Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Młot Thora

Lwowskie zegary

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem na forum informacji o lwowskich "wiedeńczykach" ale jakoś słabo mi idzie. Są jakieś informacje na ten temat??

To piękna karta w historii produkcji zegarów na ziemiach polskich. Bardzo cenie te zegary, chociaż są trochę mniej cenione kolekcjonersko niż zegary wiedeńskie ale niewątpliwie to antypody szkoły wiedeńskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby coś było na forum nie przypominam sobie.

Jakiś rok temu była na All ładna miniaturka w typowej Altdeutsch skrzyni. Nawet ją licytowałem, ale zająłem zaszczytne, drugie miejsce. Fotki gdzieś dobrze schowałem...

Siedlecka pokazuje taką linkę Ksawerego Grabińskiego, datując ja na rok 1880. Jak dla mnie - jest starsza o jakieś czterdzieści lat...

post-6402-0-41055800-1317852831_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny i moim zdaniem też znacznie starszy niż twierdzi Siedlecka (piękny zegar).

.

Może z czasem zbierze się trochę informacji na temat lwowskich zegarów i trochę zdjęć.

Zegar we Wrocławiu, chyba był pierwszy,w XIV

ok. 1414 roku pojawił się zegar na katedrze w Gnieźnie, później w Gdańsk, Krakowie i Warszawie.

 

We Lwowie pierwsza zmianka o zegarze wierzowym pochodzi z ok. 1404 roku (ówczesne granice naszego państwa).

 

Od 1339 roku Lwów związany był z Polską (nie liczę zaborów) aż zmiany na mapie Europy Środkowo-Wschodniej po II wojnie światowej i dominacja ideologii sowieckiej sprawiły, że go straciliśmy.

 

Na mojej liście życzeń, dobry lwowski wiedeńczyk zajmuje wysokie miejsce.

 

Czy isnieje jakiś spis zegarmistrzów lwowskich ??

 

 

Ps.

Tak poza tematem

 

Roman Kołakowski kompozytor, poeta urodzony we Wrocławiu

 

Tak śpiewa o Lwowie

 

http://www.poezja-sp...?str=lf&no=3325

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny i moim zdaniem też znacznie starszy niż twierdzi Siedlecka (piękny zegar).

Czy istnieje jakiś spis zegarmistrzów lwowskich ??

ttp://www.poezja-sp...?str=lf&no=3325

 

Na Cmentarzu Łyczakowskim pochowani są Ksawery i Aniela Grabińscy. Pomnik wykonał Parys Filippi w roku 1867. Jeśli to o tego Ksawerego chodzi, no i nie wykonał pomnika za życia, co bywało, to datowanie idzie siłą rzeczy w dół.

Nie wiem czy znasz książkę Siedleckiej, wymienia zachowane zegary i ich twórców - począwszy od drugiej połowy wieku XVIII, kiedy to nastąpiło jak podaje, wyodrębnienie cechu zegarmistrzowskiego we Lwowie. To był rok 1788. W swojej najnowszej ksiązce Profesor Mrugalski (Historia zegarmistrzostwa w Polsce) przesuwa ten początek na rok 1637. Wśród znanych zegarmistrzów z wieków XVIII / XIX wymienia m. innymi Jana Engela, który stworzył "zegar z naciągiem szesnastomiesięcznym wskazującym godziny,minuty i sekundy, wyposażony w kalendarz", Fryderyka Robert z Rennes, Ignacego Witkowskiego, Ludwika Chudzickiego, Ignacego i Jana Kochów (piękny bracket jest w książce Siedleckiej), Antoniego i Jana Kamińskich.

 

A co do Kołakowskiego...niewiele dojechało do Wrocławia zegarów lwowskich, wrocławskich ocalało niewiele więcej...

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Cmentarzu Łyczakowskim pochowani są Ksawery i Aniela Grabińscy. Pomnik wykonał Parys Filippi w roku 1867. Jeśli to o tego Ksawerego chodzi, no i nie wykonał pomnika za życia, co bywało, to datowanie idzie siłą rzeczy w dół.

Nie wiem czy znasz książkę Siedleckiej, wymienia zachowane zegary i ich twórców

 

 

Co do zegara Grabińskiego to chyba będzie ogólna zgoda, że jest starszy (widać to gołym okiem).

 

Książkę Siedleckiej znam.

 

Mam znajomego w Warszawie "stary chomik" mieszka na Woli niedaleko rynku na Kole.

Wiem, że posiada parę lwowskich mechanizmów i chyba miał dwa zegary kompletne, nanosił tego z rynku na Kole za starych dobrych czasów i jeszcze wcześniej jak rynek był na Wisłą.

Muszę sie z nim umówić i jak da radę porobię trochę zdjęć.

 

Dobrze byłoby pokazać parę zegarów lwowskich i udokumentować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze byłoby pokazać parę zegarów lwowskich i udokumentować

 

!!!!!


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic tylko kupować :(

http://aukro.ua/mini...1841350128.html

 

post-6402-0-19502500-1318062849_thumb.jpg

post-6402-0-29092700-1318062861_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej to Becker z Broumova.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche slabe zdjecie - ale taki typ skrzyni kojarzy mi sie z nowymi replikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpewniej to Becker z Broumova.

 

 

Ten Becker został chyba sprzedany w sklepie Jana Seltenreicha zegarmistrza, który prowadził też sklep z biżuterią we Lwowie.

 

Pojawił się inny zegar na jednym z portali aukcyjnych, jak się skończy można będzie dołączyć zdjęcia.

 

Napisy na tarczy wydają mi się takie same.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Następny Becker ze Lwowa

 

post-35992-0-80354600-1323808617_thumb.jpg

 

 

post-35992-0-21487400-1323809049_thumb.jpg

 

 

post-35992-0-26780800-1323808768_thumb.jpg

 

Na tarczy zegara widnieje podpis lwowskiego zegarmistrza Stanisława Woźniaka, który prowadził swój zakład na jednej z piękniejszych ulic Lwowa, na ulicy Akademickiej pod numerem 8 (rok założenia 1892). Witrynę sklepu zdobiła duża tarcza zegara, która wskazywała na co dzień przechodniom czas.

 

Następcą Stanisława Woźniaka był zegarmistrz Marian Suchecki

 

post-35992-0-42975900-1325777018_thumb.jpg

 

ul. Akademicka

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wreszcie masz, gratulacje :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest cały czas do wzięcia na Ukrainie.:)

Eeee, myślałem, że jest Twój...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eeee, myślałem, że jest Twój...

 

 

Ten jest na Allegro ukraińskim.

 

Ja mam namierzonego w Polsce z lat 1870-80 ale czy da radę temat ugryść, nie wiem......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aukcja zakończona

Zegar firmy MANN z adnotacją lwowskiego zegarmistrza Jana Seltenreicha (firma działała we Lwowie od 1887 roku). Był też przełożonym Stow. Zegarmistrzów .

Jak widać handlował nie tylko swoimi wyrobami.


post-35992-0-60095100-1323974386_thumb.jpg

post-35992-0-80260800-1323974425_thumb.jpg

post-35992-0-65679700-1323974132_thumb.jpg

post-35992-0-32175000-1323974542_thumb.jpg

post-35992-0-74746000-1323974587_thumb.jpg

post-35992-0-61083800-1323974629_thumb.jpg

post-35992-0-02604400-1323974673_thumb.jpg

post-35992-0-78866800-1323976850_thumb.jpg

Lwów przełom XIX i XX wieku. Plac Mariacki.

Być może na tym placu został sprzedany ten zegar.

post-35992-0-30404500-1323976983_thumb.jpg


Plac Mariacki 1936 rok (po strajku robotników). Po prawej firma Jana Seltenreicha oferująca zegary i biżuterię.


post-35992-0-73594200-1323977084_thumb.jpg


1947 - niestety Gdynia a nie Lwów.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Kol. Jana /Odludek/

 

Czy dużo zegarów lwowskich w czasie swojej pracy zawodowej jako zegarmistrz w Krakowie przeszło przez Twoje ręce?

 

Pytam bo Lwów i Kraków to była Małopolska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie całkiem tak, Lwów był stolicą Galicji, a Kraków to też była Galicja, wcześniej Lwow i Kraków to były dwa zupełnie nie związane z sobą miasta,po odebraniu nam Lwowa najwięcej jego mieszkańców osiadło w podarowanym nam w zamian strasznie zniszczonym Wrocławiu i na Pomorzu zachodnim.

Ja jako zegarmistrz pracowałem krótko,(dłużej dorabiałem w tym zawodzie świadcząc usługi dla zegarmistrzów, i różnych zbieraczy) ale nie przypominam sobie żadnego. Ale też muszę tu powiedzieć że raczej nie zwracałem na takie rzeczy uwagi, jak gdzieś już tu pisałem. Dlatego raczej tylko czytam podziwiając waszą wiedzę.


Pozdrawiam Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tą Galicją i Małopolską to chyba było tak:

z Wikipedii



W 1854 wprowadzono nowy podział administracyjny, ustanawiając w obrębie cyrkułów powiaty, a w latach 1865-1867 zlikwidowano cyrkuły i zreorganizowano sieć powiatów, likwidując część z nich. Utworzono urzędy powiatowe, które w 1868 nazwano starostwami powiatowymi. Powiaty dzieliły się na obszary dworskie i gminy. Ogółem utworzono 79 powiatów i 2 miasta wydzielone - Lwów i Kraków, w tym (1902):




  • Galicja Wschodnia - 50 powiatów (a w nich 3734 gminy i 3488 obszarów dworskich) i Lwów
  • Galicja Zachodnia - 29 powiatów (a w nich 2491 gmin i 2041 obszarów dworskich) i Kraków

II Rzeczpospolita
Po I wojnie światowej ziemie dawnego zaboru austriackiego, należące przed zaborami do Rzeczypospolitej, powróciły do odrodzonego państwa polskiego. Podzielono je na cztery województwa: krakowskie, lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie. Był to region słabo rozwinięty, z przeludnioną wsią, co próbowano zmienić, umiejscawiając tam w latach trzydziestych Centralny Okręg Przemysłowy (COP). Nosił on oficjalną nazwę Małopolska (województwa: lwowskie, tarnopolskie, stanisławowskie określano mianem Małopolski Wschodniej) (Wikipedia).


Szkoda, że tak mało tych zegarów jest,myślałem że w Krakowie trochę ich jeszcze ocalało.

Dziękuję bardzo za pomoc Panie Janie.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny watek sie robi...

 

Ja tylko podkresle ze na razie to wiekszosc zegarow to wytwory "poza lwowskie" kupione i sprzedane przez lwowiakow.

Moze ktorys zegarmistrz dodal skrzynie do mechanizmu, i to wszystko.

 

 

Poszukajmy wykonanych calkowicie w Lwowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny watek sie robi...

Ja tylko podkresle ze na razie to wiekszosc zegarow to wytwory "poza lwowskie" kupione i sprzedane przez lwowiakow.

Moze ktorys zegarmistrz dodal skrzynie do mechanizmu, i to wszystko.

Poszukajmy wykonanych calkowicie w Lwowie.

 

 

Zgadzam się całkowicie Ulan, że jak na razie pokazane zegary to nie są stricte „lwowskie wiedeńczyki”, które były wzorowane na „szkole wiedeńskiej” i stanowiły jej enklawę we Lwowie. Zegary, które zostały pokazane dotychczas, wydaje mi się, że pokazują jakie zegary trafiały do Lwowa, jakie firmy i w jakim okresie sprzedawały swoje wyroby na rynku lwowskim i kto nimi handlował, a to chyba cenna informacja nie tylko patrząc pod kontem typowych zegarów lwowskich.

 

Tych wykonanych całkowicie we Lwowie chciałbym zobaczyć jak najwięcej :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiele pomogłem,powiedziałbym że nic nie pomogłem po zatem że wprowadziłem pewien zamęt. Ale to jest tak jak się chce opisać skomplikowane relacje Lwowsko Krakowskie jednym zdaniem. W okresie o którym piszemy Lwów wiódł prym w Galicji czego Kraków mu trochę zazdrościł. A wracając do zegarów to tutaj chyba Jacek ma rację, w Krakowie często można było spotkać zegary, zegarki sygnowane Sulikowski w Krakowie choć Sulikowski zegarów nie produkował a tylko sprzedawał.


Pozdrawiam Jan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladny temat.

Podzielam zdanie kolegow ze jednak trudno bedzie znalezc producentow zegarow we Lwowie .

W opisie austriackiego przemyslu z tamtych lat sa wzmianki o wysylaniu gotowych towarow na Galicje.

Raz tylko trafilem na slad fabryki,zakładu szkieł do zegarow.

Predzej zegarmistrzow – właścicieli magazynow,sklepow którzy skladali zegary u siebie dodawali grawerke ze swoim nazwiskiem i do klienta.

Kolega Odludek wymienil Sulikowskiego z Krakowa od którego zaczela się moja przygoda z zegarkami 3 lata temu.

Wspomniany Jan Seltenreich składał tez kieszonki, mam jego omege z sygnatura na tarczy.Nie wiedziałem az do tego tematu ze pojawily się wiedenczyki sygnowane Seltenreich .

• ile w książce adresowej pojawia się już w roku 1883 Waclaw Grabinski adres Halicka 18 i promuje zakład zalozony w 1823 roku ,pozniej w 1903 jest przełożonym zegarmistrzow lwowskich (jest już Seltenreich na liscie zegarmistrzow adres Plac Mariacki 8).

• W 1897 pojawia się Jan Seltenreich jako zegarmistrz pozniej na początku XX wieku jako przełożony cechu i radca cesarski adres Romanowicza 5 i drugi adres K. Ludwika 21(radca ces. Wiec chyba to będzie to ) biuro Ratusz;

• W 1937 adres Seltenreicha Plac Mariacki 5 i telefon

• Wystepuje jeszcze raz z adresem Plac Mariacki 8 i telefon

• Niewykluczone ze mogl mieć dwa sklepy lub sklep i magazyn na jednej ulicy pod dwoma numerami -Plac Mariacki

dsc02914m.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

 

dsc02913sq.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02912y.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02911pm.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02910af.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02909xz.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02908uc.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02907b.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02906i.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02905ca.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02904a.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02903u.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02902i.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02901uc.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

dsc02900rm.jpg

By janekpysk at 2012-01-07

 

Z ostatniej chwili M. Dajewski (na piatym od gory spisie zegarmistrzow tez jest jego nazwisko) we Lwowie zegar okretowy dla marynarki:

http://www.ebay.ch/i...em=230716438068

 

post-6402-0-97002500-1326024637_thumb.jpg

post-6402-0-62289200-1326024563_thumb.jpg

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.