Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Gość Krzysztof Igras

Szukajmy zegarów słonecznych

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Krzysztof Igras

Witam Forumowiczów,

 

Tworzymy jeszcze nieformalną grupę przyjaciół zajmujących się zbieraniem informacji i katalogowaniem zegarów słonecznych w Polsce, a sporą cześć energii wkładamy również w aspekt historyczny gnomoniki (już wyjaśniam, że jest to nazwa działu historii nauki zajmującej się zegarami słonecznymi, a nie nauki o gnomach :-)) Tym bakcylem staramy się zarażać jak największą liczbę osób, co może w przyszłości zaowocować ocaleniem od zapomnienia tych ciekawych zabytków sztuki i nauki - opracowujemy bazę danych Polskich Zegarów Słonecznych, która jest dostępna na: www.zegarysloneczne.pl W niedalekiej przyszłości strona ma posłużyć jako podwalina działalności Towarzystwa (w maju rozpocznie się procedura rejestracyjna), które sformalizowałoby naszą działalność, a przede wszystkim pomogło w zrzeszaniu ludzi dla których nieobojętna jest kultura i historia.

 

Teraz może przejdę do sedna sprawy, otóż jak się zapewne domyśleliście Drodzy Forumowicze, potrzebujemy pomocy przy określeniu położenia zegarów słonecznych w naszym kraju. W tej materii niestety w większości przypadków trzeba liczyć na łut szczęścia i ślepy traf, a to za sprawą nikłej literatury tematu. Przez to wiele zegarów słonecznych jest nieznanych i niszczeje w zapomnieniu. Nasi południowi sąsiedzi mają skatalogowanych ponad 1300 zegarów słonecznych w Niemczech jest ich aż ponad 10 tys., my mamy nieco ponad 300 zegarów o których wiemy, że istnieją i pewnie 2-3 razy tyle ukrywających się na ścianach starych kamienic, kościółków, dworów w zabytkowych parkach. Liczymy więc na waszą dociekliwość, bystre spojrzenie i odrobinę szczęścia, które - mamy nadzieję zaowocuje wspaniałymi rezultatami.

 

Na stronie: www.zegarysloneczne.pl niebawem zamieścimy formularz pomocny w zapisywaniu danych o zegarze słonecznym i instrukcję jak się nim posługiwać, oraz spis zegarów słonecznych, które obecnie „wklepujemy” do bazy danych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZETES

U nas, w Łodzi, był (nie wiem, czy jeszcze jest) zegar słoneczny na takim "niby" ryneczku przy ulicy Zgierskiej. Kiedyś prezenotwał się bardzo ładnie. Jak będę w tamtej okolicy, to postaram się spojrzeć, czy jeszcze jest. Innych zegarów nie pamiętam, ale pewno jakieś jeszcze są.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szedłem sobie dziś przez ulicę (nie szedłem, tylko biegłem bo byłem spóźniony) i nagle zwolniłem.

Na ścienie zupełnie nowego budynku (wiem którego) zobaczyłem zupełnie nowy i ładny zegar słoneczny.

Czy taki zegar (zdjęcie, adres) interesuje zegarmistrza słonecznego ???.

W katalogu zegarów na stronie zegarmistrza, we w Warszawie jest tylko jeden zegar co jest nieprawdą - czy zegarmistrz słoneczny ma jeszcze dodatkowe jakieś w swojej pamięci lub notatkach ???

pozdrawiam słonecznie

Władek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

A ja znalazłem zegar idąc kiedyś w Warszawie od hotelu Sheraton parkiem w stronę ulicy Rozbrat - tuż niedaleko wielkich schodów. Mam nadzieję, że jeszcze tam stoi bo ostatnio widziałem go podniszczonego ponad dwa lata temu.

 

Marek


=====================

DW-6900BD-6T + G-303B-3AVER + GW-9200-1ER

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ZETES

Prawie rok minął, ale lepiej późno niż wcale. Poniżej zegar słoneczny z ulicy Zgierskiej w Łodzi. Może nie z samej ulicy, ale trochę obok :-) .

sloneczny2vg.th.jpg

(Kliknij, aby powiększyć)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W weekend byłem na małej wycieczce i spacerowałem sobie w pięknych okolicznościach przyrody. Tam moim oczom ukazał się piękny zegar. Jak wrócę z pracy do domu, to zamieszcze zdjęcia. Ciekawe czy zgadniecie skąd pochodzi to cacko :?: :(

 

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widać powrót z pracy do domu troszkę trwał :(

 

Oto pierwsze ujęcie. Znawcy tematu raczej szybko sobie z tym poradzą. Jak będą problemy to zamieszcze kolejne i kolejne i .... na pewno zgadniecie:

 

1.

 

22qb.th.jpg

 

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras
Jak widać powrót z pracy do domu troszkę trwał :(

 

Oto pierwsze ujęcie. Znawcy tematu raczej szybko sobie z tym poradzą. Jak będą problemy to zamieszcze kolejne i kolejne i .... na pewno zgadniecie:

 

1.

 

22qb.th.jpg

 

Tomek

 

Faktycznie, spacerek był dość długi :-) Pan Heveliusz i Adamazy Kochański widząc swoje dzieło po tylu wiekach byliby zachwyceni!

Ostatnio nie przebywałem na forum może około roku! Ale teraz widze, że dużo straciłem nie prowadząc dyskusji:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras
Kilka zegarów słonecznych (i nie tylko ) z Gdańska.

http://www.pieknygdansk.gda.pl/wstep_zegary.html

 

Pozdrawiam

 

Staszek

 

Przyszedł czas na serię odpowiedzi, ale zegary słoneczne maja to do siebie, że jak skały - są cierpliwe. Dzięki za link

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras
Prawie rok minął, ale lepiej późno niż wcale. Poniżej zegar słoneczny z ulicy Zgierskiej w Łodzi. Może nie z samej ulicy, ale trochę obok :-) .

sloneczny2vg.th.jpg

(Kliknij, aby powiększyć)

 

Późno? Nie, napewno nie! Temat zegarów słonecznych nigdy się nie zdeaktualizuje. Dzięki za fotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras
Szedłem sobie dziś przez ulicę (nie szedłem, tylko biegłem bo byłem spóźniony) i nagle zwolniłem.

Na ścienie zupełnie nowego budynku (wiem którego) zobaczyłem zupełnie nowy i ładny zegar słoneczny.

Czy taki zegar (zdjęcie, adres) interesuje zegarmistrza słonecznego ???.

W katalogu zegarów na stronie zegarmistrza, we w Warszawie jest tylko jeden zegar co jest nieprawdą - czy zegarmistrz słoneczny ma jeszcze dodatkowe jakieś w swojej pamięci lub notatkach ???

pozdrawiam słonecznie

Władek

 

 

 

Czy interesuje? Ależ! Jak najbardziej, co prawda po tak długiej nieobecniści na FORUM nawet nie ośmielam się o to prosić, ale...

 

Owszem jeden zegarek w katalogu to całkiem malutko :-) Mam zdecydowanie więcej informacji "pozakatalogowych" czekających na wrzucenie do serwisu, teraz jednak serwis jest jeszcze w powijakach, a przynajmniej część katalogowa. Niestetysprawy techniczne nieco mnie przerastają, a przyjaciel, który się tym zajmował jest w Szkocji... ach! i dosłownie kilka godzin temu otrzymałem od niego zapewnienie, że będzie wstanie administrować zarówno serwisem jak i KATALOGIEM, do którego notabene wprowadziłem ostatnio ponad 100 pozycji. Na uaktualnienie i dodanie czeka jeszcze ponad 300 zegarów.

 

A jesli chodzi o zegary słoneczne z Warszawy to mam kilka fotek z 1939 roku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras
U nas, w Łodzi, był (nie wiem, czy jeszcze jest) zegar słoneczny na takim "niby" ryneczku przy ulicy Zgierskiej. Kiedyś prezenotwał się bardzo ładnie. Jak będę w tamtej okolicy, to postaram się spojrzeć, czy jeszcze jest. Innych zegarów nie pamiętam, ale pewno jakieś jeszcze są.

 

Postaram się zrobić zestawienie i umieścić na forum łącznie z fotografiami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W rzeczy samej, zegar załapał się na renowację i wygląda jak nowy. Oto pozostałe zdjęcia:

 

33hb.th.jpg

18qt.th.jpg

 

No i w całej okazałości:

42jl.th.jpg

 

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

[Wspaniałe foty, mam prośbę: czy zgodziłbyś się na zamieszczenie ich w katalogu zegarów słonecznych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No problem! Miło, że się komuś podobają.

 

Mam jeszcze kilka ujęć. Zdjęcia ze względu na regulamin serwera, na którym są umieszczone (Imageshack) zostały zmniejszone (600 kb). Wersje w nieco lepszej jakości i o sporo większym rozmiarze mogę przesłać mailem (1,6 MB/szt.).

Gdzie można obejżeć wspominany przez Ciebie katalog?

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras
No problem! Miło, że się komuś podobają.

 

Zdjęcia są świetne! I dziękuję za pozwolenie, w katalogu mamy foty tegoż, ale zdecydowanie gorsze.

 

Mam jeszcze kilka ujęć. Zdjęcia ze względu na regulamin serwera, na którym są umieszczone (Imageshack) zostały zmniejszone (600 kb). Wersje w nieco lepszej jakości i o sporo większym rozmiarze mogę przesłać mailem (1,6 MB/szt.).

 

Będę zobowiązany, choć na potrzeby katalogu i tak jakość jest aż nadto dobra.

 

Gdzie można obejżeć wspominany przez Ciebie katalog?

Tomek

 

Katalog jest jeszcze w powijakach, większość fotografii jest jeszcze niepowiązanych z opisami zegarów, ale wciąż nad tym pracujemy i czeka nas sporo pracy nad nim, kto wie - może całkowita przebudowa?

Katalog jest dostępny pod adresem: http://www.zegarysloneczne.pl/katalog/

 

Możesz się zalogować jako: TommyLee i hasło: 123456

 

mój adres to [email protected]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedaleko od moich ukochanych Świebodzic jest Strzegom a tam na Bzylice Mniejszej p.w. św. App. Piotra i Pawła jest zegar słoneczny.

20.jpg

 

Wybierałem się tam jak sójka za morze żeby zrobić fotkę ale prędzej ją znalazłem na stronie UM Strzegom http://www.strzegom.pl


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Witam serdecznie! Widze że temat nie umarł, a zanosiło sie na to - dziekuję za zdjęcie zegara słonecznego w Strzegomiu. Udało mi sie tam być i również zrobiłem fotkę:

 

strzegom_001.jpg

 

Byłem w kilku miejscach i pare zegarów widziałem :-) Podrzuce kilka fotek na Forum, do tego tematu. Oczywiście w ramach reanimacji :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedaleko Strzegomia jest jeszcze jeden zegar (bez wskazówki) na budynku mieszkalnym. Jak będę blisko napewno opiszę i "ofotografuję"

 

Pozdrawiam


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Byłbym wdzięczny bardzo!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MAm aparat już i moge zrobić zegara zdjęcie w Złotoryi.

 

A powiedźciesz mi cos o tym katalogu. Czy już wydrukowany, czy jaki to jest.


gdybym nie zbierał radzieckich czasomierzy... ....zbieralbym ruskie zegarki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Krzysztof Igras

Witam,

 

MAm aparat już i moge zrobić zegara zdjęcie w Złotoryi.

 

Śliczności!

 

A powiedźciesz mi cos o tym katalogu. Czy już wydrukowany, czy jaki to jest.

 

A no jest, jest takowy ino jesze daleka droga do pełnego uruchomienia. kolega który tym się zajmuje od strony "technicznej" narazie ma amory w głowie i jest poza granicami kraju. Poza tym mozna zobaczyc co się tam dzieje pod adresem:

 

http://www.zegarysloneczne.pl/katalog/

 

Prawdopodobnie na koniec jesieni wezme sie za niego wspólnie z przyjaciółmi. Czeka jeszcze na wprowadzenie ponad 300 zegraków, a to dość mozolna praca, którą najepiej przy piffku i wieczorkiem wykonywać. A wiadomo jesienią wieczorki szybciutko zapadaja :-)

 

Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na fasadzie ratusza / wieży na starym rynku w Sandomierzu są dwa stare zegary: jeden mechaniczny, a drugi słoneczny. Byłem tam, ale był wieczór, skończył mi się film w aparacie i nic się nie dało zrobić, nie mam zdjęć.

 

Jak ktoś odwiedzi Sandomierz - polecam te zegary jego pamięci.

 

Pozdrawiam,

 

Marcin


Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I u nas w Poznaniu - na auli UAM, vis a vis Akademii Muzycznej, taki trochę zarośnięty też!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.