Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ptaku2

Mołnia naręczna?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam nadzieję że nikogo nie zbudziłem :)

 

http://allegro.pl/gigantyczna-lotnicza-molnia-aero-lata-50-te-i1268654288.html

 

To jakiś fake czy faktycznie oryginał? Kręci mnie strasznie Mołnia kieszonkowa ale nosić to jakoś bym jej nie mógł. Ale naręczny - czemu nie :)

Szkoda że cena zaporowa. Może łatwiej i taniej było by zlecić jakiemuś zegarmistrzowi taką przeróbkę? O ile nie potraktować tego jako zbeszczeszczenie

świętości ;)

Muszę przyznać że lubię jak zegarek dość głośno cyka - mam 4 budziki slavy i nieźle pomykają, coś nieco :( cichszego na rękę to była by fajna sprawa.

Przy okazji ile za mołnie w bardzo dobrym stanie warto dać? Chyba sie przejdę na rynek...

 

W.


Zim, Poljot Signal, Tissot Seastar, Stowa Flieger, G-Shock, Seiko Orange Monster. Budziki Slava, zegary Majak i Mołnia, Poljot De Luxe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pasówka chałupnicza z Charkowa, na dobrym starym werku, udająca zegarek radziecki. Jak by nie krzywe napisy i dziecinny samolocik było by bardzo dobrze. Warto kupić dla koperty i mechanizma. Tarczę nie problem dorobić wg swego gustu. Patrz http://zegarkiclub.pl/forum/topic/4271-moj-skladak/page__st__40 3602 z 54 rocznika z 2 moskiewskiej fabryki na pewno lepszy jakościowo od współczesnych mołnii w buranach/levenbergach/aristo/moscow classic i podobnych.

W ZSRR w Czelabinsku produkowano naręczne zegarki na mechanizmach mołnia pod nazwą Ural. Najpierw bez sekundnika, później dorobili centralną sekundę.

 

a8edef913b24.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

licytowałem kiedyś tą molnie, ale odpusciłem na 150 pln. Jak dla mnie nie jest aż tyle warta... tym bardziej ze względu na marnej jakości tarczę i nieco obdrapaną kopertę. Poszukaj, na alle pojawiają się czasem tańsze i lepsze pasówki, nawet szwajcary;)

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrgrabna koperta, niezbyt udanie postarzana, żeby udawać vintage. Polerka i nowa tarcza nie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To są pasówki "z epoki", w latach '50 dużo robiono takich tarcz "aero" i kopert (chromowane/niklowane aluminium) można kupić takie "lotnicze" omegi, tissoty, cymy z werkami od kieszonek oraz wszelkiego autoramentu pasówki na starych werkach "no name". Najwięcej jest jednak mołni. Ja traktuję te "z epoki" jako obiekt kolekcjonerski, współczesne ignoruje. Ta od monte... wygląda na wykonaną w latach '50 lub '60, jest dość charakterystyczna. Co do jakości napisów - te tarcze robiono i sprzedawano tylko z indeksami a zegarmistrz budujący pasówkę po prostu malował markę jaka widniała na kieszonce lub taką jaką życzył sobie zamawiający ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat te z Charkowa z samolocikami i swastykami - współczesne. Sprzedaż tego jako zabytków - świadome oszustwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te ukraińskie to masakra jakaś jest - naciąganie potencjalnych (niedoinformowanych) klientów.

 

Mnie interesują pasówki na mołni, ale z lat '50 i '60 - je traktuję jako część historii.

Mam taką (wykonana w '59 w oparciu o werk z '57 - wskazówki nie są z mołni):

dsc03540v.jpg

 

trafiają się też takie:

http://www.netgrafik.ch/civil-watches68.htm

http://www.netgrafik.ch/civil-watches24.htm

i jeszcze ze 2 inne tarcze - w róznych kombinacjach tarcza/koperta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

250???? Skad ta cena? Swoja z przeszklonym deklem i na idealnym chodzie chcialem kiedys sprzedac za 4 dychy ;)

 

molniareka1.jpg

 

molniareka2.jpg

 

molnia1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

250???? Skad ta cena? Swoja z przeszklonym deklem i na idealnym chodzie chcialem kiedys sprzedac za 4 dychy ;)

 

To miałeś niefart - te dobrze zrobione "z epoki" przeskakują na alledrogo 150 :D Chociaż Twoja jest na późnym mechaniźmie, bez zdobień, więc taniej - ale za 40 to biorę od ręki dla siebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Zgadza sie, mechanizm jest nowszy bo z tego co byl nie bylo co zbierac.Rezta jest z epoki, a koronka jeszcze starsza.jednym slowem moje dzielo ;) Jak juz troche ze mna jest, to niech jeszcze pobedzie,moze kiedys ja wypuszcze na wolnosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...moze kiedys ja wypuszcze na wolnosc....

 

To jakby co, adres już masz :( A co sądzisz (- cie) o takiej tarczy?

0b00849447ff9614m.jpg

Spotkaliście już gdzieś coś takiego? Oryginał czy "radosna tfurczość"


Tempus fugit - ... zegarek manet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginałów (fabrycznych) nie istniee. Co nie przeszkadza cieszyć się z pasówek. Jak się podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
......Spotkaliście już gdzieś coś takiego? Oryginał czy "radosna tfurczość"

Tak jak napisał kolega Eugene:

Oryginałów (fabrycznych) nie istniee.....

 

Naręcznych mołnie nigdy nie porodukowano, robiono tylko Urala na zmodyfikowanym werku - Twój zegarek, podobnie jak moja pokazana wyżej to pasówki z lat '50 i '60 - wykonane w oparciu o bardzo wówczas popularne tarcze serwisowe.

 

Tu warto nadmienić, ze wielu kolegów (w tym i ja) poważa te wczesne pasówki jako część historii zegarków mołnia, nikt jednak nie twierdzi, że są to fabryczne zegarki.

 

Trzeba natomiast uważać, bo pojawiły się na rynku współczesne pasówki z wykonanymi na zamówienie tarczami i próbuje się je sprzedawać jako stare zegarki wojskowe - naciągactwo i tyle (jeden taki potworek pojawił się nawet w dziale o radzieckich zegarkach wojskowych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko odświerzę żeby wyjaśnić parę kwestii związanych z samolocikami na tarczy tych starych mołni.

3ecbd9b4.jpg

 

Samolocik na tarczy to ANT-25  którym Walerij Czkałow przeleciał w 1937 nad biegunem północnym z Moskwy do Portland. Gwiazdka to oczywiście gwiazda polarna. Dwie kreski na dole  to dwa równoleżniki które przecinał podczas lotu.

152c913e.jpg

 

Zegarek ma kopertę z miedzi bądź mosiądzu czyli materiału niemagnetycznego który działa jak ekran elektromagnetyczny. Stąd napis antimagnet. Ciekawostką jest też sposób zapisania litery G z ogonkiem tak jak piszę się ręcznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, że taki wynalazek, to też przeróbka z "epoki"?

IMG_0396_jpg_300x300_q85.jpg

IMG_0397_jpg_300x300_q85.jpg

Wałek z koronką oczywiście tymczasowy nie "oryginalny".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev
...

Samolocik na tarczy to ANT-25  którym Walerij Czkałow przeleciał w 1937 nad biegunem północnym z Moskwy do Portland. Gwiazdka to oczywiście gwiazda polarna. Dwie kreski na dole  to dwa równoleżniki które przecinał podczas lotu...

Tarcze bywały różne. U mnie np. na jednej są 3 gwiazdki powyżej samolotu, a poniżej napis AVIA. Na drugiej dwie gwiazdki u góry, a na dole jedna kreska.

Na dodatek samolocik na każdej inny (na jednej taki jak u Ciebie) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yakovlew Avia, Aero i aero sport pod samolocikami oznacza to samo. Ten ant - 25 to samolot sportowy do bicia rekordów. Wyszły 2 sztuki. Widziałem różne teorie na temat tych samolocików na watchuseeek forum że to dla jakichś czeskich firm. Że te tarcze robione w polskiej firmie OSIN itd. Bzdura. Napisałem do OSIN-a i dałem zdjęcia. Grzecznie odpisali że robili różne ale takich napewmno nie. Z resztą gdyby te tarcze robili w Polsce to byłby tam RWD 6 Żwirki i Wigóry a nie ANT 25. Poza tym okazuje się że na jebaju jest ten ukrainiec co pcha przeróbki naręcznych mołni z tarczami które sam klepie. Ja znalazłem info o tym samolociku i przelocie nad biegunem w encyklopedii. A on ma te swoje przeróbki z ant 25 wystawione od dawna. Wniosek z tego taki że ten ukrainiec wiedział już dużo wcześniej że te wszystkie avia i aero z tym samolocikiem dotyczą tematu przelotu ant 25. Czyli wiedział że takie były.

Dałem tem tenat z Twojego linku do translatora bo rosyjskiego nie znam. Nie wiele mi to pomogło. Yakovlev jak możesz to naświetl ocb z tymi kategorycznymi stwierdzeniami w związku z tematem z linku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie prawie że nowe to wiadomo że ktoś rozmontowuje swoje zapasy kieszonek, wrzuca do kopert naręcznych i pcha.

 

Mam nadzieję że zrobi się z tego ciekawy wątek o vintage pasówkach co tu ludzie mają i uda się ustalić chociaż w przybliżeniu ich pochodzenie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

Inna, bardziej prymitywna wesja wykorzystania kieszonki molni na reke:

rg85.jpg

81eq.jpg

zh1s.jpg

Tu z porownaniem mech z '51 z jak sadze jednym z ostatnich za czasow ZSRR.

wjt0.jpg

 

W sumie bardzo dobrze lezy na rece, widac ze byla dlugo uzywana, chocby oprzez to jak bardzo jest starta koronka.

Mech. jest tak brudny ze az dziw ze jeszcze chodzi.

Wymana szkla, czyszczenie i smarowanie mech. nowy pasek i bedzie "cool".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ulan bardzo ładna i starusieńka Twoja Mołnia. Jak najbardziej warta odrestaurowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.