Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kroootki

Odnowione budziki Slava

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Dzięki  za odpowiedź. Co prawda nie rozwiązała mojego problemu ale go sprecyzowała dokładniej. Mój problem to rozłączenie koła zębatego ustawienia budzenia ze "wskazówką"' w budziku slava dla niewidomych. Może ktoś zna lekarstwo na ten problem.Z góry dziękuję za odpowiedzi, Przypuszczam że połączenie koła ze wskazówką  jest na gwint /lewy, prawy?/ lub wcisk.

 

Po prostu wypchnij tą oś/rurkę koła zębatego  z zewnątrz do środka przy użyciu jakiegoś śrubokręta o średnicy mniejszej niż otwór we "wskazówce". Jeszcze jedna sprawa którą prawdopodobnie przeoczyłem wcześniej :to prawdopodobnie  koło trzeba wypychać wraz z całą podstawą tarczy- oczywiście po wcześniejszym wyjęciu mechanizmu tak jak tłumaczyłem wcześniej. . Należy więc odkręcić od obudowy nóżki i śrubę mocowania osłony przycisku wyłącznika budzenia.

Na pewno nie ma tam żadnego gwintu w miejscu łączenia "wskazówki" i koła zębatego. Jeżeli te moje podpowiedzi okażą się niewystarczające lub błędne to na na razie skończyły mi się pomysły. 

post-42128-0-80461200-1550586803_thumb.jpg

post-42128-0-46043800-1550586813_thumb.jpg

Edytowane przez Tomasz ZZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu wypchnij tą oś/rurkę koła zębatego  z zewnątrz do środka przy użyciu jakiegoś śrubokręta o średnicy mniejszej niż otwór we "wskazówce". Jeszcze jedna sprawa którą prawdopodobnie przeoczyłem wcześniej :to prawdopodobnie  koło trzeba wypychać wraz z całą podstawą tarczy- oczywiście po wcześniejszym wyjęciu mechanizmu tak jak tłumaczyłem wcześniej. . Należy więc odkręcić od obudowy nóżki i śrubę mocowania osłony przycisku wyłącznika budzenia.

Na pewno nie ma tam żadnego gwintu w miejscu łączenia "wskazówki" i koła zębatego. Jeżeli te moje podpowiedzi okażą się niewystarczające lub błędne to na na razie skończyły mi się pomysły. 

Witam!

Dzięki spróbuję  ale nie dzisiaj/ brak czasu/. O efektach poinformuję.Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Dzięki spróbuję  ale nie dzisiaj/ brak czasu/. O efektach poinformuję.Pozdrowienia

Witam ponownie. Nie wytrzymałem . Delikatnie nasączyłem naftą brzeg tulejki koła. Po godzinie delikatnie popukałem i się rozsypało. Jutro zrobię foto to zrozumie Pan dlaczego chciałem to rozebrać. żadnych podkładek ani płaskiej ani sprężynowej.. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Nie wytrzymałem . Delikatnie nasączyłem naftą brzeg tulejki koła. Po godzinie delikatnie popukałem i się rozsypało. Jutro zrobię foto to zrozumie Pan dlaczego chciałem to rozebrać. żadnych podkładek ani płaskiej ani sprężynowej.. Pozdrawiam

Witam!

Wyślę foto o których wczoraj wsomniałem .Nasunęła mi się uwaga że jakość użytych materiałów do budowy budzików coraz gorsza. Podładek an śladu . Albo nie założono w trakcie produkci- montażu albo ktoś juz majstrował przy tym budziku i nie założył. Od strony tarczy jest podtoczenie . Myślę że to miejsce tych podkładek których nie było. Przypuszczam że układ był następujący: tarcza budzika /obudowa- podkładka płaska-podkładka sprężynowa-podstawa mocowaniatarczy. Wszystko to spięte kołem zębatym i wskazówką budzenia. Teraz czeka mnie tylko czyszczenie i montaż.  Ale jak znam sibie nie będzie to szybko bo budzik ten otrzymałem jako niechodzący z uszkodzonym balansem.

post-75777-0-54945000-1550645921_thumb.jpg

post-75777-0-79670400-1550645955_thumb.jpg

post-75777-0-57226300-1550645982_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wyślę foto o których wczoraj wsomniałem .Nasunęła mi się uwaga że jakość użytych materiałów do budowy budzików coraz gorsza. Podładek an śladu . Albo nie założono w trakcie produkci- montażu albo ktoś juz majstrował przy tym budziku i nie założył. Od strony tarczy jest podtoczenie . Myślę że to miejsce tych podkładek których nie było. Przypuszczam że układ był następujący: tarcza budzika /obudowa- podkładka płaska-podkładka sprężynowa-podstawa mocowaniatarczy. Wszystko to spięte kołem zębatym i wskazówką budzenia. Teraz czeka mnie tylko czyszczenie i montaż.  Ale jak znam sibie nie będzie to szybko bo budzik ten otrzymałem jako niechodzący z uszkodzonym balansem.

 

Jak ja też rozbierałem taki budzik i u mnie też nie było podkładki lub pierścienia zespalającego koło z podstawą tarczy. Tak szczerze mówiąc to ja też byłem przekonany że oryginalnie jakiś takli element powinien tam występować bo na podstawie tarczy jest splanowana powierzchnia a na kole zębatym jest podtoczenie  na coś w rodzaju pierścienia segera. Dlatego pisałem, że te elementy powinny wyjść razem. Być może, taki zatrzask był początkowo ale z uwagi na to że, budzik może się bez niego obejść, ktoś podjął decyzję aby tego nie zakładać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że jeśli w budziku (wszystkie Sławy) było więcej interwencji zegarmistrzowskich (albo "naprawiaczy"), to zazwyczaj brakuje śrubek (mostki są na dwóch, a mostek kotwicy na jednej) podkładek, a często brakuje także blokady zębatki koła godzinowego (taka płaska zawleczka - nie wiem jak to się nazywa).

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Ta płaska zawleczka to prawdopodobnie pierścień Segera typu Z/ zewnętrzny/

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba jakiś typ pierścienia osadczego

post-32080-0-64913700-1550780672_thumb.jpg

Jeśli ktoś z kolegów ma w nadmiarze, to chętnie się zamienię dając w zamian jakieś inne kawałki Sławy.

Edytowane przez Diabeł Polny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie cudo znalazłem... ciekawe co z tego będzie...

b92b1c83ad319d33f3727839b60f48b3.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że to ma być "globus" to brakuje mu rakiety. Pokaż z tyłu.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej tym globusom brakuje:

a. rakiety

b. tylnej pokrywy

 

:)

Edytowane przez jankazas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki jednemu z forumowiczów znalazłem w moim  budzikowym złomie dwie tarcze których nie przypominam sobie abym widział wcześniej .

Pierwsza to niby zwykła biała tarcza SLAVA z napisem MADE IN USSR ale też  z napisem 11 RUBIS . Co ciekawe tarcza była na postawie tarczy z wycięciami bocznymi , takiej jak stosowana w budzikach typu klucz . Do mechanizmu założone były klasyczne proste, czarne wskazówki. 

Druga to tekturowa tarcza. Napis cyrylicą SLAVA  a pod indeksami  CDJAŁANO W ROSJI. Brak napisu z określeniem ilości kamieni sugeruje, że pochodzi z ostatnich lat produkcji gdy cięto koszty i stosowano tanie materiały a budziki były bezkamieniowe .

Czy ktoś posiada materiały z informacjami jakie obudowy były stosowane do tych tarcz?

post-42128-0-90859800-1551274549_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Protezy nóżek w sytuacji gdy oryginalne nie wytrzymały warunków użytkowania. Z dużym prawdopodobieństwem te nóżki  nie miały na celu poprawę walorów estetycznych a jedynie przywrócenie właściwości użytkowych.

post-42128-0-16459700-1551339041_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomysłowość w celu odtworzenia walorów użytkowych nie zna granic, ale niektóre z nich bardzo wiernie odzwierciedlają pierwotne kształty. Dolny prawy róg, też mam takie i prawdę powiedziawszy myślałem, że to oryginały póki mnie nie uświadomiłeś, że takich w oryginale nie było.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarcza bez kamieni to będzie jakaś plastykowa obudowa z ostatnich lat produkcji.

Kilka zdjęc z katalogów 2000 i 2003 roku:

post-105856-0-31955900-1551344057_thumb.png

post-105856-0-40015900-1551344111_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wreszcie złożyłem takiego Slavika, już dawno miałem tarczę, ale nie było do czego ją wszczepić:

post-105856-0-75712300-1551479409_thumb.jpg

 

Kilka 26B:

post-105856-0-75287100-1551479522_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje tylko pogratulować, cztery i każdy inny. 


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie dwa późne budziki SLAVA  z ostatniego tygodnia. Żółty sowiecki, z tarczą której jeszcze w takim zestawie nie miałem. Biały już Rosja - bez kamieni, ale balans nie plastikowy, natomiast klucze i pokrętła plastik .

post-42128-0-47621800-1552559016_thumb.jpg

post-42128-0-04079400-1552559031_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten biały to już końcówka produkcji, czy wychodziły jeszcze późniejsze modele?

Edytowane przez zasadas

"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ten biały to już końcówka produkcji, czy wychodziły jeszcze późniejsze modele?

 

Trudno powiedzieć . Jestem przekonany że  później były mechanizmy z plastikowym układem balansu , z plastikową podstawą tarczy i kołem budzenia . Nie wiem tylko czy taki mechanizm był stosowany w tej obudowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trafił do mnie taki kawałek budzika. Mogę odstąpić komuś, kto zechce go rekonstruować. Tarcza jest chyba dość rzadko spotykana. Mam też do niego pokrętła (z tworzywa).

post-32080-0-05134900-1553089986_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pokryw z małym "znakiem jakości", ale taki duży spotkałem pierwszy raz:

post-105856-0-06047800-1553194992_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pokryw z małym "znakiem jakości", ale taki duży spotkałem pierwszy raz:

 

 

Mówiąc szczerze to u  mnie znalazłem  tylko jeden model ze znakiem paczota na tylnej pokrywie i to jest chyba taki sam co twój  - z przodu jest srebrna arabeska , napis cyrylicą . Kurczak ma na tylnej plastikowej obudowie a inne modele  zazwyczaj znak ten mają drukowany na tarczy . Zaciekawiło mnie to co podajesz  - że na pokrywach były też jakieś małe znaki. Napisz w jakich modelach tego szukać. Znak paczota w Związku Sowieckim przyznawano niektórym wyrobom i to tylko na jakiś okres ( prawdopodobnie  2 lata) więc jest możliwość , że stosowano go na różnych modelach budzików SLAVA tylko, że w różnych okresach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.