Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

Zegary z monarchii austro-węgierskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem dziś taką miniaturę "wiedeńską", tarcza 13-tka. Czemu w cudzysłowiu? Zegar ma wszelkie cechy wykonania wg wzorców wiedeńskich (choć to tylko prosty chodzik), ale podpisany jest J HAAGER IN TESCHEN... Nie ma pana w spisach wiedeńskich (?)

Taka Ciekawostka. Może ktoś słyszał o takim zakładzie / zegarmistrzu z Cieszyna. 

Zegar w bardzo ładnym stanie ... Oceńcie sami ... 

:rolleyes:

post-92919-0-55628500-1526138057_thumb.jpg

post-92919-0-80563700-1526138076_thumb.jpg

post-92919-0-22574800-1526138094_thumb.jpg

post-92919-0-14903600-1526138106_thumb.jpg

post-92919-0-04405600-1526138122_thumb.jpg

post-92919-0-20809700-1526138131.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 1875 roku Haager miał już następcę. Zegar wygląda na circa 1865. Teraz znasz też adres, jakby coś w nim szwankowało ;)

 

post-6402-0-22570300-1526139806.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotrze jesteś wielki  :D . Piotr Wielki ...  

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Kupiłem dziś taką miniaturę "wiedeńską", tarcza 13-tka. Czemu w cudzysłowiu? Zegar ma wszelkie cechy wykonania wg wzorców wiedeńskich (choć to tylko prosty chodzik), ale podpisany jest J HAAGER IN TESCHEN... Nie ma pana w spisach wiedeńskich (?)

Taka Ciekawostka. Może ktoś słyszał o takim zakładzie / zegarmistrzu z Cieszyna. 

Zegar w bardzo ładnym stanie ... Oceńcie sami ... 

:rolleyes:

Wziąłeś od Kazka?

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, wiedziałem że już go kiedyś widziałem. Dobre sześć lat temu.

post-6402-0-83476800-1526203724_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można by odnieść wrażenie iż kontrolujesz przepływ zegarów w Europie i poza nią Piotrku :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba fotka, którą zrobiłem ze sześć lat temu ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest chyba fotka, którą zrobiłem ze sześć lat temu ;)

 

Zaiste :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To kto był właścicielem sześć lat temu ...? Kazimierz ?   :D

:rolleyes:

 

Ok.

Ps no to już znam jego historię tak do 40 lat wstecz ... 

:ph34r:  ;)

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co OK?... Zdjęcie zrobione u Kazimierza... oferował mi go za... nie istotne  ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale co OK?... Zdjęcie zrobione u Kazimierza... oferował mi go za... nie istotne  ;)

OK :-)

Wiem skąd Kazik go ma, gościa też znam, więc popytam o wcześniejszą historę. Generalnie Czechy ... no i Cieszyn jako miejsce urodzenia ... ;-)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miejsce urodzenia jest gdzieś w mrokach dziejów... wiemy kto zegar, jako nowy, sprzedał ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nikt nic w temacie nie pisze ... więc pociągnę...  ;)

Zabrałem się za naprawę chodzika wiedeńskiego. Kupiłem biedaka na allegro nie dość że bez wagi i kotwicy i wychwytu, to jeszcze dotarł do mnie rozbity. Sprzedawca nie zachował się właściwie i pomimo rzekomego ubezpieczenia przesyłki niestety zostałem z rozbitą skrzynką i niekompletnym mechanizmem. Zastanawiałem się czy nie zrobić z niego dawcy na części, ale zawziąłem się, że jednak zrobię z tej kupy nieszczęścia zegar. Niestety kotwicy z wychwytem nie dałem rady sam wykombinować i musiałem się zwrócić o pomoc do  na dobrego zegarmistrza. Umyłem go spakowałem , wysłałem i po dwóch tygodniach wrócił do mnie jak "funkiel nówka z fabryki", z ładnym równym chodem i rasową kotwicą.

Teraz wziąłem się za skrzynie, sklejam forniry na plecach no i generalnie cała skrzynia jest do sklejenia i odnowienia.  Zobaczymy co z tego wyjdzie. Muszę dorobić koronę, piętka już jest ... pierwsze zdjęcie z zakupu, a następne - to już co do mnie dotarło... :wacko:. Sukcesywnie będę starał pokazać postępy w remoncie ... ;)  

:rolleyes:

... no i w zasadzie koniec , dopoliturować koronę ....

post-92919-0-37705000-1527272766_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj, oj. Zagarnąłeś cały temat ;) No i tę miniaturkę tyż.

Miałem na nią przed laty chrapkę. Krzysiek podesłał mi to zdjęcie na pociechę,  kiedy miałem doła po zerwaniu pewnej miniaturkowej transakcji na eBayu (jest o tym temat). Już miałem brać tego cieszyniaka, ale coś tam się pojawiło innego itd itp.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem, że wiedeńczyki mnie zafascynowały. Widać w nich niefabryczne wykonanie, pomimo odrobiny niedokładności wykonania widać  cholerną precyzję ręki zegarmistrza.

Rozbierając mechanizm, przy czyszczeniu staram się odtworzyć w głowie co "przechodził" i co go spotkało .... 

Skrzynie staram się zabezpieczyć przed dalszym niszczeniem , trochę usunąć brud, korozję , tę agresywną, pozostawić klimat ...

Piotrze na pocieszenie ....  Těšínská , zamiast miniatury cieszyńskiej  :huh:  :D 

 

 

:rolleyes:


Ps ... to jeszcze nie koniec ... :ph34r:  :D


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jo. Z tłumaczeniem. Artur też daje radę. 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I komu ta CK Monarchia przeszkadzała ... :D  :D  :D

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gwoli "eksploatowanych wiedeńców". Trudne do sfotografowania odwrocie tarczy (tu zeskanowane). Doliczyłem się podpisów dziewięciu naprawiających, pierwszy datowany z 1887 roku. 

post-6402-0-01438200-1527284199_thumb.jpg

 

 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

I komu ta CK Monarchia przeszkadzała ... :D  :D  :D

:rolleyes:

Przede wszystkim przeszkadzała Gawriłowi Principowi  :rolleyes:  Ja tam do monarchii nic nie mam zwłaszcza, że Moja Ślunsko kobita, jest durch prosto z Cieszyna i sobie chwalę  :P

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Historia pokazuje że Bośniacy zawsze mieli trudny charakter i nie na darmo miecz w herbie przez pewien czas...


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do naszego Cieszyna i  produkcji pochodzącej z tego miasta - troszeczkę i delikatnie zrobiłem czyszczenie i renowację miniatury Hagera . Efekt końcowy na zdjęciu. Takie małe subtelne cacko ...  ;)

:rolleyes:

post-92919-0-22992400-1527356286_thumb.jpg


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mija prawie miesiąc ;) , a nikt nie gustuje we wiedeńczykach :wacko: ...

Postanowiłem pochwalić się tym co robię, a pracuję nad zegarem wiedeńskim. Powoli doprowadzam do porządku skrzynię, która była w dość opłakanym stanie. Werk, to chodzik, z pełną tarczą, wahadło na "metalpyndlu", 850 g waga. Ale po kolei ....

Całkiem nieźle chyba to wychodzi ...  Jeszcze parę godzin pracy i skrzynia będzie gotowa.

:rolleyes:

post-92919-0-31932100-1529089026_thumb.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... prac ciąg dalszy. Skrzynka w zasadzie skończona , czeka na mechanizm i ale powoli ...

Ps. trochę mocne światło to się mocno świeci  ;)

:rolleyes:

post-92919-0-57624600-1529176317_thumb.jpg

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładna, bardzo ładnie zrobiona i bardzo ładnie przyozdobiona.

Moim zdaniem oczywiście. 

Renowację opanowałeś do perfekcji i trochę Ci zazdroszczę tej umiejętności. 


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.