Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

RUSKI

Z wizytą w Chronos-Art u Pawła Jankowskiego

Rekomendowane odpowiedzi

5e7guo.jpg

Kibicując od samego początku temu wątkowi:

 

Chronos-Art made in Lodz

zapragnąłem zobaczenia na żywo pracy jak i efektów. Skontaktowałem się z Pawłem i umówiłem na spotkanie. Przed spotkaniem, Paweł kilkakrotnie uprzedzał minie, żebym nie miał zbyt dużych oczekiwań, jednak to co zobaczyłem i poznałem było dla mnie nie tylko nowym doświadczeniem ale przede wszystkim wspaniałym doznaniem poznania fantastycznego człowieka i tworzenia czegoś ?nowego?.

 

Na początek Paweł zaprosił mnie do firmy gdzie pracuje na co dzień i gdzie ma za sobą cały park maszyn do precyzyjnej obróbki. Firma ta, dla miłośników zegarków znana jest od lat. Niestety, na teren zakładu nie zabrałem ze sobą aparatu i nie zrobiłem żadnego zdjęcia ale produkty oraz linię produkcyjna można zobaczyć odwiedzając ich stronę internetową:

 

http://www.mera-poltik.com.pl/

 

oraz powyższy wątek, który założył Paweł.

 

Ciekawostką jest to, że w fabryce produkowany jest też motoszybowiec wyposażony w silnik ze śmigłem pchającym o nazwie ?J-6 Fregata?

 

fregata_real_01.jpg

 

Przy długo oczekiwanej przez Pawła, nowej, frezarce CNC ucięliśmy sobie dłuższą pogawędkę na temat obecnych prac jak i przyszłych projektach. Rozmawialiśmy o nieudolnych próbach np. z porcelanową tarczą oraz o rozwiązaniach tych problemów. Fajnie, że Paweł nie zamyka się w Swoich ramach tylko jest otwarty na wszystkie nowe pomysły i sam dąży aby je urzeczywistnić.

 

Podziwiałem wykonany tarcze, nad którymi dyskutowaliśmy dłuższą chwilę. Czas leciał nieubłaganie i musieliśmy wyjechać z zakładu. Udaliśmy się do mieszkania Pawła. Tam pokazał mi zegarki od, których wszystko się zaczęło

 

54j3mh.jpg

 

Pokazał mi resztę swoich prac

 

 

swda9y.jpg

 

2lt4hmb.jpg

 

2cr58o6.jpg

 

34zj4fa.jpg

 

Okazało się, że Paweł już w młodości miał zdolności artystyczne. Sklejał modele z Młodych Modelarzy. Jego prace w miarę rozwoju umiejętności i zdobywania nowych maszyn były coraz lepsze. Niżej efekt jego prac. Własnoręcznie wykonane modele statków

14cqwif.jpg

 

34zzwgj.jpg

 

2vhxan7.jpg

 

zwbvrb.jpg


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie wszystko. Pokazał mi również swoje obrazy

 

wk1hxx.jpg

 

o08ao9.jpg

 

b7gvpv.jpg

 

y2zgl.jpg

 

 

 

I zegar, do którego wykonał własnoręcznie skrzynie około 25lat temu

 

9iyaud.jpg

 

Ponieważ czas nas naglił na spotkanie podstolika to wizyta trwało dosyć krótko ale na sam koniec zdążyliśmy jeszcze wyskoczyć do piwniczki, w której Paweł spędza wiele czasu pracując nad projektem zegarka

 

nbbzpe.jpg

 

35kleg3.jpg

 

2r7u44y.jpg

 

2u6fk3d.jpg

 

2q8vfpl.jpg

 

35a99ax.jpg

 

2i1p9v6.jpg

W rozmowie z Pawłem wyczułem, że bardzo chciałby poznać merytoryczne opinie i uwagi co do wyglądu tarczy, koperty czy koronki. W ogóle jest bardzo zainteresowany Waszymi opiniami na temat jego pracy. Na pewno jest to bardzo trudny grunt bo porusza się po omacku. Przedziera szlaki i czasami wyważa otwarte drzwi ale niestety nie ma doświadczenia w niektórych dziedzinach a i wiedzy nie ma skąd zdobyć. Dlatego do wielu rzeczy dochodzi metodami prób i błędów.

 

Podsumowując, myślę, że to jest prawdziwy przełom w nowoczesnej historii polskiego zegarmistrzostwa. Własnoręcznie wykonanie: kopert, wskazówek, tarcz, modułu z fazami księżyca i kalendarza czy też regulator własnego projektu to już jest naprawdę coś wielkiego!

 

Paweł chce aby jego przyszli klienci mieli świadomość włożonej ciężkiej pracy i wylanej każdej kropli potu nad tym projektem. Żeby wiedzieli, że zegarki są tworzone indywidualnie dla nich. Chciałby, żeby jego zegarki były autentyczne jak on sam. A mnie podoba się to, że za projektem stoi fantastyczny człowiek, pełen pasji zegarmistrz uparcie zmierzający do wyznaczonego celu.


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rafał za relację. Paweł - powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krasnoludki podrzuciły mi kilka fotek z zakładu Pawła :)

i zamieszczam je z miłą chęcią :)

 

1z2newi.jpg

 

2zdwvg3.jpg

 

2m5mp1l.jpg

 

mvozs3.jpg

 

358qt1w.jpg


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, dzięki za opracowanie.

 

Myślę, że warto pisać o takich ludziach, jak Paweł - pasjonatach z prawdziwego zdarzenia i o ich pracy. Coraz mniej takich osób w dzisiejszych czasach, więc tym bardziej należy im się szacunek i wsparcie.

 

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję rozmawiać z Pawłem i oglądać jego projekty na żywo, jestem pełen podziwu dla pracy i pasji, które Paweł wkłada w tworzenie zegarków. Chronos-Art to będzie Prawdziwy Polski Zegarek !


CДEЛAHO B CCCP - najlepsze zegarki na świecie !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rafale za relację z wizyty. Trzymam mocno kciuki za projekt Pawła i po kolejnych fotkach postępów w pracach jestem coraz lepszej myśli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.