Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Młot Thora

Lwowskie zegary

Rekomendowane odpowiedzi

" STOSUNKI GOSPODARCZE I SPOŁECZNE KRAKOWA W LATACH 1853-1886" Lusyk w książce pod tym tytułem jest wymienione nazwisko Siermontowski, pośrednik handlowy.

Twój zegar wpisuje się jak najbardziej w lata wymienione w książce. Myślę, że jest duże prawdopodobieństwo wyjaśnienia podpisu widniejącego na Twojej tarczy.

Trzeba będzie się pofatygować do biblioteki.

 

Edit

 

Jeszcze link poglądowy na książkę

 

http://zarchiwum.pl/...1441921976.html

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" STOSUNKI GOSPODARCZE I SPOŁECZNE KRAKOWA W LATACH 1853-1886" Lusyk w książce pod tym tytułem jest wymienione nazwisko Siermontowski, pośrednik handlowy.

Twój zegar wpisuje się jak najbardziej w lata wymienione w książce. Myślę, że jest duże prawdopodobieństwo wyjaśnienia podpisu widniejącego na Twojej tarczy.

Trzeba będzie się pofatygować do biblioteki.

 

Edit

 

Jeszcze link poglądowy na książkię

 

http://zarchiwum.pl/...1441921976.html

 

….dzięki bardzo za zainteresowanie tematem, Twoja pierwsza diagnoza okazuje się być trafna, tyczy się dilera. Zegar nabyty w Krakowie, ostatnie miejsce pobytu Siermontowskiego, o którym ja pisałem, ten znaleziony przez Ciebie, może to dziadek tego z Krakowa, kto wie? Ale dzięki Tobie historia już jest i muszę przyznać, że mi się podoba. Bliżej mi na grzyby, czy na ryby jak do biblioteki, uciekłem kiedyś z aglomeracji miejskiej przed cywilizacją, ale ta mnie i tu już dopadła. Pozdrawiam i dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na Allegro powrócił znany nam zegar.

 

post-35992-0-19612400-1359744387_thumb.jpg

 

Wilhelm Penther zegarmistrz we Lwowie, członek Izby handlowej i przemysłowej we Lwowie wybrany z okręgu stanisławowskiego. W skład Izby wszedł ze stanu przemysłowego i był jej członkiem od 25 IX 1850.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może kolega lusyk ma jeszcze jakiś zegar ze Lwowa?

 

Edit. ...może zdjęcia innych zegarów

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może kolega lusyk ma jeszcze jakiś zegar ze Lwowa?

 

Edit. ...może zdjęcia innych zegarów

 

…ja nie mam, ale wiem, kto ma, jak tam będę to zrobię zdjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-35992-0-93905800-1419363704_thumb.jpg
 
post-35992-0-65296400-1419363724_thumb.jpg
 
post-35992-0-11350200-1419363762_thumb.jpg
 

 http://allegro.pl/stary-zegar-z-polowy-xix-w-erazm-schatz-lwow-i4857846062.html

 

Zegar z adnotacją na tarczy lwowskiego zegarmistrza Erazma Schatza. Zegarmistrz miejski  we Lwowie w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Jego dwaj bracia także trudnili się zegarmistrzostwem,  jeden w Szwajcarii posiadał fabrykę zegarów w Chaud Fond, drugi był zegarmistrzem w Londynie. Warto nadmienić, że w latach późniejszych na stanowisku zegarmistrza miejskiego pracował po wuju Erazmie Schazie, Józef Weiss, który przez pół wieku opiekował się miejskim zegarem.

W latach pięćdziesiątych XIX wieku we Lwowie można wymienić jeszcze takich zegarmistrzów jak : Ksawerego Grabińskiego, Franciszka i Dominika Englów, Bauera, Majewskiego, Bartłomieja Siennickiego oraz dwóch Żydów, braci Kronik. 

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać o jakiekolwiek informacje na temat lwowskiego zegarmistrza podpisującego się "Józef Weiss (e) zegarmistrz we Lwowie". Nie znajduję nic w necie... a może źle szukam. Ale jestem sierota :wacko:  :blink: , właśnie przeczytałem tekst powyżej... Ale może ktoś z kolegów ma więcej informacji...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Józef Weiss (Weis) - spotkałem różną pisownię ale z tekstu wynika, że chodzi o jedną i tą samą osobę, która opiekowała się przez pół wieku zegarem na lwowskim ratuszu.
Józef Weiss, zegarmistrz miejski we Lwowie, pochodził z rodziny o znacznych tradycjach zegarmistrzowskich. Jego dziadek i ojciec byli zegarmistrzami w Wieliczce, stryj zegarmistrzem w Bochni. Jego koligacje z wujostwem opisałem we wcześniejszym poście. 3-maja 1851 zaczął odmierzać czas na lwowskim ratuszu zegar wykonany w fabryce Wilhelma Stiehla koło Wiednia, którego opiekunem w późniejszym czasie był Józef Weiss. Jak podają źródła tak ukochał swój obowiązek, że jak któregoś razu zegar się zatrzymał, dowiedziawszy się o tym Weiss, padł rażony apopleksją. Wrócił do życia ale z choroby się już nie podźwignął.
Józef Weiss w 1894 roku prezentował na wystawie krajowej zegar wieżowy z jedną wskazówką, który z powodu niskiej ceny nadawał się idealnie do użytku w małych miasteczkach i wsiach. Do realizacji projektu na szerszą skalę jednak nie doszło, z powodu braku wsparcia finansowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj trochę inna pisownia, ale chyba ten sam mistrz:

 

post-27317-0-83438100-1420315533_thumb.jpg

post-27317-0-23416200-1420315563_thumb.jpg

 

 

 

 

 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oraz Lwów i Kijów (znasz?) :D


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, przez tę kieszonkę prawie człowiek umarł... bliski mi człowiek. Nie mogę się z nią rozstawać :unsure: ...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą. Łypię od pewnego czasu na wszelkie lwowskie zegary z myślą o Tobie. Ale nie ma nic, nawet w tak lwowskim mieście jak Wrocław...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomek, przez tę kieszonkę prawie człowiek umarł... bliski mi człowiek. Nie mogę się z nią rozstawać :unsure: ...

Krzysiek,

Dziennik Drugiego Zjazdu Lekarzy i Przyrodników Polskich z 1875 roku(nr 4), strona dziesiąta. Józef Weiss zamieścił reklamę ze sprzedażą kieszonek. Publikacja jest w wersji cyfrowej.

 

Edit.Piotrek, dziękuję bardzo za pamięć.

Edytowane przez Młot Thora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.cracovia-leopolis.pl/index.php?pokaz=art&id=2608

http://www.lwow.com.pl/semper/zegary.html

Anstreicher

 
 

 

  Maurycy Lwow

Jan Ostrowski Ostrowiak

Abracham Zipper

Jan Engel

Jakub Gierke  Wilno

Kramer

Eduard Marz

https://de.wikipedia.org/wiki/Eduard_M%C3%A4rz

 

Zegarmistrze (Polish)
Uhrmacher (German)
Watch makers
Ostersetzer, Chaim
Weitzmann, J. 
Weitzmann, M.
H Majewski
Henryk Fruchtman
 
 
Józef Radawski  Stanislawow  kaflak  w  Budapeszcie
Melchior  Thyl restaurator  zegara  ratuszowego  w 1569 roku
 
kilka  skanow  reszta  w  linku  powyzej  -ciekawe  opracowanie.
 

post-27388-0-00492700-1482746671_thumb.png

post-27388-0-39287500-1482746697_thumb.png

post-27388-0-80983000-1482746712_thumb.png

post-27388-0-18533000-1482746729_thumb.png

post-27388-0-67471100-1482746746_thumb.png

post-27388-0-54407700-1482746758_thumb.png

post-27388-0-98270400-1482746775_thumb.png

post-27388-0-98387200-1482746793_thumb.png

post-27388-0-85706100-1482746802_thumb.png

post-27388-0-34409300-1482746816_thumb.png

post-27388-0-06958100-1482746818_thumb.png

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Młot Thor za dane o Józefie Weiss. Mogę dodać że za ten zegar wieżowy eksponowany na Powszechnej Wystawie Krajowej w 1894 otrzymał on dwa srebrne medale: jeden w grupie XXIV (wyroby zagarmistrzów) a drugi w grupie XXXIV (patenty).

Ze swej strony po długich poszukiwaniach nareszcie udało mi się przygotować notatkę o zegarze mojego dziadka Wiktora Wasilewskiego (w zalączniku). Wynika z niej że było to rzeczywiście dzieło unikalne które wzbudziło wielkie uznanie na PWK we Lwowie w 1894 za co został mu przyznany „List Pochwalny” (w grupie XIV).

 

Koncepcja i konstrukcja

Wasilewski Wiktor (1848 – 1932)

Stryj – Galicja (woj.lwowskie) 1889 – 1894  - (obecnie Ukraina)

Rodzaj

Szafkowy (w formie kapliczki gotyckiej), wahadłowy zegar z kurantem

 

Mechanizm

Wskazuje:   minuty, godziny, kalendrz z nazwami dni tygodnia i miesięcy, dni

                    przestępne, wschody i zachody słońca, fazy księżyca

Nakręcany: raz na rok

Rozmiary

Wysokość: ok 330 cm; szerokość: ok 150 cm: głębokość: ok 120 cm

Część

górna

Rzeźba uskrzydlonego Geniusza - symbolu wieczności (z sentencją pomiędzy

                    skrzydłami) górującego nad przeszłościa i przyszłością.

Tarcza księżyca przysłaniana wg faz.

 

 

Część środkowa

Tarcza centralna otoczona koroną z kwiatów, umieszczona jako czasza kuli:

                    cyfry godzinowe rzymskie (pozłacane),

                    wskazówki inkrustowane masa perłową,

                    płaskorzeźby-alegorie życia: u góry uskrzydlony Chronos z kosą i

                                      klepsydrą, na dole rozsypany szkielet ludzki, po bokach

                                      herbarz możnych i ruiny zamku, w dali cmentarz.

Rzeźby z jasnego drzewa: Apollon i inne bóstwa z mitologii greckiej.

 

Części boczne

Kapliczki gotyckie z czarnego drzewa z niszami na alegoryczne

                    rzeźby z jasnego drzewa (po prawej Fortuna lub Tiche, po lewej

                   Erato -muza poezji lirycznej i miłosnej).

Sentencje dotyczące upływu czasu.

Część dolna

Kolumnada wysokości ok 1m i rzeźbione boazerie z czarnego drewna.

 

 

Kurant

Mechanizm: metalowy (mosiężny?) walec o średnicy ok 25cm i długości 150cm

                    uruchamiany trzy razy dziennie (o 8-mej, 12-tej, i 7-mej wieczorem).

Melodie:     -„Kalina“ J.M.Komorowskiego,

                   - „Pożegnanie Ojczyzny“ polonez M.K.Ogińskiego,

                   - nokturn F.Chopina

                   - nokturn J.Fielda

                   - utwór L.v.Beethovena.

 

 

 

 

Ekspozycje

Powszechna Wystawa Krajowa we Lwowie 5.06 - 16.10.1894

                      Pawilon Przemysłowy w środkowym ramieniu

                                  (tuż obok podium z tronem cesarskim)

                      Katalog: n°732, Grupa XIV (…-Wyroby zegarmistrzów -….)

                                   zakwalifikowany również do Grupy XXXIV (Pomysły

                                   oryginalne Polaków; patenty…)

                      Nagroda: List pochwalny

Muzeum w Bolechowie w 1970 r.( Bolechiv na Ukrainie) O.F. N°5091

                       Fragmenty: Geniusz?, Apollon?, tarcza centralna, boczne kapliczki

                       z rzeźbami (bogini Muzyki, Fortuna), dolna kolumnada i część

                       boazerii z czarnego drewna (zob.zdjęcie).

Późniejsze losy

Po wystawie w Bolechowie (1970) prawdopodobnie przeniesiony do innego muzeum lub do galerii prywatnej. Poszczególne jego części mogły rownież być sprzedane (rozdane) oddzielnie w Bolechowie i jego okolicach.

 

          Znając teraz te szczgóly chciałbym podjąć próbę odnalezienia jakichkolwiek jego śladów (zdjęcia, fragmenty). Czy ktokolwiek mógłby mi w tym dopomóc?

Z góry dziękuję!

post-95567-0-41294600-1485187803_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem, czy nie ma jakiejś wzmianki w OUUZ. Niestety. Generalnie o Lwowie i lwowskich zegarmistrzach jest niewiele.

Z ciekawostek - reklama wyprzedaży mechanizmów kieszonkowych fabryki zegarów Marfeld & Jahr w miejscowości Krasne (?) pod Lwowem z roku 1906.

post-6402-0-13244700-1485188883_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponadto na PWK w 1894 Tadeusz Miłaszewski ze Lwowa wystawiał „Wielki zegar kieszonkowy roboty ręcznej”. Czy termin „kieszonkowy” należy rozumieć w popularnym znaczeniu jako „nadający się do noszenia w kieszeni” (no ale jeżeli tak to dlaczego wielki?) czy też „używający techniki kieszonek” (jezeli takowa istniała).

I jeszcze – jak wyglądał w owym czasie „zegar albumowy”? Taki właśnie i do tego „z kurantami” Wilhelm Golgscheider z Radzichowa wystawił na tejże.

Dzięki za objaśnienia dla neofita...


Dzięki tarant. Nie bardzo wiem co to jest OUUZ. Mój dziadek nie był zawodowym zegarmistrzem lecz amatorem (emerytowanym urzędnikiem). Później jednak wykonał jeszcze dwa zegary: jeden na wieży bolechowskiego ratusza a drugi tamże na Salinach (ważelnia soli).

Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest OUUZ. Wychodziła od 1882 do 1914 roku.

post-6402-0-92847900-1485190117_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponadto na PWK w 1894 Tadeusz Miłaszewski ze Lwowa wystawiał „Wielki zegar kieszonkowy roboty ręcznej”. Czy termin „kieszonkowy” należy rozumieć w popularnym znaczeniu jako „nadający się do noszenia w kieszeni” (no ale jeżeli tak to dlaczego wielki?) czy też „używający techniki kieszonek” (jezeli takowa istniała).

I jeszcze – jak wyglądał w owym czasie „zegar albumowy”? Taki właśnie i do tego „z kurantami” Wilhelm Golgscheider z Radzichowa wystawił na tejże.

Dzięki za objaśnienia dla neofita...

 

Dzięki tarant. Nie bardzo wiem co to jest OUUZ. Mój dziadek nie był zawodowym zegarmistrzem lecz amatorem (emerytowanym urzędnikiem). Później jednak wykonał jeszcze dwa zegary: jeden na wieży bolechowskiego ratusza a drugi tamże na Salinach (ważelnia soli).

Pozdrowienia

Bardzo ladne opracowanie,wielki zegar kieszonkowy to chyba regulateur ,czasem sa na takie duze allegro,

 

Byli tam jeszcze Miesowicz,Seltenreich,Stiglitz,Patek,Bernard Stiel,Schneikart,Goldscheider.Andryson,

post-27388-0-62273100-1485193397_thumb.png

post-27388-0-02228800-1485193406_thumb.png

post-27388-0-47586800-1485193414_thumb.png

post-27388-0-50397900-1485193428_thumb.png

post-27388-0-49857400-1485193440_thumb.png

post-27388-0-25378900-1485193453_thumb.png

post-27388-0-70548000-1485193464_thumb.png

post-27388-0-41414500-1485193475_thumb.png

post-27388-0-01071900-1485193486_thumb.png


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki tarant za info o OUUZ. To musi być kopalnia wiadomości fachowych z tej dziedziny. Niestety nie posiadam niemieckiego...Może dałoby się tam znalźć wyjaśnienia polskich terminów używanych w owym czasie? Np reporter z Kuriera Lwowskiego pisząc o zegarze Miłaczewskiego używa terminu „kieszonkowej roboty ręcznej”. Czy istniała jakaś motoda „kieszonkowa”? Dziwnie też brzmi termin „sztyczny zegar” – z komentarzy prasowych wynika że należałoby go rozumieć jako „wysokiego poziomu sztuki zegarmistrzowskiej” – „precyzyjny” lub coś w tym rodzaju...

Dzięki janekp za strony z katalogu Wystawy które były mi onegdaj bardzo pomocne w prowadzeniu moich poszukiwań. W sumie w grupie XIV wystawiało 14 zegarmistrzów. Nagrodzono czterech z nich: wsponiany J.Weiss srebrny medal Komitetu Wystawy (były jeszcze medale rządowe), Michał Mięsowicz brązowy medal Komitetu Wystawy za „sztuczny zegar w stylu odrodzenia” własnoręcznej roboty bez użycia maszyn oraz list pochwalny dla Tadeusza Miłaszewskiego i Wiktora Wasilewskiego.

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki gdzie mógłbym szukać jakichś śladów po zegarze W.Wasilewskiego. Dla ciekawych oto relacja z Kuriera Lwowskiego.


druga strona Kuriera Lwowskiego z 13.10.1894

post-95567-0-28983400-1485336026_thumb.jpg

post-95567-0-79930700-1485336145_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.