Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość Władysław

ZEGARKI KIESZONKOWE

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Władysław

@panikuj

Czy często spotyka się zegarki kieszonkowe z koronka "od boku"? Wydawało mi się, że zazwyczaj wieńczyła - jak nazwa wskazuje - "górę" patrząc względem układu indeksów.

 

Nie nie często, ale to rozwiązanie mialo być wygodne dla posiadacza zegarka. Nie jest to tródne ustawienie, nawet dobry zegarmistrz jest wstanie przerobić ustawienie tak by koronka wałka była ustawiona na godzinie 3.

Wracając do treści

@otho:

Podobne wycięcia widziałem na kieszonkowych zegarkach z 2 poł. XIX stulecia (Cartier, H. Capt i in.).

A czy możesz odnależć i pokazać jakieś zdjęcia tych rozwiązań.

 

Następnie czy jest patent, nie wiem? Wiem że kopertę wykonała angielska firma: STAR DENNISON TRADE MARK, bo to jest napisane na kopercie z gwarancją pozłoty na 10 lat od zakupu, dla szwajcarskiej firmy.

Jak to kiedyś było z tymi kooperacjami, to też nie wiem. Nie jestem i nie byłem aż tak dobrze poinformowany bo nie maiłem do tych informacji dostępu. Zajmowałem się naprawami i nadal to robię. Natomiast wszelkie informacje zasięgam tak jak każdy dziś, po przez internet. Moja wiedza o patentach czy historiach zegarków nie jest aż tak doskonała bym się na wszystkich rozeznawał. Wiem natomiast że zaporzyczeń i rozwiązań podobnych w różnych modelach zegarków jest cała masa, a czy kiedyś to chronili patentem? raczej nie. Bo gdyby wszystko co wymyślono do zegarka zaraz patentowano, obawiam się że wiele marek zegarków nigdy by światła dziennego nie ujrzało.

Wiem np. że ZSRR bez zgody szwajcarów skopiował rozwiązanie do zegarka o "Pobieda" i nawet w latach 70 była międzynarodowa afera, bo to była kradzież wóczas praw autorskich, ale jak to załatwiono, nie wiem.

Dlatego jeżeli ktoś z Was zadaje mi pytanie o historii powstania zegarka jakiejś firmy (marki) czy ich "Patentach" mam prawo nie wiedzieć, bo nie uczono mnie tego w szkole, mimo że nauka trwała trzy lata. Szcuje się że jest do dziś ok. 3000 różnych modeli zegarków różnych firm. Firm, które wybiły się i prosperują do dziś. Wiem też że wiele firm zegarmistrzowskich znikneło bezpowrotnie z rynku, a ich zegarki są do dziś. Ale to innym razem.

Natomiast nie oczekujcie odemnie że wiem wszystko, bo nie wiem. Odemnie można oczekiwać niemal wszystkiego jak ten czy inny zegarek naprawić, bo na tym się znam i umiem to robić. I dodam że nie wystarczy mieć kilka śrubokrętów, lupę i pinsetę, ale potrzebny jest sprzęt w postaci tokarki, punsyn, rozwiertaki i cała masa różnych drobnych narzędzi. Czasami nie odpowiadam na różne zapytania czy zaczepki, bo albo w pytaniu jest ironia, czy innym razem że kropka jest nie w tym miejscu, albo czasami pytanie jest tak postawione że lepiej nie odpowiadać. To tak jakby ktoś zapytał drugiej osoby: "co było pierwsze, jajko czy kura".

Tak więc dyskutujmy, ale rzeczowo i bez podtekstów. Doszukujmy się prawdy ale nie obrażajmy i nie ośmieszjmy innych.

Wiem że większość z Was to hobbyści i fani zegarków, są i zegarmistrze też, do których i ja należę, ale na miły bóg, trochę szacunku, tak jak ja Was szanuję.

Świat zegarków to nie tylko zegarki na rękę.

pozdrawienia dla Wszystkich - cześć

Władysław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek szwajcarskiej marki Orr z minutową repetycją, średn. koperty - 52mm (ok. 1886 r.) - do powiększenia:

post-330-0-32679300-1330502796.jpg

w 2 poł. XIX w. sporo firm wykonywało takie koperty, były wygodne w uzyciu.

oraz współczesny, supeskomplikowany Patek Philippe Star Caliber 2000:

post-330-0-77724300-1330502797.jpg

- oba z takim deklem.

 

BTW - o PP Star Caliber 2000: http://www.zegarkiclub.pl/forum/viewtopic....23&start=15

 

Pozdrowienia dla wszystkich miłośników kieszonkowych: to od nich zaczęła się epoka zegarków 'portable' ;) (pierwsze o rozsądnych rozmiarach i wadze stworzył królewski zegarmistrz francuski, nauczyciel Bregueta, F. Berthoud, XVIII w.). Wcześniejsze, począwszy od XVI w., były baaardzo ciężkie i duuuże...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie padła odpowiedź:

to Albert Potter z ok. 1870 r. - pierwszy w dziejach superszybki, 12-sekundowy tourbillon.

BTW, nad naręcznym 12-sekundowcem pracuje obecnie G-F (ma być gotów w 2 poł. br.).

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja też się pochwalę moim zegarkiem. W porównaniu do prezentowanych w tym temacie czasomierzy to może nic szczególnego, ale mnie się podoba, a poza tym korzystam z niego na codzień i bardzo sobie chwalę. Sądząc po puncach koperta to francuskie srebro z pierwszej połowy XX w. Nie wiem za to nic o mechanizmie (nie znam sie na tym wcale) i może w tej materii ktoś będzie mi mógł udzielić jakiś fachowych informacji.

Z góry dziekuje i pozdrawiam

Filip

 

post-993-0-02820900-1330503475.jpg

 

post-993-0-26657400-1330503476.jpg

 

6989857027hq.th.jpg

 

6989857036hh.th.jpg

 

post-993-0-79080100-1330503479.jpg

 

post-993-0-38781300-1330503480.jpg

 

post-993-0-95961900-1330503480.jpg

 

post-993-0-05627800-1330503482.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość foqspoqs

hm...dosyc niedawno zaczolem sie interesowac zegarkami...wszystko zaczelo sie od takiego oto: http://cgi.ebay.ie/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...OSI_PR4_PCN_BIX

zegarka recznego, ktory podarowal mi pradziadek...mowil ze dostal go od "przyjaciela" w rosji za pare butow i 2litry wodki...no tak, jak by nie patrzec to na dzien dzisiejszy calkiem dobra transakcja...

wiem ze moja babcia ma jeszcze pare zegarkow kieszonkowych, bede musial je przejrzec moze znajde cos ciekawego i dam zdjecia :)

 

pozdrawiam foqs

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Quattro

witam.

Mianowicie mam takie cudo:

post-0-0-40353400-1330524261.jpg

post-0-0-14697900-1330524262.jpg

imgp39961pj2.jpg

 

Wewnatrz koperty pisze:

HROMIUM PL

NICKE

 

7343

 

(napewno jest zle napisane bo reszty nie moge odczytac :) :? )

Czy bylby ktos w stanie powiedziec cos na temat tego zagarka, cokolwiek... i czy jest cos wart?

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"zwykly" w porownaniu z wczesniejszymi cackami zenith :D

dane 'wyryte' przez mojego dziadka wewnatrz koperty:

1937r. i 48zł.

fotki:

zenith.2.1.jpg

 

zenith.2.2.jpg

 

--

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kriss12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

mam pytanie czy ktoś ma jakieś informacje na temat zegarmistrzyni angielskiej Kate Moreton z końcówki XIX wieku? Niestety przeszukałem google :) i nic mi nie pokazało...

Widziałem właśnie na Allegro zegarek sygnowany na mechanizmie i poszukuję więcej informacji o niej. I widzę, że niestety ma ułamaną wskazówkę minutową i nie w pełni sprawny.

Może w jakieś publikacji o zegarkach kieszonkowych będzie wspomniana?

W pracy ui nie nie mamy takich pozycji... :/

 

z góry dzięki aukcja


-To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia

*Jonathan Carroll*

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Władysławie, masz bardzo dobre podejście do życia, bardzo mi się podoba, a z zegarkami robisz cuda ;)

Szkoda, że wczesniej nie znalazłem tego tematu, może byś mi naprawił moją omegę kieszonkową z XIX w, a tak dałem do zegarmistrza i czekam, czekam, czekam............. i sam juz sie boję czy ona bedzie kiedyś na chodzie :rolleyes:

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tutaj temat zegarków kieszonkowych już umarł?

Gdzie Was szukać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy tutaj temat zegarków kieszonkowych już umarł?

Gdzie Was szukać?

 

 

Postaram się coś zmienić w tym temacie ;)

W czym problem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek: kieszonka duża:

KAY, JONES, & Coy. “WORCESTER”

Koperta srebrna 3 próby firmowe,

Średnice: mechanizm:41mm, tarcza:42,8mm.

Grubość (wysokość) mechanizmu:9mm,

razem wysokością wskazówek:12,8mm.

attachicon.gifzmianarozmiaruzmianarozmiaru31.jpgattachicon.gifzmianarozmiaru3111worcesterkay.jpg

Prawda że ładna tarcza i koperta.

zmianarozmiaru3110worcesterkay.jpgzmianarozmiaru313worcesterkayj.jpg

Jest pokazany mechanizm otwarty i zamknięty specjalnym dekielkiem.

attachicon.gifzmianarozmiaru3111worcesterkay.jpg i na koniec chciałem pokazać kopertę od tyłu, gdzie wkłada się kluczyk do nakręcania sprężyny chodu.

Mam pytanie dla amatorów hobbystów czy domyślacie się jak nastawiane są wskazówki?

 

Czyż to nie piękne zegarki i czy nie warto je pokazywać. Ktoś zapyta a co z dokładnością chodu. No cóż, nie wskazują czasu tak dokładnie jak elektroniki czy zegarki mechaniczne współczesne. Ale ten chodzi z dokładnością (+) (_) do 1 minuty. I nie jest tu najważniejsze dokładność co do sekundy, bo nie oto tu chodzi, toż to już dziadek i zabytek. Takich się już nie robi, i zaręczam jako zegarmistrz że właściwie konserwowany przeżyje każdego z nas i wiele innych współczesnych chronometrów.

Następnym razem pokażę inny kieszonkowieć, mam ich ok 60szt.

 

 

Świat zegarków to nie tylko zegarki na rękę.

pozdrawienia dla Wszystkich - cześć

Władysław

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam serdecznie,posiadam srebrny kluczykowy zegarek worcester proszę o informację na temat tych zegarków ,oraz wartość rynkową

 

pozdrawiam

post-90482-0-07249300-1459100439_thumb.jpg

post-90482-0-38128200-1459100703.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie mechanizmu jest wskazane, to po pierwsze, po drugie zapraszam do lektury regulaminu... ciiii... zegarków tu nie wyceniamy.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega tak się archeologią zafascynował, że zapomniał o regulaminie...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulamin regulaminem , a mechanizm może być ciekawy , więc ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Z tego co widzę to wskazówka minutowa jest nieoryginalna, a mechanizm... cóż najpewniej z wychwytem angielskim i ślimakiem wyrównawczym, a balans na górnej płycie. Tarcza jest chyba cała, a to najważniejsze...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosyć stary , więc pewnie wychwyt angielski, dosyć duży chyba , w dosyć dobrym stanie , tarcza ładniutka , wskazówka to duperela w sumie , może też sobie nieźle wyglądać w środku, pewnie łańcuszek Galla ( no bo jak ślimak ) , itd...

Próbuję więc zachęcić .

A tu stresowanie kolegi jakimś regulaminem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest zegarek z mechanizmem szpindlowym - nie będzie tam ani łańcuszka gala ani ślimaka - balans zwykły jak w typowych zegarkach kieszonkowych z półmostkiem - typowy wyrób na rynek angielski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dosyć płaska koperta może o tym świadczyć  rzeczywiście . Ale może kolega Kiniol wie lepiej ?

Kotwica może angielska ?  Warto by zobaczyć , co tam w środku jest .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno miałem kilka takich w łapach - mechanizmy kluczykowe - w środku mechanizm zabudowany jedna wielka płytą  tylko balans na osobnym mostku ale z boku nie na górze i dwa dynksy wystające do nakręcania i ustawiania wskazówek poza tym wielka płyta i nic ciekawego wizualnie być może w środku bardziej zaawansowana technologia  :)  ale to ja się nie znam na bebeszkach bardziej wiem jak coś powinno wyglądać niż jakie rozwiązania tam zastosowano.

Jeśli byłby to szpindlowy mechanizm to przy tarczy byłby zawias do otwierania i zatrzask a tego nie ma - jeśli byłby niby szpindel jak ja to mówię czyli zegarek z balansem na górze przypominający szpindlaka a mechanizm przykryty dodatkowym kapslem z zawleczką to koperta była by grubsza a na taką nie wygląda z tych ujęć 

A co będzie w środku to się dowiemy jak kolega łaskawie zdjęcia wrzuci bo teraz to my tak sobie ......... :D ale przyznam lubię takie rozważania 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.