Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dariusz chlastawa

Replika

Rekomendowane odpowiedzi

Jest to powtórne wykonanie PRZEZ JEGO TWÓRCĘ LUB PRODUCENTA np.dzieła sztuki, pojazdu, samolotu lub zegarka , z możliwie wiernym odtworzeniem oryginału , aczkolwiek replika nie jest identyczna z pierwowzorem .

 

Oznacza to ,że Longines Legend Diver jest repliką zegarka Longines z 1960 roku . Pierwowzór też był wyprodukowany przez firmę Longines.

Kolekcja Vintage firmy IWC to repliki dawnych modeli IWC.

 

Jeśli ktokolwiek kradnie czyjąś własność intelektualną tworząc PODRÓBKĘ zegarka Rolex, IWC , Omegi itd itd ( z reguły produkcja jest lokowana w krajach o jak najnizszym koszcie pracy i bardzo liberalnym podejsciu do praw autorskich) i nawywa to "repliką" jest to nadużycie słowa replika.

 

To byłoby na tyle, ostatnio dużo na ten temat pytań , może to zakończy idiotyczne pytania typu " a to kolekcjonerzy zegarków nie kupują replik ? "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jest to powtórne wykonanie PRZEZ JEGO TWÓRCĘ LUB PRODUCENTA np.dzieła sztuki, pojazdu, samolotu lub zegarka , z możliwie wiernym odtworzeniem oryginału , aczkolwiek replika nie jest identyczna z pierwowzorem .

 

Oznacza to ,że Longines Legend Diver jest repliką zegarka Longines z 1960 roku . Pierwowzór też był wyprodukowany przez firmę Longines.

Kolekcja Vintage firmy IWC to repliki dawnych modeli IWC.

 

Jeśli ktokolwiek kradnie czyjąś własność intelektualną tworząc PODRÓBKĘ zegarka Rolex, IWC , Omegi itd itd ( z reguły produkcja jest lokowana w krajach o jak najnizszym koszcie pracy i bardzo liberalnym podejsciu do praw autorskich) i nawywa to "repliką" jest to nadużycie słowa replika.

 

To byłoby na tyle, ostatnio dużo na ten temat pytań , może to zakończy idiotyczne pytania typu " a to kolekcjonerzy zegarków nie kupują replik ? "

 

Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego podaje:

 

replika odpowiedź, zwł. w dyskusji, polemice, debacie, na rozprawie sąd.; teatr. odpowiedź postaci scenicznej (aktora) na kwestię innej (współaktora); art. powtórzenie, odtworzenie, kopia dzieła; językozn. kalka, odbitka.

Etym. - śrdw.łac. replica 'ponowna odpowiedź' z łac. replicare 'składać powtórnie, z powrotem; powtarzać; odpowiadać'

Na tej podstawie każde wykonanie jest repliką ( także "podróba") - natomiast kradzież cudzej własności intelektualnej jest oczywiście naduzyciem

i powinna być napiętnowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponowna odpowiedż, składać powtórnie - czyli , logicznie, może to zrobić tylko twórca oryginału. Z poważaniem Paweł. Żadna podróba nie jest więc repliką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A repliki obrazów nieżyjących artystów? Wiem, że trochę nie na temat, ale moim zdaniem definicja nie jest kompletna. Replika, to replika i jako hasło może dotyczyć wielu znaczeń w zależności do czego się odnosi.


Time is meaningless, and yet it is all that exists.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można interpretować na wiele sposobów i to się robi. Darek podał definicję przyjętą w branży i sądzę, że należy to ją traktować jako oficjalną interpretację na forum.


_________
Klaudiusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość feleksc
Ponowna odpowiedż, składać powtórnie - czyli , logicznie, może to zrobić tylko twórca oryginału.

 

chyba sie pospieszyłes :)

bo twoja interpretacja nie jest logiczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Zgadzam sie ze replikę może wykonac tylko twórca.Jesli nie zyje to nalezy go obowiazkowo wykopac jesli ma ochote na wykonanie repliki ,jesli został skremowany to wystapi drobna trudnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może błąd tkwi w nazewnictwie, bo na Forum, w takiej sytuacji nie ma problemu z replikami. Jest problem jak nazywać produkty o wtórnym designie, nie będące replikami i nie będące podróbkami.


Time is meaningless, and yet it is all that exists.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może się troszkę zagalopowałem,ale według słownika PWN replikę może wykonać tylko twórca oryginału. W naszym wypadku ( zegarków ) właściwsze byłoby użycie słowa kopia. Ale kopia powinna być oznakowana, aby nie pomylić jej z oryginałem.Dlatego " podróba " to podróba, a nie żadna replika i ch... To znaczy chciałem powiedzieć howk czy jakoś tak.

 

Kopia ? dokładne powtórzenie wykonanego wcześniej dzieła (np. rzeźby, obrazu, obiektu architektonicznego), z tego samego (lub tańszego) materiału, przy zastosowaniu tej samej techniki, w tej samej skali. Kopia powinna być oznakowana, tak aby nie nosiła znamion fałszerstwa (nazwisko osoby sporządzającej kopię jest znane). Kopie wykonuje się w celach dydaktycznych, kolekcjonerskich, dla ochrony dzieła oryginalnego (np. kopię rzeźby, pomnika eksponuje się na wolnym powietrzu, a oryginał wystawia się w muzeum)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo... Mój błąd. W całej dyskusji pomyliłem znaczenia repliki z kopią. Myślałem oczywiście o kopii pisząc o obrazach. Przepraszam za zamieszanie z mojej strony.


Time is meaningless, and yet it is all that exists.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość feleksc

nie ma co debatowac,

u nas na forum słowo replika ma inne znaczenie niż na zewnątrz

i tyle i tego sie trzymamy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Blaz

Kiedyś spotkałem się z porównaniem kopii zegarka do kopii grafik. Jak wiadomo grafiki są odbijane z matryc. Aby zapobiec nielegalnemu odbijaniu przyjęło się, że kopia to odbitka z matrycy sygnowana przez autora z numerem porządkowym lub odbitka wykonana bez podpisu autora, ale na wykonanie tych odbitek autor musi się zgodzić. Można więc przyjąć, że w świecie zegarków kopia to wierne odtworzenie jakiegoś modelu sygnowane przez firmę produkującą ten model lub też gdy ta firma wyraża zgodę na wierne odtworzenie przez inną firmę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Definicja Darka zdaje się byc słuszna. Obrazy mają kopie nie repliki - choć i z nazywaniem w tej dziedzinie "replika" sie spotkałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość andree

Samoloty za to nie maja kopii a repliki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale zamieszanie. Proszę poczytać "o językoznawstwie słów kilka" niejakiego J.W.Stalina.

 

Np.: kopia nr xx grafiki - to powielony egzemplarz

kopia innego dzieła plastycznego, np. obrazu musi być zmniejszona lub powiększona, chyba o min. 1%, nie może mieć tych samych wymiarów (tylko reprodukcja), nie może też na kopii być podpisu mistrza.

Pojęcia: kopia, replika, są wieloznaczne.

Tu mój wniosek. Nie wiem czy słuszny: jeśli chcę zrobić kopię np UMF Rufla, czy Patek Philippe, muszę ją zmniejszyć i nie użyć znaku firmowego, dodatkowo zaznaczyć: kopia. Za ile sprzedam, moja rzecz (na razie proszę nie rezerwować:)).


pumpernikiel & zorkij 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to jeszcze raz , przepisuję z " Słownik Współczesnego Języka Polskiego" wydany pod redakcją prof. dr hab. Bugusława Dunaja r.2000

 

REPLIKA

def 1 - ustna lub pisemna krótka forma odpowiedzi itd itd ( skrót mój)

 

def2

wyraz lub wyrażenie ....( skrót mój)

 

def3

 

powtórzenie w bardziej lub mniej swobodnej interpretacji jakiegoś dzieła sztuki przez TWÓRCĘ ORYGINAŁU , różniące się czasami od oryginału wymiarami lub drobnymi zmianami kolorytu, kompozycji itd ( wyróżnienie moje)

 

PODRÓBKA

wyrób podrobiony, przedmiot będący imitacją jakiejś rzeczy , zwykle sprzedawany jako oryginał . Istnieje kilka sposobów oszukiwania klienta. Pierwszy to naszywanie metek i umieszczanie znaków firmowych legalnych producentów na "podróbkach"

 

PODRABIAĆ

wykonywać kopię czegoś w celu nielegalnego wykorzystania jako oryginału lub zamiast oryginału. Podrabiać świadectwo maturalne. Podrabiać obrazy mistrza. Podrabiać pieniądze. Podrabiane dzinsy.

 

KOPIA - rzecz odtworzona dokładnie z oryginału.Kopia dokumentów,pism urzedowych, maszynopisów . Namalować wierną kopię obrazu .Nielegalna kopia programu komputerowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.