Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Czy aby na pewno to jest poliwęglan? Według mnie to jest pleksiglas lub inaczej Polimetakrylan metylu. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poddaję się, potocznie nazywałem to plexi i było dobrze ;), Tomek zasugerował mi, że to poliwęgla, a ponieważ jestem słaby z tego więc nie będę się tu mądrzył. :(  Rozstrzygnijcie sami.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poliwęglan to popularna nazwa wielu tworzyw sztucznych w tym polimetakrylanu metylu. Moim zdaniem tworzywo na szkła do Mitów i Sław to właśnie plexiglas (polimetakrylan). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poliwęglan to popularna nazwa wielu tworzyw sztucznych w tym polimetakrylanu metylu. Moim zdaniem tworzywo na szkła do Mitów i Sław to właśnie plexiglas (polimetakrylan). 

Poliwęglan to jest inne tworzywo niż pleksi. https://pl.wikipedia.org/wiki/Poliw%C4%99glany

 

Jest młodszy od pleksi, ale to i to jest przezroczyste. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno to jest poliwęglan? Według mnie to jest pleksiglas lub inaczej Polimetakrylan metylu. :)

Tak do końca to nie wiem co to jest za tworzywo. Jednak zdarzało mi się wcześniej używać plexi i ją kleić. Używałem do tego kleju ACRIFIX 192. Łączone powierzchnie plexi pod wpływem działania kleju "topiły się" a dociśnięte po wyschnięciu stanowiły jakby jeden kawałek plexi. Próbowałem kiedyś skleić pękniętą szybkę budzika - klej reagował bardzo słabo z tym tworzywem, zastygł,  delikatnie zmatowił powierzchnie ale nie skleił elementów. Po tym doświadczeniu doszedłem do przekonania że tworzywo z którego zrobiono szybkę budzika to nie plexi. Sztywność tego tworzywa i to to jak go się czuje w ręce bardziej przypomina mi poliwęglan i stąd takie moje określenie.

Ciekaw jestem, czy wiesz jaki tam był mechanizm?

Taki jak w Moskwach ( mniejszych).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Taki jak w Moskwach ( mniejszych).

 

Chodziło mi o datowanie. Mam wrażenie, że w  najstarszych MIRach był na mostku dzwonka tylko napis 11 kamieni, potem razem z datą i logo firmy a jeszcze później bez  napisu, tylko z datą i logo. To jest tylko moje przypuszczenie.

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego to ja już nie pamięta ale w pierwszych budzikach Moskwa z 1954  na płycie głównej mechanizmu był numer seryjny ale szybko zrezygnowano z tego . Na mostku budzenia było logo (cz 2 z) od nazwy "czasowyj 2 zawod" oraz kwartał i rok produkcji. Czy był napis o 11 kamieniach to nie pamiętam. Pamiętam też , że bęben sprężyny dzwonienia miał dekiel po stronie przeciwnej od wieńca zębatego , koła zapadkowe miały "płytkie, długie" zęby a regulator chodu miał zamek przeciwdziałający "zarzucaniu" włosa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie zainteresował ten zamek przeciwdziałający "zarzucanie "włosa. Jak to wyglądało, masz może jakieś zdjęcie?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie zainteresował ten zamek przeciwdziałający "zarzucanie "włosa. Jak to wyglądało, masz może jakieś zdjęcie?

Wydaje mi się, że temat już kiedyś był poruszany, nie mam zdjęć, ale zrobiłem szkic obrazujący różnice.

post-42128-0-60686000-1507809179_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki, już wiem o co chodzi z tym zamkiem.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że temat już kiedyś był poruszany, nie mam zdjęć, ale zrobiłem szkic obrazujący różnice.

 

Mam Drużbę z 1955 czy 56 roku i miała takie zamknięcie zamka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kliknąłem na ten adres posta i nie wiem który to zegarek odbudowałeś. Tarcze są inne, przycisk wyłącznika budzenia inny, nóżek nie ma tam wcale. Czyżbyś pokazał  budzik odbudowany na podstawie tej czarnej  tylnej pokrywy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O rany! Faktycznie popieprzyłem. Ponadto ten jest 2-56 a tamten 2-57. Też jest w odbudowie. Przepraszam za zmyłkę :) po prostu składam kilka takich staruszków. Mam też problem z podwójnymi deklami - te z podwójnym mostkiem chodu maja na gniazdach śrub mocujących dekiel większy luz - na podłożenie wewnętrznego. Tych wewnętrznych mam niedostatek - na razie podkładam blaszki. Nóżki musiałem mu dać ze Sławy - powinny chyba być metalowe, ale takich nie mam luzem.

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przyniosłem z giełdy zrujnowany budzik SLAVA 11 RUBIS . Dla tych którzy szukają informacji o rocznikach - na mechanizmie jest stempel 2-86

post-42128-0-32480800-1510584159_thumb.jpg

post-42128-0-71817600-1510584169_thumb.jpg

post-42128-0-12596800-1510584180_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli potwierdza się to co mówiłeś wcześniej, że po przerwie powrócono do znakowania datą na mostku. Przejrzałem wszystkie swoje, nie ma żadnego z oznaczeniem RUBIS. Czyli kolejny króliczek do dogonienia.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie !

Nabylem drogà kupna dziś takiego Mira z 2 kwartału 56'. Ze wskazówkami Sławy ;D ma ktoś na zbyciu Mirowskie wskazówki do takieg obudzika :) ?

.

post-101256-0-43650600-1511097778_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze widzę, że on ma plastikowe "szkiełko"? Większość z tych które posiadam, a właściwie wszystkie  z taką tarczą mają szkła nie plastik.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to plastik. Wiecie od kiedy był produkowany ten model ? Bo chyba nigdy nie widzialem starszego niz ten 2/56

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prace nad budzikiem rozpoczęto w 1953 r. a pierwsze budziki powstały w 1954 roku. Moje najstarsze mechanizmy w tym modelu to właśnie 2-56, ale nie jestem pewien czy Tomasz nie pokazywał starszych.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że wcześniejsze budziki były bez nazwy - tylko z logo (jeden z taką tarczą jest aktualnie na Allegro - chociaż też składak) albo pod nazwą MOSKWA.. 1956 rok, jest też rokiem granicznym z powodów politycznych. Może wtedy zaczął się eksport z ZSRR do Polski? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś podesłać link do tej z all... , chyba że kupujesz?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś podesłać link do tej z all... , chyba że kupujesz?

http://allegro.pl/poltiki-i-inne-budziki-i7043229591.html

Ale ma nieprawidłową podstawę - brakuje mu specjalnych nóżek i poza tym jest kupa (dla  miłośników Sław) złomu. Jeśli kupisz, to interesuje mnie mechanizm (data i typ)

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.