Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
tarant

KSIĄŻKI O ZEGARACH

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję założenie wątku o ciekawych publikacjach na temat zegarów (może dałoby się go podwiesić).

Na pierwszy ogień (pozycja zdobyta dzięki poradzie Piotra Ratyńskiego):

Viennese Timepieces

Frederick Kaltenbock, tłumaczenie z języka niemieckiego

1993 Nicolaus Gunther GmbH
Stron 263, 25,5 x 28,5 cm

22b5dc0268b9ec17.jpg

Obszerna prezentacja zegarów wytwarzanych w Wiedniu i okolicach w okresie od końca XVII do połowy XIX wieku. Co ciekawe, pierwszym centrum konstruowania zegarów w imperium - za Rudolfa II, wielkiego miłośnika i zbieracza zegarów - była Praga. Przenosiny do Wiednia nastąpiły po jego śmierci. Wszystkie zegary prezentowane w książce pochodzą wyłącznie z Wiednia
Zdjęcia (527) i opisy zegarów (i zegarków) wszelkiego typu, nawet umieszczanych w laskach. Mnóstwo niepowtarzalnych konstrukcji. Zdjęcia w większości czarno - białe, dobrej jakości, co ciekawsze pozycje z uwidocznieniem szczegółów mechanizmu. Na końcu indeks wiedeńskich zegarmistrzów.

Aktualnie najniższa cena znaleziona w necie - 44 funty. na E...u "buy now" 490 euro :D

Minus: po przestudiowaniu tej pozycji własna kolekcja robi się jakaś taka...smutna.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegary ludowe w Polsce Piotr Rykaczewski 2009 Novae Res , Gdynia stron ok. 80 ISBN 978-83-61194 -93- 4 bab68614f5f61aa8.jpg Pierwsza krajowa publikacja o zegarach ludowych, których synonimem jest zegar szwardzwaldzki. Trochę niesłusznie - bo gdzie miejsce dla Comtoise, Mora Klokken i innych. Tak się w każdym razie przyjęło. Autor przedstawia zegary z kolekcji własnej, Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej (nie w sposób nie zauważyć, że jak zaznaczono, zegary z tej ostatniej kolekcji....nie działają - kto był w Kłodzku - wie o co chodzi). Mój imiennik zbiera zegary ludowe od roku 1971 i to jest chyba najlepsza rekomendacja dla Jego doświadczenia...Zegary zaprezentowano w przedziałach czasowych - d0 1740 roku, 1740 - 1780, 1780 - 1850, oraz po roku 1850, co uwzględnia charakterystyczne dla tych lat cechy konstrukcji. Tekst jest obficie zilustrowany.Dla każdego szwarcwaldowca oraz wchodzącego w temat starych zegarów - obowiązkowa pozycja.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba bym zaczął od :

Clock & Watch Trademark Index by Karl Kochmann

Można wrzucić jak wygląda jedno z x wydań, ale nie wiem czy jest sens :rolleyes:
ISBN 13 : 9780963166944

Do tego wrzucił podstawową książkę o roczniakach :

Horolovar 400 Day Clock Repair Guide - Tenth Edition - Charles Terwilliger

9c58828fd7a07a4f47331110.L._SL500_AA300_

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam- ktora kupic na poczatek

 

Kaltenböck (F.): Viennese Timepieces

 

Kochaver (V.): Beautiful Vienna Regulators of the 19th Century

 

Ortenburger (R.): Vienna Regulators and Factory Clocks

 

 

 

pozdrawiam Jurek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam...

Nie jestem zegarmistrzem ale ten temat bardzo pociaga i szukam kazdej wiadomosci na temat starych i troche moze mniej o nowych zegarach.

Edytowane przez viaroma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość spam01
Napisano (edytowane)

Ostatnio kupiłem książkę pt. "POLSKIE ZEGARY" Wiesławy Siedleckiej. Szczerze polecam- znajduje się w niej sporo ciekawych informacji (liczba stron: 148) za naprawdę przystępną cenę książki którą można kupić na allegro.
Przyznam że okładka mało ciekawa ale wnętrze bogate :).
Pozdrawiam ZAX.

książka.jpg

post-34399-0-89599900-1299140993_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość spam01

Ja bym polecił jeszcze Ludwika Zejdlera "Dzieje zegara" -od kalendarza do zegara elektronicznego - skąd co się wzięło w bardzo przystępnej formie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

moze jak sa jakies biale kruki to przegrac na CD i za symboliczna oplata ( lub w inny sposob bo sie skarbowka tez upomnie ) skorzystaliby Ci co nie maja mozliwosc dostania tej ksiazki..

 

Ja niedawno dostalem ksiazki o zegarmistrzostwie na CD i bardzo wiele sie dowiedzialem o zegarach i zegarkach. Nie jestem zegarmistrzem ale ten temat w dalszym ciagu mnie bardzo pociaga i szukam kazdej wiadomosci na temat starych i troche moze mniej o nowych zegarach.

 

Po gromach które spadły na głowę naszego klubowego kolegi za rozpowszechnianie literatury zegarmistrzowskiej w takiej postaci nie ważyłbym się na to. Zaznaczyć należy, że w aspekcie czysto prawnym zarzuty te były słuszne...niestety. Efekt to typowy "pies ogrodnika". Prawa autorskie do rozpowszechniania są praktycznie niemożliwe do uzyskania, nikt tez z nich nie korzysta, materiały są niedostępne. Koniec, kropka.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak macie racje - nie pomyslalem o prawie autorskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam prosze o informacje o ksiazce ;Heuer (P.) & Maurice (K.): European Pendulum Clocks "

 

n143s.jpg

 

Czy jest to pozycja warta uwagi.

 

pozdrawiam Jurek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem nie. Książka jest duża, ciężka i ma sporo obrazków, niektóre są nawet kolorowe :unsure:. Na 334 stronach przedstawiono zegary z regulatorem wahadłowym w podziale na :Francję, Anglię, Holandię, Szwecję i kraje niemieckie. Zaprezentowano zegary stojące, wiszące, kartele, kominkowe. Najstarsze pochodzą z końca wieku XVII. Przeważają opisy i ilustracje całych zegarów, ale nieco ilustracji ciekawych mechanizmów też się znajdzie.

 

Książka dostępna jest też w oryginalnej w wersji niemieckiej "Europaische Pendelnuhren, Dekorative Instrumente der Zeitmessung", Verlag D.W. Callwey, Munich 1988

 

Wersja angielska wyszła w USA w tym samym roku, nakładem Schiffer Publishing Ldt.

ISBN: 0-88750-144-9.

 

Jak dobrze poszukać, książkę można kupić za jakieś 230-250 złotych.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam - jaka ksiazka o zegarach wiszacych (Wiedenskich i innych) oprócz ksiazek:

 

Kaltenböck (F.): Viennese Timepieces

 

Kochaver (V.): Beautiful Vienna Regulators of the 19th Century

 

Ortenburger (R.): Vienna Regulators and Factory Clocks

 

jest godna uwagi?

 

Z góry dziekuje za informacje,pozdrawiam Jurek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

F.H. van Vejidom Claterbos
Viennese Clockmakers and What They Left Us

Interbook International B.V. Schiedam Holland 1979

Pierwsze ponad sto stron poza tradycyjnym omówieniem podziału na okresy, style, to niezmiernie ciekawe, osobiste uwagi Autora na temat szczegółów technicznych budowy mechanizmów, skrzyń, historii, własnych doświadczeń zbieracza. Część druga to spis twórców zegarów z kręgu wiedeńskiego (szerszy niż u Kaltenbocka, który podaje wyłącznie zamieszkałych w granicach Wiednia).

post-6402-0-36411400-1314259257_thumb.jpg

N469.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Posiadam książkę Ortenburger (R.): Vienna Regulators and Factory Clocks i zwracam się z zapytaniem do forumowiczów co zawiera książka Kochaver (V.): Beautiful Vienna Regulators of the 19th Century, czy warto ją kupić jako następną czy może jakąś inną, sugestie mile widziane. Kochavera nie miałem nigdy możliwości zobaczenia, bardzo chętnie zobaczyłbym spis treści o ile może ktoś go zamieścić. Myślę iż zamieszczenie spisu nie jest naruszeniem praw autorskich lecz informacją rzec by można techniczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma spisu treści książki Kochavera. Jest to prezentacja wybranych z jego kolekcji 101 zegarów z lat 1790 - 1910, ze 168 przedstawiającymi je ilustracjami. Prezentowane zegary podzielono na dahluhr, biedermeier, transitional, altdeutsch + podtypy, floor clock i regulators: astro i jewelers. Wszystkie zdjęcia są kolorowe. Stan zachowania zegarów jak i jakość wykończenia skrzynek (te z drugiej połowy XIX wieku w zarysach są identyczne z tymi "seryjnymi", różnica leży w rodzajach drewna, intarsjach itd) może wprowadzić w dużą frustrację niejednego kolekcjonera...

 

post-6402-0-16777500-1314276129_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź.

Zapoluję na tą pozycję. Na amazonie jest za 65,5 USD + koszty wysyłki. W polskich księgarniach nie znalazłem, może jakaś podpowiedź. Ortenburgera można kupić w empiku czas oczekiwania około miesiąca (tam kupiłem). Interesują mnie własnie publikacje albumowo - katalogowe, może znacie jeszcze jakieś ciekawe publikacje tego typu. Sam tytuł to zbyt mało dla mnie aby w ciemno kupić książkę, a w księgarnich wysyłkowych opublikowane są w większości tylko okładki, żeby były chociaż te spisy treści. Ciekawym zjawiskiem jest też to że na giełdach staroci i różnego rodzaju zjazdach kolekcjonerskich jest mało publikacji o zegarach (w odróżnieniu od filatelistyki, numizmatyki, gdzie jest wiele katalogów, czasopism). Jako że temat się odświeżył informuję w najbliższą sobotę i niedzielę, 27 - 28 sierpnia w Olsztynie koło Częstochowy odbędzie się kolejny Jarmark Kolekcjonerski "Pod zamkiem" polączony z III Jurajskim Piknikiem Geologicznym. Organizatorzy Jarmarku zapraszają do zwiedzania oraz współpracy kolekcjonerów, marszandów, artystów ludowych i wszystkich zainteresowanych tą dziedziną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakupiłem takową pozycję :

MILLERS CLOCKS & BAROMETERS BUYERS GUIDE 1999

ponad 300 stron z ilustracjami

Używana z aukcji Ebay za 13 GBP.

Jak tylko otrzymam zapodam na forum recenzje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey,

 

Ciekawy temat. Zastanwiam się, czy ktoś z forumowiczy może polecić książkę dla laika w zakresie zegarków, która da pierwszą porcję informacji w tym zakresie?

Jakie marki, które z nich cechują się jakimi właściwościami itd...

Przegląd przynajmniej podstawowych mechanizmów jaki są stosowane w zegarkach mechanicznych - bo w zasadzie tylko one mnie interesuja..

 

Chciałbym zdobyć książkę, która mówi ogólnie a nie na temat jednych wybranych zegarkow z danego okresu czy nawet typu..

 

Wiem, troszke się zakręciłem ale być może ktoś pomoże..

 

Dziękuje

Be_happy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bernard ST. Bartnik , Wawrzyniec Al. Podwapiński - TECHNOLOGIA MECHANIZMÓW ZEGAROWYCH MECHANIZMY Wydanie 1983 rok, oprawa twarda, stron 346

Bernard ST. Bartnik , Wawrzyniec Al. Podwapiński - TECHNOLOGIA MECHANIZMÓW ZEGAROWYCH. MONTAŻ, KONSERWACJA I NAPRAWA Wydanie 1979 rok, stron 456,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-6402-0-60672600-1355786187.jpg

Anna Kwiatkowska.
Kolekcja zegarów.
200 lat Muzeum Wilanowskiego.
Wydanie I Warszawa 2008
ISBN 978 - 83 - 60959 - 24 - 4

Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita SA.
Stron 126.

Dostałem w sobotę tę książeczkę w prezencie. Należy zaznaczyć, wbrew przyjętym zwyczajom, że prezent nie był kosztowny - pozycję wyceniono na 9 złotych (wcześniej całe 26...).
Omówiono w niej, jak łatwo się domyślić zegary ze zbiorów Muzeum Wilanowskiego. Szczegółowo opisano 25 zegarów. Urozmaiceniem jest rozrzut kolekcji: "wagowy" - od zegarów wieżowych, słonecznych, poprzez podłogowe stojące aż do małych wiszących, "czasowy" - od wieku XVII i "geograficzny" - jeden sfatygowany egzemplarz pochodzi aż z Chin i był prezentowany w Apartamencie Hińskim (tak, tak).
Miła, krótka lektura, przyzwoicie wydana.

323863.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam coś dla wielbicieli budzików. Obie książki ciekawe, dużo z historii budzika, sporo fotografii.


Zegary do czarnej roboty, autor Henryk Gołka
Wydawnictwo Atla, Wrocław 2002, 108 stron
ISBN 83-88555-76-6

Wecker, autorzy:Richard Mühne,Helmut Kahlert, BeatriceTechen
Callwey München 1991, 194 strony.
ISBN 3-7667-1000-1

DSC05042.JPG

DSC05043.JPG

post-44620-0-54989400-1355904040_thumb.jpg

post-44620-0-30589400-1355904116_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kasiu, ale może jednak odrobinę informacji - rok publikacji, wydawnictwo, ISBN ewentualnie - to ułatwia odszukanie.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 


Kasiu, ale może jednak odrobinę informacji - rok publikacji, wydawnictwo, ISBN ewentualnie - to ułatwia odszukanie.

 


Dodałam :rolleyes: Najwięcej pozycji udało mi się kupić na booklooker.de. Edytowane przez tarant

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.