Skocz do zawartości

Ogłoszenie

RELACJE FILMOWE - X Jubileuszowe Spotkanie Klubu

Na około tydzień lub dwa wyłączamy definitywnie tapatalk na forum.

Aktualizacje statusu

• Zdjęcie
    lukkluj

Zapytanie, które dostaliśmy jest chyba (oby) prowokacją dziennikarską: "Jestem lekarzem ginekologiem. Chciałbym zakupić pozytywne komentarze na swój temat na róznych portalach medycznych, forach dyskusyjnych, blogach itp. Chciałbym wiedziec czy po pierwsze świadczycie Państwo takie usługi, po drugie ile by cos takiego kosztowało w zalezności do liczby opinii i zapewne stron, na których miałyby być zamieszczone? Potrzebuję przynajmniej wstępną ofertę dziś do godziny 12."

Pokaż komentarze (1)
Wyświetl wszystkie aktualizacje

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Zegarek z wysokościomierzem i termometrem

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 GONZO

GONZO
  • Użytkownik
  • 100 postów

Napisano 07 maj 2010 - 13:31

Witam,

Przymierzam się do zakupu zegarka, który docelowo ma gościć na ręce podczas wędrówek po górach.
Założenia:

- budżet ok. 500 PLN z możliwością przekroczenia jeżeli coś bardzo mi się spodoba
- kwarc :)
- WR100 albo WR200
- wysokościomierz
- termometr
- opcjonalnie: kompas
- inne cuda mile widziane
- może coś w stalowej kopercie?

Póki co w grę wchodzą CASIO GW-9200 RISEMAN i może coś z serii Pathfinder.

Czekam na jakieś ciekawe propozycje i z góry za nie dziękuję.

Użytkownik GONZO edytował ten post 07 maj 2010 - 13:41

• 0

#2 sergserg

sergserg

High-End Quartz user

• Użytkownik
  • 3628 postów

Napisano 07 maj 2010 - 13:37

Pathfinder, albo Protrek dla rynku EU. Wyjdzie taniej (chyba) niż Riseman, szukaj takiego z waveceptorem i , fajna rzecz, książką rekordów - zegarek np. sam zapisuje wysokość co parę minut, potem fajnie można to synchronizować z mapą.

Na bazarku ostatnio widziałem podobny model do tego, który mam, chyba PRW-1300.

Użytkownik sergserg edytował ten post 07 maj 2010 - 13:38

• 0

#3 snake_08

snake_08
  • Użytkownik
  • 409 postów
  • Gadu-Gadu: 715880

Napisano 07 maj 2010 - 14:54

...kup RISEMANA :) .Za nieduże pieniądze świetny G-SHOCK .Osobiście posiadam GW-9200 i jestem z niego bardzo zadowolony .Świetnie sprawdził mi się w górach przede wszystkim wysokościomierz i barometr a poza tym nieźle wygląda na ręku.Jeżeli nie zależy Ci na kompasie to kupuj RISEMANA :)

Użytkownik snake_08 edytował ten post 07 maj 2010 - 14:55

• 0

#4 bohush

bohush
  • Użytkownik
  • 162 postów

Napisano 07 maj 2010 - 15:06

...kup RISEMANA :) .Za nieduże pieniądze świetny G-SHOCK .Osobiście posiadam GW-9200 i jestem z niego bardzo zadowolony .Świetnie sprawdził mi się w górach przede wszystkim wysokościomierz i barometr a poza tym nieźle wygląda na ręku.Jeżeli nie zależy Ci na kompasie to kupuj RISEMANA :)

Miałem już chyba wszystkie Pathfindery 40, 80, 1100, 1300, 1500 i moim zdaniem najlepszy z nich był i jest PAW1100T, jak będzie możliwość to znowu go kupię. Z G-shocków to jedynie Riseman, zgadzam się.
  • 0

#5 sergserg

sergserg

High-End Quartz user

• Użytkownik
  • 3628 postów

Napisano 07 maj 2010 - 15:42

Riseman Protreka nie zastąpi, bez kompasu mapy się nie zorientuje, na samym tylko wysokościomierzu ... hmm, ciężko.
Wg mnie warto mieć i Protreka i dedykowanego G-Shocka, ale już mniejszego rozmiarowo. W obydwu przypadkach termometr to tylko ciekawostka, bo mierzy temperaturę ręki. Wysokościomierz będzie działał dobrze, jak będzie w miarę często kalibrowany (np. wg poziomic mapy), bo zbyt zależy od ciśnienia atmosferycznego - podobnie zresztą jak samolot który ma lądować - z wieży muszą mu podać aktualne ciśnienie do kalibracji przyrządu.
Więc sens tych obydwu rzeczy "na co dzień" w Risemanie - cokolwiek wątpliwy, a jeśli już się z tego korzysta łażąc po górach, to znów bez kompasu ni rusz.

Miałem już chyba wszystkie Pathfindery 40, 80, 1100, 1300, 1500 i moim zdaniem najlepszy z nich był i jest PAW1100T

Bohush, w 1300 jest pamięć azymutu, czego brakuje w 1100. Wydaje mi się to dość istotne. Ustawiasz azymut i potem tylko idziesz na kierunek strzałki.
Poza tym pierdoły, ale przydatne, czyli większy zakres timera i stopera (do 24h) i możliwość włączenia/wyłączenia dźwięku przycisków.

Ja bym optował za modelem 1300.
Natomiast 1500 dodaje tylko graf pływów i fazy księżyca, więc jak ktoś nie łowi - to nikła przydatność. A jak łowi - to lepiej dołożyć i nabyć ten model.

Użytkownik sergserg edytował ten post 07 maj 2010 - 16:11

• 0

#6 RUSKI

RUSKI
  • Użytkownik
  • 1757 postów

Napisano 07 maj 2010 - 16:33

Zobacz na tegosuunciaka lub na inne. Jeżeli chodzi o twoje wymagania to Suunto ma dość sporą ofertę.
  • 0

#7 sergserg

sergserg

High-End Quartz user

• Użytkownik
  • 3628 postów

Napisano 07 maj 2010 - 16:50

Tutaj masz też jakieś opinie (po angielsku) Suntoo vs Pathfinder:
http://forums.watchu...ad.php?p=846012

W skrócie to co piszą: Protrek tańszy, Suntoo - droższy i bardziej dokładny. W Suntoo zdarzają się zwiechy softu, mowa jest o jakimś upgrad'ie softu (nie wiem na ile rzecz skomplikowana), w Protreku pod tym względem jest stabilnie.
Poza tym jeśli chodzi o waveceptor (kalibracja czasu z sygnału radiowego) i ToughSolar, to w Suntoo nie ma czegoś takiego. Ale to już kwestia wygody i nie ma wpływu na samą część "górską" :)

Użytkownik sergserg edytował ten post 07 maj 2010 - 16:53

• 0

#8 snake_08

snake_08
  • Użytkownik
  • 409 postów

Napisano 07 maj 2010 - 21:00

[quote name='sergserg' date='07 May 2010 - 17:42' timestamp='1273243379' post='489211']
Riseman Protreka nie zastąpi, bez kompasu mapy się nie zorientuje, na samym tylko wysokościomierzu ... hmm, ciężko.

...Riseman wcale nie ma zastępować Protreka :) ...wszystko zależy od tego co chcemy żeby zegarek pokazywał.

Wg mnie warto mieć i Protreka i dedykowanego G-Shocka, ale już mniejszego rozmiarowo. W obydwu przypadkach termometr to tylko ciekawostka, bo mierzy temperaturę ręki. Wysokościomierz będzie działał dobrze, jak będzie w miarę często kalibrowany (np. wg poziomic mapy), bo zbyt zależy od ciśnienia atmosferycznego - podobnie zresztą jak samolot który ma lądować - z wieży muszą mu podać aktualne ciśnienie do kalibracji przyrządu.
Więc sens tych obydwu rzeczy "na co dzień" w Risemanie - cokolwiek wątpliwy, a jeśli już się z tego korzysta łażąc po górach, to znów bez kompasu ni rusz.

...termometr ,barometr czy też kompas pokazują wartości przybliżone ...i to chyba wszyscy wiedzą :) ...i oto chyba w tym wszystkim chodzi :) Jeżeli ktoś chciałby wartości dokładne to musiałby ze sobą nosić stację pogody :) ...dla mnie takie wartości w zupełności wstarczają nawet na codzień... :) .Myślę że kolega GONZO wie jakie funkcje będą mu odpowiadały najbardziej :)

Użytkownik snake_08 edytował ten post 07 maj 2010 - 21:03

• 0

#9 sergserg

sergserg

High-End Quartz user

• Użytkownik
  • 3628 postów

Napisano 07 maj 2010 - 21:22

Snake08, Protrek to naprawdę poważny zegarek w góry, a nie "dodatkowy bajer". Odchyłka na kompasie to raptem 3 stopnie (o ile się nie mylę). A jeśli na bieżąco wykorzystywać "z głową" ciśnieniomierz, to będzie dobry i jako wysokościomierz i jako ostrzeżenie przed zmianą pogody (bo ciśnienie będzie się zmieniać "na płaskim"). Natomiast termometr jest troszkę bezsensowny, bo różnica wskazań może iść w dziesiątki stopni - na zewnątrz 9 stopni, a Protrek na ręku pokazuje 20 - ciężko mówić o wartościach przybliżonych :)
Nie mam w powyższym na myśli kupowania Protreka dla wyglądu z "bajerami".

I jeśli dobrze rozumiem pierwszy post, to czegoś takiego praktycznego szuka GONZO.

No chyba, że GONZO góry będzie "zwiedzał" z pokładu kolejki górskiej, a zegarek na ręku ma być dla wyglądu. Wtedy to inna bajka :)

[dodane]
Zajrzałem dla pewności do manuala, kompas ma margines błędu 11 stopni, a wysokościomierz pokazuje co 5 metrów. Jest też pewien absurd z temperaturą, mianowicie aby wskazania ciśnieniomierza były niezależne od temperatury, należy zegarek trzymać na ręku. Co skutecznie blokuje pomiar rzeczywistej temperatury :)

Użytkownik sergserg edytował ten post 07 maj 2010 - 21:33

• 0

#10 snake_08

snake_08
  • Użytkownik
  • 409 postów

Napisano 07 maj 2010 - 21:55

....zgadzam się kolego Sergserg są plusy i minusy pewnych funkcji :) ...myślę jednak że wszystko zależy od tego do jakich wędrówek będzie kolega Gonzo używał swojego zegarka :)
  • 0

#11 sergserg

sergserg

High-End Quartz user

• Użytkownik
  • 3628 postów

Napisano 07 maj 2010 - 23:13

Zacytuję z recenzji PRG-60 napisanej przez ratownika TOPRu:
"Należy zaznaczyć, że jeśli chcemy posiadać precyzyjne dane i odczyty to należy jak najczęściej kalibrować ustawienia, np. wysokości, jeśli jesteśmy na Kasprowym czy Hali Gąsienicowej można porównać odczyty ciśnienia i wnieść ewentualne poprawki.
Z takim zegarkiem to trochę jak z komputerem, jeden potrafi tylko grać, a inny odniesie duże korzyści. Kompas w połączeniu z altimetrem w czasie mglistych dni może oddać nam nieocenione przysługi. A wysokościomierz pokaże nam dokładne miejsce w oparciu o mapę, w którym jesteśmy miejscu na szlaku."

Całość tutaj:
http://www.goryonlin...0,1,F,news.html
  • 0

#12 GONZO

GONZO
  • Użytkownik
  • 100 postów

Napisano 08 maj 2010 - 19:01

Zobacz na tegosuunciaka lub na inne. Jeżeli chodzi o twoje wymagania to Suunto ma dość sporą ofertę.

SUUNTO świetne, ale budżet mocno przekroczony.

Poszperałem trochę w internecie i znalazłem jeszcze kilka ciekawostek z wysokościomierzem:

Favre-Leuba Bivouac - genialny zegarek! Z chęcią przyjąłbym go do swojej kolekcji :)

Załączony plik  favreleubabivouac450x48.jpg   56,12 KB   0 Ilość pobrań
Załączony plik  favrebivouac.jpg   59,2 KB   0 Ilość pobrań
Załączony plik  bivouac.jpg   113,41 KB   0 Ilość pobrań
Załączony plik  flbivouacverso.jpg   38,46 KB   0 Ilość pobrań

Revue Thommen Altimark

Załączony plik  rtaltimark.png   136,51 KB   0 Ilość pobrań
Załączony plik  rtaltimark2.png   218,03 KB   0 Ilość pobrań
  • 0

#13 mroova81

mroova81
  • Nowy Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 22 czerwiec 2010 - 14:56

Witam!
Proszę o małą podpowiedź w związku z zegarkami:
Waham się pomiędzy czterema modelami (od najtańszych)
1) G-shock G-2300 jako jedyny w obecną chwilę ma jeszcze databank. Bardzo dla mnie przydatna funkcja. (http://www.allegro.p..._sloneczna.html)
2) protrek PAG-40 taki jak tu: http://www.allegro.p...vcf_kurier.html z tej czwórki najbardziej mi się podoba. Czytałem niestety nie pochlebne opinie nt jego solidności. Gumowe paski zawsze mi pękały, a koperta z trzecim czy czwartym paskiem w moejscu teleskopów zawsze też nie dawała rady. Chciałbym zegarek, który wytrzyma >10lat. (jest to możliwe?)
3) GW-9200-1er O ile się nie mylę, nie ma ogniw słonecznych, czyli trzeba się martwić o baterię, poza tym czy paski z tworzywa nie pękną po dwóch latach? (mniej więcej tyle wytrzymywały wszystkie do tej pory...) linka nie daję, bo zegarek znany tutaj...
4)PAW 1500t-7v piękny nie jest, ale jeżeli tytanowa branzoleta, teleskopy i ich mocowanie do koperty wytrzyma 10lat, to jestem skłonny zapłacić odpowiednią kwotę. Sam pasek mam nadzieje, że nie strzeli tutaj?

Reasumując: do tej pory miałem kilka databanków, zarówno metalowych jak i z tworzywa, każdego jednak po upływie góra 3lat trafiał &^ jaśnisty. Przede wszystkim paski plastiki, a następnie narożniki kopert. Po górach nie chodzę, w ekstremalnych warunkach nie bywam często, szukam zegarka, który byłby wieczny w normalnym użytkowaniu.
  • 0

#14 whb

whb

yrlocalchemist

• Użytkownik
  • 1895 postów

Napisano 22 czerwiec 2010 - 17:01

(...)
1) G-shock G-2300 jako jedyny w obecną chwilę ma jeszcze databank. Bardzo dla mnie przydatna funkcja. (...)

Pytam z czystej ciekawości, do czego wykorzystujesz tę funkcję ?
  • 0

#15 mroova81

mroova81
  • Nowy Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 22 czerwiec 2010 - 17:06

PINy, numery do kochanek, NIPy, pesele etc...
  • 0

#16 whb

whb

yrlocalchemist

• Użytkownik
  • 1895 postów

Napisano 22 czerwiec 2010 - 17:36

PINy, numery do kochanek, NIPy, pesele etc...

Thx, wszystko jasne ;)
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych