Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktoś może zdjecie Slavy tzw Biełka i Striełka? coś mi wskazówki nie pasują.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może zdjecie Slavy tzw Biełka i Striełka? coś mi wskazówki nie pasują.

"Biełka i Striełka" to moim zdaniem MIR a nie SLAVA. Wskazówki jak do Mir-a, kolor w zależności od innych elementów . Zdjęcia nie mam. Widziałem kilka wersji i nie wiem jakie są właściwe. Sam mam między innymi egzemplarz gdzie są  złote wskazówki  z czarnym wypełnieniem ( myślę, że to samoróbka, ale taki kupiłem i nie zmieniam).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie uspokoiłeś, bo w moim wskazówki są jednoznacznie od MIRA, wypełnienie przezroczyste. Jutro zrobie zdjęcia i pokażę.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to u mnie wygląda.

post-57210-0-23434300-1513430633_thumb.jpg

post-57210-0-84636800-1513430655_thumb.jpg

post-57210-0-85215000-1513430673_thumb.jpg

post-57210-0-81889100-1513430694_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to u mnie wygląda.

Oryginalna tarcza wykonana jest z litego kartonu, czyli tarcza jest papierowa. Mechanizm powinien mieć datę zaczynającą się od 3-60 (wiewiórka i strzała poleciały w kosmos w sierpniu 1960 r.). Zwróć uwagę na przypadek budzika - w oryginale między szkłem a tarczą powinien znajdować się metalowy pierścień, którego, moim zdaniem, nie ma na twoim egzemplarzu.

post-101675-0-19370500-1513445811.jpgpost-101675-0-38783700-1513445813.jpgpost-101675-0-55020500-1513445805.jpgpost-101675-0-40572900-1513445808.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Rafał75

Bardzo klimatyczny budzik. Szukam takiego w co najmniej dobrym stanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo klimatyczny budzik. Szukam takiego w co najmniej dobrym stanie.

Znalezienie oryginału jest prawie niemożliwe - bardzo rzadki budzik. Na rynku jest wiele podróbek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pierwowzór z początku lat sześćdziesiątych pokazany przez Ciebie z pewnością jest oryginałem. Mój jest prawdopodobnie kolejną reedycją bo mechanizm jest z 4 kwartału 62 roku. Moja obudowa jest malowana, więc w mojej ocenie są dwie możliwości:

- może być to tylko przemalowana obudowa, ale budzik jest oryginalny (mało prawdopodobne , bo nie pasuje mi czas powstania obudowy do czasu na mechanizmie);

- jest to składak tylko nie wiadomo czy tarcza i mechanizm są oryginalne, a dołożono obudowę, czy tarcza powstała obecnie, a tylko mechanizm jest z 62 roku, bo i tak może być.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe też jakie szkło jest w budziku kolegi feliksdonskoi, bo u Ciebie jest zwykłe  - z tworzywa. Jeżeli przed tarczą jest drugi wewnętrzny pierścień, to szkło powinno być prawdziwe (kuliste) - tak wydawało mi się do dzisiaj. Niemniej mam też jedno szkło kuliste (takie jak do starych Mirów) ale z tworzywa. Może właśnie takie jest w Biełce i Striełce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oryginalna tarcza wykonana jest z litego kartonu, czyli tarcza jest papierowa. Mechanizm powinien mieć datę zaczynającą się od 3-60 (wiewiórka i strzała poleciały w kosmos w sierpniu 1960 r.). Zwróć uwagę na przypadek budzika - w oryginale między szkłem a tarczą powinien znajdować się metalowy pierścień, którego, moim zdaniem, nie ma na twoim egzemplarzu.

 

Oryginalna tarcza faktycznie była wykonana z kartonu. Co do mechanizmu można mieć wątpliwości czy faktycznie powinien mieć datę  zaczynającą się od 3-60. Lot w kosmos odbył się w sierpniu 1960 r. ale to nie było wydarzenie takie jak na przykład olimpiada do której przygotowują się sportowcy i cały przemysł propagandowy z pamiątkami.Takie wydarzenie było trzymane w tajemnicy do czasu pozytywnego zakończenia.Wtedy dopiero można się było nim pochwalić. Co by się stało gdyby rakieta wybuchła przy starcie , w kosmosie lub rozbiła się przy lądowaniu a zwierzęta by zginęły. Czy takie zdarzenie warte by było  uwiecznieniu na tarczy budzika? Z drugiej strony mechanizm faktycznie mógł być wyprodukowany 3-60 lub nawet wcześniej i przeleżał w magazynie ,  ale budzik mógł być wyprodukowany dużo później. Temat szyby i pierścienia mocującego był już kiedyś dyskutowany i wyszło mi , że były przynajmniej trzy różne sposoby  mocowania właściwie od początku produkcji. Co do egzemplarza pokazanego na zdjęciu to moje wątpliwości budzą wskazówki. Są one koloru srebrnego tak jak w budziku MIR z czarną tarczą. Wydaje mi się nawet , ze są pogięte a wskazówka minutowa ma pozostałości lumy. Pojawia się pytanie po co luma we wskazówkach pracujących z tarczą na której nie ma indeksów znaczonych lumą ?

Podczas remontu kolejnej Sławy znalazłem taki wynalazek - to chyba jakaś łatanina.

attachicon.gifIMG_7200.JPG

Na końcu osi koła zmianowego zazwyczaj jest mała zatrzaskowa sprężynka, która jednocześnie zapobiega osiowemu ruchowi koła godzinowego . Widoczne została zgubiona i ktoś niezdarnie  "zabezpieczył " niewłaściwe  koło taką blaszką. Druga sprawa to brakuje wielu zębów na kole godzinowym. Takie zepsute koła można wykorzystać jako tulejki przy naprawie płyt w szwarcwaldach w budziku SLAVA już się raczej nie przyda.

Edytowane przez Tomasz ZZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Na końcu osi koła zmianowego zazwyczaj jest mała zatrzaskowa sprężynka, która jednocześnie zapobiega osiowemu ruchowi koła minutowego . Widoczne została zgubiona i ktoś niezdarnie  "zabezpieczył " niewłaściwe  koło taką blaszką. Druga sprawa to brakuje wielu zębów na kole minutowym. Takie zepsute koła można wykorzystać jako tulejki przy naprawie płyt w szwarcwaldach w budziku SLAVA już się raczej nie przyda.

Oś koła przejściowego była złamana na poziomie wycięcia na zatrzask. Rekonstrukcję tego budzika zaczynam od wymiany płyty i oczywiście koła godzinowego. Najbardziej zastanawia mnie w jaki sposób komuś udało się wyciąć tyle zębów na kole godzinowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oś koła przejściowego była złamana na poziomie wycięcia na zatrzask. Rekonstrukcję tego budzika zaczynam od wymiany płyty i oczywiście koła godzinowego. Najbardziej zastanawia mnie w jaki sposób komuś udało się wyciąć tyle zębów na kole godzinowym.

Dzięki za zwrócenie uwagi - faktycznie miało być koło godzinowe. Już zedytowałem.

Co do pytania o wyzębienie koła to prawdopodobną  przyczyną jest zmęczenie  materiału. Wpływ na to mogły mieć : skrzywiona oś koła minutowego, niewłaściwa współpraca zadzioru z wycięciem na kołnierzu koła "budzikowego" montowanego w podstawie tarczy, wadliwe - nieosiowe (mimośrodowe) zanitowanie elementów samego koła godzinowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnią niedzielę kupiłem na giełdzie dwa niesprawne budziki Slava w stanie który wskazywał, że nie były intensywnie użytkowane. Miałem zamiar wykorzystać je do polepszenia stanu już posiadanych egzemplarzy. Okazało się jednak, że różnią się od tych które już posiadałem wyłącznikiem budzenia. W kupionych teraz wyłącznik ma postać języczka na tylnej ścianie pokrywy. Wcześniej miałem takie które miały wyłącznik w postaci przycisku w górnej części tylnej obudowy. Oczywiście system z języczkiem jest mi znany, ale w tym modelu wcześniej tego nie widziałem i nie zwracałem na to uwagi.

post-42128-0-95886200-1514029500_thumb.jpg

post-42128-0-28472500-1514029542_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja ma wyłącznik w górnej części obudowy. A czy te zmiany da się umieścić jakoś na osi czasu. W pozostałych modelach wcześniejsze były z wyłącznikiem / przyciskiem na górze, późniejsze modele z "języczkiem" Czy tutaj podobnie?

post-57210-0-80086700-1514055499_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna ciekawostka z rosyjskiej listy - Drużba z miedzianą tarczą i słonikiem w prawo - dziwne, ale datowany 3-58. Nie można chyba określić która norma odbita jest na deklu czy 51 czy 57. Przeczuwam, że powinna być 57. Wtedy powstaje pytanie, czy podwójny mostek chodu powinien w tak późnym zegarze być? Wydaje się prawdopodobne, że wymieniony był  mostek dzwonka, a reszta jest wczesniejsza albo najpóźniej z pierwszych kwartałów 1957 roku.

post-32080-0-50716300-1514062441.jpg

post-32080-0-66351100-1514062453_thumb.jpg

post-32080-0-81323100-1514063333.jpg

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej jest 3-56.- "miedziana" tarcza, kolejna mam z 2- 59 i już jest plastikowa. Dwie opcje albo zamienione mechanizmy albo w 58 wychodziły jeszcze z "miedziana tarczą. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na mojej jest 3-56.- "miedziana" tarcza, kolejna mam z 2- 59 i już jest plastikowa. Dwie opcje albo zamienione mechanizmy albo w 58 wychodziły jeszcze z "miedziana tarczą. 

Na razie tego nawet diabeł (jak by nie było, ja :)) nie rozstrzygnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pokazano w tym wątku obręcz Sławy z dodatkowymi otworami ( dla umożliwienia odkręcenia pokrętła przy zerwanej sprężynie) ale po co dodatkowe otwory w poniższej obręczy, to nie jest jasne. Czy Koledzy mają jakieś informacje na ten temat?

post-32080-0-28334600-1514667686.jpg

 

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, a właściwie raczej pewne - nie mam takiej Sławy. Kolega Zasadas może potwierdzić (oczywiście typ obręczy a nie to , że nie mam takiej Sławy  :) ). Dzięki za wyjaśnienie.

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jest obudowa od Slavy potocznie zwanej "Kluczem"

post-57210-0-73793300-1514670792_thumb.jpg

post-57210-0-67657000-1514670794_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Gratuluję wszystkim nadchodzącego Nowego Roku.

Niezwykły budzik dla niewidomych 1-62a31177391dea364bbf22ab703a7e73b8.jpg39ea08213679b223d4c3f8b3e70a0d42.jpg4477655110b6a8813f3118db87021386.jpg9f582553f48d021222950468c216e3bc.jpg99caad05d5014ec101bf7a4012e21d8d.jpg90198020f6a0bba3584dfadf19e808ad.jpg

 

Отправлено с моего X5max через Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz widzę tego typu budzik. Ciekawość mnie zżera czy to oryginał czy składak? Mam kilka pytań:

- jak są mocowane wskazówki i pokrętła ustawiania godziny i budzenia. Czy tak samo jak w późniejszej czarnej wersji?

- masz może jakieś zdjęcia, katalogi z tym modelem?

- czy pierścień ma wycięcie pod szkło, czy to zupełnie inny pierścień niz stosowany w modelach ze szkłem?

Bardzo ciekawy model 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.