??? Proszę o propozycje jasnego sformułowania, rozumiem, ze chodzi o osoby związane z producentami i dystrybutorami, handlem detalicznym pewnie też? A co na przykład z reklamą i prasą fachową? Stawiam ten punkt pod rozwagę.

 

Po czwarte ? ryzyko na pewno istnieje. Zapis wykluczający osoby zwiazane z produkcją i dystrybucją zegarków z udziału w Zarządzie moze go całkiem nie wyklucza, ale wskazywałby nasze intencje pozostawienia Stowarzyszenia wolnym od komercyjnych wpływów. (A może w ogóle spróbować gdzieś na początku dodać taki ogólny zapis?) Zostaliśmy przyzwyczajeni przez naszego Admina do pewnego standardu, którego pilnował i stawiał ponad wszystko, czasem nawet kosztem sprawnego działania i porządku organizacyjnego. Wiem, czytałem na tym forum wielokrotnie legendy o tym, jakie to nasz Admin wyłącznie komercyjnie je wykorzystuje i jaki to z niego wilk, który zbudował zagrodę dla owieczek, żeby je równo strzyc. Zachowanie Władka dobitnie swiadczy o tym, że takie oskarżenia sa wierutną bzdurą. Nie chcę dyskutować o intencjach zalożycieli klubu sprzed pieciu już lat, praktyka pokazała jednak dokładnie co innego. Faktem jest jednak, że znalazły się osoby, które Klub komercyjnie wykorzystują, dlatego uznaję argument, że trzeba stworzyć jasne zasady.

 

Postuluję natomiast nadanie Profesorowi Mrugalskiemu oraz Władkowi Mellerowi statusu członków honorowych, co zgodnie z obecnym brzmieniem Statutu zapewniło by jednemu z nich udział w Radzie Klubu, zaś Profesorowi ? tytuł ?Prezesa Honorowego?.

 

Zapis trzeba zrobić, choć dotychczasowe doświadczenie (mam nadzieję) nie było złe.

Proszę pamiętać, że w dzisiejszym Zarządzie obok mnie jest także aktywny zegarmistrz.

W Zarządzie - koniecznie nie (taże osoba taka jak zegarmistrz)

W Radzie Klubu - może też nie by nie było na przyszłość problemów.

 

Tylko nie róbcie ze mnie członka honorowego, bo byłbym też Prezesem Honorowym

(dzisiaj działający Zarząd nadał sobie, wszystkim członkom stanowiska wice prezesów).

 

Władek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję dodanie nowego punktu 4 do paragrafu 16 w brzmieniu:

"Obowiązków Członka Zarządu nie może pełnić osoba zawodowo związana z branżą zegarkową, a w szczególności z dystrybucją, promocją i serwisem zegarów i zegarków."

 

Taki zapis zabezpiecza tak moment wyboru jak i czas trwania kadencji Zarzadu.

Władek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Władku, ja jednak jestem za mniej radykalnym zapisem. Proponuję dodanie w par. 16 punktu

"W przypadku nadużycia pełnionej funkcji dla celów prywatnych bądź zawodowych, członek Zarządu może zostać pozbawiony stanowiska decyzją Rady Klubu."

oraz w par.17 punktu:

"W przypadku nadużycia pełnionej funkcji dla celów prywatnych bądź zawodowych, członek Rady Klubu może zostać pozbawiony stanowiska decyzją Walnego Zebrania Członków podjętą zwykłą większością głosów."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo, po zapoznaniu się z uwagami maboka proponuję w paragrafach 16 i 17 dodać zapis, iż członkostwo w organach ustaje na skutek skazania prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione umyślnie.

Wydaje mi się, że aby doprecyzować zasady głosowania korespondencyjnego wystarczy zmienić przecinek na dwukropek: "Członkowie wzywani są przez Zarząd Stowarzyszenia do głosowania przeprowadzonego korespondencyjnie: listami poleconymi lub za pomocą poczty elektronicznej lub faksu"

I jeszcze przedstawiciel członka wspierającego. Wydaje mi się, że określenie tego przedstawiciela nie jest już domeną Klubu. Władze Stowarzyszenia powinny tylko sprawdzać, czy rzeczywiście jest stosownie umocowany do reprezentacji swojego mocodawcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezwzględnie do paragrafu 6 można dodać:

 

? popularyzowanie celów Stowarzyszenia w mediach społecznych, publicznych i prywatnych;

? promocję i reklamę działań związanych z celami Stowarzyszenia ;

? organizowanie i prowadzenie imprez związanych z celami Stowarzyszenia ;

? organizowanie konferencji, kursów, seminariów, konkursów i innych imprez;

? współpracę z osobami fizycznymi i prawnymi oraz jednostkami administracji samorządowej, rządowej i organizacjami pozarządowymi, także zagranicznymi

i międzynarodowymi, których działalność wiąże się z celami Stowarzyszenia;

? prowadzenie działalności wydawniczej i poligraficznej;

? prowadzenie pożądanej działalności gospodarczej, np. takiej jak: księgarnie , itp. oraz kawiarnie i restauracje, kluby , itp., również na zasadach franchesingu.(tu można to rozbudować do np.działalności publicystycznej-powołanie wydawnictwa,itp.)

 

Otwiera to pole do większego zakresu działalności Stowarzyszenia.Mam w tym jakieś tam doświadczenie i przynajmniej formalnie lepiej dla nas jak będzie to zapisane w Statucie także w tym miejscu.


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mój postulat o ile statut podlega jeszcze przeobrażeniom.Proszę rozważyć :)


"Billy: -I'm scared Poncho.

Poncho: -Bullshit. You ain't afraid of no man.

Billy: -There's something out there waiting for us, and it ain't no man. We're all gonna die..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt przestudiowalem i jesli chodzi o zawartosc to trudno znalezc jakies bledy czy braki, prawnie nie wiem jak jest, ale poza tym bardzo mi sie podoba.

 

 

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość mtd

Witam, wreszcie przebrnąłem przez cały statut i mam pewne wątpliwości co do władz. Brakuje mi Sądu Koleżeńskiego. Rozumiem,że intencją twórców statutu było umocowanie w tym zakresie zarządu. Może to i słusznie, bo upraszcza sprawę, ale stajemy przed faktem wszystko albo nic. Jest się członkiem, albo nie . Nie ma możliwości sytuacji pośredniej np. zawieszenie, nagana, składania wyjaśnień... to wbrew pozorom ważna sprawa. Nie wszystko i nie zawsze jest jasne. Niejasny jest dla mnie też sposób odwołanie od wykluczenia przez zarząd do walnego. 7 dni... na co. Na odwołanie, zwołanie walnego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chciałbym zwrócić uwagę, by w par. dotyczącym rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej odpowiadała ona wpisom w PKD. Pozwoli to uniknąć ew. problemów przy rejestracji w sądzie , który w zależności od referendarza do którego statut trafi, może wezwać do zmian w tym zakresie (co oznacza konieczność ponownego zebrania). Celem uniknięcia wątpliwości proponuję by każdy z punktów opisać dodatkowo w nawiasie odpowiednim oznaczeniem z PKD, treść zaś w miarę możliwości przepisać wprost z PKD.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W § 12 obecną treść

 

"§ 12

Władzami Stowarzyszenia są:

1. Walne Zebranie Członków,

2. Zarząd,

3. Komisja Rewizyjna zwana Radą Klubu.

4. W przypadku, gdy liczba członków przekroczy 1.000 (tysiąc) osób, Walne Zebranie Członków zostaje zastąpione Walnym Zebraniem Delegatów, wybranych w proporcji jeden delegat na 10 członków. Mandat delegata trwa do czasu nowych wyborów.

5. Do Walnego Zebrania Delegatów stosuje się odpowiednio postanowienia niniejszego statutu dotyczące Walnego Zebrania Członków. Szczegółowy tryb wyboru delegatów określi regulamin, uchwalony przez Walne Zebranie Członków."

 

 

przeredagowałbym tak:

"§ 12

 

1. Władzami Stowarzyszenia są:

 

a ) Walne Zebranie Członków

b ) Zarząd

c ) Rada Klubu

 

2. Rada Klubu stanowi organ kontroli wewnętrznej Stowarzyszenia.

 

3. W przypadku, gdy liczba członków przekroczy 1.000 (tysiąc) osób, Walne Zebranie Członków zostaje zastąpione Walnym Zebraniem Delegatów, wybranych w proporcji jeden delegat na 10 członków. Mandat delegata trwa do czasu nowych wyborów.

 

4. Do Walnego Zebrania Delegatów stosuje się odpowiednio postanowienia niniejszego statutu dotyczące Walnego Zebrania Członków. Szczegółowy tryb wyboru delegatów określi regulamin, uchwalony przez Walne Zebranie Członków."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W § 13 usunąłbym zapisy o treści "Władze wybieralne Stowarzyszenia" wskazując wprost o które z organów chodzi. Obecnie można odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z pewną odrębną kategorią władz niż "Władze Stowarzyszenia" o których mowa w § 12 co oznacza konieczność analizowania pozostałych zapisów statutu. Także kilka innych wątpliwości nasunęło mi się przy tym paragrafie, a zatem proponuję:

 

"

§ 13 Wybory Władz Stowarzyszenia

 

1. Zarząd oraz Rada Klubu wybierane są przez Walne Zebranie Członków w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.

 

2. Kadencja Zarządu trwa 3 lata i jest wspólna dla wszystkich członków. Poza przypadkami odwołania, rezygnacji lub śmierci , mandat członka Zarządu wygasa z chwilą wykluczenia ze Stowarzyszenia oraz w z chwilą zatwierdzenia przez Walne Zebranie Członków sprawozdania finansowego Stowarzyszenia za ostatni pełny rok kalendarzowy działalności Stowarzyszenia.

 

3. Kadencja Rady Klubu trwa 3 lata i jest wspólna dla wszystkich członków. Poza przypadkami odwołania, rezygnacji lub śmierci , mandat członka Rady Klubu wygasa z chwilą wykluczenia ze Stowarzyszenia oraz w z chwilą zatwierdzenia przez Walne Zebranie Członków sprawozdania finansowego Stowarzyszenia za ostatni pełny rok kalendarzowy działalności Stowarzyszenia.

 

4. Wybory członków Zarządu oraz Rady Klubu odbywają się na tym samym Walnym Zebraniu Członków, przy czym w pierwszej kolejności wybierani są członkowie Zarządu, a następnie członkowie Rady Klubu.

 

5. W przypadku, gdy skład Zarządu albo Rady Klubu ulegnie zmniejszeniu w trakcie kadencji, pozostali członkowie danego organu Władz Stowarzyszenia mogą jeden raz w trakcie kadencji powołać nowego członka tego samego organu w trybie kooptacji. W razie kolejnego zmniejszenia w trakcie kadencji składu danego organu Władz Stowarzyszenia, kadencja wszystkich członków danego organu ulega przedterminowemu zakończeniu.

 

6. W przypadku, gdy kadencja Zarządu albo Rady Klubu uległa przedterminowemu zakończeniu, zakończeniu ulega także kadencja drugiego organu, odpowiednio Zarządu albo Rady Klubu."

 

 

Pozostawiam do dyskusji treść ust. 6. Moim zdaniem powyższe rozwiązanie jest jednak racjonalne --> skoro i tak konieczne będzie zjazd wyborczy, to warto od razu wybrać nowe władze w całości, a nie np za X miesięcy czy tygodni z powodu trwania kadencji..

 

 

Dla § 17 ust. 1 zamiast:

 

§ 17 Rada Klubu

1. Komisja Rewizyjna Stowarzyszenia zwana jest Radą Klubu, powoływana jest do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia.

 

nadałbym następującą treść:

 

§ 17 Rada Klubu

1. Rada Klubu sprawuje kontrolę wewnętrzną nad działalnością Stowarzyszenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

§ 5 Cel Stowarzyszenia

Celem Stowarzyszenia "Klub Miłośników Zegarów i Zegarków" jest krzewienie i pogłębianie wiedzy o czasie i urządzeniach do jego pomiaru.

 

 

Moim zdaniem cel opisany jest bardzo pięknie, lecz zbyt skromnie. Przeniósłbym tu z "działań" w § 6 co najmniej pkt 8, 9, 11, 12 i 14.

 

Z punktu 15 usunąłbym słowo "ocena" zaś pkt 16 przeredagowałbym, albo najlepiej usunął w całości. To MSZ bardzo kontrowersyjny zapis gdyż jako stowarzyszenie będące jednocześnie przedsiębiorcą (a takie wszak są założenia) wkraczamy otwarcie w zakres działania przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.. Mówiąc kolokwialnie aż "ciśnie się" bowiem w tym miejscu: jakim prawem jeden z podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym ma dokonywać takich arbitralnych ocen drugiego podmiotu? No chyba, że działalność stowarzyszenia ma się koncentrować w znacznej części także na licznych wytaczanych mu procesach sądowych :)

 

 

Z "działań" usunąłbym pkt 21 jako potencjalnie kontrowersyjny przy ocenie przez sąd co do dopuszczalności zastosowania tak "generalnego" zapisu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam,

 

chciałbym zwrócić uwagę, by w par. dotyczącym rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej odpowiadała ona wpisom w PKD. Pozwoli to uniknąć ew. problemów przy rejestracji w sądzie , który w zależności od referendarza do którego statut trafi, może wezwać do zmian w tym zakresie (co oznacza konieczność ponownego zebrania). Celem uniknięcia wątpliwości proponuję by każdy z punktów opisać dodatkowo w nawiasie odpowiednim oznaczeniem z PKD, treść zaś w miarę możliwości przepisać wprost z PKD.

 

Pozdrawiam.

 

ta kwestia była już kilkakrotnie dyskutowana, co doprowadziło do takiego, a nie innego zapisu. ze swojej strony podtrzymuję zdanie, iż obowiązek zgodności z PKD dotyczy jedynie wniosku do KRS, zaś przepisywanie PKD w treści statutu wynika z niechęci wobec formułowania takiego wniosku od podstaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zaś pkt 16 przeredagowałbym, albo najlepiej usunął w całości. To MSZ bardzo kontrowersyjny zapis gdyż jako stowarzyszenie będące jednocześnie przedsiębiorcą (a takie wszak są założenia) wkraczamy otwarcie w zakres działania przepisów o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.. Mówiąc kolokwialnie aż "ciśnie się" bowiem w tym miejscu: jakim prawem jeden z podmiotów uczestniczących w obrocie gospodarczym ma dokonywać takich arbitralnych ocen drugiego podmiotu? No chyba, że działalność stowarzyszenia ma się koncentrować w znacznej części także na licznych wytaczanych mu procesach sądowych :)

Pkt 16, należałoby chyba czytać przez pryzmat tego, iż stowarzyszenie nie będzie prowadzić działalności w zakresie produkcji i sprzedaży zegarków oraz świadczenia usług zegarmistrzowskich, a w takim przypadku trudno mówić o nieuczciwej konkurencji z podmiotami działającymi na w/w polach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przestudiowałem dziś Statut i przedstawiam poniżej swoje spostrzeżenia i uwagi.

Nadmieniam, iż nie jestem prawnikiem, i spojrzałem na Statut ?okiem inżynierskim?

Część mych uwag wynika z kontaktów z pewnymi stowarzyszeniami, które z biegiem czasu

wraz ze zmianą ludzi w Radach i Zarządach ?zeszły na manowce?

 

pozdrawiam

Jacek

 

§ 5 Cel Stowarzyszenia

Celem Stowarzyszenia "Klub Miłośników Zegarów i Zegarków" jest krzewienie i pogłębianie wiedzy o czasie i urządzeniach do jego pomiaru.

 

wiedza o czasie ? raczej wiąże się z fizyką lub z zarządzaniem, a nie z techniką pomiaru i zegarkami

 

§ 7 Członkostwo

1. Członkiem zwyczajnym oraz honorowym Stowarzyszenia mogą zostać osoby fizyczne, obywatele polscy oraz cudzoziemcy mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, także małoletni, którzy ukończyli 16 rok życia ? na warunkach określonych w prawie o stowarzyszeniach.

 

miejsce zamieszkania - stałe czy tymczasowe - rozróżnienie rezydent ? nierezydent ? może należałoby to uściślić aby w przyszłości nie pojawiły się nieprzewidziane problemy ? ( kochany urząd skarbowy )

§ 8 Nabycie członkostwa

1. Członkostwo zwyczajne nabywa się na mocy uchwały Zarządu, po złożeniu deklaracji członkowskiej zawierającej rekomendację dwóch członków zwyczajnych Stowarzyszenia oraz po opłaceniu składki członkowskiej.

 

Brak definicji Członków Założycieli ze specjalnymi prawami ? bez tego nie można przyjąć żadnego Członka ? bo któż go rekomenduje ?

 

§ 9 Prawa i obowiązki członków

5. Członkowie zwyczajni i honorowi mają obowiązek:

b. uczestniczyć w Walnym Zebraniu Członków,

 

1. Czy obowiązek uczestnictwa nie jest zbyt silnym wymogiem biorąc pod uwagę ogólnokrajowy zasięg stowarzyszenia ?

2. Czy biorąc pod uwagę limit 1000 Członków przy wyborze reprezentantów na walne, przy rozwoju stowarzyszenia choćby powyżej 100 Członków Zarząd nie będzie jedynie myślał tylko o tym, aby ?jak najmniej Członków pojawiło się na walnym ?? ? koszty obsługi i organizacji, sala ?

§ 10 Ustanie członkostwa

1. Członkostwo ustaje na skutek:

a. dobrowolnej pisemnej rezygnacji z członkostwa w Stowarzyszeniu,

b. wykluczenia przez Walne Zebranie Członków na wniosek Zarządu lub co najmniej 8 członków zwyczajnych,

 

A więc NIE za nieopłacanie składek, nieprzestrzeganie regulaminu itp. - czyli BEZ OKREŚLENIA REGULAMINOWEJ PRZYCZYNY ? demokracja jak u Łukaszenki !!!

 

c. wykluczenia przez Zarząd z powodu nieopłacania składek członkowskich lub niewywiązywania się z zadeklarowanych świadczeń oraz nieprzestrzegania statutu bądź uchwał Stowarzyszenia,

2. Członkowie honorowi nie mogą zostać pozbawieni członkostwa w trybie przewidzianym w §10 ust. 1 lit. c (wykluczenia przez Zarząd).

 

A więc Członek Honorowy MOŻE NIEPRZESTRZEGAĆ REGULAMINU i UCHWAŁ ? demokracja jak na Kremlu !!!

 

§ 11 Sympatycy i Ambasadorowie Klubu

3. Sympatyk może zostać wykreślony z listy sympatyków na skutek dobrowolnej rezygnacji lub wykluczenia przez Zarząd z powodu nieprzestrzegania statutu Stowarzyszenia lub braku aktywnej realizacji jego celów.

 

Może zdefiniujmy jak określamy aktywną realizację celów, albo usuńmy ten zapis

 

§ 13 Wybory władz

1. Władze wybieralne Stowarzyszenia wybierane są przez Walne Zebranie Członków w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.

 

Generalnie wszystkie głosowania osobowe powinny być TAJNE

 

2. Kadencja wybieralnych władz Stowarzyszenia trwa 3 lata i jest wspólna dla wszystkich członków danego organu Stowarzyszenia. Poza przypadkami odwołania, rezygnacji lub śmierci członka danego organu Stowarzyszenia, mandat członka danego organu wygasa z chwilą wykluczenia ze Stowarzyszenia oraz w z chwilą zatwierdzenia przez Walne Zebranie Członków sprawozdania finansowego Stowarzyszenia za ostatni pełny rok kalendarzowy działalności Stowarzyszenia.

 

Cóż to jest sprawozdanie finansowe Stowarzyszenia i kto je przygotowuje ?

Domniemywam, iż jest to sprawozdanie finansowe przygotowywane przez Zarządu ( należy zmienić nazwę dokumentu )

A jeśli sprawozdanie to nie zostanie przyjęte to Zarząd w nagrodę będzie kontynuował działalność ? Czy nie powinno być ?z chwilą NIE zatwierdzenia?

 

§ 15 Walne Zebranie Członków

1. Walne Zebranie Członków:

h. podejmuje uchwały o pozbawieniu członkostwa na wniosek Zarządu lub 8 członków zwyczajnych,

 

Uwaga analogiczna jak w przypadku § 10 Ustanie członkostwa

 

§ 16 Zarząd

7. Członek Zarządu Stowarzyszenia może, w uzasadnionych przypadkach, otrzymać zwrot nadzwyczajnych kosztów poniesionych z tytułu pełnienia funkcji, w szczególności reprezentacji Klubu. Decyzję o zwrocie takich udokumentowanych kosztów podejmują Zarząd oraz Rada Klubu jednogłośnie.

 

§ 17 Rada Klubu

8. Członek Rady Klubu może, w uzasadnionych przypadkach, otrzymać zwrot nadzwyczajnych kosztów poniesionych z tytułu pełnienia funkcji. Decyzję o zwrocie takich udokumentowanych kosztów podejmuje Zarząd oraz Rada Klubu jednogłośnie.

 

Czyli Zarząd z Radą może pojechać za obopólną zgodą w delegację na targi np. do Hong Kongu. Może należy bardziej uściślić nadzwyczajne wydatki, aby za parę lat ( niestety część osób w Radzie i Zarządzie się zmieni ) nie było powodów do niesnasek.

 

§ 19 Majątek i fundusze

21. Stowarzyszenie nie może udzielać pożyczek i zabezpieczać zobowiązania majątkiem organizacji w stosunku do członków Stowarzyszenia.

22. Przepis powyższy dotyczy odpowiednio pracowników Stowarzyszenia, członków, członków organów oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w stosunku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych ?osobami bliskimi?.

 

W zasadzie Stowarzyszenie nie powinno w ogóle udzielać pożyczek i zabezpieczać zobowiązania żadnych podmiotów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.