Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Mariusz

Kącik narzędzi zegarmistrzowskich

Rekomendowane odpowiedzi

Mod.: Kurcze gdy łączyłem posty to połknęło mi post Safinowskiego, przepraszam i cytuję:

Może w "timepol".


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkręcanie dekli pająkiem to jak mierzenie suwmiarką wałka na obrotach w tokarce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkręcanie dekli pająkiem to jak mierzenie suwmiarką wałka na obrotach w tokarce.

 

W czasie praktyk studenckich, dawno temu, w FWP brałem udział w przygotowywaniu suwmiarek elektronicznych, do mierzenia średnic wałków, w czasie obróbki, dla fabryki produkującej samochody. Końcówki pomiarowe były ze spieków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale pomiar był na zasadzie indukcji (bezdotykowo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...temat zdechł a ja jakoś z opóźnieniem na niego wpadłem... Panom co się śmieją z pajączka jako narzędzia do otwierania dekla odkręcanego życzę powodzenia tymi urządzeniami bergerona jeśli mamy dekiel wypolerowany na płasko i nie ma o co zaczepić standardowych narzędzi. Nie wiem może tylko u mnie na wsi ludzie noszą zegarki po "sto lat' i dlatego często natrafiam na takie przypadki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pajączek to jest narzędzie raczej drogie i nie dla wszystkich łatwo dostępne. Dla mnie akurat dostępne i używane nie bardzo nadające się już do szkiełek, do odkręcania się nadało. Przy okazji okazało się narzędziem zdecydowanie bezpieczniejszym dla użytkownika i dla zegarka od takich jak suwmiarka czy nożyczki. Dobrym kluczem przypadkowo okazały się blachy dodawane kiedyś do listów. Taką blachę trzeba nieco przerobić, co jest zadaniem łatwym jak się ma dostęp do odpowiednich przyborów.

post-255-0-21695700-1505077347_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni panowie praktycy :) czy jest szansa, abym sam zrobił sobie wiertło 0,2 mm i z czego ogólnie dostępnego mógł bym je zrobić? Potrzebuję dać nowy czop w osi balansu cylinderka i nie widzę innego sposobu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szanowni panowie praktycy :) czy jest szansa, abym sam zrobił sobie wiertło 0,2 mm i z czego ogólnie dostępnego mógł bym je zrobić? Potrzebuję dać nowy czop w osi balansu cylinderka i nie widzę innego sposobu. :)

 

 W cylindrze dorabia i wymienia się cały tampon

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W cylindrze dorabia i wymienia się cały tampon

Dziękuję za odpowiedź, a czy dysponujesz jakimkolwiek linkiem, zdjęciami, czy rysunkiem, w jaki sposób ( chodzi mi głównie o narzędzia) się do tego zabrać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, a czy dysponujesz jakimkolwiek linkiem, zdjęciami, czy rysunkiem, w jaki sposób ( chodzi mi głównie o narzędzia) się do tego zabrać?

Do nabycia osi balansu do cylindrów jest taki nabijak

post-80460-0-25474000-1506850704_thumb.jpg

Co do odrobienia to najlepiej szukać u zegarmistrza "nowych" osi które zostały mu ze starych zapasów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kol. wempiełqr napisał potrzebny do tego jest odpowiedni wybijak

a najlepiej zestaw wybijaków dobrze byłoby też mieć ławeczkę do wybijania

 

post-27334-0-53595400-1506864323_thumb.jpg

 

post-27334-0-81962800-1506864324_thumb.jpg

 

na zdjęciu od góry zestaw wybijaków, ławeczka

zapasowe cylindry, zapasowe tampony.

 

Oczywiście potrzebne są też imadełko, nabijarka, młoteczki  i.t.p.

Oczywiście można to robić bez tego typu narzędzi ale trzeba mieć wtedy

dużo wprawy a te narzędzia znacznie ułatwiają robotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotki. Młoteczek mam :) ławeczkę i wybijaki/ nabijaki także, tyle że do osi balansów wspólpracujących z kotwicą, a nie do cylinderków; będę musiał sobie zmajstrować taki wybijak... chyba że mój znajomy zegarmistrz, a jednocześnie charytatywny nauczyciel posiada takie, to może pożyczy, lub odstąpi za niewielką opłatą - sam już raczej nie naprawia cylindrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotki. Młoteczek mam :) ławeczkę i wybijaki/ nabijaki także, tyle że do osi balansów wspólpracujących z kotwicą, a nie do cylinderków; będę musiał sobie zmajstrować taki wybijak... chyba że mój znajomy zegarmistrz, a jednocześnie charytatywny nauczyciel posiada takie, to może pożyczy, lub odstąpi za niewielką opłatą - sam już raczej nie naprawia cylindrów.

Obrobić nabijaki nie jest tak łatwo. Z tym nabijakiem do cylindrów jest problem bo w nowych zestawach nabijaków go nie ma.

Ed. A jaki masz zestaw tych nabijaków? może nimi się uda nabić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podlinkowanie, teraz sobie przypominam, że czytałem to, mniej więcej na bieżąco :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Enkil

zaloz swoj temat, chetnie poczytam o Twoich dokonaniach w tym temacie

 

Moj zegarek lezy w szufladzie i czeka na nowe kolo wychwytowe  :) 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej Wachowicz temat byłby wielce nudny, ponieważ zajmuję się tym zegarkiem, tylko gdy mi się przypomni i mam czas; kupiłem go pewnie ze dwa lata temu, po zakupie rozebrałem werk i umyłem oraz sprawdziłem czy ma jakieś usterki, kilka tygodni później dobrałem wskazówki, po kilku miesiącach dorobiłem szkiełka. Teraz po kilku miesiącach zająłem się balansem i okazało się że muszę mieć narzędzia, nie wiem kiedy je zorganizuję, bo mam mało czasu :) ale jeśli temat ruszy, to zrobię relację :) mam Fotki z różnych etapów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Enkil

Temat napewno nie bylby nudny. Nie naciskam, ale gdybys zalozyl temat, wszystkie Twoje dokonania mialbys w jednym miejscu, a to, ze temat dlugoby sie pisal, to zaden problem, spieszy Ci sie gdzies ?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Enkil

Temat napewno nie bylby nudny. Nie naciskam, ale gdybys zalozyl temat, wszystkie Twoje dokonania mialbys w jednym miejscu, a to, ze temat dlugoby sie pisal, to zaden problem, spieszy Ci sie gdzies ?

pozdrawiam

Możliwe, że założę temat :) dziękuję za zainteresowanie :) w mojej stopce jest link do strony, gdzie można zobaczyć kilka zdjęć zegarków, które zreamimowalem. Zachęcam do dodania ewentualnych uwag :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.