Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Moje ostatnie zdobycze, to Sława z dzwonkami - dołączyłą do poprzedniej:

 

No nie denerwuj mnie . Skąd bierzecie takie cudeńka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję wyprzedawać złom po likwidacji zakładów zegarmistrzowskich - i tak zdobyłem kilkadziesiąt niekompletnych i zniszczonych Sław. Powolutku je restauruję. Natomiast prawdziwi fachowcy od Sław i Mirów z tej listy poprawiają moje dzieła - i tak zmierzam do odtworzenia oryginałów. W tych z obręczami mogę sprzedać patent na poprawienie przyczepności obręczy, żeby nie była za luźna. Nie wystarczy przygiąć obręcz, żeby lepiej przylegała, bo jest przez długie używanie wyślizgana, ale dobrze jest dodać trochę kalafonii do gniazd na tę obręcz. Poprawia się tarcie.

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne te z dzwonkami, gratuluję.  Pracuję nad jednym, ale nic nadzwyczajnego.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne te z dzwonkami, gratuluję.  Pracuję nad jednym, ale nic nadzwyczajnego.

Mam również jeden z dzwonkami, ale to fikcja dzwonki są plastikowe i brak zewnętrznego młoteczka (dla efektu Ja je pometalizowałem) .Dzwonienie jest standardowe w tylni dekielek .Myślałem , że to jakiś składak , ale na Allegro znalazłem identyczny .

post-93905-0-43734100-1503642067_thumb.jpg

post-93905-0-83162100-1503642198_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprężyny pękają dość często, choć podzielam pogląd kolegi, że to nie jest najczęściej trafiające się uszkodzenie. Z mojego skromnego doświadczenia wynika jednoznacznie, że to pęknięty czop osi balansu góruje nad innymi uszkodzeniami. Pękająca sprężyna przekładni chodu może uszkodzić również czop łożyska pierwszego koła zębatego tejże przekładni. 

Ale tal na marginesie, to bardzo dobry i trwały mechanizm.

Trafił się, szkoda było nie uzdrowić.

Staszek ten mi się podoba, fajny ma wygląd i stan. Czapki z głów dla Ciebie za to co z nimi robisz.


Kupię wszystko, rozsądek zachowując, co ma związek z marką ENICAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Staszek ten mi się podoba, fajny ma wygląd i stan. Czapki z głów dla Ciebie za to co z nimi robisz.

Coś w tym jest - po prostu rzetelny kolekcjoner. :) To chyba sprawa podejścia i doświadczenia równocześnie. W miarę zagłębiania się w temat budzików Sława sam coraz bardziej jestem nimi zafascynowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo tak to już pewnie jest, że widzimy te budziki zazwyczaj zniszczone, do tego ksenofobicznie myślimy o radziecki produkt. A tutaj są ładnie zaprezentowane.

Trzeba mieć również dar zobaczenia w nich piękna, czyli takiej miłości jak mamy do naszych czasomierzy. Staszek to widzi i daje im drugie życie i to jest najpiękniejsze.

 

Fan marki Enicar.


Kupię wszystko, rozsądek zachowując, co ma związek z marką ENICAR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka, których nie mam, ale to normalne, bo przecież wyprodukowano ponad 100 mln egzemplarzy.  :D


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne okazje są na rosyjskich aukcjach. Ciekawe, czy można by tam kupować najciekawsze? Czy ktoś z kolegów wie coś na ten temat? Wybrałem kilka najbardziej  (mnie) interesujących. Ciekawe, czy ten "Sygnał" był szary w oryginale. Dotychczas widziałem tylko czarne.

post-32080-0-09551900-1503779347_thumb.jpgpost-32080-0-55162300-1503779360.jpg

post-32080-0-44581200-1503779380.jpgpost-32080-0-51168300-1503779415_thumb.jpg

 

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne okazje są na rosyjskich aukcjach. Ciekawe, czy można by tam kupować najciekawsze? Czy ktoś z kolegów wie coś na ten temat? Wybrałem kilka najbardziej  (mnie) interesujących. Ciekawe, czy ten "Sygnał" był szary w oryginale. Dotychczas widziałem tylko czarne.

Kiedyś można było kupować na nieistniejącym już portalu Mołotok.ru - to był taki ruski klon portalu Allegro.pl. Tam można było kupować będąc zalogowanym na Allegro. Problem był z płaceniem, ale jak się z rosjaninem dogadałeś to można było wysłać przez Western Union. To czy ci przyśle kupiony towar to twoje ryzyko. Ja z nimi nigdy nie miałem żadnych problemów wszystko przychodziło zgodnie z zamówieniem. Jeden raz miałem  kłopot  na Ukrainie ale to była taka umowa prywatna. Problem jednak tkwi w wysokich opłatach pocztowych i jeśli zakup jest drogi z cłem, gdyż jest to obszar poza UE. Dodam też, że rosjanie nas chyba nie lubią i nie wszyscy byli chętni do wysyłki do Polski a ponadto " szanują się" więc budziki Slava i podobne w przeliczeniu, bywają droższe niż w Polsce.

Co do pokazanych budzików na zdjęciu  to moim zdaniem najciekawszy jest chyba Sława druga z lewej obok Sygnał-a.

Jeśli chodzi o budzik Sygnał to większość z tych które widziałem miały metalową obudowę pokrytą krystalitem czyli były popielate. Widziałem jednak też w internecie zdjęcia gdzie obudowa była pomalowana na czarno - czy tak było w oryginale nie wiem ale sam jeden tak pomalowałem. W internecie też czytałem kiedyś, że były  obudowy plastikowe w różnych kolorach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zbieram budzików ale regularnie przeglądam wschodnie portale i naprawdę często można zobaczyć takie których wy nigdy nie pokazywaliście a ja  też widziałem po raz pierwszy. Tylko koszt płatności i wysyłki zabija chęć zakupu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny jest kurier, albo ktoś, kto tam mieszka, lub pracuje i przyjeżdża do kraju. Też chętnie bym się pod coś takiego podczepił.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choć to co prawda nie budzik, tylko chodzik, ale nierozerwalnie związany ze Slavą. Dzięki uprzejmości jednego z naszych klubowych kolegów trafiły do mnie w przyzwoitym stanie elementy tego zegarka i przy małym oszustwie udało się go skompletować.

post-57210-0-09384300-1503846737_thumb.jpg

post-57210-0-57714900-1503846739_thumb.jpg

post-57210-0-78364300-1503846741_thumb.jpg

post-57210-0-74856100-1503846744_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega podpuścił mnie i skompletowałem takiego samego jak ten: http://zegarkiclub.pl/forum/topic/61974-odnowione-budziki-slava/page-43?do=findComment&comment=2064645 . Nie ukrywam, że ten model podoba mi się. Ponadto udało mi sie odtworzyć (na tej samej zasadzie co poprzedni post - czyli z różnych kawałków) słonika "w prawo" z kratką. Samodzielnie datowałem go na 1958 rok (mostek układu dzwonienia, mostek chodu ze sprężynką oraz płyta z mniejszym otworkiem na oś koła wychwytowego i podwójny dekiel). Mam nadzieję, że datowałem nie za wcześnie.

post-32080-0-50317300-1504126027_thumb.jpg

post-32080-0-75249300-1504126063_thumb.jpg

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trafiłem na stadko osieroconych budzików. Przygarnąłem je. Wprawdzie tylko jeden stary MIR, ale dwie SŁAWY ( te z przodu) mają prawdziwe szkło i mogą być dość wczesne. Jeden absolutny mieszaniec (składak - ten z dużymi rzymskimi cyframi). Innymi słowy dużo uciechy. Nie wiem jak powinien wyglądać taki budzik jak ten z rzymskimi cyframi?

post-32080-0-80553900-1504275668_thumb.jpg

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega podpuścił mnie i skompletowałem takiego samego jak ten: http://zegarkiclub.pl/forum/topic/61974-odnowione-budziki-slava/page-43?do=findComment&comment=2064645 . Nie ukrywam, że ten model podoba mi się. Ponadto udało mi sie odtworzyć (na tej samej zasadzie co poprzedni post - czyli z różnych kawałków) słonika "w prawo" z kratką. Samodzielnie datowałem go na 1958 rok (mostek układu dzwonienia, mostek chodu ze sprężynką oraz płyta z mniejszym otworkiem na oś koła wychwytowego i podwójny dekiel). Mam nadzieję, że datowałem nie za wcześnie.

Moim zdaniem ta Drużba powinna mieć wskazówki ażurowe w kolorze złotym z wypełnieniem lakierem "bezbarwnym". Wskazówki jak na twoim zdjęciu to już Slava lub Junyj Czasowszczik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny zestaw, jest kilka ciekawych, jak znajdę folder ze zdjęciem tej rzymskiej, to wkleję.

Jeśli chodzi o Drużbę to mam taka z podobną tarczą i wskazówki rzeczywiście są takie jak opisał Tomasz.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze, to dla mnie cenna wiedza. Zajrzałem niektórym nowym pod dekiel i pojawiła sie tam SŁAWA (na zdjęciu druga z prawej) z 1956 roku (3-56). Wydaje się mało prawdopodobne żeby ktoś podmienił tarczę w Mirze a wszystkie pozostałe elementy są odpowiednie do daty. Wskazówki w Drużbie  podmienię. Przy okazji - na rosyjskiej aukcji znalazłem takiego Mira. Czy ostatnia liczba w numerze normy na deklu to rocznik? Bo w moich nawet z 56 roku ta liczba jest 57.

post-32080-0-76930100-1504338712.jpgpost-32080-0-96988000-1504338732_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracał uwagę na to Tomek w swoich postach, że bardzo wiele budzików to składaki i niekoniecznie robione teraz. Po prostu w ramach napraw wymieniano części, a nikt nie zwracał uwagi na oryginalność, chodziło tylko o zachowanie funkcjonalności tych budzików.

Ostatnie dwie cyfry na tłoczeniu dekielka to rzeczywiście rok normy, która obowiązywała w produkcji miedzy innymi tych budzików.

Na moich najstarszych jest odwołanie do normy z 51 r., następna zmiana normy to 57 r. , a później zaprzestano tłoczyć na dekielku numer  normy.

Pokazany przez Ciebie Mir moim skromnym zdaniem może być składakiem ( ale nie musi) ponieważ ten typ tarczy występował raczej z obudową ze szkłem i metalowymi nóżkami, natomiast ten ma późniejsza formę obudowy z pleksi i plastikowymi nóżkami. Dekielek natomiast jest poprawnie datowany (norma z 51) czyli do  57 roku. Reasumując tarcza, dekielek i mechanizm z 56 roku pasują do siebie. Jeśli takie szkiełko i nóżki były w okresie przejściowym to może być oryginał, jeśli nie to ktoś zamienił nóżki i obudowę ze szkiełkiem. (mógł np. spaść i zbiło się szkło - łatwiej było wymienić obudowę z pleksi niż szukać oryginalnego szkła, ale to tylko moje przypuszczenia).


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, czy owak czeka nas (a na pewno mnie) jeszcze wiele rozterek przy rekonstrukcji starych budzików. Niejako przy okazji uświadomiłem sobie, że od Twojego pytania o moją kolekcję dużo się zmieniło. Nawet nie zauważyłem kiedy. Dzisiaj odbył się u mnie na stole Doroczny Rajd Budzików. Wyścig odbywał się na trasie od 16:00 do 19:00  :) . Załączam zdjęcie peletonu:

post-32080-0-31335600-1504371922_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niezłe stadko, gratuluję. Zaciekawiła mnie tarcza tej Slavy, to już schyłek produkcji, gdy stosowano plastikową prochówkę.

post-57210-0-74134200-1504381822_thumb.jpg

post-57210-0-94659400-1504381824_thumb.jpg

post-57210-0-06610500-1504381827_thumb.jpg

post-57210-0-14374000-1504381829_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się. Gratuluję. Pomyślałem też, czy warto by na podstawie zbiorów Kolegów sporządzić katalog dla nowych (i jak sądzę-starych) kolekcjonerów. Dwa zdjęcia (przód i tył z góry) i krótki opis (data, wersja mechanizmu).  Czytałem , nawet kilka razy Twój artykuł o Sławach i myślę, że to byłaby profesjonalna ilustracja do niego oraz pomoc w rekonstrukcji najstarszych egzemplarzy. Koledzy, co o tym sądzicie? Ciekaw jestem, czy Moderatorzy udostępnili by miejsce na taki katalog?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy budzik, który posiadam mam w ten sposób skatalogowany. Dwa do pięciu zdjęci i informacja o mechanizmie. Łatwiej szukać. ;)


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.