Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Jak byś miał w nadmiarze to chętnie przygarnę. Po prostu takiego wcześniej nie widziałem i nie mam. ;)

Niestety nie mam ich w nadmiarze bo wszystkie które posiadam są różne. Ja sukcesywnie będę ich używał w czasach zastoju do wyciągania tematu na pierwszą stronę. Tak co by forumowicze nie zapomnieli, że jest taki temat o budzikach SLAVA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam ich w nadmiarze bo wszystkie które posiadam są różne. Ja sukcesywnie będę ich używał w czasach zastoju do wyciągania tematu na pierwszą stronę. Tak co by forumowicze nie zapomnieli, że jest taki temat o budzikach SLAVA.

Tak trzymaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mechanizm normalny?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taką ciekawostkę znalazłem:

attachicon.gifglobus-dziwny.jpg

Moim zdaniem tarcze twoich SLAVA-T w porównaniu z tym budzikiem to są arcydzieła. Ten budzik od pewnego czasu widywałem na wschodzie. Po prostu z normalnej tarczy zostały usunięte napis 11 jewels i w tym miejscu zostały nałożone resztki / pozostałości z szablonu kalko-druku. W latach 80-tych XX w. nie było jeszcze powszechnie dostępnych  drukarek, ale w sklepach z artykułami plastycznymi i szkolnymi można było kupić szablony kalko-druku. Na takim szablonie kalki  nadrukowane były  szeregi liter lub obrazki  i pokryte cienką warstwę suchego przeźroczystego kleju. Przykładając szablon do papieru i rysując ołówkiem po kalce przeklejało się poszczególne  litery lub obrazki  na papier.  Producentem takich kalko-druków była między innymi firma "typofix" ( z NRD), która na szablonie poza literkami zadrukowywała też firmową stopkę z nazwą firmy, rodzajem czcionki i numer arkusza a także inne napisy po niemiecku. Wystarczy wpisać nazwę w wyszukiwarkę i kliknąć w "grafikę".

W przypadku tego budzika ktoś wykorzystał nadruk ze stopki  z nazwą firmy "typofix", " Blatt 25" oraz  "ELN"  i dorobił - nadrukował napisy na tarczy budzika. Taka trochę chałtura. To oczywiście tylko moje zdanie ale nie wierzę aby takie tarcze były stosowane oryginalnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że masz rację. Jedyną odmienna tarczą "globusa" była jej pierwotna wersja, zresztą bardzo rzadko spotykana. (Chyba, że o czymś nie wiem i były też inne?)

post-57210-0-45284900-1521794808.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem

 

Wydaję mi się, że masz rację. Jedyną odmienna tarczą "globusa" była jej pierwotna wersja, zresztą bardzo rzadko spotykana. (Chyba, że o czymś nie wiem i były też inne?)

Moim zdaniem budzik "globus"  w początkowym okresie produkcji był nierozerwalnie związany z lotem Gagarina w kosmos i z tego tytułu na plastikowej tarczy był czerwony napis WOSTOK ( grażdanką), indeksy godzinowe były żółte a pozostały nadruk czarny wyglądał jak w tarczach budzika MIR.  Później zmieniono grafikę i czarny nadruk wyglądał jak w budzikach SLAVA. W tym samym czasie stosowano też tarcze z papierowego kartonu z czerwonym nadrukiem WOSTOK ( grażdanką) oraz czarne indeksy i ocyfrowanie w formie takiej jak budzik Biełka i Striełka ale w środku zamiast wizerunków psów znajdował się czarny obrazek kuli ziemskiej z kontynentami południkami i równoleżnikami  oraz z zaznaczonym torem lotu i czerwoną rakietą . Były też takie tarcze plastikowe, które nie posiadały nazwy budzika. Oczywiście w tym czasie były też pełne wskazówki. Później po 1966 r. globusy miały już nazwę SLAVA  i widywałem różne odmiany białej tarczy z czarnym nadrukiem.

Edytowane przez Tomasz ZZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem tarcze twoich SLAVA-T w porównaniu z tym budzikiem to są arcydzieła. Ten budzik od pewnego czasu widywałem na wschodzie. Po prostu z normalnej tarczy zostały usunięte napis 11 jewels i w tym miejscu zostały nałożone resztki / pozostałości z szablonu kalko-druku. W latach 80-tych XX w. nie było jeszcze powszechnie dostępnych  drukarek, ale w sklepach z artykułami plastycznymi i szkolnymi można było kupić szablony kalko-druku. Na takim szablonie kalki  nadrukowane były  szeregi liter lub obrazki  i pokryte cienką warstwę suchego przeźroczystego kleju. Przykładając szablon do papieru i rysując ołówkiem po kalce przeklejało się poszczególne  litery lub obrazki  na papier.  Producentem takich kalko-druków była między innymi firma "typofix" ( z NRD), która na szablonie poza literkami zadrukowywała też firmową stopkę z nazwą firmy, rodzajem czcionki i numer arkusza a także inne napisy po niemiecku. Wystarczy wpisać nazwę w wyszukiwarkę i kliknąć w "grafikę".

W przypadku tego budzika ktoś wykorzystał nadruk ze stopki  z nazwą firmy "typofix", " Blatt 25" oraz  "ELN"  i dorobił - nadrukował napisy na tarczy budzika. Taka trochę chałtura. To oczywiście tylko moje zdanie ale nie wierzę aby takie tarcze były stosowane oryginalnie.

 

Nie mam aspiracji artystycznych do moich Sław. :) To tylko zabawa. Natomiast tę tarczę globusa oceniłbym tak samo jak Ty. Pamiętam te naklejane literki - używałem ich do robienia plansz do gier (Monopoly i inne). Przypuszczam, że jakiś rosyjski amator zużył taką planszę z literkami a to co zostało nakleił na tarczę oryginalną, żeby poszpanować "zachodnią kulturą" - Rosjanie często nie znali alfabetu łacińskiego co jakoś tłumaczy taką zabawę z tarczą.

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadł w moje ręce taki budzik, który jednak zaciekawił mnie mosiężnymi śrubkami, pierwszy raz takie widzę. A może za rzadko zajmuję się późnymi Sławami...

post-32080-0-79186400-1522098221_thumb.jpg

post-32080-0-10474500-1522098232_thumb.jpg

post-32080-0-34614700-1522098244_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że masz rację. Jedyną odmienna tarczą "globusa" była jej pierwotna wersja, zresztą bardzo rzadko spotykana. (Chyba, że o czymś nie wiem i były też inne?)

Nawiązując do mojej wcześniejszej odpowiedzi  należy zastanowić się, czy wszystkie egzemplarze są autentyczne. Dzisiejsza technologia pozwala kopiować i drukować tarcze w lepszej jakości niż były oryginalne, podstawy można skanować i drukować w 3D w dowolnym kolorze lub pomalować dobrej jakości lakierem. Później pozostaje już tylko znaleźć dużo późniejszy egzemplarz budzika i dokonać przeszczepu części co w rezultacie daje unikalny, "jedyny w swoim rodzaju budzik". Warto obejrzeć budzik ze strony : https://www.ebay.com/itm/Vintage-Soviet-Alarm-Clock-Slava-Vostok-Space-Rocket-Sputnik-Gagarin-USSR/112877358787?hash=item1a4803cec3:g:huEAAOSwhWRartLD i zastanowić się na zakupem ale wcześniej zapoznać się z tematem ze strony : http://forums.watchuseek.com/f10/finally-found-slava-rocket-alarm-clock-cyrillic-but-4604361.html gdzie opisano problemy z zakupem i zwrotem budzika gdzie tarcza jest taka sama.

Edytowane przez Tomasz ZZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi link nie działa wobec tego zapytam czy dobrze zrozumiałem. Pokazany na ebay budzi ma tarczę papierową zgodna z tymi, które występowały przed 66 ale nie wiadomo, czy to oryginał czy dzisiejsza kopia. Wskazówki powinny być raczej pełne? Podstawka to już dzisiejsza twórczość? 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi link nie działa wobec tego zapytam czy dobrze zrozumiałem. Pokazany na ebay budzi ma tarczę papierową zgodna z tymi, które występowały przed 66 ale nie wiadomo, czy to oryginał czy dzisiejsza kopia. Wskazówki powinny być raczej pełne? Podstawka to już dzisiejsza twórczość? 

Ten drugi link poprawiłem powinien działać. Problem jest nie tylko z tarczą, która może być współczesną "kopią" ( zauważ jak napis "Sdjełano w SSSR" włazi pod krawędź obudowy)  - ale również z pozostałymi elementami. Rakieta, tor jej lotu, sfera globusa CCCP, pokrywa tylna mechanizmu pomalowana złotolem wyglądają jak z lat 70-tych , wskazówki ażurowe czarne z dziwnym wypęłnieniem no i prawdopodobnie pomalowana na czerwono podstawa. Wszystko to wygląda jak MIX a nie oryginał. Ja zobaczysz drugi link to zauważysz , że tam również taka tarcza ale inny jest tor lotu a rakieta ma napis WASTOK i pochodzi z gadżetu propagandowego. Podejrzewam, że niejedna taka tarcza mogła trafić do miksowanego budzika. 120 czy 95 USD plus koszty wysyłki moim zdaniem to dużo za tak niepewny budzik.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten z pierwszego linku ma, wydaje się, pomalowany wyłącznik budzika i chyba różne śrubki tylnego dekla.

post-32080-0-66673500-1522143934_thumb.jpg

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ŻART Prima Aprilisowy! ŻART Prima Aprilisowy! ŻART Prima Aprilisowy! ŻART Prima Aprilisowy!

 

Trafił mi się taki oto budzik Slava REDOX. W latach 60-tych sowieci intensywnie pracowali nad programem kosmicznym LUNA, mającym na celu dotarcie na księżyc. Po tym, gdy amerykanie jako pierwsi wylądowali na księżycu, przywódcy ZSRR podjęli decyzję o zaprzestaniu programu księżycowego i postanowili  skupić się nad  lotem na Marsa. Nie można było przecież dopuścić aby amerykanie wylądowali  jako pierwsi na  "Czerwonej", bądź co bądź, planecie . To prawdopodobnie wtedy mógł powstać radziecki  program "KRASNYJ SZAR", a jego zagraniczni uczestnicy głównie z krajów socjalistycznych zostali dopusczeni do programu poprzez "Zjednoczenie REDOX". Na zamówienie zjednoczenia REDOX jako materiał propagandowy i suwenir w 2 Moskiewskiej Fabryce Zegarków  powstał budzik z czerwoną rakietą i czerwoną podstawą. Takich budzików było stosunkowo niewiele i dlatego są dzisiaj rzadko spotykane i poszukiwane .  W moim egzemplarzu ktoś niestety wymienił oryginalną czerwoną podstawę na zwykłą białą. Dodaję też, że to od tych budzików zaczęła się produkcja czerwonych rakiet, które powszechnie później stosowano we wszystkich globusach SLAVA.

 

ŻART Prima Aprilisowy! ŻART Prima Aprilisowy! ŻART Prima Aprilisowy! ŻART Prima Aprilisowy!

post-42128-0-62923400-1522577009_thumb.jpg

post-42128-0-36702000-1522577023_thumb.jpg

post-42128-0-72537100-1522577037_thumb.jpg

post-42128-0-74106600-1522577056_thumb.jpg

Edytowane przez Tomasz ZZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafił mi się taki oto budzik Slava REDOX. W latach 60-tych sowieci intensywnie pracowali nad programem kosmicznym LUNA, mającym na celu dotarcie na księżyc. Po tym, gdy amerykanie jako pierwsi wylądowali na księżycu, przywódcy ZSRR podjęli decyzję o zaprzestaniu programu księżycowego i postanowili  skupić się nad  lotem na Marsa. Nie można było przecież dopuścić aby amerykanie wylądowali  jako pierwsi na  "Czerwonej", bądź co bądź, planecie . To prawdopodobnie wtedy mógł powstać radziecki  program "KRASNYJ SZAR", a jego zagraniczni uczestnicy głównie z krajów socjalistycznych zostali dopusczeni do programu poprzez "Zjednoczenie REDOX". Na zamówienie zjednoczenia REDOX jako materiał propagandowy i suwenir w 2 Moskiewskiej Fabryce Zegarków  powstał budzik z czerwoną rakietą i czerwoną podstawą. Takich budzików było stosunkowo niewiele i dlatego są dzisiaj rzadko spotykane i poszukiwane .  W moim egzemplarzu ktoś niestety wymienił oryginalną czerwoną podstawę na zwykłą białą. Dodaję też, że to od tych budzików zaczęła się produkcja czerwonych rakiet, które powszechnie później stosowano we wszystkich globusach SLAVA.

To oczywiście był ŻART Prima Aprilisowy.

Na fali ostatnich  postów gdzie pokazywano i omawiano różne budziki SLAWA GLOBUS z których moim zdaniem wiele jest miksami lub fałszywkami pojawiła się u mnie myśl że można wykorzystać tą okoliczność w ramach żartu Prima Aprilisowego. Zmiksowałem więc budziki SLAVA REDOX i SLAWA GLOBUS co było o tyle łatwe , że wystarczyło w mechanizmie Redox wymienić wskazówki i założyć do obydowy Globusa. Później wystarczyło wymyślić historyjkę i dopasować ją  w realia podboju kosmosu. Żarcik gotowy.

Ja do tej pory jestem przekonany, że nie było oryginalnych podstaw Globusa w kolorze czerwonym, a czerwona rakieta pojawiła się na przełomie lat 60/70 co wpasowałem w moja zmyśloną historyjkę . Budziki REDOX są autentyczne - są w okrągłej obudowie, na okrągłej podstawie a  były wypuszczone z nieznanych mi przyczyn dużo później - lata 80 lub nawet 90-te jednak moim zdaniem nigdy nie były w Globusach.

 

Je żeli ktoś się poczuł obrażony lub zniesmaczony moim żartem to z góry PRZEPRASZAM .

 

W żarcie występowały budziki takie jak w załącznikach:

post-42128-0-06183700-1522645524_thumb.jpg

post-42128-0-34348900-1522645534_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierzyłem, bo trudno nie wierzyć w tak realną opowiść. Bardzo miły żart.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również uwierzyłem i wcale nie jestem obrażony. Przy okazji gratuluję pomysłowości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miałoby obrażać coś, co z zapowiedzi jest żartem. Przyznam, że po zastanowieniu się, mam podejrzenia, że w ogóle historia, jako nauka, to czasem taki żart. Ale pomysł świetny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego miałoby obrażać coś, co z zapowiedzi jest żartem. Przyznam, że po zastanowieniu się, mam podejrzenia, że w ogóle historia, jako nauka, to czasem taki żart. Ale pomysł świetny.

W dniu 01 kwietnia nie było informacji o tym że jest to żart. Posta edytowałem w dniu 02 kwietnia i opisałem po to aby mieć pewność, że wszyscy dowiedzą się o tym że był to żart i nie będą wykorzystywać tych nieprawdziwych informacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny przykład budzika z koluszkiem przy wyłączniku budzenia. Tym razem w kolorze czerwonym , litery rzymski.

post-42128-0-70786400-1525329287_thumb.jpg

post-42128-0-64545000-1525329304_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem mam budzik, bez przekonania, że wszystkie elementy pochodzą od kompletu. Zainteresowanie moje wzbudziły wskazówki, odmienne od tych powszechnie spotykanych, później zauważyłem, że na tarczy nad informacja o ilości kamieni jest 18B, dotychczas nie miałem tak oznakowanej tarczy. Mechanizm z 1966 r. a na dekielku norma z 57 r.

Liczę na wasze opinie, mam nadzieję, że Tomasz swoim doświadczeniem rozkmini dylematy.

post-57210-0-03476000-1525363795_thumb.jpg

post-57210-0-05558700-1525363808_thumb.jpg

post-57210-0-12391800-1525363824_thumb.jpg

post-57210-0-46889200-1525363856_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem mam budzik, bez przekonania, że wszystkie elementy pochodzą od kompletu. Zainteresowanie moje wzbudziły wskazówki, odmienne od tych powszechnie spotykanych, później zauważyłem, że na tarczy nad informacja o ilości kamieni jest 18B, dotychczas nie miałem tak oznakowanej tarczy. Mechanizm z 1966 r. a na dekielku norma z 57 r.

Liczę na wasze opinie, mam nadzieję, że Tomasz swoim doświadczeniem rozkmini dylematy.

Tu nie ma nic do rozkminiania. Po prostu takie budziki były. Przez chwilę myślałem, że w twoim budziku wskazówki są czarne ale przy powiększeniu zdjęcia zauważam, że są klasyczne dla tej odmiany - "niebieskie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy nabytek z giełdy. Plastikowy budzik SLAVA  -  Sdiełano w Rosji . Wersja już bezkamieniowa. Moduł wychwytu : koło wychwytowe, kotwica, przerzutnik i ramię regulatora chodu  -  plastikowe.

post-42128-0-54857800-1525620021_thumb.jpg

post-42128-0-73699300-1525620033_thumb.jpg

post-42128-0-35364600-1525620043_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mi trafiła się kolejna Drużba ze Słonikiem w lewo. Obudowa chromowana, prochówka z otworem pod trzpień regulacyjny.

post-57210-0-32958900-1525621252_thumb.jpg

post-57210-0-05271600-1525621265_thumb.jpg

post-57210-0-04025100-1525621276_thumb.jpg

post-57210-0-12201000-1525621331_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.