Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
cudny

RENOWACJA ELEMENTÓW ZEGARA

Rekomendowane odpowiedzi

mea culpa ...

:(


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mea culpa ...

:(

spokojnie rozumiem zawalony swoimi zdobyczami ale gdyby .... to się polecam  :D  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podszkoliwszy się dzięki Waszej pomocy, zabrałam się za rozbrajanie tego właściwego kwadransowego bufetowca Dilau.

Nie poszło tak gładko jak w Laufferze bo aby wyłuskać bęben ze spężyną chodu okazało się że muszę odkręcić "toto" (przepraszam nie opanowałam nazwy) - zespół zębatek wraz z 5 młoteczkami gongu i kwadransowej melodyjki Westminster.

Bęben rozbroiłam, umyłam wnętrze wypłukując brud a na koniec wpakowałam to wszystko do garnka z wodą i płynem do mycia naczyń i zagotowałam. Tłusta maź wypłyneła na wierzch wody. Wysuszylam na słońcu i zapodałam ciut oleum. Zatrzasnęłam bęben na formie do pierogów (świetnie się sprawdza) i mozolnie zaczęlam składać te dziesiątki śrubeczek i nakręteczek. .

Jaki macie sposób na układanie porozkręcanych duperekek? Żeby szału nie dostać, nie pomylić i nie pogubić czegoś? :-)

Zeszło mi chyba pół dnia. Sprężyna póki co dosyć płynnie się nakręca.

Ale... ale. Coś schrzaniłam!

Przy wygrywaniu kwadransowej melodyjki nie wybija ostatni ton - młoteczek zawisa wysoko i nie opada na gong. No ociupinę ząbek się nie przesuwa i mloteczek nie opada - dzieje się to dopiero przed rozpoczęciem kolejnego kwadransa. Tyle się namęczyłam z jednym to spaprało się inne. Niby nic wielkiego bo generalnie gra ale jednak to nie tak miało być, buuu..

:-(

post-104610-0-78254600-1528566621_thumb.jpg

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wolno moczyć sprężyny we wodzie... Pęknie niebawem... Trzeba przesunąć bęben z kołkami o parę zębów do przodu...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie..

Nie można moczyć sprężyny w wodzie?

No to sobie polepszyłam ..ehhh :-/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani gotować. A już zwłaszcza wyżymać ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I moczyłam, i gotowałam, i coś na kształt wyżymania też było.

Olaboga!

 

A tak na marginesie skoro już "umoczyłam" to na czym polega destrukcyjny wpływ wody (gorącej) na sprężynę? Rdza? Utrata wlaściwości- elastyczności? Czy jeszcze coś innego?

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co mam Ci powiedzieć?  :unsure:


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np. "Małgośka głupiaś Ty, głupiaś Ty.."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A widzisz Krzysiek, mamy przczynę pękania sprężyn po kompieli w ultradźwiękówce. Tam podstwą jest kawitacja w WODZIE - i to ma sens. Mikropęknięcia pod wpływem kawitacji wypełniają się wodą która wypiera resztki oleju z brudem... a potem przyśpieszona korozja. To chyba to jest to... pamiętasz dyskusję ?

:-)


Czasem lepiej powiedzieć coś, nie mówiąc NIC!  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie skoro już "umoczyłam" to na czym polega destrukcyjny wpływ wody (gorącej) na sprężynę? Rdza? Utrata wlaściwości- elastyczności? Czy jeszcze coś innego?

Od rdzy na krawędzi może rozpocząć się pękanie sprężyny - działanie karbu. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zjawisko_karbu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stare stale miały sporo węgla, więc rdza, w tym przyspieszona korozja na gorąco. Krzysiek dużo więcej wie w tym temacie, ale spręzyny są hartowane. 100 stopni i powolne ochłodzenie może nie wystarczy, by je "odpuścić" ale cosik się w strukturze pewnie naruszy.

PS. Żeby nie było, żem taki mądrala teoretyk. Kiedyś wymoczyłem sprężynę (Lenzkircha...) w bardzo gorącym roztworze Gronalu. Mimo płukania w benzynie, po kilku dniach pokryła się przepiękną rdzą. I pąkła.

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku zaledwie dniach ? I pąkła?

Wpadam w depresję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku. Na szczęście tuż przy zaczepie. Ale to miał być prezent na chrzest mojego wnuka (za dni kilka), więc pognałem paląc podeszwy do znajomego zegarmistrza. Ale zebrałem :D Niemniej zegar na następny dzień miałem zrobiony i jeszcze z czerwonymi uszami go powiozłem.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kilku zaledwie dniach ? I pąkła?

Wpadam w depresję

No się kurde narobiło... 

A widzisz Krzysiek, mamy przczynę pękania sprężyn po kompieli w ultradźwiękówce. Tam podstwą jest kawitacja w WODZIE - i to ma sens. Mikropęknięcia pod wpływem kawitacji wypełniają się wodą która wypiera resztki oleju z brudem... a potem przyśpieszona korozja. To chyba to jest to... pamiętasz dyskusję ?

:-)

Korozja międzycząsteczkowa i sruu...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem wiec zapytam jaki jest problem z wyjeciem sprezyny.

Przyzad do zwijania sprezyny mazna kupic za 40-50$.

Rozumiem ze jesli ktos ma jeden zegar to nie kupi ale jesli ktos jest kolekcjonerem i sam czysci to powinnien miec i sprezyne wyjac.

Moze w zegarach wiszacych jest inaczej niz w roczniakach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O żesz..

Wprawdzie ów bufeciak nie był przeznaczony na prezent, choć za ok 3 tygodnie szykuję się do urodzin wnuczki (kupiłam sobie moher na głowę..) to mam stracha...

Sama ta sprężyna może sobie "pąc"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Resume.

Częste i dokładne mycie skraca życie :P


PS. Jak najbardziej. Na kilka pękniętych sprężyn, tylko jedna strzeliła mi podczas nakręcania.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trudno.. jak pącnie - nie omieszkam zamieścić nekrologu w miejscowej prasie i na forum..

A czy wyrok jest ostateczny i nieunikniony czy jest jakiś ułamek szans że ona kawitacja "karbowana" nie nastąpi?

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda zegara, bo gdy pęknie, to zabierze ze sobą kilka zębów, czy to w bębnie, czy zębniku koła ósemkowego...  Trza wymienić sprężynę i już...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!Jaka farba odnawiacie wskazówki oraz cyfry na tarczy zegara? Pozdrawiam????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Powiem szczerze,że nie znam farb do tego typu rzeczy. Natomiast,jeśli ja potrzebuję coś zabarwic używam ognia i palnila. Choćby kuchennego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wskazówki, jakie tarcze? Podpiąłem ten nowy temat do od dawna istniejącego.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czyli rozumiem ze nie ma dobrych sposobow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.