Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

damiance

Zegar słoneczny, Zakazane Miasto, Pekin

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie wykonałem w sierpniu 2010. Nie wiem jak w przeszłości, ale obecnie w Pekinie jest wiele dni pochmurnych, nie wspominając smogu powodującym, że zegar słoneczny nie pracuje full time :)

O ile pamiętam zegar trafił do cesarskiego Zakazanego Miasta z Europy w XVIII wieku.

 

img2608v.jpg post-25333-0-35510300-1331592112.jpg

 

Niedaleko stał również zegar wodny. Wstawiam poniżej bo na forum nie ma o ile mi wiadomo osobnego wątku o takich zegarach.

 

post-25333-0-60492200-1331592114.jpg

post-25333-0-96884900-1331592110.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Damiance :)

Wielkie dzięki za te foty. Czy przypadkiem uchwyciłeś ten zegar w większych szczegółach? Pytam o tarczę. Jest to klasyczny słonecznik typu równikowego, a zatem posiada drugą tarczę - ta widoczna na zdjęciu działa latem, a od drugiej strony jest tarcza zimowa. Na fotce z profilu widać przedłużenie gnomonu, który operuje właśnie na tej drugiej tarczy. Ciekaw jestem czy zachowały się na nich jakieś oznaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Damiance :)

Wielkie dzięki za te foty. Czy przypadkiem uchwyciłeś ten zegar w większych szczegółach? Pytam o tarczę. Jest to klasyczny słonecznik typu równikowego, a zatem posiada drugą tarczę - ta widoczna na zdjęciu działa latem, a od drugiej strony jest tarcza zimowa. Na fotce z profilu widać przedłużenie gnomonu, który operuje właśnie na tej drugiej tarczy. Ciekaw jestem czy zachowały się na nich jakieś oznaczenia.

 

witaj,

 

ciesze się, że zdjęcia Ciebie zainteresowały. Przyznam, że nie wpadłem na pomysł aby zrobić oględziny spodu tarczy. Zegar, tak jak pamiętam jest dość wysoki, wyższy od człowieka. Zrobiłem dwa zdjęcia. Jedno z uniesionych do góry rąk więc tarcza jest lepiej widoczna. Poniżej wykadrowana sama tarcza (plus trochę zwiększyłem kontrast zdjęcia). A co to za "wskazówki" na tarczy?

 

W necie znalazłem zdjęcie podobnej lub tej samej tarczy, też z Zakazanego Miasta, z adnotacją: "This sundials dates from the Ming Dynasty (1368-1644) located in front of the Hall of Supreme Harmony as a symbol that the Emperor was the source of the standards of time." Faktycznie te znaki na tarczy nie są "naszego" europejskiego pochodzenia jak napisałem powyżej (pewnie źle usłyszałem słowa przewodnika lub on coś pokręcił) :)

 

pozdrawiam

 

Damiance

 

tarczap.jpg

post-25333-0-94948500-1331592415.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak - Chińczycy nie byli tacy głupi i sami też robili słoneczniki ;) Niewykluczone jednak, że ich konstrukcje oparli o wzorce zachodnie. Zegar z Pekinu jednak jest zdecydowanie rodzimej chińskiej produkcji. Dzięki za kolejne foto ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.