Skocz do zawartości

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Zegary wieżowe z Berlina - Georg Richter

Poszukiwanie informacji

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 czasnawysokosci

czasnawysokosci
  • Nowy Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 25 listopad 2011 - 17:45

Zwiedzając zegary wieżowe, nie po raz pierwszy napotykamy zegary Georga Richtera z Berlina. Mechanizmy takie znajdują się m. in. na kościele w Obrze k. Wolsztyna i na Zamku Cesarskim w Poznaniu (niestety dziś zastąpiony elekroniką). Problem polega na tym, że nawet w niemieckich źródłach informacje o tej fabryce są bardzo skąpe. Czy ma ktoś może głębszą wiedzę w tym temacie? Poszukujemy informacji o tej fabryce od dawna i weszliśmy w posiadanie tylko niewielu informacji. Za każdą pomoc stokrotne dzięki :lol:
  • 0

#2 Czesiek

Czesiek
  • Stowarzyszenie
  • 258 postów

Napisano 15 styczeń 2012 - 18:05

Własnie skończyłem prace nad remontem zegara wieżowego ratusza w Nowym Warpnie. Jeżeli moje skąpe informacje w czymś pomogą, to dobrze. Zegar ten wyprodukował Georg Richter w 1922 r. Fabryka mieściła się w Berlinie w dzielnicy Spandau przy Gneisenaustr. 66.
Mało tych informacji, ale zawsze to coś niż nic.
  • 0

#3 kiniol

kiniol
  • Użytkownik
  • 4757 postów

Napisano 15 styczeń 2012 - 22:29

Czy możliwa jest jakaś fotka mechanizmu?
  • 0

#4 Czesiek

Czesiek
  • Stowarzyszenie
  • 258 postów

Napisano 18 styczeń 2012 - 18:54

Oczywiście, że jest możliwa fotka i nie tylko jedna. Zamieściłem je w dziale "Gwiazdor przyniósł mi pod choinkę".
Postaram się zamieścić fotki zegara już zamontowanego na wieży.
  • 0

#5 Czesiek

Czesiek
  • Stowarzyszenie
  • 258 postów

Napisano 27 styczeń 2012 - 22:55

Oto obiecane fotki zegara na wieży ratusza w Nowym Warpnie.

Załączone miniatury

• Cięgno kwadransowe.jpg
  • Dźwignia kwadransowa 02.jpg
  • Gong godzinowy 01.jpg
  • Gong kwadransowy 01.jpg
  • Mechanizm - całość.jpg
  • Przekładnia wskazań.jpg
  • Tarcze w domu 02.jpg

• 0

#6 Czesiek

Czesiek
  • Stowarzyszenie
  • 258 postów

Napisano 27 styczeń 2012 - 22:57

Kolejna fotka

Załączone miniatury

• Zegar w domu 02.jpg

• 0

#7 Czesiek

Czesiek
  • Stowarzyszenie
  • 258 postów

Napisano 19 kwiecień 2012 - 23:56

Wykonując ocenę stanu technicznego wieży kościoła w Lipianach (ok. 80 km na południe od Szczecina) natknąłem się na mechanizm zegara wykonany przez Georga Richtera z Berlina. Zegar nie chodzi, ale po pobieżnych oględzinach stwierdziłem, że niedużo mu potrzeba aby ożył. Na płycie mechanizmu jest tabliczka z informacją, że zegar został wyprodukowany w Berlinie w 1913 r. Wkrótce zamieszczę szczegółowy opis i zdjęcia.

Użytkownik Czesiek edytował ten post 19 kwiecień 2012 - 23:57

• 0

#8 Michal.O92

Michal.O92
  • Nowy Użytkownik
  • 22 postów
  • Gadu-Gadu: 2252677

Napisano 08 maj 2012 - 12:44

Świetnie! My z czasnawysokosci napotykamy zegary Richtera, problem polega też na tym jednak, że adresy się zmieniały, np. na zegarze w Obrze z 1915 r. jest ten sam adres, co podał Czesiek, a na zegarze na Zamku widnieje adres: Neuenburgstrasse 20, czasomierz jest jednak z 1908 r. Czy możliwe, że się przenosili? Zegar zamkowy jest ogromny, czy możliwe, aby do większych zegarów mieli inny warsztat - ten kierunek myślenia wydaje się być jednak absurdalny. Zastanawiające jest to, ze jeżeli sam Cesarz przyjął w swe "skromne zamkowe progi" :D , to zdziwienie bierze obserwując brak inf o producencie oprócz kilku nieznacznych wzmianek.
  • 0

#9 Michal.O92

Michal.O92
  • Nowy Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 08 maj 2012 - 12:51

A poza tym, Czesiek, ostatnio wdrapaliśmy się na jednego Mollingera :-) Widzę w Twoich dokumentacjach, ze też odkrywałeś te cacka :-) Pojawia się tylko jedno zapytanie, bowiem też są nieścisłości, czy E. Mollinger był członkiem słynnego menonickiego rodu zegarmistrzów czy to zbieg okoliczności nazwisk (jakże mało pradopodobny)? - skąd ta wątpliwość. Nazwisko Mollinger pojawia się bardzo często: byli przecież zegarmistrzowie Jacob i jego syn Christian Mollinger. Czy producent zegarów przez nas odkrytych to syn tego ostatniego (są inf, ze miał bodajże 8 dzieci, ale czy wśród nich był niejaki tejemniczy E. Mollinger)? :-)

Historie niczym Zagadki XX wieku (z tym, ze z XIX :) )
  • 0

#10 Czesiek

Czesiek
  • Stowarzyszenie
  • 258 postów

Napisano 04 czerwiec 2012 - 16:25

Nie spotkałem się z przypadkiem, aby zegary "wędrowały". Co nie oznacza, że tak nie mogło być. Natomiast znam przypadki "wędrówek" dzwonów wieżowych i to na spore odległości (często są to śmieszne, a często ocierające się o sensację historie).
Nie badałem historii życia Mollingera, więc trudno mnie się na ten temat rzeczowo wypowiedzieć. Sądzę. że to temat - rzeka.
  • 0

#11 Michal.O92

Michal.O92
  • Nowy Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 08 wrzesień 2012 - 20:42

Czesiek, w okolicach naszego Wolsztyna jest kościół, który został spalony przez Niemców. Po wojnie z jednego z pobliskich zamkniętych kościołów ewangelickich sprytnie ukradziono małego Weissa i zamieszczono go na wiezy odbudowywanej katolickiej świątyni :-) masz więc pierwszy przykład :D
  • 0

#12 czasnawysokosci

czasnawysokosci
  • Nowy Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 16 czerwiec 2013 - 21:48

Sprawa zegarów Richter - udało nam się zebrać kilka ważnych informacji, choć kto wie, może uda zebrać się więcej. Okazuje się bowiem, ze zegar firmy Richter napędzał zegar wieżowy nieistniejącego już ogromnego Zamku Miejskiego w Berlinie i był to bodajże pierwszy zegar wieżowy na terenie Niemiec kontrolowany za pomocą nowoczesnych jak na owe technik w zakresie łączności. Zapraszamy do czytania i jeżeli macie jakieś inne informacje, to będziemy wdzięczni za pomoc. 

http://czasnawysokos...yka_richter.php

Pozdrawiamy!

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych