Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PRGreg

RENOWACJA SKRZYŃ STARYCH ZEGARÓW

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Państwa pytanie, może ktoś ma zegar, który posiada takie aplikacje. Kilka lat temu odtworzyłem z pamięci pamiątkę rodzinną. Znalazłem go na strychu u krewnych ok. 45 lat temu. Po kolejnych latach, z różnych przyczyn ostały się tylko dębowe aplikacje i dwa pierścienie od tarczy oraz barometru. Nie zachował się nawet mechanizm z pełnej płyty. Posiadał wychwyt z paletami. Po zakończeniu odbudowy zegara znalazłem jego zdjęcie, tylko dołu, które zrobiłem w latach 70.  Dębowe pilastry użyłem o wiele wcześniej do innego zegara, dlatego już w odtworzonym ich nie ma.

Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne zdjęcie tej stacji pogody.

post-111033-0-01833800-1575136158_thumb.jpg

post-111033-0-00037400-1575136189_thumb.jpg

post-111033-0-45271000-1575136232.jpg

post-111033-0-93716400-1575136279_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Waszym zdjęciom z działu http://zegarkiclub.pl/forum/topic/48336-zegary-z-monarchii-austro-w%C4%99gierskiej/ doszedłem do wniosku, że to był pierwotnie zegar z kategorii "wiedeńczyków". Chyba 8 lat temu uratowałem trochę z pierwotnego jego stylu.

Zdjęcie archiwalne z l. 70, pokazujące zniszczony już dół zegara. Zdawałem sobie sprawę, że nie odtworzę, dołu, który mgliście pamiętałem. Zrobiłem więc brodę z rogiem obfitości, ze starego mebla, który faktycznie już nie istniał. Maksymalnie wykorzystałem drzwiczki, łącznie z dębową bordiurą.

Zdjęcia z podanego działu pokazały mi, że przypuszczalnie nie myliłem się, że zegar nie miał na płycie firmowych oznaczeń. Obecnie jest mechanizm firmy Hermann Braukmann, działającej w latach 80-90. XIX w.

Zastępczo są wskazówki metronowskie.

 

 

post-111033-0-86330700-1575305572_thumb.jpg

post-111033-0-50075100-1575305649_thumb.jpg

post-111033-0-58048100-1575305963_thumb.jpg

post-111033-0-18134100-1575306661_thumb.jpg

Edytowane przez Marek Szajerka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za może głupie pytanie ale po czym rozpoznać czy na elementach skrzyni jest fornir czy lite drewno?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglądając np. krawędzie skrzyni, ubytki na rantach drzwi, ślady łączenia na fornirze :)

Tak wygląda fornir

.

post-104610-0-42536600-1579340333_thumb.jpg

post-104610-0-91384000-1579340375_thumb.jpg

post-104610-0-77591800-1579340414_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często jest także symetryczny wzór, gdzie lewa i prawa strona, to niemal lustrzane odbicie. No, malowanie łatwiej zauważyć

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość skrzyń konstrukcyjnie wykonywano z drzewa typu sosna , świerk, modrzew czasami olcha. Drzewa te mają charakterystyczne usłojenie, dość ubogie i mocno akcentowane. 

Fornir drzew typu Orzech czy palisander o hebanie nie wspomnę był dość drogą sprawą , więc klejono go jednostronnie - od strony oglądającego. Jeśli zatem pooglądasz element skrzyni od przodu i od pleców i będzie się zdecydowanie różnił wzorem słojów to można stwierdzić prawie na 100 % że zegar ma skrzynię fornirowaną. Poza tym tak jak tu Gosia napisała - widać na elementach delikatnie uszkodzonych.

Bardzo rzadko zdarzają się skrzynie wykonane z pełnego "szlachetnego drzewa", dębu, orzecha, palisandru itd. Drewno takie ma dużo większy ciężar właściwy i biorąc taką skrzynię w ręce gwarantuję ci że rozpoznasz  taki fakt od razu. Takie skrzynie zdarzały się w wykonaniach dużych zegarów wiedeńskich ze sporą ilością zdobień snycerskich. Pokazywałem taki zegar z pełnego orzecha ... skrzynia waży blisko 12 kg

post-92919-0-82195200-1579351102_thumb.jpeg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yodek , PM1122 , LESKOS

 

Dziękuje Wam za łopatologiczne wytłumaczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

92e51a5b196d57af68e28e6fe13a7743.pngpicasion.com

0f27178b11d239b77744f20aa0c2c0ff.jpgpicasion.com

Oto rok pracy. Gorzej bo nigdzie nie znalazłem marki zegara, Od kupującego usłyszałem że to kurant westminsterski czterostrunowy Zegar jest na chodzie Kuranty na ogół wybijają dobra godzinę choć zdarzają się powtórki albo przeskoki Nie wybija pół godziny Zegar ma bębenek jak w katarynce kolce zwalniają młoteczki b662efbdc5ac156616b6ecf8c4643103.jpgpicasion.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspaniały efekt - zdjęcie takiej powłoki to wyzwanie, gratuluję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszło ok ;), ale jak rok to robiłeś - to 10 miesięcy conajmniej się obijałeś ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszło ok ;), ale jak rok to robiłeś - to 10 miesięcy conajmniej się obijałeś ;)

Nie wiem, czy dobrze kojarzę, ale to chyba to zegar z tematu o wściekłej zieleni, co głęboko się wżarła w fornir. No, chyba że się mylę  ;)   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dobrze kojarzę, ale to chyba to zegar z tematu o wściekłej zieleni, co głęboko się wżarła w fornir. No, chyba że się mylę ;)

 

Też mi się tak kojarzy :) Były dywagacje na temat pozbycia się zielonej farby z porów forniru. Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszło ok ;), ale jak rok to robiłeś - to 10 miesięcy conajmniej się obijałeś ;)

Najpierw 10 miesięcy myślałem a potem zabrałem sie do roboty :wub:

Też mi się tak kojarzy :) Były dywagacje na temat pozbycia się zielonej farby z porów forniru.

Tak to jest ten sam temat  Teraz mam problem marki zegara nieustabilizowania kurantów i nie bicia pół godziny :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No , ale jak już tak daleko doszedłeś , to będzie dobrze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszło bardzo ładnie no teraz to wygląda, ja chcąc kupić fajny zegar właśnie w zielonym zastanawiałem się z 4 godziny przed monitorem komputera po czym spasowałem bo wiedziałem że nie podołam przy usuwaniu tego paskudztwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

picasion.com

picasion.com

Oto rok pracy. Gorzej bo nigdzie nie znalazłem marki zegara, Od kupującego usłyszałem że to kurant westminsterski czterostrunowy Zegar jest na chodzie Kuranty na ogół wybijają dobra godzinę choć zdarzają się powtórki albo przeskoki Nie wybija pół godziny Zegar ma bębenek jak w katarynce kolce zwalniają młoteczki picasion.com

Jest to prawdopodobnie mechanizm HAU.

Edytowane przez DawPi
Nie cytujemy zdjęć.

Pozdrawiam Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafiła się Perełka:Niski numer,wahadło z tym samym numerem,kompletny jeśli chodzi o mechanizm,ciężarki i bloczki.Jednak skrzynia to dramat,ale do uratowania.Stabilna,bez robaka,olcha nie fornirowana.Z tym sobie poradzę;(prawie dziesięć lat praktyki przy renowacji antyków).Jedno ale:(i dlatego tu jestem).Jak wykończyć drzwiczki,jeśli chodzi o górną i dolną poprzeczkę,oraz jak dopasować koronę? Przekopałem internet,"Google Lens" też niewiele pomogło.Chciałbym jak najwierniej odtworzyć pierwotny wygląd tego"Gustava'mam nawet wiekową olchę z innej skrzyni żeby dorobić części,ale nie mam na czym się oprzeć! Może ktoś z forumowiczów ma zbliżony model,może zdjęcie lub rysunek? Nie chcę tego robić "na czuja",dlatego proszę o pomoc.A przy okazji czy ktoś mógł by polecić kogoś, kto Z SERCEM,zajął by się mechanizmem? Jestem ze Świebodzic,więc Wałbrzych lub Świdnica blisko,ew.Wrocław? Będę wdzięczny...(Proszę wybaczyć poodwracane zdjęcia.)273930378_IMG_20200618_1205571.thumb.jpg.02f02fd1d4dae6cc860bbcc656931887.jpg405872815_IMG_20200618_1213041.thumb.jpg.d77a5d4e16611c44be6b3981e520b3e0.jpg

IMG_20200618_120649[1].jpg

IMG_20200618_120631[1].jpg

IMG_20200618_121606[1].jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noooo , to może Tobie pomogę .... zdaje się , że mam taki sam , ale o dwa lata starszy :)

Bardzo mile widzimy fachowców , a szczególnie , jeśli chętnie pomagają nam , miłośnikom i pasjonatom starych zegarów .

Więc bardzo mi zależy , by nowy kolega , zagościł na tym Forum . By czasem pomógł kolegom i uratował ich przed wpadką , jakie często można popełnić , gdy wiedza nie jest pełna , a doświadczenie małe .

Bo często ratujemy stare zegary przed zniszczeniem , a chcielibyśmy to robić jak należy .... przede wszystkim nie szkodzić .

Mój , też potrzebuje renowacji ( jestem o tym przekonany ) , bo skrzynia miała zmyty lakier ( i to z całą pewnością ) a później , na nowo położony , ale raczej nie ten . No i naniesiono mazerunek , który w pewnych miejscach jakoś wygląda , a w innych już nie.

Więc proszę kolegę , by podzielił się wiedzą ,,,, jak np.  tym , co odkryje w tym zegarze . Czyli , jaki był oryginalny kolor skrzyni ?

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  1. Witam.Łudzilem się jeszcze że to grubo położona politura, ale spirytus rozwiał moje wątpliwości... Użyłem żelu do usuwania powłok lakierowych, by się przekonać że to ciemno-bordowa lakiero-bejca.Efekt widoczny na zdjęciach. (czarno widzę😜). Z drugiej strony delikatnie zdjąłem warstwę opalarką i widać blady odcień starej powłoki,coś jak jasny orzech...? Pan Eppstein dołożył wszelkich starań żeby w latach 20-tych(wtedy zaczęto używać powrzechnie lakierów),"naprawić" także skrzynię. Z resztą zostawił nawet wizytówkę na wewn. str. drzwiczek. 😉 Całość będę oczyszczał żelem, i wykończał drobnym papierem ściernym. (Na pewno to potrwa, gdyż dzielę prywatne życie na dwa kraje, niestety) . Ale postaram się zamieścić, co jakiś czas "sprawozdanie" na forum, z postępu prac. 
W dniu 21.06.2020 o 20:14, PM1122 napisał:

Noooo , to może Tobie pomogę .... zdaje się , że mam taki sam , ale o dwa lata starszy :)

Bardzo mile widzimy fachowców , a szczególnie , jeśli chętnie pomagają nam , miłośnikom i pasjonatom starych zegarów .

Więc bardzo mi zależy , by nowy kolega , zagościł na tym Forum . By czasem pomógł kolegom i uratował ich przed wpadką , jakie często można popełnić , gdy wiedza nie jest pełna , a doświadczenie małe .

Bo często ratujemy stare zegary przed zniszczeniem , a chcielibyśmy to robić jak należy .... przede wszystkim nie szkodzić .

Mój , też potrzebuje renowacji ( jestem o tym przekonany ) , bo skrzynia miała zmyty lakier ( i to z całą pewnością ) a później , na nowo położony , ale raczej nie ten . No i naniesiono mazerunek , który w pewnych miejscach jakoś wygląda , a w innych już nie.

Więc proszę kolegę , by podzielił się wiedzą ,,,, jak np.  tym , co odkryje w tym zegarze . Czyli , jaki był oryginalny kolor skrzyni ?

 

IMG_20200629_091950.jpg

IMG_20200629_092021.jpg

IMG_20200629_092059.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda , nie tędy droga , niszczysz oryginalną powłokę ale i kolorystykę. Należało wykonać naprawy uszkodzonych detali umyć dobre zegar i starać na tych fragmentach odtworzyć powłokę w nawiązaniu do istniejącej.  Nie wszystkie wykańczano standardową  politurą... 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, LESKOS napisał:

Szkoda , nie tędy droga , niszczysz oryginalną powłokę ale i kolorystykę. Należało wykonać naprawy uszkodzonych detali umyć dobre zegar i starać na tych fragmentach odtworzyć powłokę w nawiązaniu do istniejącej.  Nie wszystkie wykańczano standardową  politurą... 

Właśnie to jest pytanie.!. Jak było, bo zegar z 1875 roku. Czy oryginalna była czarna politura, tak zwana,, fortepianowa,,, a później przy renowacji opleciano lakierobejcą.?.... czy był mazerunek.?.... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie powłoki były wykonywane tą samą metodą jak mazerunek, a kolor to nie politura fortepianowa ( ma odcień fioletu) to jest ciemna wiśnia lub ciemny palisander (indyjski ) lub Venge. Mają odcień lekkiego różu o ciepłym zabarwieniu.

Mam kilka takich skrzyń , a powłoka oryginalna jest b. cenna .... 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wstawić jedno zdjęcie, gdzie widać dobrze ten kolor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.