Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

Zegary z monarchii austro-węgierskiej

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem co powiedzieć, powoli brakuje słów uznania dla Twoich umiejętności i zdolności. Chyba Ci tego zazdroszczę. Zegar piękny. Czekałem na tarczę, zrobiłeś tak jak myślałem, z daleka nie widać rysek. Z bliska, dodają smaczku i autentyczności. Gdzie Ty wynajdujesz takie perełki.

Gratuluję i pozdrawiam Jacek.


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie , w imieniu zespołu zegarmistrzowsko stolarskiego  :D  ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co powiedzieć, powoli brakuje słów uznania dla Twoich umiejętności i zdolności. Chyba Ci tego zazdroszczę. Zegar piękny. Czekałem na tarczę, zrobiłeś tak jak myślałem, z daleka nie widać rysek. Z bliska, dodają smaczku i autentyczności. Gdzie Ty wynajdujesz takie perełki.

Gratuluję i pozdrawiam Jacek.

Zaklęte rewiry...Bardzo zgrabnie ta tarcza wyszła, gratulacje...

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Krzysiek  ;)  :D .  Zaklęte rewiry , zgrabnie i trafnie to określiłeś :ph34r: ... :D

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobrze że trafił do ciebie a nie na części w takim stanie, dobra robota kolejny świetnie zrobiony zegar a wiadomo coś więcej o wytwórcy mam na myśli napis na tarczy bo to zawsze jest ciekawe dodaje smaczku zegarowi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo nie znalazłem, nazwisko Anton Schmid jest w rejestrze wiedeńskich zegarmistrzów z datą "um 1767" roku . Czy jest to data urodzenia raczej nie. W rejestrach z tego co zorientowałem była data rejestracji a następnie ewentualnie data śmierci. Jest natomiast kilku zegarmistrzów z nazwiskiem Schmidt, ale nie widzę na tarczy jakichkolwiek śladów po tej literze. Trudno więc szacować, że TEN Anton Schmid wykonał mechanizm będąc grubo po siedemdziesiątce. (zakładając że to data urodzenia)

Niewykluczone że Pan Anton nie był zarejestrowany we Wiedniu. Neusiedl am See to miejscowoś 50 km od Wiednia na południowy wschód. Ale nie znalazłem tam informacji o Antonie Schmid . Możliwe że brak znajomości języka niemieckiego sprawia że nie potrafię znaleźć kluczowych informacji. Może któryś z kolegów coś wie na temat tego zegarmistrza . Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Będę jeszcze oczywiście szukał  ;) .... 


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że po siedemdziesiątce mógł jeszcze pracować, przecież George Daniels był aktywny zawodowo mimo choroby aż śmierci, a zmarł w wieku 85 lat.


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli mamy nazwisko zegarmistrza z konkretnego miasta a wszystko wpisane do rejestru dobrze znaleźć takie informacje gratuluje zegara miesięcznego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten wiedeński Anton Schmid wspomniany u Claterbosa w roku 1769 został mistrzem (Meister), czyli miał wtedy może i 30 lat.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli prawdopodobnie potwierdza się to co mi się wydawało, że to nie za bardzo możliwe aby to był ten sam człowiek. Trzeba szukać dalej , może gdzieś trafię.  ;)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Koledzy,

Kilka dni temu trafił do mnie zegar o którym chciałbym się czegoś dowiedzieć. Pierwsza niewiadoma to wyblakły ślad po napisie na tarczy. Dla mnie jest tam napisane "Martini Dresden"( nie wiem co to za litera z inicjału imienia),jednak  może się mylę i widzicie coś innego, proszę o sugestie. Druga sprawa to pochodzenie. Jest wiele cech typowych dla zegara z Wiednia więc zakładam że napis na tarczy umieścił sprzedawca ale na forum o ile pamiętam  był już wczesny GB z takim wieszakiem wahadła więc różnie to może być....

Wskazówki obie kombinowane, klejone i raczej ( przynajmniej częściowo) nie oryginalne. Wahadło ciężkie - 900 gram, masywne, pięknie wykonane. Plecy- gruba decha, oryginalnie kołkowana do reszty konstrukcji więc nie wiem czy wkręty dodano później czy tak ma być. Fajna korbka z uchwytem z kości. Wszystko wygląda na oryginał. Mechanizm jest nieduży ale widać jakość i precyzję wykonania. Co powiecie o stylu wykonania tej skrzyni ?  Miłego oglądania i proszę o opinie.

 

 

post-63660-0-96781700-1563566236_thumb.jpg

post-63660-0-03143000-1563566268_thumb.jpg

post-63660-0-65020800-1563566292_thumb.jpg

post-63660-0-94724600-1563566308_thumb.jpg

post-63660-0-76914200-1563566325_thumb.jpg

post-63660-0-20358400-1563566336_thumb.jpg

post-63660-0-13985000-1563566358_thumb.jpg

post-63660-0-08314700-1563566381_thumb.jpg

post-63660-0-73483800-1563566393_thumb.jpg

post-63660-0-88466300-1563566423_thumb.jpg

post-63660-0-91693400-1563566438_thumb.jpg

post-63660-0-24611900-1563566454_thumb.jpg

post-63660-0-96454600-1563566464_thumb.jpg

post-63660-0-79714200-1563566494_thumb.jpg

post-63660-0-11426200-1563566511_thumb.jpg

post-63660-0-19011300-1563566532_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ze źródeł" taki Martin (bez i)  z Drezna wychodzi. Pasuje z grubsza. Zegar pod mocnymi wiedeńskimi wpływami. Lata 50/wczesne 60.

post-6402-0-74771000-1563567684_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ze źródeł" taki Martin (bez i)  z Drezna wychodzi. Pasuje z grubsza. Zegar pod mocnymi wiedeńskimi wpływami. Lata 50/wczesne 60.

attachicon.gifImage 1.jpg

Wielkie dzięki Piotr. Mam jeszcze jedną fotkę napisu. Dołączam ją bo na niej chyba wyraźniej widać to "i" którym się zasugerowałem.

Znalazłem jeszcze coś takiego :https://books.google.co.uk/books?id=OghkAAAAcAAJ&pg=PA3647&lpg=PA3647&dq=martini+dresden+uhrmacher&source=bl&ots=P6WDKo6blT&sig=ACfU3U37REEGJ-MofZEqa__TVr7V-pJuUg&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwjC4Kag7sHjAhUKecAKHfrxDY8Q6AEwEnoECAkQAQ#v=onepage&q=martini%20dresden%20uhrmacher&f=false

 

Wygląda na to że to ta sama osoba.

post-63660-0-50893800-1563568808_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...................

Wygląda na to że to ta sama osoba.

 

Tu masz przykładowy gotycki font weź lupę - może dojdziesz litery imienia

 

post-27334-0-59508200-1563599666_thumb.jpg

 

pozdrawiam

Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem F.  ... :huh:

Wskazówki raczej nie kombinowane, a stylizowane na wiedeńskie, wykonanie z epoki , a czy były od początku trudno powiedzieć. Można to bliżej określić oglądając pod lupą dopasowanie do osi.

Trochę niepokoi mnie górne okucie wahadła hak do zawieszenia nienaturalnie rozwarty (luz do skasowania) i trochę nie pasuje mi do typu zawieszenia (siodełka ze sprężynką) Pytanie czemu siodełko było podnoszone, skoro sprężynka jest raczej z tych krótkich. Moim skromnym zdaniem jest tak jak Piotr napisał - czyli zegar z lata 1850-60 z wzorowaniem na stylu wiedeńskim. ;)

:rolleyes:


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stalowy tył soczewki wahadła, czy tylko takie wrażenie ?

Bez mostka nad minutową  - po niemiecku ;)

Ozdoby na skrzynce  wg mnie mają trochę późniejszy charakter niż lata 50 te.


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj odczytać w świetle UV...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jest jasne:

F. Martini
DRESDEN

 

post-22303-0-19568800-1563613690_thumb.jpg

 

Pozostały do zidentyfikowania odciski palców   :D


Wojtek + Certina Club 2000 od lat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem F.  ... :huh:

Wskazówki raczej nie kombinowane, a stylizowane na wiedeńskie, wykonanie z epoki , a czy były od początku trudno powiedzieć. Można to bliżej określić oglądając pod lupą dopasowanie do osi.

Trochę niepokoi mnie górne okucie wahadła hak do zawieszenia nienaturalnie rozwarty (luz do skasowania) i trochę nie pasuje mi do typu zawieszenia (siodełka ze sprężynką) Pytanie czemu siodełko było podnoszone, skoro sprężynka jest raczej z tych krótkich. Moim skromnym zdaniem jest tak jak Piotr napisał - czyli zegar z lata 1850-60 z wzorowaniem na stylu wiedeńskim. ;)

:rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Moim zdaniem F.  ... :huh:

Wskazówki raczej nie kombinowane, a stylizowane na wiedeńskie, wykonanie z epoki , a czy były od początku trudno powiedzieć. Można to bliżej określić oglądając pod lupą dopasowanie do osi.

Trochę niepokoi mnie górne okucie wahadła hak do zawieszenia nienaturalnie rozwarty (luz do skasowania) i trochę nie pasuje mi do typu zawieszenia (siodełka ze sprężynką) Pytanie czemu siodełko było podnoszone, skoro sprężynka jest raczej z tych krótkich. Moim skromnym zdaniem jest tak jak Piotr napisał - czyli zegar z lata 1850-60 z wzorowaniem na stylu wiedeńskim. ;)

:rolleyes:

 

 Wskazówki tak naprawdę oryginalne w 50%. Osadzenie na osi jest idealne, reszta raczej jest obca. Wydaje mi się że były tam typowe biedermeierowskie okularki sądząc po oczku ze wskazówki minutowej. 

Masz rację co do okucia wahadła, na pewno potrzebuje korekty ale to ze względu na dorabianą sprężynkę, niesamowicie sztywną i po prostu za masywną. Co do podnoszenia siodełka to mam swoją teorię - ze względu na ciężkie wahadło wkręty nie dawały rady i tak raz na 50 lat trzeba było przenieść wieszak wyżej. 

To niesamowite że ten niemiecki  zegar ma aż tyle zapożyczeń ze stylu wiedeńskiego, nawet haczyk jest dokładnie taki sam jak w moim prawdziwym wiedeńcu.

Dzięki za opinie

haczyk

Stalowy tył soczewki wahadła, czy tylko takie wrażenie ?

Bez mostka nad minutową  - po niemiecku ;)

Ozdoby na skrzynce  wg mnie mają trochę późniejszy charakter niż lata 50 te.

Tył jest stalowy, nie chcę drapać czy coś odkręcać ale na 99% to stal.

Bardzo wszystkim dziękuję za opinie. Myślę że warto odtworzyć napis na tarczy. Czy możecie mi kogoś polecić?

post-63660-0-77263100-1563619633_thumb.jpg

post-63660-0-22821200-1563619649_thumb.jpg

post-63660-0-17067400-1563619664_thumb.jpg

post-63660-0-12999400-1563621478_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Tył jest stalowy, nie chcę drapać czy coś odkręcać ale na 99% to stal.

 

Nie ma potrzeby drapać - wystarczy wziąć magnes...


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbym Cię prosić o dokładne pokazanie jak, do czego i czym gong jest zamocowany? W jaki sposób jest wykombinowane, by nie ocierał o zawieszenie (siodełko)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przeca widać:

post-6402-0-41486600-1563637815_thumb.jpg


W takim ustawieniu jak teraz zapewne rzęzi nieco.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem wrażenie, że to powinno być przykręcone do pleców czymś solidnym, śrubą jakąś, a od drugiej strony nie widzę żadnej nakrętki. Więc jeden wkręt? Jak to się trzyma? I jaka jest odległość między struną gongu a płytą pleców? 

Mogę zrozumieć ocieractwo, bo zawieszenie było ze dwa razy podciągane do góry, tu pewnie inne ustawienie spirali da czysty dźwięk. Ale zamocowanie całości (która wibruje) do skrzyni bez zastosowania śruby, lub ze 2/ 3 wkrętów- mnie zadziwia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.