Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Młot Thora

Lwowskie zegary

Rekomendowane odpowiedzi

Janek ale masę ciekawych materiałów wkleiłeś do tematu

 

Dzięki bardzo.

 

 

 

 

post-35992-0-09093700-1325972969_thumb.jpg

 

Reklama z 1906 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten okretowy to nie przez przypadek GB lub GB/Junghans?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ten okretowy to nie przez przypadek GB lub GB/Junghans?

 

 

Tarant wkleił zdjęcia to możesz sobie porównać.

 

 

post-35992-0-79657500-1326051338_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tarant wkleił zdjęcia to możesz sobie porównać.

 

A Ty wkleiles zdjecia, ktore ja zamiescilem :)

 

Ja porownuje do mojego:

 

25669875.jpg

By ulan65 at 2011-08-13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na allegro pojawił się zegar z podpisem na tarczy Wilhelm Penther we Lwowie.

Cena wynosiła 4 500, nie został sprzedany.

Co o nim myślicie?

 

Zdjęcia z aukcji allegro o nr. 2810730821

 

post-35992-0-66905900-1354737078_thumb.jpg

post-35992-0-26712300-1354737091_thumb.jpg

post-35992-0-57081800-1354737114_thumb.jpg

post-35992-0-63089800-1354737134_thumb.jpg

post-35992-0-47733300-1354737151_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładny lwowieńczyk. Stała kotwica. Wskazówki podobne do modeli freiburskich, tylko bardziej finezyjne. Ale dać tyle za "we Lwowie". A może i nie tak dużo....


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dać tyle za "we Lwowie". A może i nie tak dużo....

Za Lwow placisz dodatkowe 2000PLN :wub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za Lwow placisz dodatkowe 2000PLN :wub:

 

Albo i jeszcze więcej. Dzisiaj zakończona. Aaron Artzt, Lwów aukcję opisano. To pisałem ja, baleron.

 

post-6402-0-36153200-1354809960_thumb.jpg

 

post-6402-0-05606900-1354809962_thumb.jpg

 

post-6402-0-72063300-1354809961_thumb.jpg

 

post-6402-0-63360100-1354809960_thumb.jpg

 

post-6402-0-23833300-1354809961_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar z centralną sekundą jest podpisany ponoć na wychylniku Aaron Artzt. Szkoda, że sprzedający nie pokazał tego wychylnika na zdjęciu w aukcji. Dlaczego?

 

Ten z podpisem na tarczy Wilhelm Penther zainteresował mnie, w końcu zegar z napisem we Lwowie :wub:

Tak bardzo mało zostało tych lwowskich regulatorów, a oglądając te zagary widać jak piękne zegary tworzono w tym najwierniejszym mieście.

Wydaje mi się, że mechanizm z obudową nie stanowi kompletu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar z centralną sekundą jest podpisany ponoć na wychylniku Aaron Artzt. Szkoda, że sprzedający nie pokazał tego wychylnika na zdjęciu w aukcji. Dlaczego?

..........

Wydaje mi się, że mechanizm z obudową nie stanowi kompletu.

 

Jeżeli prawdą jest, że na wychylniku jest napisane dokładnie tak jak napisał sprzedawca, czyli '' Aaron Artzt, Lwów'' to oznacza, że zegar jest marną podróbką. Ogólnie mówiąc to ściema. Bo ''Aaron Artzt'' nie istniał i nigdy nie mieszkał tak nazywający się zegarmistrz we Lwowie. Pozdrawiam


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Aron Arzt i owszem, na Kleparowskiej 8. Jak i kilku innych Arztów- w pobliżu.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Aron Arzt i owszem, na Kleparowskiej 8. Jak i kilku innych Arztów- w pobliżu.

 

Z tym się zgadzam.

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli prawdą jest, że na wychylniku jest napisane dokładnie tak jak napisał sprzedawca, czyli '' Aaron Artzt, Lwów'' to oznacza, że zegar jest marną podróbką. Ogólnie mówiąc to ściema. Bo ''Aaron Artzt'' nie istniał i nigdy nie mieszkał tak nazywający się zegarmistrz we Lwowie. Pozdrawiam

 

Napisałem, że jest podpisany na wychylniku gdyż taką informację udzielił mi sprzedający w czasie rozmowy telefonicznej.

Dziwi mnie nie zamieszczenie zdjęcia na aukcji wychylnika z rzeczonym podpisem Aaron Artzt. Sprzedający jest doświadczonym sprzedającym, ba nawet bym napisał, że bardzo, bardzo doświadczonym sprzedającym B)

W spisie mieszkanców Lwowa z 1902 roku jest zegarmistrz Aaron Artzt na ulicy Kleparoskiej pod nr 8, jak już pisał tarant.

Z tymi wychylnikami jest tak, że można je sobie przykręcić w każdym zegarze. W tym wypadku trzeba by odszukać od kiedy działał Artzt we Lwowie i porównać z orientacyjnym wiekiem zegara i przede wszystkim sprawdzić odcisk wychylnika na plecach zegara, czy aby nie było tam coś innego.

Moim zdaniem literatura + namacalne oględziny zegara mogłyby dopiero zdecydować o jego ewentualnej autentyczności.

Takie coś przychodzi mi do głowy.

 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nic więcej w kwestii tego zegara nie napiszę, bo jak już pisałem, nie chcę być znowu wyzwanym przez tarant2 od baleronów :P


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nic więcej w kwestii tego zegara nie napiszę, bo jak już pisałem, nie chcę być znowu wyzwanym przez tarant2 od baleronów :P

 

Ja nie bardzo rozumię sprzedającego i jego strategii działania. Sprzedając zegar za taką kwotę trzeba zachęcić potęcjalnego kupującego. Może taran2 odwiedzi nas tutaj i rozwieje nasze wątpliwości.

 

Edit. Szkoda :( , że sprzedającym nie jest po drodze na to forum a można by dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy na temat sprzedawanych przez nich przedmiotów.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem, że jest podpisany na wychylniku gdyż taką informację udzielił mi sprzedający w czasie rozmowy telefonicznej.

Dziwi mnie nie zamieszczenie zdjęcia na aukcji wychylnika z rzeczonym podpisem Aaron Artzt. Sprzedający jest doświadczonym sprzedającym, ba nawet bym napisał, że bardzo, bardzo doświadczonym sprzedającym B)

W spisie mieszkanców Lwowa z 1902 roku jest zegarmistrz Aaron Artzt na ulicy Kleparoskiej pod nr 8, jak już pisał tarant.

Z tymi wychylnikami jest tak, że można je sobie przykręcić w każdym zegarze. W tym wypadku trzeba by odszukać od kiedy działał Artzt we Lwowie i porównać z orientacyjnym wiekiem zegara i przede wszystkim sprawdzić odcisk wychylnika na plecach zegara, czy aby nie było tam coś innego.

Moim zdaniem literatura + namacalne oględziny zegara mogłyby dopiero zdecydować o jego ewentualnej autentyczności.

Takie coś przychodzi mi do głowy.

 

Pozdrawiam

 

Witam.

Tom, we Lwowie przy ul Kleparowskiej 8 mieszkał Aron Arzt a nie Aaron Artzt.

Czy uważasz że zegarmistrz który sam produkował zegary i podpisując się na wychylniku swoim imieniem i nazwiskiem popełniłby błąd, a właściwie to dwa błędy, w swoim imieniu i nazwisku. To co on był, niepiśmienny i zegarmistrz?

Sprzedawca tego zegara jest długoletnim handlarzem i doskonale wie o co chodzi i wie co sprzedaje. Pozdrawiam


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może tarant2 odwiedzi nas tutaj i rozwieje nasze wątpliwości.

 

Raczej nie odwiedzi...zbanowałem go :(


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca tego zegara jest długoletnim handlarzem i doskonale wie o co chodzi i wie co sprzedaje. Pozdrawiam

 

Pełna zgoda z tym co piszesz :) ach z tymi Artztami.....

Nie zwróciłem uwagi na to wcześniej.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Muszę sprostować treść mojego poprzedniego posta tyczącą imienia zegarmistrza Arzt ze Lwowa, zamieszkałego przy ul Kleparowskiej 8.

Przyznam szczerze, że po napisaniu poprzedniego posta chyba jego duch nie dawał mi spokoju i postanowiłem sprawdzić jak było naprawdę z tym jego imieniem. Bo imię Aron, równie dobrze może być napisane jako, Aaron. Bo pisownia tego imienia, ogólnie mówiąc zależy od miejsca i czasu.

I tak: Polskie urzędy prowadzące ewidencję ludności we Lwowie zanotowały, że przy ul Kleparowskiej 8 mieszkał Aron Arzt i paru innych Arztów.

Poprzedni mój post bazował na informacji z tego właśnie źródła.

Natomiast, Biuro Rejestru Gminy Żydowskiej we Lwowie zanotowało kilkakrotnie, pisząc ''Aaron Arzt''. Pierwszy raz jak się urodził.

Jest jego akt urodzenia, w którym jest napisane, że urodził się 11.12. 1861r. Ojcem był Selik Arzt, matką Pasche Samt, obrzezany został 17.12.1861r. i wiele innych szczegółów.

Natomiast, co jest ciekawe, że przy zgłoszeniu w w/w urzędzie narodzin syna Aarona Arzt, który nazywał się Lazar Arzt ur. 20.12. 1890r. urzędnik odnotował, że ojcem jest Osias Aaron Arzt który ma zawód ''watch maker''

Wracając do ewentualnego napisu na wychylniku załączonego powyżej zegara pozostaje jeszcze kwestia wyjaśnienia pisowni nazwiska Arzt.

Pozdrawiam

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ma coś wspólnego z Lwowem, kilka zdjęć.

post-23969-0-66147100-1357512505_thumb.jpg

post-23969-0-71663400-1357512519_thumb.jpg

post-23969-0-52778100-1357512532_thumb.jpg

Skrzynia wiedeńska, typowa dla Rescha, nieco starsza jak nazwisko na tarczy.

W wyszukiwarce pokazało, że był to: architekt, taternik i fotograf, nie będę przytaczał całej jego biografii. Pierścienie tarczy, wskazówki, wagi i wahadło srebrzone, sam napis na tarczy zrobiony jest podszkliwnie, wszystko stare, widoczna pajęczynka na tarczy, kiedy zrobione? Moim zdaniem, było to jego indywidualne zamówienie i tak nieopatrznie wpisał się w historię zegara.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Internet nie powinien być jednak ostatecznym i decydującym żródłem informacji. Czasami bardzo potrawi wprowadzić w błąd.

Podpisy na tarczach zostawiali zegarmistrzowie produkujący zegary, zegarmistrzowie-hurtownicy a także ludzie zajmujący się handlem zegarów i nie mający nic wspólnego z produkcją zegarów a nawet z zawodem zegarmistrza.

Żyją ze sprzedaży zegarów tzw. "dilerzy".

 

Ja osobiście nie kupuję takiej interpretacji podpisu na tarczy.

Myślę, że może to być podpis "dilera"

 

Przepiękny zegar i co najważniejsze ze Lwowa :)

 

Edit. Zapomiałem dodać.

Gratuluję i zazdroszczę pięknego zegara.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

……..tak, masz 100 % racji, kiedy zegar trafił do mnie parę lat temu, wrzuciłem w wyszukiwarkę nazwisko i wyszło to, co napisałem powyżej i z tą świadomością żyłem do wczoraj. Dopiero Twój post otworzył mi oczy, wziąłem wzornik gotyckich liter z Rescha i sprawdziłem, okazało się, że pierwsza litera imienia „A” jak zakładałem, okazała się literą „M” podobne jest, „W”, ale raczej na pewno będzie „M” i dzięki Tobie drzwi się otworzyły do dalszych poszukiwań, znając siebie trochę to potrwa. Ważne jest to, że jest z Lwowa, do tego, czarna tarcza i jest czysto polskie nazwisko ( nikogo nie miałem zamiaru urazić, sam nie mam polskiego nazwiska)

….odnośnie kluczyka napędza on mechanizm z nr.9495

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.