Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

Zegary z monarchii austro-węgierskiej

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, kiniol napisał(-a):

Pochwal się gdy będzie gotowe, z chęcią popatrzę...

Nie ma sprawy, ale obawiam się że to może trochę potrwać. Sam jestem ciekawy co uda mi się osiągnąć.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny zegar z systemem Huygensa i jeszcze Elsnera... 

Gratuluję zakupu. 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak panstwo mysli, zegar mial obudowe, albo podkladke, bez obudowy, bez podkladky? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Marian72 napisał(-a):

Jak panstwo mysli, zegar mial obudowe, albo podkladke, bez obudowy, bez podkladky? 

Moim zdaniem, on był bezpośrednio na ścianę wieszany. Odpowiednio wkręcony hak w ścianie i tymi dwoma kołkami opierał się o nią. Oczywiście, te dwa kołki podpierające, robiły w ścianie nieduże zagłębienia ( no, otworki ) dające mu stabilizację. Ale w efekcie tego, trochę ją uszkadzając. Jednakże, jeśli zegar miał wisieć w danym miejscu przez lata, to małe dziurki w ścianie nie stanowią problemu. 

Można chyba dorobić odpowiednią podkładkę, ale mocowaną na stałe na ścianie ( co najmniej na dwa wkręty ) - a na niej zegar i w tej podkładce dać hak i otworki na oparcie kołków. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak  jest, wiener brettluhr, bardzo fajne zegary, na mojim brak podkladky z drewna sľachetnego, zegar na desce? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym pokazać "wiedeńczyka "w projekcie francuskim. Entourage furniture - Ludwik Filip. Zegar -Austria/Austro-Węgry, ok. 1840+.Wymiary 108/28cm.Rezerwa chodu 8d.Szafka - politura, górka/ broda wtórna. Werk, tarcza 18, pełna, porcelana, opaska odlew nie pospolity. Wahadło obustronny mosiądz.

IMG_20230417_170053.jpg

IMG_20230417_170151.jpg

IMG_20230417_170108.jpg

IMG_20230521_133930.jpg

IMG_20230521_134004.jpg


bogdan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Mantegna oryginalny?


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bogdan47 napisał(-a):

Chciałbym pokazać "wiedeńczyka "w projekcie francuskim. Entourage furniture - Ludwik Filip. Zegar -Austria/Austro-Węgry, ok. 1840+.Wymiary 108/28cm.Rezerwa chodu 8d.Szafka - politura, górka/ broda wtórna. Werk, tarcza 18, pełna, porcelana, opaska odlew nie pospolity. Wahadło obustronny mosiądz.

 

Gratuluję, bardzo ładny zegar i pięknie się prezentuje. Mam pytanie odnośnie datowania tego zegara. Dlaczego ok. 1840 +? Ten plus według mnie to przynajmniej 15 lat.

Soczewka wahadła wydaje mi się starsza niż reszta zegara. Nie wiem po co na drewnianej półce mechanizmu dodatkowe drewniane dystanse.

Bezpieczne datowanie tego zegara według mnie, to 1855-1860.

 

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bogdan47 napisał(-a):

Chciałbym pokazać "wiedeńczyka "

Ładny zegar, ładne wnętrze. 

Na ostatnim zdjęciu, po prawej,

ten portykowy pod kopułą - co to jest - jeśli można... 

 

Pozdrawiam Jacek 


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.06.2023 o 22:42, JASI napisał(-a):

ten portykowy pod kopułą - co to jest - jeśli można... 

 pewnie podobny albo taki jakiego ja wskrzeszam :)

 to francuzik portykowy,  :) obudowę dopiero odszczurzam, więc nie pokażę, ale kolumny dokłanie takie same.. :) Jutro Zrobię Ci fotki stanu obudowy ...

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja ten plus bym skorygował do r. 1850-1855, ze względu na palety nie regulowane. Być może było cos na rzeczy odnośnie soczewki  (awers oblutowany?), ale w tym czasie dominował obustronny mosiądz, a nie awers -ocynk.

Oryginał mistrza Andrei spoczywa sobie spokojnie i dostojnie w Pinacotece  w Mediolanie, ale to kopia najlepsza, bo z netu. Chyba jednak zrobię zrzutkę na wykup, by coś wartościowego, obok "Damy" było w Polsce. Nie wiem o jakie dystanse  na półce chodzi?

Ciekawa jest natomiast sprawa z otworami między uchwytami półki, jest ich dużo wśród wiedeńczyków, z mocowaniem na wsuwkę.

Francuski kominek, z okresu 1830-1850, portkowy, typ boulee, firmy Vincenti

 


bogdan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyłka....

 

Edytowane przez mkl1

Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, bogdan47 napisał(-a):

Witam, ja ten plus bym skorygował do r. 1850-1855, ze względu na palety nie regulowane. Być może było cos na rzeczy odnośnie soczewki  (awers oblutowany?), ale w tym czasie dominował obustronny mosiądz, a nie awers -ocynk.

Oryginał mistrza Andrei spoczywa sobie spokojnie i dostojnie w Pinacotece  w Mediolanie, ale to kopia najlepsza, bo z netu. Chyba jednak zrobię zrzutkę na wykup, by coś wartościowego, obok "Damy" było w Polsce. Nie wiem o jakie dystanse  na półce chodzi?

Ciekawa jest natomiast sprawa z otworami między uchwytami półki, jest ich dużo wśród wiedeńczyków, z mocowaniem na wsuwkę.

Francuski kominek, z okresu 1830-1850, portkowy, typ boulee, firmy Vincenti

 

Witam serdecznie,

można datować ten zegar na około 1855 rok, nie ma o co kopii kruszyć, ale nie ze względy na wychwyt Grahama z regulowanymi paletami czy bez regulowanych palet (jeżeli dobrze rozumie  sens pierwszego zdania ) ale głównie z uwagi na styl obudowy. Cechą charakterystyczną  zegarów z terenów CK. Monarchii  jest właśnie zupełny brak wychwytu Grahama z regulowanymi paletami ("kute kotwice"). Regulowane palety pojawiają się dopiero IV ćwiartce XIX wieku.

Jeżeli chodzi o soczewki wahadła dwustronne z mosiądzu czy z podkładem cynkowym w tym okresie występują. Po powiększeniu zdjęcia pod soczewką wahadła nakrętka do regulacji jest już na skraju "odpadnięcia". W zasadzie nie istnieje regulacja. Według mnie ta soczewka wahadła może nie pochodzić od tego zegara.

 Dystanse na półce mechanizmu zaznaczyłem na zdjęciu.

PozdrawiamIMG_20230417_170108.jpg.f40101972be875c91dc5205e5a5c511fkiuoiu.jpg.74319b4f78cf8509847c740b7a7efc36.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Młot Thora napisał(-a):

Witam serdecznie,

można datować ten zegar na około 1855 rok, nie ma o co kopii kruszyć, ale nie ze względy na wychwyt Grahama z regulowanymi paletami czy bez regulowanych palet (jeżeli dobrze rozumie  sens pierwszego zdania ) ale głównie z uwagi na styl obudowy. Cechą charakterystyczną  zegarów z terenów CK. Monarchii  jest właśnie zupełny brak wychwytu Grahama z regulowanymi paletami ("kute kotwice"). Regulowane palety pojawiają się dopiero IV ćwiartce XIX wieku.

Jeżeli chodzi o soczewki wahadła dwustronne z mosiądzu czy z podkładem cynkowym w tym okresie występują. Po powiększeniu zdjęcia pod soczewką wahadła nakrętka do regulacji jest już na skraju "odpadnięcia". W zasadzie nie istnieje regulacja. Według mnie ta soczewka wahadła może nie pochodzić od tego zegara.

 Dystanse na półce mechanizmu zaznaczyłem na zdjęciu.

PozdrawiamIMG_20230417_170108.jpg.f40101972be875c91dc5205e5a5c511fkiuoiu.jpg.74319b4f78cf8509847c740b7a7efc36.jpg

 

Była wykonana próba dociążenia wahadła, gdyż mechanizm może być od dłuższej skrzynki, stąd brak regulacji... Była też próba uniesienia werku z tego samego powodu...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waśnie do tego zmierzam małymi kroczkami, bo prawda bywa czasami bolesna dla właścicieli tego typu zegarów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.06.2023 o 16:34, Młot Thora napisał(-a):

Waśnie do tego zmierzam małymi kroczkami, bo prawda bywa czasami bolesna dla właścicieli tego typu zegarów.

No tak, ludzie wydają kupę pieniędzy na zegar, który niestety finalnie okazuje się być składanką...😢


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem z uwagą wszystkie podpowiedzi i wypowiedzi: wahadło ma zapas 4mm do końca patyka, zegar się spóźniał w ciągu 7dni , 2min z groszkiem, a więc jest do regulacji. I.... tyle w tym temacie.

 


bogdan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Młot Thora napisał(-a):

To może coś podpowiemy i zasugerujemy w sprawie drugiego zegara?

 

Daj spokój Tomasz, verba docent, exempla trahunt.


Tolerancja musi być nietolerancyjna wobec nietolerancji. Němec z Královce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć! :D 

Trafiłem dziś ciekawy zegar. Wszystko wskazuje ze to wiedeńczyk. Skrzynka prosta , wygląda na orginalną i raczej taką jest ze względu na specyfikę werku. Zegar widać był odnawiany zwego czasu , ale troche minęło lat. Szyby oryginalne, niestety politura przemalowana szelakiem na pędzlu , ale da się to doprowadzić do prawidłowego stanu. wahadło -na cieniutkim "metalpyndlu" wydaje się oryginale, brak ciężarka. Sam werk bardzo cieniutki - odległość między płytami to 10 mm a rozmiary werku normalne. Wygląda na tygodniówkę. Bezel chyba z epoki , tarcza z podkłądem (18-tka) oryginał, ale starte napisy ktoś próbował "odnowić" pisakiem (da się przywrócić). Jak pisałem Skrzynia bardzo cienka - ma 8,5 cm grubości Wychylnik, pionizery raczej oryginalne. Szacuje wstępnie na przedział 1840-1850(?) jak sądzicie ?

Jak zacznę przy nim dłubać pokażę postępy ;)

309BA29A-154C-4904-B8C8-2F4A2AC2A07A_1_105_c.jpeg

23E9D6F2-7475-4863-9EE8-3A08693E5002_1_105_c.jpeg

F984E290-93EF-46BA-8141-EFCC87F0C2ED_1_105_c.jpeg

4E1776B8-0A54-437C-841C-190C9F81148C_1_105_c.jpeg

9E251B8C-BA9C-4A2B-A00C-EB7B28532160.jpeg

Zrzut ekranu 2023-06-30 o 13.38.58.png

Zrzut ekranu 2023-06-30 o 13.40.40.png

Zrzut ekranu 2023-06-30 o 13.42.00.png

Zrzut ekranu 2023-06-30 o 13.42.33.png

Zrzut ekranu 2023-06-30 o 13.43.44.png

Edytowane przez LESKOS

Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że linka ma być tak dobrana aby na bębnie była zwinięta na jedną warstwę,

w tej konstrukcji jest to możliwe ?

bęben jest szeroki to powinno wystarczyć , ciekawa konstrukcja, jak na sztukę dla dyplomu .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie słyszałem o takiej zasadzie osobiście i wiele wiedeńczyków , w tym miesięczne, które mam mają drugą warstwę i działają bez problemu. Oczywiście istnieje ryzyko klinowania się linki w pierwszej warstwie, ale osobiście nie spotkałem się bezpośrednio z takim przypadkiem, stosując naturalny catgut... Całość skrzyni zegara , jest zdecydowanie smuklejsza , bo standard głębokości całkowitej, który obserwuje we wiedeńczykach to tak okolice 10,5 cm. 

Nie za bardzo wiem o co chodzi z tym dyplomem ...?  🤔


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.