Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Prophet001

Parujące zegarki-ankieta

...  

94 użytkowników zagłosowało

Nie masz uprawnień do głosowania w tej ankiecie oraz wyświetlania jej wyników. Aby zagłosować w tej ankiecie, prosimy się zalogować lub zarejestrować.

Rekomendowane odpowiedzi

Niektórzy zamykają parujące zegarki (oczywiście po uprzednim ich otwarciu) w próżniowych pojemnikach na żywność, do których wrzucają też pochłaniacze wilgoci. Podobno skutkuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziwi mnie wynik ankiety - "nie reklamować"

Timex wymienia swoje zaparowane zegarki bez zająknięcia

przypomnę, że ścieżki w układach scalonych prędzej czy później skorodują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość 0.1

Nike potrafie zrozumiec ludzi, ktorym paruja zegarki i uwazaja ze jest to naturalne zjawisko :blink: oraz godza sie z tym faktem.

No ale mniejsza z tym, wazne ze smok tzn. duszek jest w bajce i zieje ogniem znaczy sie para :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac przyczyne parowania i to czy pozniej zegarki dzialaja czy nie, jedno jest pewne - zegarek wodoszczelny nie powinien parowac.

 

Dobrze, ze zaden z moich g-shockow nie paruje od wewnatrz :)

Zobaczymy jak bedzie z GW6900, jak na razie nie paruje.

 

Pamietam, ze jak nosilem MQ-30W to strasznie parowal, para pozniej sie skraplala. Ewidentnie bylo to spowodowane nieszczelnoscia. Zegarek w szufladzie dziala do dzis, juz 22 lata!


Casio: MQ-30W, DBC-30, G100-1BV, GW6900-1JF / Byl DW-6620 Scorpion, G2300-9V

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płytki drukowane w elektronice pokryte są zazwyczaj jakąś substancją ochronną (lub ułatwiającą lutowanie). Czasem kiedy płytka jest jeszcze świeżo zmontowana, to bywa nawet lepka. Zastanawiam się czy to nie jest przyczyną, i że z takiej substancji wydziela się później ta odrobina wilgoci, która powoduje parowanie. Moim zdaniem, elektroniczny mechanizm tuż po zmontowaniu, powinien najpierw poleżeć jakiś dłuższy czas (w suchu i ciepłu) w celu dokładnego wyschnięcia, zanim zostanie włożony do koperty zegarka i szczelnie zamknięty.

Może Tajlandczycy pracują po prostu zbyt szybko!


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

idąc twoim tropem w zegarkach mechanicznych smar powinien powodować identyczne zjawisko (niskie parowanie tej substancji, ale jednak występuje)

tak czy siak, ile teorii byśmy nie postawili wszystko sprowadza się do jednego... coś jest z nimi nie tak (kontrola jakości, niska jakość...) a ogólne nasilenie, po przeniesieniu fabryk poza miejsca macierzyste, celem oszczędności

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smar jest substancją smarującą, czyli z założenia jest produkowany w taki sposób, żeby jak najmniej/najwolniej schnął. Natomiast, ta substancja o której mówiłem, nie ma nic wspólnego ze smarowaniem. Wprost przeciwnie, ona z założenia ma wyschnąć. A jeśli coś wysycha, to wydziela wilgoć. Praw fizyki nie przeskoczysz.

Poza tym, zegarki mechaniczne w zasadzie nie są uszczelniane "na amen". Są uszczelniane/rozszczelniane w zależności od pozycji (lub zakręcenia) koronki.

.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smar jest substancją smarującą, czyli z założenia jest produkowany w taki sposób, żeby jak najmniej/najwolniej schnął. Natomiast, ta substancja o której mówiłem, nie ma nic wspólnego ze smarowaniem. Wprost przeciwnie, ona z założenia ma wyschnąć. A jeśli coś wysycha, to wydziela wilgoć. Praw fizyki nie przeskoczysz.

Poza tym, zegarki mechaniczne w zasadzie nie są uszczelniane "na amen". Są uszczelniane/rozszczelniane w zależności od pozycji (lub zakręcenia) koronki.

.

Tylko wtedy nie byłaby to woda a jakiś rozpuszczalnik organiczny / alkohol. Na przykład izopropanol.

Jeśli by tak było, to odpadałaby problem korozji spowodowanej cieczą.

 

Niemniej wydaje mi się nadal mało prawdopodobne, by stężenie tej cieczy wystarczyło do uzyskania punktu rosy w okolicach 20*C.

 

Jakoś łatwiej mi uwierzyć, że zegarki w momencie złożenia znajdowały się w powietrzu o punkcie rosy pary wodnej w okolicach 20*C (co nie byłoby trudne przy temperaturze ~35*C i wilgotnym powietrzu), lub że są po prostu nieszczelne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko wtedy nie byłaby to woda a jakiś rozpuszczalnik organiczny / alkohol. Na przykład izopropanol.

Jeśli by tak było, to odpadałaby problem korozji spowodowanej cieczą.

Akurat temat jest zatytułowany "parujące zegarki", a nie "korodujące zegarki".

Czyli w zasadzie osoby poszkodowane mało obchodzi czy opary gromadzące się pod szkiełkiem, to opary czystej pary wodnej, czy też opary dowolnej innej substancji: alkoholu, benzyny, acetonu.. czy czegokolwiek innego...

 

Czy substancji wystarczy do osiągnięcia punktu rosy? Nie wiem. Dlatego napisałem cytuję "zastanawiam się". Nie do mnie należy szczegółowa ocena takiej sytuacji. To jest sprawa samego producenta...

 

Natomiast mogę sobie wyobrazić sytuację, że technologiczne być może jest określone w procesie produkcyjnym, że mechanizmy, po zmontowaniu, powinny być poddawane procesowi "sezonowania", szyli wysuszania przez odpowiednią ilość godzin. I że jednocześnie, czy to pod wpływem presji czasu lub zysku, czy to pod wpływem zwykłego niedbalstwa, procedury być może są nieprzestrzegane.


Użytkownik Sylwek, pewnego dnia, zupełnie niechcąco, trafnie ocenił współczesny trend w zegarmistrzostwie:

"Ważne by wytrzymał przynajmniej 6 lat zanim rozdyndają się w nim wskazówki."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nowego G-9300 i też mi paruje. Ostatnio wyszedłem z sauny pod zimny prysznic i lekko zaparował ale jak się schłodził to już było ok. Nie przejmuje się tym bo wcześniej miałem DW-004 i też parował ale tylko zima i to tez przy nagłej zmianie temperatury,jak wychodziłem z domu gdzie było 20 stopni a ja szedłem jeździć rowerem gdzie na dworze było -15 i dopóki sie nie schłodził był lekko zaparowany, mniej więcej na środku taka mała elipsa, i to po 10 latach użytkowania.Ale sprawdzę w tym nowym czy śrubki są dokręcone :) to może parowanie minie i chyba trzeba zrobić test w zamrażalniku na noc i rano go szybko odmrozić i zobaczę czy powtórzy się sytuacja z sauny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wczytałem się z większą uwagą w następujące zagadnienie:


 


Water Resistant mark


 


http://en.wikipedia.org/wiki/Water_Resistant_mark#ISO_6425_divers.27_watches_standard


 


http://en.wikipedia.org/wiki/Diving_watch#Water_resistance_classification


 


podsumowując:


 


  • Condensation test. The watch shall be placed on a heated plate at a temperature between 40 °C and 45 °C until the watch has reached the temperature of the heated plate (in practice, a heating time of 10 minutes to 20 minutes, depending on the type of watch, will be sufficient). A drop of water, at a temperature between 18 °C and 25 °C shall be placed on the glass of the watch. After about 1 minute, the glass shall be wiped with a dry rag. Any watch which has condensation on the interior surface of the glass shall be eliminated.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.