Skocz do zawartości

Ogłoszenie

Order Uśmiechu

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Odnowione budziki Slava

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1320 odpowiedzi w tym temacie

#21 sthool

sthool
  • Użytkownik
  • 1916 postów

Napisano 29 sierpień 2011 - 15:11

Tak - dokładnie; opis ilości kamieni był związany z docelowym krajem eksportu, chociaż nigdy nie spotkałem się z polskim napisem na Slavach :) A co do tej Rakiety - to też ciekawostka, bo w środku siedzi mocno zmodyfikowany mechanizm serii 26xxHA - czyli werku występującego w naręcznych Rakietach.
  • 0

#22 Pasjonat1

Pasjonat1
  • Nowy Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 29 sierpień 2011 - 20:31

Witam,
w weekend byłem w Sopocie i nie mogłem sobie odpuścić takiej okazji, żeby nie przejść się na jakiś bazar. No i wylądowałem na targowisku na Przymorzu w Gdańsku i udało mi się kupić jedną Slavę ( do odnowy więc na razie nie zamieszczam, bo nie wiem kiedy ją zrobię ) i jedną Rakietę ( podobno naprawiona - info od sprzedającego ). Chodzi punktualnie, obudowa także nie zniszczona. Poniżej zdjęcie :)

PS. Zdjęcie tego mechanizmu postaram się wrzucić wieczorkiem. Aha i jeszcze jedno pytanie: czy ktoś się orientuje dlaczego w większości budzików Slava czy Mir jest napisane " 11 jewels ", a na niektórych w dużej mniejszości " 11 rubis ". Czy to chodziło o to na jaki rynek były te zegarki eksportowane?

Witam !
Ponieważ też jestem miłośnikiem budzików Sława, chciałem przekazać kilka uwag. Napisy 11jewels oznaczają, że mechanizm zbudowany jest na 11 kamieniach. W wersjach na rynek wewnętrzny jest napis oczywiście cyrylicą 11 kamniej - oznacza dokładnie to samo. Od kilku lat zbieram takie budziki i je naprawiam - łącznie z naprawą mechanizmów. Budzik ten jest bardzo udaną konstrukcją i jest łatwy do naprawy, nawet bez szczególnie specjalistycznych narzędzi. Wymaga to oczywiście zgromadzenia zapasu części zamiennych, o które coraz trudniej. Obudowy również odnawiam. Do tego celu używam sprayów - są łatwe w użyciu i wystarczają na kilka sztuk. Staram się jednak dobrać kolor zbliżony do oryginału. Środka nie maluję, aby ewentualnie wiedzieć jak wyglądał oryginalny lakier. Ten pierwszy zegarek w kształcie klucza trochę kłuje mnie w oczy, ponieważ kolor czerwony w tym modelu nie występował. Wszystkie jakie widziałem były czarne. Cyferblat (tarcza) również bardzo brzydka, od dużo młodszego zegarka. Mimo to cieszę się, że ktoś również podziela moje zainteresowania. Życzę wytrwania, ponieważ liczba modeli tego zegarka produkowanego od 50-ciu lat do dzisiaj jest niewyczerpana. Pozdrawiam
  • 0

#23 kroootki

kroootki
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano 30 sierpień 2011 - 11:47

No w końcu jakaś krytyka :D . Oczywiście wszystko jest kwestią gustu. Mamy po prostu inne podejścia: ja zbieram na ilość, czyli im więcej uda mi się uratować takich zegarków tym lepiej. Uważam, że oba podejścia są słuszne, tylko w moim przypadku zbyt dużo egzemplarzy by się powtarzało. A co do tego klucza. Spotkałem się z trzema wersjami tego zegarka i wszystkie były rzeczywiście czarne. Tylko jak mam już takich trzy z takimi samymi tarczami, to uznałem że coś pozmieniamy. Proponuję żebyś wrzucił jakieś fotki swojej pracy :D.

Zamieszczam zdjęcia mechanizmu zielonej Slavy :D

Załączone miniatury

• IMG_1660.JPG
  • IMG_1661.JPG

• 0

#24 sthool

sthool
  • Użytkownik
  • 1916 postów

Napisano 30 sierpień 2011 - 12:29

Oj, to jednak nie wygląda na mechanizm z 1956 roku :D To bardziej przypomina werki 5671 z lat 70/80-tych. A w którym miejscu masz wybitą tę datę, o której wspominałeś? Bo jeśli na mostku od mechanizmu budzenia, to istnieje możliwość, że ktoś kiedyś przełożył sam mostek do nowszego mechanizmu.
Tak jak wcześniej wspominałem mechanizmy z lat 50-tych (bodajże do 1958 lub 1959 roku - tu kolega Pasjonat1 może nam podpowie :D ) miały podwójny mostek przekładni chodu.Ponadto inne też były mechanizmy zapadkowe przy sprężynach.

Użytkownik sthool edytował ten post 30 sierpień 2011 - 12:31

• 0

#25 corn86

corn86
  • Użytkownik
  • 118 postów

Napisano 30 sierpień 2011 - 12:41

Tak jak napisał kolega sthool, poza tym jest późniejsze logo Slavy. Cyferki nad logiem to raczej nie rok produkcji.
Powinien być kwartał i rok np 1-56.

Wychodzi na to, że budzik jednak oryginalny :D tylko nie z 56 :D

Użytkownik corn86 edytował ten post 30 sierpień 2011 - 12:43

• 0

#26 kroootki

kroootki
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano 30 sierpień 2011 - 12:56

Tak na mostku mechanizmu budzenia.
  • 0

#27 kroootki

kroootki
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano 30 sierpień 2011 - 13:39

A może ktoś powiedzieć coś na temat niżej zamieszczonych budzików? Pierwszy ma na cyferblacie "Mockba". Pytanie dotyczące tego drugiego: czy takie tarcze to jakiś okres przejściowy między Mir'em i Slav'ą? Bo słonik jak w budziku Drużba i napis Slava. Mam jeszcze taki mniejszy dokładnie z takim samym motywem :D Ale chyba jest ich mało, bo w całości to mam tylko dwa :D

Załączone miniatury

• IMG_1671.JPG
  • IMG_1677.JPG

• 0

#28 sthool

sthool
  • Użytkownik
  • 1916 postów

Napisano 30 sierpień 2011 - 14:00

Też mam Slavę ze słonikiem, bardzo podobną do tej Twojej - w środku siedzi już "nowszy" typ werku czyli przypuszczalnie jest to już produkcja z lat 60-tych. Natomiast w tej Moskwie możesz spodziewać się "starego" mechanizmu (z lat 50-tych)
@corn86 - cyferki nad logiem to nic innego jak oznaczenie "kalibru" mechanizmu - analogicznie jak w przypadku zegarków naręcznych. Pierwsze dwie cyfry (56) oznaczają średnicę mechanizmu, dwie ostatnie specyfikację - co prawda nie znalazłem żadnych oficjalnych informacji na ten temat, ale można się domyślać, że "71" oznacza po prostu "zegar ze wskazówkami godzinową i minutową, z funkcją budzenia" :D
A co do ciekawostek związanych z tymi Slavami - to dość rzadką odmianą był "nie-budzik" Slava, czyli 5671 pozbawiony mechanizmu budzenia :D

Użytkownik sthool edytował ten post 30 sierpień 2011 - 14:08

• 0

#29 kroootki

kroootki
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano 30 sierpień 2011 - 14:41

Wiem, mam taką jedną. Nazwa takiego zegarka to jak dobrze pamiętam "ciasowcik" (przekładając na polski) a po polsku to nie budzik tylko chodzik :D
  • 0

#30 corn86

corn86
  • Użytkownik
  • 118 postów

Napisano 31 sierpień 2011 - 06:49

Moskwa na tarczy pierwszego budzika to cześć skrótu : Druga Moskiewska Fabryka Zegarków później Slava.
Jeżeli werk odpowiada wiekiem tarczy to będzie okaz w kolekcji :D
Jeżeli możesz to wrzuć zdjęcie chodzika.
  • 0

#31 kroootki

kroootki
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano 31 sierpień 2011 - 23:58

Wedle życzenia zamieszczam zdjęcia chodzika B) Nie odmalowywany, był tylko naprawiony B)

Załączone miniatury

• IMG_1679.JPG
  • IMG_1681.JPG
  • IMG_1682.JPG

• 1

#32 corn86

corn86
  • Użytkownik
  • 118 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 06:36

No, po prostu ŚWIETNY !!! Jestem pod wrażeniem !
  • 0

#33 kroootki

kroootki
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 10:33

Też uważam, że jest rewelacyjny B) Z tego co się dowiadywałem, to była bardzo krótka seria. Od niedawna jestem w posiadaniu drugiego egzemplarza, który jednak jest w stanie agonalnym.
  • 0

#34 sthool

sthool
  • Użytkownik
  • 1916 postów

Napisano 01 wrzesień 2011 - 16:37

Też mam takiego dziwoląga, ogólnie jest w stanie bardzo b. dobrym, jednak kiedyś jakiś partacz z uporem maniaka wydrapał napisy pod cyfrą "12" :lol: Czy z tymi chodzikami to czasem nie było tak, że były sprzedawane w częściach do samodzielnego montażu (dla majsterkowiczów)? Coś mi świta, że ktoś taką informację na Forum podał.

Użytkownik sthool edytował ten post 01 wrzesień 2011 - 16:41

• 0

#35 kroootki

kroootki
  • Użytkownik
  • 41 postów

Napisano 02 wrzesień 2011 - 17:40

Dokładnie masz racje. Były sprzedawane do własnego montażu.
  • 0

#36 whb

whb

yrlocalchemist

• Użytkownik
  • 1783 postów

Napisano 02 wrzesień 2011 - 18:34

... :) Czy z tymi chodzikami to czasem nie było tak, że były sprzedawane w częściach do samodzielnego montażu (dla majsterkowiczów)? Coś mi świta, że ktoś taką informację na Forum podał.

To teraz staje się zrozumiały napis na tarczy:

???? ???????? = młody zegarmistrz

Na zdjęciu zestaw "młody zegarmistrz" przeznaczony dla wieku średniego i starszego (wg oryginalnego opisu):

Dołączona grafika

zdjęcie zamieszczono bez zapytania o zgodę: © 2005-2011 German V.242 Polosin

Użytkownik whb edytował ten post 02 wrzesień 2011 - 19:26

• 1

#37 corn86

corn86
  • Użytkownik
  • 118 postów

Napisano 03 wrzesień 2011 - 11:11

No, tego się nie spodziewałem :))) to pewnie lata 80te.
  • 0

#38 corn86

corn86
  • Użytkownik
  • 118 postów

Napisano 03 wrzesień 2011 - 23:41

;)

Werk 4-56.

Dołączona grafika

Użytkownik corn86 edytował ten post 04 wrzesień 2011 - 09:41

• 0

#39 sthool

sthool
  • Użytkownik
  • 1916 postów

Napisano 04 wrzesień 2011 - 10:25

Ładny ;) Widać wszystkie elementy charakterystyczne dla starszych wersji - czyli podwójny mostek, sprężynki przy zapadkach (w nowszych werkach był taki cwany system bezsprężynkowy) oraz balans z jasnym wieńcem. Przy okazji cenna porada dla osób chcących samemu grzebać przy tych mechanizmach - w starszych wersjach średnica czopów na osi koła wychwytowego była mniejsza niż w przypadku nowszych mechanizmów - więc ewentualna przekładka nie wchodzi w grę :P
  • 1

#40 corn86

corn86
  • Użytkownik
  • 118 postów

Napisano 05 wrzesień 2011 - 10:50

Przy okazji cenna porada dla osób chcących samemu grzebać przy tych mechanizmach - w starszych wersjach średnica czopów na osi koła wychwytowego była mniejsza niż w przypadku nowszych mechanizmów - więc ewentualna przekładka nie wchodzi w grę ;)

Dzięki! Na pewno się przyda!
Zauważyłem ,że gwint do nakręcania jest inny niż w nowszych werkach i motylki nie pasują.

Użytkownik corn86 edytował ten post 05 wrzesień 2011 - 11:00

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych