Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
czasnawysokosci

Zegary wieżowe z Berlina - Georg Richter

Rekomendowane odpowiedzi

Zwiedzając zegary wieżowe, nie po raz pierwszy napotykamy zegary Georga Richtera z Berlina. Mechanizmy takie znajdują się m. in. na kościele w Obrze k. Wolsztyna i na Zamku Cesarskim w Poznaniu (niestety dziś zastąpiony elekroniką). Problem polega na tym, że nawet w niemieckich źródłach informacje o tej fabryce są bardzo skąpe. Czy ma ktoś może głębszą wiedzę w tym temacie? Poszukujemy informacji o tej fabryce od dawna i weszliśmy w posiadanie tylko niewielu informacji. Za każdą pomoc stokrotne dzięki :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Własnie skończyłem prace nad remontem zegara wieżowego ratusza w Nowym Warpnie. Jeżeli moje skąpe informacje w czymś pomogą, to dobrze. Zegar ten wyprodukował Georg Richter w 1922 r. Fabryka mieściła się w Berlinie w dzielnicy Spandau przy Gneisenaustr. 66.

Mało tych informacji, ale zawsze to coś niż nic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwa jest jakaś fotka mechanizmu?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jest możliwa fotka i nie tylko jedna. Zamieściłem je w dziale "Gwiazdor przyniósł mi pod choinkę".

Postaram się zamieścić fotki zegara już zamontowanego na wieży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto obiecane fotki zegara na wieży ratusza w Nowym Warpnie.

post-2710-0-27624300-1327701154_thumb.jpg

post-2710-0-97807000-1327701188_thumb.jpg

post-2710-0-27852600-1327701195_thumb.jpg

post-2710-0-77468900-1327701201_thumb.jpg

post-2710-0-24653000-1327701210_thumb.jpg

post-2710-0-67742200-1327701216_thumb.jpg

post-2710-0-09248100-1327701222_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykonując ocenę stanu technicznego wieży kościoła w Lipianach (ok. 80 km na południe od Szczecina) natknąłem się na mechanizm zegara wykonany przez Georga Richtera z Berlina. Zegar nie chodzi, ale po pobieżnych oględzinach stwierdziłem, że niedużo mu potrzeba aby ożył. Na płycie mechanizmu jest tabliczka z informacją, że zegar został wyprodukowany w Berlinie w 1913 r. Wkrótce zamieszczę szczegółowy opis i zdjęcia.

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie! My z czasnawysokosci napotykamy zegary Richtera, problem polega też na tym jednak, że adresy się zmieniały, np. na zegarze w Obrze z 1915 r. jest ten sam adres, co podał Czesiek, a na zegarze na Zamku widnieje adres: Neuenburgstrasse 20, czasomierz jest jednak z 1908 r. Czy możliwe, że się przenosili? Zegar zamkowy jest ogromny, czy możliwe, aby do większych zegarów mieli inny warsztat - ten kierunek myślenia wydaje się być jednak absurdalny. Zastanawiające jest to, ze jeżeli sam Cesarz przyjął w swe "skromne zamkowe progi" :D , to zdziwienie bierze obserwując brak inf o producencie oprócz kilku nieznacznych wzmianek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A poza tym, Czesiek, ostatnio wdrapaliśmy się na jednego Mollingera :-) Widzę w Twoich dokumentacjach, ze też odkrywałeś te cacka :-) Pojawia się tylko jedno zapytanie, bowiem też są nieścisłości, czy E. Mollinger był członkiem słynnego menonickiego rodu zegarmistrzów czy to zbieg okoliczności nazwisk (jakże mało pradopodobny)? - skąd ta wątpliwość. Nazwisko Mollinger pojawia się bardzo często: byli przecież zegarmistrzowie Jacob i jego syn Christian Mollinger. Czy producent zegarów przez nas odkrytych to syn tego ostatniego (są inf, ze miał bodajże 8 dzieci, ale czy wśród nich był niejaki tejemniczy E. Mollinger)? :-)

 

Historie niczym Zagadki XX wieku (z tym, ze z XIX :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się z przypadkiem, aby zegary "wędrowały". Co nie oznacza, że tak nie mogło być. Natomiast znam przypadki "wędrówek" dzwonów wieżowych i to na spore odległości (często są to śmieszne, a często ocierające się o sensację historie).

Nie badałem historii życia Mollingera, więc trudno mnie się na ten temat rzeczowo wypowiedzieć. Sądzę. że to temat - rzeka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesiek, w okolicach naszego Wolsztyna jest kościół, który został spalony przez Niemców. Po wojnie z jednego z pobliskich zamkniętych kościołów ewangelickich sprytnie ukradziono małego Weissa i zamieszczono go na wiezy odbudowywanej katolickiej świątyni :-) masz więc pierwszy przykład :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa zegarów Richter - udało nam się zebrać kilka ważnych informacji, choć kto wie, może uda zebrać się więcej. Okazuje się bowiem, ze zegar firmy Richter napędzał zegar wieżowy nieistniejącego już ogromnego Zamku Miejskiego w Berlinie i był to bodajże pierwszy zegar wieżowy na terenie Niemiec kontrolowany za pomocą nowoczesnych jak na owe technik w zakresie łączności. Zapraszamy do czytania i jeżeli macie jakieś inne informacje, to będziemy wdzięczni za pomoc. 

 

http://czasnawysokosci.pl/fabryka_richter.php

 

Pozdrawiamy!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do zegarów G. Richtera:

12.12.2018 r. ruszył, w mojej pracowni, zegar wieżowy z 1913 r. z kościoła w Lipianach.

Wkrótce będzie montowany na wieży kościelnej.

https://www.youtube.com/watch?v=V8PMDBRBsv0&feature=youtu.be

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli czujesz się już lepiej...to dobrze  :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest sprzężenie zwrotne. Zegary czują się lepiej - Czesiek czuje się lepiej. I na odwrót. :) Trzymaj się!


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepiej! Nawet nie przypuszczałem, że tak szybko z sapiącego dziada zrobi się biegający po wieży facecik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robisz porządek z malowaniem płyt, osi, paletami? Czy tak zostawiasz?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malowanie płyt odpuściłem sobie, bo ciężkie jak diabli. Do ruszenia jednej płyty potrzeba było czterech silnych facetów. Natomiast osie, palety itp, itd - z nimi zrobiłem porządek jak się patrzy.

Skorygowałem geometrię zębów koła wychwytowego, bo jakiś magik przed laty cudował z tym kołem, ale na szczęście nie zdążył go popsuć do końca.

Oczywiście wszystkie części wyczyściłem z kurzu, pająków i gołębich gówien. :)

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z paletami należy bezwzględnie zrobić porządek. To że jest poprawione koło wychwytowe nie wystarczy skoro pozostawiłeś doły w paletach...

Wyrobienia palet "zjedzą" z czasem koło.


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I porządek z paletami zrobiłem. Przeca to podstawa. Nie pozostawiłem dołów. Palety zamieniłem miejscami. Wyszlifowałem powierzchnie impulsów, sprawdziłem ich kąty. Inaczej by to nie chodziło "jak się patrzy" :)

Edytowane przez Czesiek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:D  no i super. Dużo zdrowia  :)


AM
Tak wiele zegarów, a tak mało czasu.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Na wieży kościelnej w Mościcach również znajduje się zegar Georga Richtera. Berlin P.W.13 Neuenburgerstr.20 z 1904 roku. Zegar pokazywał godzinę na cztery strony świata. Było by bardzo fajnie uruchomić mechanizm, lecz po oględzinach jeden z mieszkańców stwierdził że brakuję części. Czy jest możliwość zdobycia podzespołów do tych mechanizmów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, z przyjemnością się tym zajmę. Mogę wykonać każdą brakującą część do zegara wieżowego. To Mościce koło Gorzowa wlkp ? Wysłałem informację na priv.

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zaproszenie. Dziś byłem w Mościcach, zegar kompletny, kwadransowy z tygodniową rezerwą chodu, w stanie jaki lubimy najbardziej...nietknięty ręką hobbysty, śpi w wieży od lat, mam nadzieję, że go obudzimy... :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.