Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Adam9999

Cały czas włączony chronograf w zegarku kwarcowym.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zastanawia mnie taka sprawa, znalazłem coś na ten temat ale w zegarkach mechanicznych a chodzi mi o zegarek kwarcowy i chronograf. Jestem szczęśliwym posiadaczem Casio Edifice EF-507D-2AV , który posiada sekundnik do czasu na małej tarczy a sekundnik chronografu na dużej. Jak jest zatrzymany chronograf to wskazówka sekundowa chronografu jest cały czas na godz. 12-stej. Jak włączę chronograf to w/wym wskazówka sobie chodzi i stoper odmierza czas i zegarek "żyje". Teraz pytanie - co powoduje włączony przez cały czas chronograf , czy to jakoś wpływa na działanie całego zegarka , czy zegarek będzie wtedy się opóźniał, czy powoduje to szybsze (dużo szybsze ) zużycie baterii czy mechanizmu ?

Nie upieram się żeby ona chodziła cały czas ale zastanawiam się po prostu co by było gdyby chronograf chodził cały czas np. włączony przez przypadkowe jego włączenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 100% szybsze rozładowanie baterii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego się domyślałem a co do części mechanicznych i wskazań czasu?

Czy do chronografu w takich zegarkach jest osobny mechanizm z osobnym kwarcem czy nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ma się czym martwić, jeśli włączysz chronograf, nie będzie szedł "na okrągło"- po 60 minutach zatrzyma się, przypadkowe włączenie też jest mało prawdopodobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawa czasu jest sabilizowana tylko jednym rezonatorem, czyli kwarcem dla całego zegarka.

Uruchamiając chronograf właczasz dodatkowo centralny sekundnik oraz zerujesz pozycje małych wskazówek na silniczkach krokowych. Jeśli któreś wskazówki stoją krzywo, niektóre zegarki mają ukrytą funkcje kalibracji tych wskazówek - np SEIKO. I tak jak napisał poprzednio nasz kolega z forum - szybsze zużywanie baterii. Zuzyta bateria charakteryzuje się np dziwnymi objawami np - zacinaniem chrono, przy właczniu budzika, Teoretycznie w niektórych zegarkach wskaznikiem zuzycia baterii jest przeskakiwanie sekundnika o dwie sek (nie co dwie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) Teoretycznie w niektórych zegarkach wskaznikiem zuzycia baterii jest przeskakiwanie sekundnika o dwie sek (nie co dwie).

 

Ale czemu teoretycznie ? :)

 

Najczęściej EOL objawia się przeskokami sekundnika o 2 sekundy właśnie co 2 sekundy. Wtedy zostaje zachowana dokładność wskazań zegarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ma się czym martwić, jeśli włączysz chronograf, nie będzie szedł "na okrągło"- po 60 minutach zatrzyma się, przypadkowe włączenie też jest mało prawdopodobne.

Nie martwię się bo nie będę używał chronografu jako zwykłego sekundnika skoro ma to znaczący wpływ na baterię . Chronograf pracuje nieprzerwanie 60 min i od nowa 60 min itd. nie zatrzymuje się. W mojej pracy jest wielce prawdopodobne wciśnięcie przycisku przez przypadek.

Dziękuję za wszystkie wypowiedzi i myślę , że może ktoś coś ciekawego jeszcze dopisze na ten temat gdyż w sieci o tym praktycznie nie ma nic. Zachęcam do dzielenia się spostrzeżeniami i uwagami na temat zegarków kwarcowych z chronografami.

Ja ze swojej strony napiszę jakąś recenzję na temat mojego zegarka jak tylko dopadnie mnie natchnienie.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz motorek w Twoim zegarku... Miałem coś podobnego w mojej Davosa, ale tu błąd polegał na niedokładnym przeczytaniu instrukcji obsługi ( tu ukłony dla TIK TAKA ). Jest parę serwisów japończyków - może warto tam zajrzeć?...


avid

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jest ktoś w stanie powiedzieć jak bardzo taki zabieg skraca żywotność baterii?

 

Z niewiadomych względów, wolę jak wskazówka dużego sekundnika (od chronografu) chodzi non stop, równo z tą małą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Znajomy w zegarku miał cały czas włączony chronograf, ponieważ też wolał, aby duża wskazówka była cały czas w ruchu. Baterię musiał wymienić po około pół roku ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

;)

 

To nie lepiej od razu kupić zegar z chodzącą, dużą sekundą? :)


  • Zegarkowe zainteresowania: precyzyjne kwarce z termokompensacją (HEQ), kwarce dokładne typu "Radio Controlled", kwarce ładne, lekkie (tytanowe), niegrube i niebrzydkie, niekoniecznie japońskie, ale z mocnym, technologicznym, kwarcowym duchem ;)
  • Ulubione marki zegarkowe: Casio Oceanus, Seiko Brightz&Spirit&Prospex, Citizen Attesa&Exceed&Promaster
  • Aktualnie na bazarku (sprzedaż/zamiana):
  • Najbliższe cele zegarkowe: Citizen Exceed EBS74-5101

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, ani Tissot PRC 200 ani ta Certina, którą kupiłem nie stosują takiego rozwiązania.

 

Trudno, będę częściej wymieniał te baterie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Znajomy w zegarku miał cały czas włączony chronograf, ponieważ też wolał, aby duża wskazówka była cały czas w ruchu. Baterię musiał wymienić po około pół roku ;)

 

Też tak miałem, jak jeszcze nosiłem takie wynalazki jak Armani, to wtedy lubiłem dużą sekundę w ruchy (zwłaszcza że małej nie miał wogóle, nie było trzeciej subtarczy). Baterię wymieniłem po roku używania chrono non stop jako sekundy.


EWOLUCJA:

Casio na komunię --> Casio od dziadka --> Q&Q --> Perfect --> Casio Edifice --> Christian Benoit --> Armani --> Lacoste --> Certina--> Tag Heuer Monaco --> Frederique Constant Automatic  --> Maurice Lacroix Pontos -->  Omega Aqua Terra --> Longines Hydroconquest Automatic + Oris Big Crown Chronograph + Frederique Constant GMT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.