Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
S.Z.W.

Naprawa połączeń między strukturą a scieżkami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Posiadam kilka mechanizmów ESA Y2 900231 - analogowo cyfrowy - LCD & analog bez sekundnika.

Jedną sztukę udało mi się naprawić, chociaż mam mały problem, w drugiej ktoś otworzył procka i poobrywał druciki :D

Teoretycznie jestem w stanie to naprawić, czyli nie trzęsą mi się ręce, posiadam kilka mikroskopów - ten lepszy niestety odwraca obraz, ale już się przyzwyczaiłem. Problem polega na tym, czy moge użyć tutaj kleju srebrowego i z jakiego materiału powinien byc użyty drucik - miedz bez emalii, zloto, srebro? Zamieszczone zdjęcie jest wykonane przezemnie i pokazuje akurat dwa puste punkty. Mechanizmy te są praktycznie niedostępne w handlu, a wystepują też starych Breitlingach - towar deficytowy :D Czy polecacie konkretna markę kleju? (zauwazyłem że klej zaczyna dopiero przewodzić jak dokładnie wyschnie. Nie chce eksperymentować samemu, gdyż jeden bład może doprowadzic do smietnika, a tego bym nie chciał.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Ja ze zwojej strony oferuję pomoc z zakresu np. zegarków kamertonowych.

post-30697-0-85564500-1294599036_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Dobrze ze posiadasz mikroskopy, ja mikroluty wykonuje pod duza lupa. Zaden klej nie zastapi dobrego topnika.Wykonywalem kiedys cos podobnego tylko ze na innym sprzecie elektronicznym.Do Twojej robotki uzylbym drucika nawojowego 0,2 mm z bielonymi koncowkami(kropelki cyny z kalafonia) tak aby po dotknieciu dlugopisowki od razu druciki lapaly na punktach lutowniczych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Punkty kontaktowe można uzupełnić przy pomocy ultrakompresji, tak jak było w produkcji. Wtedy używa się drutu aluminiowego. Można również przy pomocy pasty srebrowej i drutu najlepiej złotego, albo czystego miedzianego. Pasta srebrowa wymaga wygrzania dla uzyskania pełnej przewodności. Układ scalony jest wrażliwy na światło i musi być osłonięty. Do układu mogła się dostać brudna woda i może nie działać poprawnie, a umyć jest trudno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Ultrakompresja mogla by tu zdac egzamin gdyby autor watku nie mial pourywanych nozek oraz otwartego ukladu scalonego.Pozatym uzycie zgrzewania ultradzwiekowego(ultrakompresji) wiaze sie z posiadaniem badz dostepem do przetwornika drgan,sonotrody i generatora mocy o wysokiej czestotliwosci.O uzyciu aluminium w elektronice przy polaczeniach jeszcze nie slyszalem i raczej nie uslysze.Aluminium nadaje sie jedynie na radiatory pod chipy ktore nie wydzielaja nadmiernej ilosci ciepla.Stosowany material z ktorego wykonane sa nogi ukladu i punkty montazowe do polaczen lutowych jak i zgrzewanych roznymi technikami to mosiadz i miedz zlocona jak i srebrzona, a do polaczen lutowanych dodatkowo mosiadz i miedz bielona cyna.Nie sadze aby uklad ten byl wrazliwy na swiatlo chyba ze jest to pamiec ROM badz uklad zbudowany na fotopolprzewodnikach w co raczej watpie. Obudowa ma zabezpeczac mikropolaczenia wewnatrz przed uszkodzeniami mechanicznymi,oraz cialami obcymi(brudem,opilkami, wilgocia, ....) i czesciowo pochalniac cieplo wytworzone przez uklad. Wykompanie calej elektroniki w wannie ultradzwiekowej moze wiazac sie z ryzykiem uszkodzenia polaczen w otwartym scalaku.Po wykonaniu polaczen zalecalbym wykompanie elektroniki bez ultradzwiekow w IP, a po wyschnieciu i sprawdzeniu poprawnosci dzialania, zalanie ukladu scalonego specjalna zywica. Mysle ze najlepszym rozwiazaniem jest wykonanie polaczen tak jak pisalem wyzej czyli z nawojowki 0,2 oczywiscie powleczonej warstwa lakieru(na koncowkach oczywiscie bez lakieru) z pobielonymi koncowkami lutowniczymi(malenka kuleczka) . Jak widze na zdjeciu punkty lutownicze na plytce sa bielone, wiec powinno to ladnie i szybko chwytac bez narazania ukladu na przegrzanie.Jak mozesz to pokaz jeszcze zdjecie zdewastowanego scalaka.

 

Od biedy mozna by uzyc kleju o ktorym pisales wyzej, jednakze ja klejom nie ufam z wielu powodow i raczej odradzam uzycia tegoz sposobu.

Edytowane przez kaido2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy ultrakompresji urządzenie kładzie nowe połączenie drutowe. Drut ma średnicę zwykle od 20 do 50 mikronów. Używa się drutu złotego do termokompresji i aluminiowego do ultrakompresji. Ostatnio wprowadza się drut miedziany zamiast złotego, ale o mosiężnym w produkcji układów scalonych to nie słyszałem, chyba że przy naprawie urządzeń AGD. Niewiele jest publikacji na ten temat, bo i niewiele osób się tym zajmuje.

Zamiast sądzić, najlepiej podłączyć urządzenia pomiarowe i sprawdzić jak układ scalony reaguje na światło. Dobrym przykładem makro jest fotodioda, albo fototranzystor. Podobnie reaguje zwykły tranzystor po odpiłowaniu zabezpieczającej czapeczki metalowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Przy ultrakompresji urządzenie kładzie nowe połączenie drutowe. Drut ma średnicę zwykle od 20 do 50 mikronów. Używa się drutu złotego do termokompresji i aluminiowego do ultrakompresji.

 

 

 

Z jako takimi zgrzewarkami ultrakompresyjnymi do laczenia elementow elektronicznych na plytkach drukowanych sie nie spotkalem.Zreszta taka produkcja pochlaniala by wiecej czasu( co za tym idzie kosztow, a wiec nie oplacalne) jak produkcja falowa powszechnie stosowana przy produkcji plyt glownych do roznorakich urzadzen elektronicznych.W serwisach ktore zajmuja sie naprawa elektroniki takze nie stosuje sie zgrzewarek do laczenia elementow elektronicznych.Wszystkie polaczenia w zaleznosci od uszkodzenia elektroniki wykonywane sa przy uzyciu pasty i Hot Air badz tez lutu klasyczna dlugopisowka.Nie wyobrazam sobie zgrzewania elementow SMD, nie mowiac juz o BGA w takiej zgrzewarce. Posilkujac sie jedna z ilustracji z Technologi i materialoznastwa dla elektroników zgrzewanie ultradzwiekowe elemmentu elektronicznego do punktu PG powinno wygladac m/w tak:

 

poglad.jpg

 

Ze zgrzewarkami roznego rodzaju mialem stycznosc podczas 3 letnich warsztatow szkolnych ksztalcac sie w zawodzie elektronika. Zgrzewarek tych( w tym ultradzwiekowej) uzywalismy do polaczen czesci obodow oraz czesci mocowan mas.Mielismy tez ultradzwiekowki do zgrzewania obodow z tworzyw sztucznych.Tak wiec jest wiele rodzaji ultradzwiekowek w zaleznosci do jakiego materialu i produkcji dana zgrzewarka ma byc uzyta.

 

Przyklady ultrakompresowek do tworzyw sztucznych znajduja sie pod tym linkiem:

 

http://www.narzedziownie.pl/?t=s&s=1&i=520

 

ale o mosiężnym w produkcji układów scalonych to nie słyszałem, chyba że przy naprawie urządzeń AGD.

Troche zle to wyzej napisalem:

 

Nozki ukladow scalonych w obudowach np DIP oraz koncowki montazowe elementow elektronicznych wykonanne sa z miedzi srebrzonej, lub miedzi bielonej cyna ,badz tez z mosiadzu srebrzonego,mosiadzu zloconego i mosiadzu zloconego z bielonymi koncowkami cyna.

 

Dobrym przykładem makro jest fotodioda, albo fototranzystor. Podobnie reaguje zwykły tranzystor po odpiłowaniu zabezpieczającej czapeczki metalowej.

 

O tym pisalem w poscie wyzej

 

Nie sadze aby uklad ten byl wrazliwy na swiatlo chyba ze jest to pamiec ROM badz uklad zbudowany na fotopolprzewodnikach w co raczej watpie.

 

Tak, tylko ze fotodioda czy tez fototranzystor,fotorezystor to elektroniczny fotoelement polprzewodnikowy, stworzony do zmiany parametrow na wskutek padania swiatla np im jasniejsze swiatlo tym wieksza rezystacja fotorezystora ktory wylacza jakas tam instalacje nocna. Fotodiod, fotorezystorow czy fototranzystorow wlaczajacych jak i wylaczajcych rozne uklady jest cala masa , ale o tym nie bede tu pisal.Tego typu elemntow napewno nie ma w mechanizmach zegarkowych i zegarowych opartych o jakakolwiek elektronike.

 

Zamiast sądzić, najlepiej podłączyć urządzenia pomiarowe i sprawdzić jak układ scalony reaguje na światło.

 

W zwiazku z tym iz pracuje jako laborant w ZSE w Opolu nieraz mialem przyjemnosc z uczniami badac wlasciwosci roznych ukladow elektronicznych(takze z otwartmi obudowami DIP,TSOP..) w roznych konfiguracjach.Struktura krzemu i kwarcu w scalakach i elementach nie bedzacymi fotoelementami zmienia swe parametry przy niezmiennym zasilaniu i obciazeniu tylko i wylacznie na wskutek zmiany temperatury.Otwarta obudowa nie mam nic tu do rzeczy, jedynie uklad sie duzo szybciej nagrzewa i na wskutek temperatury zmienia sie rezystancja wewnetrzna polprzewodnika ,a co za tym idzie parametry.

Edytowane przez kaido2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) W zwiazku z tym iz pracuje jako laborant w ZSE w Opolu nieraz mialem przyjemnosc z uczniami badac wlasciwosci roznych ukladow elektronicznych(takze z otwartmi obudowami DIP,TSOP..) w roznych konfiguracjach.Struktura krzemu i kwarcu w scalakach i elementach nie bedzacymi fotoelementami zmienia swe parametry przy niezmiennym zasilaniu i obciazeniu tylko i wylacznie na wskutek zmiany temperatury.Otwarta obudowa nie mam nic tu do rzeczy, jedynie uklad sie duzo szybciej nagrzewa i na wskutek temperatury zmienia sie rezystancja wewnetrzna polprzewodnika ,a co za tym idzie parametry.

 

W związku z tym iż jedyną sporną kwestią jest wrażliwość struktury na światło pozwalam sobie wkleić:

 

http://www.fotoload.pl/index.php?id=7003721317777a766e0fbea7b162250128

 

fragment pochodzi z poradnika warsztatowego

 

http://www.fotoload.pl/index.php?id=e106a32d01dc6f601ee8fc93dd8e6110144

 

ta wiedza była kilka razy zastosowana przeze mnie w praktyce.

 

Ponadto cytat z instrukcji serwisowej Seiko 4F32 i pokrewne "perpetuale":

 

"Measuring the current consumption for the circuit block alone

1. Connect the tester to the input terminals (+) and (?), and contact the ?AC? and (+) terminals with

conductive tweezers. Then, after approximately 10 seconds, start the measurement, checking that

a stable measurement is obtained.

* While measuring current consumption, be sure to protect the circuit block from light with black

cloth or the like, as the light may increase the current consumption, resulting in an inaccurate

measurement."

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Jezeli chodzi o kalkulatory i zegarki z wyswietlaczem cieklokrystalicznym to naswietlanie zalanego ukladu nie jest wskazane.

 

Rzeczywiscie omawiany mechanizm to ESA Y2 900231, a wiec kwarcok z wyswietlaczem i jezeli zostal otwarty driver od lcd to praktycznie juz po zabawie, natomiast jezeli otwarty jest driver sterujacy silniczkiem to sa szanse na uratowanie mechanizmu.Drivery od LCD sa zalewane(nie spotkalem jeszcze takiego w obudowie) wiec calkiem prawdopodobne ze jest to sterownik od kwarca.

Prosilbym autora watku o zamieszczenie zdjec calej PG z obu stron i otwartego uszkodzonego ukladu.

Edytowane przez kaido2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o kalkulatory i zegarki z wyswietlaczem cieklokrystalicznym to naswietlanie zalanego ukladu nie jest wskazane.

 

 

Powiem więcej, samo zalewanie układu też nie jest wskazane. ;)

 

PS - wspomniane zegarki Seiko nie są zegarkami z wyświetlaczem LCD ani LED, a wspomniany poradnik warsztatowy pomimo takiej formy okładki nie traktuje tylko o zegarkach z wyświetlaczami LCD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Powiem więcej, samo zalewanie układu też nie jest wskazane. ;)

PS - wspomniane zegarki Seiko nie są zegarkami z wyświetlaczem LCD ani LED, a wspomniany poradnik warsztatowy pomimo takiej formy okładki nie traktuje tylko o zegarkach z wyświetlaczami LCD.

 

 

Jezeli chodzi o zalewane sterowniki od LCD to jest to robione fabrycznie na goly uklad.

 

20080624juni08132.JPG

20080624juni08133.JPG

Chodzi oczywiscie o to czarne

zalane ;)

O dzialaniu swiatla na zmiennosc prarametrow mozemy mowic tylko i wylacznie w przypadku fotoelementow:

 

http://www.bryk.pl/teksty/studia/pozosta%C5%82e/elektrotechnika/14667-materia%C5%82y_p%C3%B3%C5%82przewodnikowe_kr%C3%B3tka_charakterystyka.html

 

Nie sadze tez aby jakiekolwiek fotoelementy wystepowaly w elektornice stosowanej w zegarkach,bo tez jakie by one mialy spelniac tam funkcje?

Natomiast jezeli na otwarty uklad elektroniczny besposrednio i w bliskiej odleglosci podamy silny strumien swiatla powiedzmy z zarowki 100W to oczywiscie parametry ukladu sie zmienia, jednakze za zmiane ow parametrow nie bedzie odpowidal silny strumien swiatla a temperatura jaka ta zarowka wydziela.

Edytowane przez kaido2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o zalewane sterowniki od LCD to jest to robione fabrycznie na goly uklad.

 

Właściwie to nie jest sterownik wskaźnika ale cały układ zegarka.

Zalewanie struktury stosuje się również w modułach kwarcowych zegarków wskazówkowych.

 

hq373.jpg

 

(...)Nie sadze tez aby jakiekolwiek fotoelementy wystepowaly w elektornice stosowanej w zegarkach,bo tez jakie by one mialy spelniac tam funkcje?

 

Trochę się podłożyłeś - są to fotoogniwa ;) . Ale nie o to chodzi w tej dyskusji.

 

 

Natomiast jezeli na otwarty uklad elektroniczny besposrednio i w bliskiej odleglosci podamy silny strumien swiatla powiedzmy z zarowki 100W to oczywiscie parametry ukladu sie zmienia, jednakze za zmiane ow parametrow nie bedzie odpowidal silny strumien swiatla a temperatura jaka ta zarowka wydziela.

 

Sprawdzone, zalewane stuktury reagują na światło i nie chodzi tu o cieplny zakres widma.

Kiepska masa zalewowa pomimo czarnego koloru przepuszcza w jakimś stopniu światło. Ponadto moduł oświetlony "z drugiej" strony też będzie reagował na światło - bo laminat też przepuszcza światło.

 

Str. 6 tej serwisówki Seiko - Mój odnośnik

 

W serwisówkach Seiko mówi się wyraźnie o świetle, a nie efekcie termicznym wywoływanym naświetlaniem.

A różnica jest taka, że układ naświetlony po wyłączeniu światła powraca do parametrów nominalnych, a nagrzany dopiero po ochładzeniu.

Dlatego mierzymy dla modułów zegarkowych prąd "ciemny".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Właściwie to nie jest sterownik wskaźnika ale cały układ zegarka.

Zalewanie struktury stosuje się również w modułach kwarcowych zegarków wskazówkowych.

 

hq373.jpg

 

 

 

Trochę się podłożyłeś - są to fotoogniwa ;) . Ale nie o to chodzi w tej dyskusji.

 

 

 

 

Sprawdzone, zalewane stuktury reagują na światło i nie chodzi tu o cieplny zakres widma.

Kiepska masa zalewowa pomimo czarnego koloru przepuszcza w jakimś stopniu światło. Ponadto moduł oświetlony "z drugiej" strony też będzie reagował na światło - bo laminat też przepuszcza światło.

 

Str. 6 tej serwisówki Seiko - Mój odnośnik

 

W serwisówkach Seiko mówi się wyraźnie o świetle, a nie efekcie termicznym wywoływanym naświetlaniem.

A różnica jest taka, że układ naświetlony po wyłączeniu światła powraca do parametrów nominalnych, a nagrzany dopiero po ochładzeniu.

Dlatego mierzymy dla modułów zegarkowych prąd "ciemny".

 

Zle to sformulowalem,mialo byc tak jak napisales czyli caly scalony zegarek gdzie jest min kwarc, procesor, sterownik LCD, pamiec ROM.....Te masy bitumiczne stosuje sie ogolnie w mikroelektronice, lecz jak dotad nie spotkalem sie z nimi w mechanizmach kwarcowych z ktorymi mialem do czynienia.Zgadza sie, ze wzgledu na jakosc tej masy tak jak napisalem wyzej nie powinno sie naswietlac ukladow nia pokrytych w zegarkach LCD, ani ukladow z fotoogniwami o ktorych nie wiedzialem iz moga sie takowe znajdowac w mechanizmach zegarkowych i zegarowych.Laminat przepuszcza swiatlo ktore nie powinno miec wplywu na uklad od strony laminatu.Warstwy polprzewodnikowe sa od strony masy, ktora jest to zalane i mysle ze swiatlo od strony laminatu nie powinno wplywac na prace modulu w przeciwienstwie do przebic przez mase bitumiczna z drugiej strony.Czy sie podlozylem? Napisalem ze nie sadze i to jeszcze w formie pytajacej ;) W kazdym badz razie nie mialem pojecia o zastosowaniu fotoogniw ze wzgledu na to iz nie zagladalem w modul pod masa, a elementy ktore sa u nas badane to podstawaowe uklady i elementy elektroniczne stosowane nacodzien w elektronice, mikromodulow sie u nas nie bada.Wszystkie wypowiedzi oparte byly na wiedzy ktora nabylem wieloletnimi doswiadczeniami z elektronika i nawet bym sie nie wtracal gdybym nie mial watpliwosci co do zmiany parametrow na wskutek dzialania swiatla przez typowe polprzewodniki nie bedacymi fotoelementami(przyklad z odcieta gora obudowy tranzystora podany przez kolege Safinowskiego).Gdyby kolega Safinowski podal iz w mikromodulach znajduja sie fotoogniwa , rozmowy by nie bylo. Dzieki kolego whb za sprostowanie ktore rozwialo wszystkie watpliwosci i praktycznie zakonczylo rozmowe na temat oddzialywania swiatla na parametry pracy modulow elektronicznych w mechanizmach zegarkowych.Coz czlowiek uczy sie cale zycie.

Edytowane przez kaido2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, widzę że porouszyłem ciekawy temat :)

Co do kolegi Kaido ( cytuję) : Drivery od LCD sa zalewane(nie spotkalem jeszcze takiego w obudowie) wiec calkiem prawdopodobne ze jest to sterownik od kwarca.

Prosilbym autora watku o zamieszczenie zdjec calej PG z obu stron i otwartego uszkodzonego ukladu.

 

Więc Jest okazja taki układ zobaczyć, Jest to sterownik zarówno steper motoru jak i drivera LCD oraz kalkulatora samego zegara. Mam jeszcze drugi taki zegarek, układ otwierałem w nim poraz pierwszy tylko w celu porównania które scieżki i punkty sa nie podłaczone do PCB.

Podsumowując co tutaj przeczytałem, użyję drutu złotego lub w razie braku srebrnego. Do połączeń zastosuję albo z jednej i drugiej strony pasty kleju srebrowego lub z jednej klej, z drugiej lut. Naprawa oczywiscie wchodzi w grę w weekend albo po kilku godzinach odpoczynku. Jesli wszystko będzie ok, podzielę się informacjami. Tum czasem niebawem otworzę nowy temat dotyczący wyswietlacza LCD - słabego wyświetlania - typowa usterka, lub poszukam na forum. Dziękuje za informacje.

post-30697-0-16699800-1295141255_thumb.jpg

post-30697-0-61500100-1295141270_thumb.jpg

post-30697-0-47083500-1295141293_thumb.jpg

post-30697-0-13950900-1295141309_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość kaido2

Tum czasem niebawem otworzę nowy temat dotyczący wyswietlacza LCD - słabego wyświetlania - typowa usterka, lub poszukam na forum. Dziękuje za informacje.

 

Usterka typowa w sprzetach z wyswietlaczami cieklokrystalicznymi. Obawiam sie ze wyswietlacz bedzie do wymiany, ale przed tym wyczyscil bym styki na PCB,zmienil bym raster, oraz sprawdzil czy LCD dostaje odpowiednie napiecie ze sterownika .

Edytowane przez kaido2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość onsam1

 niebawem otworzę nowy temat dotyczący wyswietlacza LCD - słabego wyświetlania - typowa usterka, lub poszukam na forum. Dziękuje za informacje.

Witam, jako zupelnie nowy uzytkownik forum chce zachecic do dodania tego typu tematu.

Sam wlasnie takich informacji tu szukam.

Interesowala by mnie wymiana doswiadczen zwiazanych z naprawami zegarkow cyfrowych, cyfrowo analogowych (ana-digi).

 

ps.jesli idzie o wlasciwe druciki to poszukal bym "donatora" wyszlo by moze taniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.