Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Gość

PIRAMIDA PRESTIŻU - AKTUALNE WYNIKI

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Witam

Z uwagi na pytania związane z ostatnim głosowaniem, które miało miejsce 26 stycznia 2005 i w następstwie tego ze zmianami w rankingu, postanowiłem dokonać aktualizacji piramidy prestiżu. Nie wiem na ile dla Was ten temat jest jeszcze interesujący, ale teraz przedstawiam jej ostateczną wersję. Jak zauważycie, w piramidzie jest więcej firm niż 40, dokładnie 42.

Oto aktualna piramida.

aktualnapiramida2sv.jpg

 

Większa liczba marek wynika z faktu, że trzy z nich punktowały w takiej samej liczbie głosowań, a mianowicie w siedmiu Waszych rankingach. W złym tonie byłoby uwzględnienie tylko jednej z nich, a pominięcie pozostałych. Mowa tu o: Junghans, Oris i Perrelet . Poza tym, może niektórych z Was zaskoczy brak Seiko , które otrzymywało punkty w ośmiu rankingach (wymóg 40% spełniony). Ostatecznie marka ta uzyskała notę: 7,13 , ale w dwóch typowaniach niestety dostała taką samą liczbę punktów co inna wyżej notowana przez Was firma dlatego właśnie Seiko zabrakło w piramidzie prestiżu. Cóż, niektórzy z Was nie przeczytali ustaleń dotyczących głosowania. Na koniec szczegółowa lista uzyskanych wyników:

39,30 Patek Philippe

37,83 Jaeger-LeCoultre

37,28 Vacheron Constantin

35,78 Audemars Piguet

34,79 Breguet

33,89 IWC Schaffhausen

33,32 A. Lange & Sohne

33,00 Blancpain

32,59 Ulysse Nardin

32,56 Girard - Perregaux

29,45 Rolex

28,12 Zenith

26,06 Omega

25,53 Piaget

24,00 Franck Muller

23,79 Glashutte Original

23,07 Chronoswiss

22,90 Daniel Roth

22,47 Cartier

21,47 Eberhard

21,43 Perrelet

21,33 Breitling

20,89 Gerald Genta

20,83 Chopard

20,11 Maurice Lacroix

19,69 Bulgari

18,92 Eterna

18,86 Officine Panerai

16,32 Longines

16,07 Baume & Mercier

15,81 TAG Heuer

15,08 Ebel

14,87 Fortis

13,00 Oris

12,31 Frederique Constant

10,57 Tissot

10,36 Bulova

9,71 Junghans

8,75 Rado

8,46 Doxa

8,27 Roamer

8,09 Atlantic

To tyle. Temat piramidy chyba mamy już za sobą.

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mimo próśb o obiektywne oceny, subiektywizm wyników niestety przytłacza:

Omega obok Piageta

Bulova obok Atlantica

litości proszę...........

wyniki to niestety nie ranking prestiżu, ale ranking znajomości tych marek wśród klubowiczów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba było oczywiste ze cos tak nieokreslonego jak prestiz bedzie oceniane subiektywnie. Kazdy ma inne odczucia z tym slowem zwiazane.

Moze byloby lepiej gdyby nasza ankieta trwala dluzej i przyciagnela wieksza grupe chcacych wyrazic swoje zdanie (moze za jakis czas warto eksperyment powtorzyc ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może faktycznie warto powtórzyć, ale... . Wówczas musielibyśmy przyjąć inną metodę tworzenia takiego rankingu. Na ocenę końcową danej marki mógłby złożyć się szereg składowych typu: mechanizm (własny począwszy od bazy, modyfikowany, innej firmy) i tutaj też trudno by było o jednolite kryteria, bo przecież dana firma może stosować w niektórych modelach własne kalibry, a w innych modyfikowaną ETĘ. W dalszej kolejności istotną rolę odgrywałaby jakość wykonania (koperta, rodzaj szkiełka, pasek, bransoleta) i w końcu cena. No tak, ale przecież trudno odnosić się do tych wszystkich elementów czasomierza, nie mając go nawet w ręku, a więc co właściwie mamy oceniać: własne wyobrażenia :?:. To przyznawanie punktów dla poszczególnych składowych i wyciąganie średniej z punktu widzenia osoby nie związanej z branżą jak miałoby wyglądać :?:. Załóżmy skalę: 1-10, firma ... na przykład Maurice Lacroix. No to lecimy:

mechanizm - walą przeważnie modyfikowaną ETĘ i ETĘ, ale gorszej jakości niż u IWC więc dajemy 4 punkty (to moje subiektywne zdanie, IWC dostałoby za mechanizm 7-8 punktów, Patek Philippe 10).

koperta - ludzie mówią, że podobno dobre więc 5 punktów

szkiełko - są szafirowe, ale mogłyby być z powłoką antyrefleksyjną albo sferyczne więc 5 punktów

pasek, bransoleta - dobra jakość, ale inni mają lepsze więc 4 punkty

cena - dobra jakość w atrakcyjnych cenach więc 6 punktów.

Maurice Lacroix: końcowa ocena: 4,8 punktu.

Kolejny problem: jaką przyjąć skalę odniesienia :?: Patek Philippe uznać za ideał :?: , ale wówczas tylko kilka firm mogłoby się równać. Poza tym, musielibyśmy określić jednolitą listę marek co też pewnie byłoby trudne i wreszcie żadna firma nie mogłaby być pominięta w jakimkolwiek głosowaniu. Cóż, patrząc na to wszystko myślę, że tworzenie rankingu w oparciu o tego typu założenia jest chyba w naszym przypadku niewykonalne. Lepiej zostańmy już przy tej piramidzie która jest obecnie.

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mowiac o powtorce mialem na mysli raczej dosc podobna ankiete w ktorej ocenialibysmy to cos co wywiera na nas wrazenie. Moglibysmy jedynie dopracowac jeszcze warunki konkursu, dodali wiecej marek do listy, przedluzyli czas trwania sondy itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewykonalne przyznam. Jedno najwazniejsze kryterium zostalo pominiete: wklad w rozwoj technologii zegarmistrzostwa. Kreowanie wlasnych mechanizmow od zera to zdecydowanie co innego niz "walenie" ;-) ETY do koperty. A jeszcze co innego stworzenie calkiem nowych mechanizmow - nowe wychwyty, sprzegla, repetiery, tourbilliony, kamertony, itd.

Niewykonalne po drugie z przyczyn globalnych - spora czesc rozreklamowanych marek nie ma dzis nic wspolnego z renoma, ktora sie za nimi ciagnie od dziesiecioleci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Yargoth, pewnie wyniki byłyby podobne. Myślę, że nie ma sensu powtarzać tego co już jest. Gdybym miał głosować ponownie to najprawdopodobniej punkty przyznałbym tak samo... chociaż, nie, kilka firm znalazłoby się jednak wyżej. Mój Top Class już bez żadnych punktów wyglądałaby obecnie tak:

- Vacheron Constantin

- Patek Philippe

- Blancpain

- Ademars Piguet

- Ulysse Nardin

- Jaeger-LeCoultre

- Girard-Perregaux

- A.Lange&Sohne

- Zenith

Muszę przyznać, że nawet tutaj z ustaleniem kolejności miałem problemy no bo w czym Vacheron jest lepszy od Patka, albo Jaeger od Girard :?:. Również z umieszczeniem IWC mam duże problemy no bo tak: w tańszych zegarkach stosują zmodyfikowaną ETĘ, ale droższe czasomierze są już wyposażone w mechanizmy IWC i są to zegarki najwyższej klasy. Tak to niestety już jest. Ktoś mógłby powiedzieć, że to nie wyścigi konne dlatego jak zauważyliście celowo w piramidzie nie umieściłem żadnych punktów tylko wolałem zastosować podział na klasy prestiżu i oddzielić poszczególne marki poziomymi liniami choć i tak wiadomo, że cały układ jest wynikiem naszego głosowania.

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz Mariuszu mimo ze uplynelo tak niewiele czasu od konca naszej ankiety to jednak zmieniles swoje typy. Mysle ze tak jest w wielu przypadkach. Ta piramida to zabawa - taka nasza "lista marzeń" mysle ze ciekawe bedzie za kilka miesiecy powtorzyc ankiete i zobaczyc jak ksztaltuja sie nasze gusty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Piotrek, ta renoma o której piszesz właśnie jest budowana między innymi poprzez wkład w rozwój zegarmistrzostwa.

Jedno najwazniejsze kryterium zostalo pominiete: wklad w rozwoj technologii zegarmistrzostwa.

i dalej

spora czesc rozreklamowanych marek nie ma dzis nic wspolnego z renoma, ktora sie za nimi ciagnie od dziesiecioleci.

Właśnie dlatego pominąłem to kryterium, które zresztą trudno zdefiniować w punktach choć z pewnością jest warte odnotowania.

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość anpaw1

hmmm.... Ranking jest ciekawy. Ciekawy jestem dlaczego nie ma w rankingu takiej firmy jak Solvil et Titus.... za to znalazło się parę innych (nazwijmy to gorszych) firm.... Ale ogólnie jest oki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Misiek

Panowie, ranking do powtórki za parę tygodni, o ile biorący udział zapoznają się z marką. Najlepiej niemieckie Katalogi roczne Luxus Uhren. Tam są i dane o firmie, wraz z rokiem założenia, ilością produkowanych szt., konkretnymi obrazkami i wszelkimi danymi nt. mechanizmów. Inaczej nie ma sensu głosować, nie znając 3/4 marek (na przykład). Katalogi dostępne u nas nie mają takiego zakresu wiadomości. Tyle, że nie wiem, czy katalog o którym mówię jest w Polsce dostępny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Witam serdecznie.

Słuchajcie, mam świadomość tego, że w naszym rankingu zabrakło wielu dobrych marek, ale przecież musieliśmy przyjąć jakieś kryterium - klucz według, którego wybieraliśmy firmy do oceny. Nie możemy oceniać wszystkiego jak leci. Myślę, że za kilka miesięcy staniemy przed podobnym problemem. Ktoś powie, a dlaczego nie ma takich manufaktur jak:

Alain Silberstein, Louis Vuitton, Milleret, Urban Jurgensen, Bunz, Carl F. Bucherer, Jaquet Droz, Paul Picot, Armin Strom, Paul Gerber, Harry Winston, Hublot, Arnold&Son, Corum, Alexander Shorokhoff, Korloff. No właśnie, dlaczego :?: :roll: :wink:

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli może jednak nie będzie listy ocenianych firm, tylko ograniczenie ile marek trzeba ocenić :?: W takiej sytuacji każdy według siebie przyzna punkty danej manufakturze i nie będzie problemu, że o jakiejś się zapomniało. Wtedy jeśli będę zdania, że trzeba uwzględnić np. Corum to to zrobię i już ;)

A może by tak określić dokładnie co będziemy oceniać?

Np. w tym miesiącu oceniamy design, a w następnym stosunek jakość/cena.

Co Wy na to?

 

Z pozdrowieniami

Marcin


"Największą przyjemnością w posiadaniu psa jest to, że możesz się przed nim wygłupić, a on nie tylko, że się nie będzie śmiał, ale też zrobi z siebie głupka"

Samuel Butler

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Można pomyśleć o takim rozwiązaniu, ale w dalszej kolejności musielibyśmy zastanowić się nad jakimś rozsądnym uśrednieniem wyników. Jeżeli chodzi o design, to Breitling dostałby u mnie więcej punktów niż Ademars i Patek razem wzięte ;). No, może trochę przesadziłem, ale faktem jest, że niektóre prestiżowe marki mają świetne mechanizmy i bardzo dobrą jakość wykonania i jednocześnie wygląd do bani.

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Misiek
Jeżeli chodzi o design, to Breitling dostałby u mnie więcej punktów niż Ademars i Patek razem wzięte ;). No, może trochę przesadziłem, ale faktem jest, że niektóre prestiżowe marki mają świetne mechanizmy i bardzo dobrą jakość wykonania i jednocześnie wygląd do bani.

To miłe, co Pan napisał, ale jako adwokat diabła powiem, że Breguet Classique Ewiger Calender podoba mi się, co prawda nie nosiłbym go codziennie ale... Generalnie, wszystkie zegary klasy Grand Complication z fazami księżyca i wiecznymi kalendarzami muszą być piękne, bo inaczej się nie da. Nawet jeśli są to marki o tak czystym designie ja A. Lange (co już powiedzieliśmy sobie na temcie A. Lange).

Co do oceny - sugeruję nadal przejrzenie katalogów ze wszystkimi markami (prawie), bo okazuje się, że są niszowi artyści z ciekawymi propozycjami i przepadają, bo ich nie znamy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No cóż, zgadza się. Niszowych artystów w zegarmistrzostwie nie brakuje. Ale w jaki sposób mielibyśmy to wszystko oceniać :?:. Okay, biorę katalog do ręki, patrzę ... jest, Paul Picot, model Majestic Rattrapante. Jakość wykonania i wygląd stoją na bardzo wysokim poziomie. To zrozumiałe, bo cena 30.000 Euro. Zobaczmy co ma w środku, szukam, szukam, jest, kaliber w bazie to ETA 8932 (automat) :shock: , kal. Paul Picot 1290. No i na tym moja wiedza się kończy. I teraz tak:

- ile przyznać punktów :?:

- gdzie umieścić tę markę, to znaczy wyżej niż IWC, UN, a może wyżej niż A.Lange & Sohne, ale zaraz, przecież w bazie pracuje ETA tylko gdzie jest napisane, że akurat 8932 to zły mechanizm :?: no i nie wiem jaki jest zakres poczynionych zmian przez manufakturę Paul Picot. I w tym momencie w ogóle nic nie wiem :?

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Celowo nie wzialem udzialu w ankiecie, a zglosem czekalem na wyniki. Chcialem bowiem porownac je z wynikami ankiety sprzed 10 lat gdzie 1000 polskich businessmanow odpowiadalo na pytanie o prestigowy zegarek. Wtedy wygrala Omega, a Patek zstal nr 6, przegrywajac z Seiko ! Czytam dzisiejsze wyniki i stwiedzam ze swiat znormalnial w ciagu tych 10 lat. Co do wynikow, w zasadzie sie z nimi zgadzam ale chcac "namącic" wysune kontowersyjne twierdzenie ze na swiecie o prestizu marek decyduje cena uzyskiwana w obrocie wtornym. Otoz na swiecie pozycja Patka jest tak nie zagrozona ze drugi wg tej klasyfikacji Vacheron Constantin pozostaje o kilka dlugosci w tyle: slynny chronograf Patka - tak poszukiwany - ma ten sam mechanizm co np Chronographe Historique Vacherona a cena na aukcjach jest 2 : 1 na korzysc Patka.

Moj ulubiony chronograf czyli Ebel ma w sobie najlepszy znany mechanizm automatyczny (Zenith El Primero) o dokladnosci pomiari1/10 sek a nie daje rady go sprzedac za jakakolwiek rozsadna cene. Na swiecie Jaeger (od ok 10 lat) dramatycznie spadl w notowaniach z powodu nadprodukcji zegarka Reverso. I to by bylo na tyle na dzis, dyskusje podejme na rocznicowym spotkaniou :(:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jacy tam z nas biznesmeni :). Ja jestem programistą, który lubi sobie czasem połobuzować choć nie lubię jak się mnie nazywa crackerem. Paru gości już za ten proceder skasowałem (informatycznie oczywiście) :(. Co do ankiety sprzed 10 lat, gdyby tak panów biznesmenów zapytać jaka firma ich zdaniem jest najbardziej prestiżowa na rynku zegarków, to całkiem możliwe, że wynik byłby podobny (z jakimiś niewielkimi różnicami). Co do Vacheron Constantin, to posiadanie czasomierza tej marki sprawiłoby mi więcej radości niż posiadanie Patka, a to dlatego, bo design zegarków Patek Philippe (poza jakimiś nielicznymi wyjątkami) po prostu mi nie odpowiada. Podobnie sytuacja ma się z Audemars Piguet. Vacheron to co innego. Mają piękne zegarki klasyczne obok których nie sposób przejść obojętnie (na przykład kolekcja Partimony). Gdybym miał określić swoją listę życzeń jeżeli chodzi o wygląd czasomierzy, a w dalszej kolejności zastosowane mechanizmy, wyglądałaby ona tak:

1. Vacheron Constantin

2. A.Lange&Sohne

3. Blancpain

4. Jaeger-LeCoultre

5. Ulysse Nardin

6. IWC Schaffhausen

7. Audemars Piguet

8. Breilting

9. Patek Philippe

Są to oczywiscie moje subiektywne odczucia. Tak to widzę.

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pawel

Mariusz, a dlaczego Patek tak nisko? Nie ma w tym oceny tylko pytanie :?: :?:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Paweł zapytał:

Mariusz, a dlaczego Patek tak nisko? Nie ma w tym oceny tylko pytanie :?::?:

Tak jak napisałem, oceniałem przede wszystkim wygląd. Kwestię mechanizmu uznałem za rzecz mniej istotną przy tworzeniu tej listy. Zasług dla zegarmistrzostwa i miejsca marki na rynku (czytaj: prestiżu) w ogóle nie brałem pod uwagę. Przy tego typu ocenie, pewnie Rolex byłby niżej od Omegi i Maurice Lacroix.

Pozdrawiam

Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pawel

Gdybym miał oceniać wygląd byłoby chyba z 10 pierwszych miejsc, bo w tej chwili nie wiem, co bym sobie zażyczył, gdyby pojawiła się piękna wróżka :shock: :) i powiedziała: "masz tu chłopczyku 50.000 polskich złotych, ale możesz sobie za to kupić tylko zegarek i to jeden albo najwyzej dwa"

:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gdyby ta wróżka była piękną blondynką to bym sobie zamiast kasy wziął wróżkę.

:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pawel

No nie wiem....

z zegarkiem mniejszy kłopot :wink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Co racja, to racja. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.