Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość kaido2

Nasze kieszonkowe wojaki....

Rekomendowane odpowiedzi

Gość kaido2

Od czasu do czasu pojawiaja sie w naszych rekach i kolekcjach zegarki i stopery kieszonkowe, ktorych juz w ostaniej wojnie uzytych bylo duzo mniej niz we wczesniejszym okresie , dlategotez warto je pokazywac.

 

 

W tygodniu postaram sie wrzucic swoje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmn...? W którym tygodniu? Chętnie popatrzę co tam Masz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

No tak dobre pytanie, zwlaszcza ze tygodni troche minelo :D Ostatnio mam troche roboty(chyba za duzo) i foto robie glownie tego co mam na stole.W nastepnym tygodniu bede mial helvetie w robocie(wymiana szkla), wiec napewno wrzuce :)

Edytowane przez kaido2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Niemieckie czesto nie mialy oznaczen,chociaz mozna spotkac stopery z oznaczeniami jednostki do ktorej nalezal na deklu,natomiast szwajcarskie podobnie jak szwajcarskie kieszonkowe zegarki kontraktowe mialy zakrecane dekle na 3- szcekowy klucz i kod literowo cyfrowy (D...H).Z Lemani napewno uzywano chronografow,natomiast stopery dostarczane byly przez Junghansa,Alpine,Hanharta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2
post-0-0-70495400-1331559160.jpg<

post-0-0-24128300-1331559156.jpg

post-0-0-15847800-1331559158.jpg

Edytowane przez kaido2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta sluzbowa Helvetia weszla do obrotu w pierwszym kwartale 1940r.Numery z dekla zgodne w/g spisu,mechanizm wlasny Helvetia cal 32,5 z incablocem.

 

Czy dobrze widzę, że dekiel jest zakręcany?


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Tak, dekiel jest zakrecany na trojszczekowy klucz,zreszta jak wszystkie niemieckie wojaki produkcji szwajcarskiej.Po tym specyficznym deklu(trojszczekowy klucz,specyficzne rowki na klucz),mozna poznac czy dekliel jest od niemieckiej sluzbowej swiss kieszonki,numery czesto sa zeszlifowane.Mechanizm to cal. 32A a nie 32,5.Koperty w niemieckich swissach sa stalowe,badz argentanowe(nowe srebro).Niemieckiej produkcji chyba tylko wylacznie ze stali,ale czy zakrecane na taki sam klucz to musze sprawdzic w moim TaWeku.

Edytowane przez kaido2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne zegarki, podsycasz apetyt. Takiego Heliosa albo co najmniej podobnego widziałem na ebay'u i ostrzyłem na niego zęby ale dałem spokój... W niedługiej przyszłości zrobię zdjęcia wszystkich fajnych zegarków z moich i szwagra zbiorów, przynajmniej tak mi się wydaje że fajnych. Mam jeszcze takie pytanie: Macie może dostęp do zegarka chronografu A.Modro, takiego jak od dłuższego czasu stoi na allegro(kieszonka)? Szwagier ma taki zegarek, sprawny jeśli chodzi o balans i kółka ale brak mu wałka z koronką. Potrzeba by było coś takiego rozrysować i dorobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2
post-0-0-06104900-1331559496.jpg Edytowane przez kaido2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość spam01

Mam na początek 2 pytanka - dlaczego wojskowe zegarki miały czarne tarcze? i czy zegarki wojskowe były wyposażone w lepsze mechanizmy niż te cywilne? i ewentualnie 3 pytanie - po czym poznać że zegarek służył w armii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Nie wszystkie mialy czarne tarcze,kolor tarczy wiaze sie z zastosowaniem i warunkami w jakich uzyta miala byc maszyna. Zazwyczaj sily ladowe i lotnictwo mialy czarne tarcze, choc i od tego sa wyjatki.Czarne tarcze sa bardziej widoczne i czytelne w dzien oraz w warunkach silnego naslonecznienia.Jak wiadomo czarny kolor wchlania swiatlo, bialy zas odbija, dlategotez czarne tarcze stosowano tam gdzie wystepowal nadmiar swiatla(piechota, artyleria, sily przeciwlotnicze,lotnictwo) ,natomiast biale tam gdzie byl niedobor(jednostki lodzi podwodnych).oczywiscie biala tarcza nie dyskwalifikowala czasomierza aby nie moc go nie uzywac przy niedoborze swiatla dlatego iz indexy oraz wskazowki pokryte byly trytem.Masa swicaca najlepiej swieci na bialym podlozu, czarne tlo nie dopuszczalo do tzw rozproszenia siatla oddawanego przez mase.

Tak, wojskowe zegarki mialy i musialy miec lepsze i dokladniejsze mechanizmy anizeli cywilne dlatego iz z gory narazone byly na ciezsze warunki w jakich pracowaly(wstrzasy, wilgoc, niska i wysoka temperatura, brud, pyly...), a dobrze spasowana i masywna koperta dodatkowo zabezpieczala taki mechanizm przed niekorzystnymi warunkami.Werki w wiekszosci takich zegarkow nie byly przykrecane do obodow i kopert a mocowane byly na amortyzujacy docisk(sprezyna- piercien dociskowo antymagnetyczny) ktora czesto w polaczeniu z dodatkowa puszka dawala skuteczna ochrone przed polem magnetycznym i elektromagnetycznym.

 

Zegarki wojskowe z reguly byly znakowane kodem literowo cyfrowym ktory w skrocie oznaczal sily zbrojne danego kraju w ktorym sluzyl czasomierz.Od kazdej reguly sa jednak wyjatki i wiele czasoomierzy nie bylo wogole tak znakowanych z roznych powodow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Artylerzysta z Afryki jak na Afrykańca przystaje powoli doczekał się nie tyle co brata bliźniaka alianta(GS/TP) od Revue co dewizki.Zszycie troddelka do reszty to już tylko formalność.

 

bradery1.jpg

 

bradery2.jpg

 

I na tle polowej maszyny do komunikacji ze światem:

 

poligonparty.jpg

 

Mechanizm alinta różni się od germańca tym iż nie ma oznaczeń producenta,nie ma incabloc`a i jest rodowany,pozatym koperta w zegarku jest licha z bele czego i nie jest wodoszcelna,jest zaciskana a nie gruba zakręcana no i ma typowy angielski design obowiązujący w zegarkach kieszonkowych na wyspach od początku XX w.Wczęśniejsze były podobne(grubsze ze zględu na werk) i z grubym ringiem w ramce.

Edytowane przez kaido2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie robiłem mały porządek na strychu i nawinęła mi się w ręce Omega  Cal. 38.5 LT1.

Muszę ją reanimować ponieważ nie działa ale nie to stanowi sedna sprawy.

Nurtują mnie opisy na deklu. W kilku miejscach są grawerowane ciągi cyfr wykonane bardzo maleńką czcionką. Na pierwszy rzut oka nie widać ich i trzeba się mocno przyjrzeć a w dodatku ustawić dekiel pod odpowiednim kątem do promieni światła aby cokolwiek odczytać. Co mogą oznaczać owe oznaczenia???...

post-67670-0-04731500-1389278773.jpg

post-67670-0-19719700-1389278790_thumb.jpg

post-67670-0-89250300-1389278792_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa to wpisy zegarmistrzów o dokonanych naprawach.przeglądach itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej to daty przeglądów, nic szczególnego, a dlaczego w wojakach post napisałeś ?


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takiego oto chronografa i zastanawiam się co mogą oznaczać oznaczenia na tarczy i czy może być to czasomierz wojskowy:

 

- mechanizm to cal. 19N Lemanii

 

Napis na tarczy F. 122 - F jak Flieger?

 

Na mostku cyfry 45 - L.48 i literka M,   pod kołem balansu 5900.

 

na kopercie brak specjalnych oznaczeń służbowych.

 

9182a9549c538b24med.jpg

 

86d35585e1bac637med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny zegarek wykopany z ziemi i uratowany:

 

post-27317-0-83409800-1421953354_thumb.jpg

post-27317-0-44400500-1421953362_thumb.jpg

post-27317-0-33951500-1421953371_thumb.jpg

 

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.