Skocz do zawartości

Aktualizacje statusu

• Zdjęcie
    wrotecki

UWAGA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Moda na sukces odcinek 23369. Ridge dowiaduje się, że jego ojciec jest jego synem.

Pokaż komentarze (2)
Wyświetl wszystkie aktualizacje

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Zegarek z wysokościomierzem i termometrem

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 GONZO

GONZO
  • Użytkownik
  • 100 postów

Napisano 07 maj 2010 - 13:31

Witam,

Przymierzam się do zakupu zegarka, który docelowo ma gościć na ręce podczas wędrówek po górach.
Założenia:

- budżet ok. 500 PLN z możliwością przekroczenia jeżeli coś bardzo mi się spodoba
- kwarc :)
- WR100 albo WR200
- wysokościomierz
- termometr
- opcjonalnie: kompas
- inne cuda mile widziane
- może coś w stalowej kopercie?

Póki co w grę wchodzą CASIO GW-9200 RISEMAN i może coś z serii Pathfinder.

Czekam na jakieś ciekawe propozycje i z góry za nie dziękuję.

Użytkownik GONZO edytował ten post 07 maj 2010 - 13:41

• 0

#2 sergserg

sergserg

High-End Quartz user

• Użytkownik
  • 3628 postów

Napisano 07 maj 2010 - 13:37

Pathfinder, albo Protrek dla rynku EU. Wyjdzie taniej (chyba) niż Riseman, szukaj takiego z waveceptorem i , fajna rzecz, książką rekordów - zegarek np. sam zapisuje wysokość co parę minut, potem fajnie można to synchronizować z mapą.

Na bazarku ostatnio widziałem podobny model do tego, który mam, chyba PRW-1300.

Użytkownik sergserg edytował ten post 07 maj 2010 - 13:38

• 0

#3 snake_08

snake_08
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Gadu-Gadu: 715880

Napisano 07 maj 2010 - 14:54

...kup RISEMANA :) .Za nieduże pieniądze świetny G-SHOCK .Osobiście posiadam GW-9200 i jestem z niego bardzo zadowolony .Świetnie sprawdził mi się w górach przede wszystkim wysokościomierz i barometr a poza tym nieźle wygląda na ręku.Jeżeli nie zależy Ci na kompasie to kupuj RISEMANA :)

Użytkownik snake_08 edytował ten post 07 maj 2010 - 14:55

• 0

#4 bohush

bohush
  • Użytkownik
  • 164 postów

Napisano 07 maj 2010 - 15:06

...kup RISEMANA :) .Za nieduże pieniądze świetny G-SHOCK .Osobiście posiadam GW-9200 i jestem z niego bardzo zadowolony .Świetnie sprawdził mi się w górach przede wszystkim wysokościomierz i barometr a poza tym nieźle wygląda na ręku.Jeżeli nie zależy Ci na kompasie to kupuj RISEMANA :)

Miałem już chyba wszystkie Pathfindery 40, 80, 1100, 1300, 1500 i moim zdaniem najlepszy z nich był i jest PAW1100T, jak będzie możliwość to znowu go kupię. Z G-shocków to jedynie Riseman, zgadzam się.
  • 0

#5 sergserg

sergserg

High-End Quartz user

• Użytkownik
  • 3628 postów

Napisano 07 maj 2010 - 15:42

Riseman Protreka nie zastąpi, bez kompasu mapy się nie zorientuje, na samym tylko wysokościomierzu ... hmm, ciężko.
Wg mnie warto mieć i Protreka i dedykowanego G-Shocka, ale już mniejszego rozmiarowo. W obydwu przypadkach termometr to tylko ciekawostka, bo mierzy temperaturę ręki. Wysokościomierz będzie działał dobrze, jak będzie w miarę często kalibrowany (np. wg poziomic mapy), bo zbyt zależy od ciśnienia atmosferycznego - podobnie zresztą jak samolot który ma lądować - z wieży muszą mu podać aktualne ciśnienie do kalibracji przyrządu.
Więc sens tych obydwu rzeczy "na co dzień" w Risemanie - cokolwiek wątpliwy, a jeśli już się z tego korzysta łażąc po górach, to znów bez kompasu ni rusz.

Miałem już chyba wszystkie Pathfindery 40, 80, 1100, 1300, 1500 i moim zdaniem najlepszy z nich był i jest PAW1100T

Bohush, w 1300 jest pamięć azymutu, czego brakuje w 1100. Wydaje mi się to dość istotne. Ustawiasz azymut i potem tylko idziesz na kierunek strzałki.
Poza tym pierdoły, ale przydatne, czyli większy zakres timera i stopera (do 24h) i możliwość włączenia/wyłączenia dźwięku przycisków.

Ja bym optował za modelem 1300.
Natomiast 1500 dodaje tylko graf pływów i fazy księżyca, więc jak ktoś nie łowi - to nikła przydatność. A jak łowi - to lepiej dołożyć i nabyć ten model.

Użytkownik sergserg edytował ten post 07 maj 2010 - 16:11

• 0

#6 RUSKI

RUSKI
  • Użytkownik
  • 1822 postów

Napisano 07 maj 2010 - 16:33

Zobacz na tegosuunciaka lub na inne. Jeżeli chodzi o twoje wymagania to Suunto ma dość sporą ofertę.
  • 0

#7 sergserg

sergserg

High-End Quartz user

• Użytkownik
  • 3628 postów

Napisano 07 maj 2010 - 16:50

Tutaj masz też jakieś opinie (po angielsku) Suntoo vs Pathfinder:
http://forums.watchu...ad.php?p=846012

W skrócie to co piszą: Protrek tańszy, Suntoo - droższy i bardziej dokładny. W Suntoo zdarzają się zwiechy softu, mowa jest o jakimś upgrad'ie softu (nie wiem na ile rzecz skomplikowana), w Protreku pod tym względem jest stabilnie.
Poza tym jeśli chodzi o waveceptor (kalibracja czasu z sygnału radiowego) i ToughSolar, to w Suntoo nie ma czegoś takiego. Ale to już kwestia wygody i nie ma wpływu na samą część "górską" :)

Użytkownik sergserg edytował ten post 07 maj 2010 - 16:53

• 0

#8 snake_08

snake_08
  • Użytkownik
  • 430 postów

Napisano 07 maj 2010 - 21:00

[quote name='sergserg' date='07 May 2010 - 17:42' timestamp='1273243379' post='489211']
Riseman Protreka nie zastąpi, bez kompasu mapy się nie zorientuje, na samym tylko wysokościomierzu ... hmm, ciężko.

...Riseman wcale nie ma zastępować Protreka :) ...wszystko zależy od tego co chcemy żeby zegarek pokazywał.

Wg mnie warto mieć i Protreka i dedykowanego G-Shocka, ale już mniejszego rozmiarowo. W obydwu przypadkach termometr to tylko ciekawostka, bo mierzy temperaturę ręki. Wysokościomierz będzie działał dobrze, jak będzie w miarę często kalibrowany (np. wg poziomic mapy), bo zbyt zależy od ciśnienia atmosferycznego - podobnie zresztą jak samolot który ma lądować - z wieży muszą mu podać aktualne ciśnienie do kalibracji przyrządu.
Więc sens tych obydwu rzeczy "na co dzień" w Risemanie - cokolwiek wątpliwy, a jeśli już się z tego korzysta łażąc po górach, to znów bez kompasu ni rusz.

...termometr ,barometr czy też kompas pokazują wartości przybliżone ...i to chyba wszyscy wiedzą :) ...i oto chyba w tym wszystkim chodzi :) Jeżeli ktoś chciałby wartości dokładne to musiałby ze sobą nosić stację pogody :) ...dla mnie takie wartości w zupełności wstarczają nawet na codzień... :) .Myślę że kolega GONZO wie jakie funkcje będą mu odpowiadały najbardziej :)

Użytkownik snake_08 edytował ten post 07 maj 2010 - 21:03

• 0

#9 sergserg

sergserg

High-End Quartz user

• Użytkownik
  • 3628 postów

Napisano 07 maj 2010 - 21:22

Snake08, Protrek to naprawdę poważny zegarek w góry, a nie "dodatkowy bajer". Odchyłka na kompasie to raptem 3 stopnie (o ile się nie mylę). A jeśli na bieżąco wykorzystywać "z głową" ciśnieniomierz, to będzie dobry i jako wysokościomierz i jako ostrzeżenie przed zmianą pogody (bo ciśnienie będzie się zmieniać "na płaskim"). Natomiast termometr jest troszkę bezsensowny, bo różnica wskazań może iść w dziesiątki stopni - na zewnątrz 9 stopni, a Protrek na ręku pokazuje 20 - ciężko mówić o wartościach przybliżonych :)
Nie mam w powyższym na myśli kupowania Protreka dla wyglądu z "bajerami".

I jeśli dobrze rozumiem pierwszy post, to czegoś takiego praktycznego szuka GONZO.

No chyba, że GONZO góry będzie "zwiedzał" z pokładu kolejki górskiej, a zegarek na ręku ma być dla wyglądu. Wtedy to inna bajka :)

[dodane]
Zajrzałem dla pewności do manuala, kompas ma margines błędu 11 stopni, a wysokościomierz pokazuje co 5 metrów. Jest też pewien absurd z temperaturą, mianowicie aby wskazania ciśnieniomierza były niezależne od temperatury, należy zegarek trzymać na ręku. Co skutecznie blokuje pomiar rzeczywistej temperatury :)

Użytkownik sergserg edytował ten post 07 maj 2010 - 21:33

• 0

#10 snake_08

snake_08
  • Użytkownik
  • 430 postów

Napisano 07 maj 2010 - 21:55

....zgadzam się kolego Sergserg są plusy i minusy pewnych funkcji :) ...myślę jednak że wszystko zależy od tego do jakich wędrówek będzie kolega Gonzo używał swojego zegarka :)
  • 0

#11 sergserg

sergserg

High-End Quartz user

• Użytkownik
  • 3628 postów

Napisano 07 maj 2010 - 23:13

Zacytuję z recenzji PRG-60 napisanej przez ratownika TOPRu:
"Należy zaznaczyć, że jeśli chcemy posiadać precyzyjne dane i odczyty to należy jak najczęściej kalibrować ustawienia, np. wysokości, jeśli jesteśmy na Kasprowym czy Hali Gąsienicowej można porównać odczyty ciśnienia i wnieść ewentualne poprawki.
Z takim zegarkiem to trochę jak z komputerem, jeden potrafi tylko grać, a inny odniesie duże korzyści. Kompas w połączeniu z altimetrem w czasie mglistych dni może oddać nam nieocenione przysługi. A wysokościomierz pokaże nam dokładne miejsce w oparciu o mapę, w którym jesteśmy miejscu na szlaku."

Całość tutaj:
http://www.goryonlin...0,1,F,news.html
  • 0

#12 GONZO

GONZO
  • Użytkownik
  • 100 postów

Napisano 08 maj 2010 - 19:01

Zobacz na tegosuunciaka lub na inne. Jeżeli chodzi o twoje wymagania to Suunto ma dość sporą ofertę.

SUUNTO świetne, ale budżet mocno przekroczony.

Poszperałem trochę w internecie i znalazłem jeszcze kilka ciekawostek z wysokościomierzem:

Favre-Leuba Bivouac - genialny zegarek! Z chęcią przyjąłbym go do swojej kolekcji :)

Załączony plik  favreleubabivouac450x48.jpg   56,12 KB   0 Ilość pobrań
Załączony plik  favrebivouac.jpg   59,2 KB   0 Ilość pobrań
Załączony plik  bivouac.jpg   113,41 KB   0 Ilość pobrań
Załączony plik  flbivouacverso.jpg   38,46 KB   0 Ilość pobrań

Revue Thommen Altimark

Załączony plik  rtaltimark.png   136,51 KB   0 Ilość pobrań
Załączony plik  rtaltimark2.png   218,03 KB   0 Ilość pobrań
  • 0

#13 mroova81

mroova81
  • Nowy Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 22 czerwiec 2010 - 14:56

Witam!
Proszę o małą podpowiedź w związku z zegarkami:
Waham się pomiędzy czterema modelami (od najtańszych)
1) G-shock G-2300 jako jedyny w obecną chwilę ma jeszcze databank. Bardzo dla mnie przydatna funkcja. (http://www.allegro.p..._sloneczna.html)
2) protrek PAG-40 taki jak tu: http://www.allegro.p...vcf_kurier.html z tej czwórki najbardziej mi się podoba. Czytałem niestety nie pochlebne opinie nt jego solidności. Gumowe paski zawsze mi pękały, a koperta z trzecim czy czwartym paskiem w moejscu teleskopów zawsze też nie dawała rady. Chciałbym zegarek, który wytrzyma >10lat. (jest to możliwe?)
3) GW-9200-1er O ile się nie mylę, nie ma ogniw słonecznych, czyli trzeba się martwić o baterię, poza tym czy paski z tworzywa nie pękną po dwóch latach? (mniej więcej tyle wytrzymywały wszystkie do tej pory...) linka nie daję, bo zegarek znany tutaj...
4)PAW 1500t-7v piękny nie jest, ale jeżeli tytanowa branzoleta, teleskopy i ich mocowanie do koperty wytrzyma 10lat, to jestem skłonny zapłacić odpowiednią kwotę. Sam pasek mam nadzieje, że nie strzeli tutaj?

Reasumując: do tej pory miałem kilka databanków, zarówno metalowych jak i z tworzywa, każdego jednak po upływie góra 3lat trafiał &^ jaśnisty. Przede wszystkim paski plastiki, a następnie narożniki kopert. Po górach nie chodzę, w ekstremalnych warunkach nie bywam często, szukam zegarka, który byłby wieczny w normalnym użytkowaniu.
  • 0

#14 whb

whb

yrlocalchemist

• Użytkownik
  • 1895 postów

Napisano 22 czerwiec 2010 - 17:01

(...)
1) G-shock G-2300 jako jedyny w obecną chwilę ma jeszcze databank. Bardzo dla mnie przydatna funkcja. (...)

Pytam z czystej ciekawości, do czego wykorzystujesz tę funkcję ?
  • 0

#15 mroova81

mroova81
  • Nowy Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 22 czerwiec 2010 - 17:06

PINy, numery do kochanek, NIPy, pesele etc...
  • 0

#16 whb

whb

yrlocalchemist

• Użytkownik
  • 1895 postów

Napisano 22 czerwiec 2010 - 17:36

PINy, numery do kochanek, NIPy, pesele etc...

Thx, wszystko jasne ;)
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych