Skocz do zawartości

Aktualizacje statusu

Wyświetl wszystkie aktualizacje

Najnowsze tematy

Zdjęcie

WIECZNY KALENDARZ

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 pawka4

pawka4
  • Nowy Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 30 kwiecień 2004 - 06:08

Ciekawi mnie na jakiej zasadzie działa wieczny kalendarz w zegarku mechanicznym?.
  • 0

#2 Władek Meller

Władek Meller

Wielbiciel czasu ?

• Stowarzyszenie
  • 1008 postów

Napisano 30 kwiecień 2004 - 10:37

Cześć,
Chłopaki z IWC siedzieli około osiem lat i projektowali zegarek Grande Complication z wiecznym kalendarzem.
To prawda że w tym zegarku jest jeszcze repetier, ale wyjaśnić zasadę działania wiecznego kalendarza to nie pięć minut.

Kilka informacji:
kalendarz zwykły - nie wyróżnia miesięcy 30-to dniowych i lutego, itd.
kalendarz annual - nie wyróżnia lutego, itd.
kalendarz perpetual - nie wyróżnia korekty kalendarza (raz na 400 lat).
kalenadarz secular - wyróżnia wszystko.

to chyba tak wygląda ?
pozdrawiam,
Władek
  • 0

#3 Gość_ZETES_*

Gość_ZETES_*
  • Gość

Napisano 30 kwiecień 2004 - 15:52

> ...ale wyjaśnić zasadę działania wiecznego kalendarza to nie pięć minut.

A ile? :-)

> Kilka informacji:
kalendarz zwykły - nie wyróżnia miesięcy 30-to dniowych i lutego, itd.
kalendarz annual - nie wyróżnia lutego, itd.
kalendarz perpetual - nie wyróżnia korekty kalendarza (raz na 400 lat).
kalenadarz secular - wyróżnia wszystko.

Zainteresował mnie "kalendarz secular". Czy to jest nieograniczony czas, czy jakiś przedział czasowy. Jak taki kalendarz ma się do tych, stosowanych w zegarkach Orient? Wiem, że w Orient'ach "czas ważności" jest ograniczony.
  • 0

#4 wkuter

wkuter
  • Użytkownik
  • 65 postów

Napisano 03 maj 2004 - 19:14

Do pawka4:

Najważniejszym elementem "wiecznego" kalendarza w zegarku mechanicznym jest tzw. "koło programowe", które posiada "zaprogramowane" w pewien sposób długości miesięcy z 4 lat. Dlaczego 4-ech? Ponieważ co 4 lata luty jest o 1 dzień dłuższy niż w pozostałych. Budowa takiego koła jest dosyć prosta tzn. jeżeli miesiąc ma 31 dni to "występu" po prostu nie ma, jeżeli miesiąc ma 30 dni to jest on krótki, a jeżeli ma 29 lub 28 dni to jest odpowiednio dłuższy. Zainteresowanym mogę wysłać zrzut strony opisującej (angielski) działanie takiego kalendarza opracowanego przez IWC. Tobie wyślę go zaraz. Miłej lektury :)

Do Władysława Mellera:

"Kalenadarz secular" - również interesuje mnie działanie takiego mechanizmu. Jak to możliwe, że uwzględnia korektę co 400 lat? Ma mechaniczny licznik lat? Patrząc na to z innej strony, to po co komu taki kalendarz? Czy my dożyjemy dnia, w którym taka korekta będzie potrzebna? Co innego uwzględnianie liczby dni w miesiącu, ale już nawet korekta co 4 lata to rarytas. Według mnie to już tylko czysty marketing i walka firm o prestiż. Fajnie, że chłopaki z IWC siedzieli 8 lat nad takim kalendarzem, ale czy efekt był tego wart? Kto oprócz specjalistów i kolekcjonerów to doceni?

Do zetes:

Z tego co pamiętam, Orient posiada kalendarz zwykły, który jak już napisał Władysław Meller, nie uwzględnia niczego. Jednak mimo tego, ma coś, czego nie spotyka się często w zegarkach mechanicznych, a mianowicie taki "mały organizer" :) w postaci tabelki umożliwiającej odczyt dnia tygodnia w danym miesiącu. Ponieważ jak na razie nie przewidziano reformy, która miałaby zmienić długość tygodnia, to tak naprawdę ograniczenie w tym zegarku wynika jedynie z maksymalnego roku umieszczonego w tabelce. Można to oczywiście sztucznie ominąć, przyjmując "przekodowanie w locie", tzn. przyjąć inny rok, który miał identyczny układ dni tygodnia i traktować go jako bieżący :)
  • 0

#5 Gość_ZETES_*

Gość_ZETES_*
  • Gość

Napisano 03 maj 2004 - 20:20

"...Patrząc na to z innej strony, to po co komu taki kalendarz?..."

Nie myślisz w kategoriach historycznych. Jak nas już nie będzie na świecie, to kiedyś, wnuk Twojego wnuka, Twojego wnuka...itd. mógłby się pochwalić, że ma zegarek po pra, pra... pra dziadku i nadal pokazuje prawidłową datę (zegarek, nie dziadek :-) ).
  • 0

#6 Władek Meller

Władek Meller

Wielbiciel czasu ?

• Stowarzyszenie
  • 1008 postów

Napisano 04 maj 2004 - 16:17

Wyjaśnienie Wkutera o wiecznym kalendarzu i o Oriencie jest OK , moim zdaniem i niczego tutaj nie można dodawać.
Secular kalendarz - czytałem i... teraz zapomniałem gdzie.
Wiem, że to głupio brzmi ale tak się stało.
Przepraszam muszę to sprawdzić ponownie. Jak znajdę swoje okulary to dam znak.
Zegarek IWC ma "tylko" wieczny (perpetual) kalendarz i repetier minutowy i stoper. Do tego zegarek nie ma zadnych przyciskow korekcyjnych. Do tego oni pracowali nad nowoczesną mechaniką, gdy wszyscy sprzedawali elektronikę lub jak Blancpain byli zbankrutowani.
  • 0

#7 Gość_CALYPSO_*

Gość_CALYPSO_*
  • Gość

Napisano 02 marzec 2005 - 13:44

mnie też interesuje ten "Secular kalendarz"
  • 0

#8 michalop

michalop
  • Stowarzyszenie
  • 3954 postów

Napisano 02 marzec 2005 - 15:52

no to tu:
http://www.ozdoba.ne...h/calendar.html

piotrek
  • 0

#9 Staszek

Staszek
  • Użytkownik
  • 94 postów

Napisano 05 marzec 2005 - 17:07

Opis jednej z tych skomplikowanych zabawek jest tu:
http://www.timezone..../horologium0015.

Na marginesie:
Wiem,że szum wody uspokaja ale wolę fontannę niż zegarek z fontanną.
Wskazówka minutowa pojawiła się w zegarze chyba w XVI w, a więc około 400 lat temu.
Ostatnia reforma obowiązujacego nas kalendarza została wprowadzona w roku 1582 r.
Istnieje prawdopodobieństwo, że niektóre z funkcji zegarka opisywanego w podanym linku będą więc zupełnie nieprzydatne.

Pozdrawiam

Staszek
  • 0

#10 Tadeusz

Tadeusz
  • Użytkownik
  • 54 postów

Napisano 31 marzec 2005 - 15:34

Wieczny kalendarz w zegarku jest dla mnie bardzo przydatny. W razie potrzeby nie muszę szukać kalendarza na ścianie, wystarczy, że spojrzę na zegarek :)Tak się już do tego przyzwyczaiłem, że teraz już zawsze, gdy potrzebuję kalendarza, to instynktownie patrzę na zegarek, nawet, gdy założę jakiś czasomierz bez niego. :evil:
  • 0

#11 Tadeusz

Tadeusz
  • Użytkownik
  • 54 postów

Napisano 07 kwiecień 2005 - 14:49

I jeszcze jedno:za pomocą daty od której rozpoczyna się kalendarz można określić wiek zegarka(bo żaden logicznie myślący konstruktor nie robi kalendarza na te lata, które już minęły :( ).
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych