Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ladek22

Zagadka literacka z nagrodą.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
....Pomyślałem sobie kiedyś, że niezłym pomysłem było by zorganizowanie zagadki, gdzie nagrodą będzie pasek do zegarka! Oczywiście zagadka na tym forum związana musi być choćby luźno, z tematem nazwijmy to zegarkowym. Przeczytałem niedawno książkę, gdzie natrafiłem na fragment w którym mowa o pewnym zegarmistrzu. Sama książka ma niewiele wspólnego z zegarmistrzostwem samym w sobie, niemniej jednak jeden z głównych bohaterów tej książki zajmuje się konstruowaniem precyzyjnych mechanizmów, lecz nie są to zegarki. Cytat o zegarmistrzu z Berlina pochodzi jednak z tej książki!! Dla ułatwienia powiem, że fragment pochodzi z powieści młodzieżowej, której autor jest w ostatnich latach bardzo poczytny w naszym kraju i na całym świecie zresztą też!!
....Poniżej zamieszczę fragment tej powieści i poczekam kilka dni! Jeśli w ciągu tych kilku dni nikt nie poda tytułu powieści oraz nazwiska jej autora to zamieszczę kolejny fragment. Jeśli nadal nie będzie odpowiedzi to zamieszczę kolejny trzeci fragment. Gdyby nadal nie było poprawnej odpowiedzi to podam jakieś szczegóły dotyczące autora powieści. Gdyby nadal nie było odpowiedzi to zorganizuję inny konkurs, bo pasek będzie w dalszym ciągu do wzięcia!! Pozwoliłem sobie na miejscu nazwisk bohaterów wpisać kilka znaków zapytania, gdyż okazało się, iż powieści tego autora są na tyle znane, że wpisując nazwiska bohaterów wraz z imionami można bez problemu "wygogloować" odpowiedź na zagadkę:-))

REGULAMIN.
....Szczegóły wyboru paska oraz inne szczegóły podam zwycięzcy wysyłając do Niego prywatną wiadomość! Ogólnie kwota jaką przeznaczyłem na nagrodę to 120 zł. Pasek będzie można sobie wybrać z oferty jednego z naszych forumowych kolegów. Zwycięzcą będzie ta osoba, która najszybciej odpowie!! Liczy się dzień, godzina i minuta! Gdyby zdarzyło się, co nie jest wykluczone, iż dwie lub więcej osób odpowie w tym samym dniu, godzinie i minucie to zorganizuję wówczas inny konkurs i znów dla wszystkich, gdyż zwycięzcą może zostać tylko jedna osoba! W konkursie mogą brać udział wszyscy zarejestrowani członkowie KMZIZ oprócz dwóch osób, tj. forumowicza "panstasiu" u którego zwycięzca będzie wybierał pasek oraz, co jest oczywiste mnie samego, czyli "ladek22"!! Chciałbym zaznaczyć też, iż nagrodą jest pasek do zegarka więc ekwiwalent pieniężny nie wchodzi w grę!!
....
Pozdrawiam i życzę powodzenia!!!! Przemek
....
....
....

Oto pierwszy fragment.
....
....Ze wszystkich berlińskich zegarmistrzów nikt tak nie dążył do perfekcji, nikt nie był tak skrupulatny w swej robocie jak Hermann ???????? . Wystarczy rzec, że jego obsesyjne próby tworzenia coraz precyzyjniejszych mechanizmów doprowadziły go do opracowania teorii o związkach pomiędzy czasem a prędkością światła. ???????? mieszkał na Heinrichstrasse, w małym pełnym zegarów mieszkanku na tyłach swego warsztatu. Był samotnikiem. Nie miał rodziny. Nie miał przyjaciół. Jego jedynym towarzyszem był stary kot Salman, który potrafił godzinami leżeć u jego stóp, podczas gdy ???????? oddawał się wyłącznie swoim poszukiwaniom. Z biegiem czasu stały się one jego obsesją. Zdarzało mu się często całymi dniami nie otwierać dla klientów swojego warsztatu. Potrafił pracować bez spoczynku dwadzieścia cztery godziny na dobę nad projektem swych marzeń: nad zegarem doskonałym, uniwersalną maszyną mierzącą czas.
.
.
.
Drugi fragment
.
....
Nad Berlinem od wielu dni szalała śnieżyca. Mróz nie odpuszczał. Zegarmistrza odwiedził dziwny klient, elegancki mężczyzna, który przedstawił się jako Andreas ???????. Ubrany był w szykowny biały garnitur. Miał długie, jedwabiste i przyprószone srebrem włosy. Ciemne okulary przysłaniały mu oczy. Hermann ???????? poinformował przybysza, że zakład jest nieczynny, ale Andreas ??????? nalegał, podkreślając, że przyjechał z bardzo daleka tylko po to , żeby się z nim spotkać. Wyjaśnił mu , że dokładnie wie o jego pracach, i na poparcie tego opisał mu ze szczegółami niektóre z nich, co wprawiło w niepomierne zdumienie zegarmistrza, przekonanego, że jego odkrycia stanowią pilnie strzeżoną tajemnicę.

Trzeci fragment.

....Nie mniej dziwne było zamówienie Andreasa ????????. Hermann ???????? miał skonstruować zegarek, specjalny zegarek. Wskazówki miały się kręcić w odwrotnym kierunku. Anderas ??????? Wyjaśnił zegarmistrzowi, że cierpi na śmiertelną chorobę i ma przed sobą tylko kilka miesięcy życia, dlatego też chce mieć zegarek , który odliczałby mu godziny, minuty i sekundy, jakie zostały mu do dnia śmierci..
.

.
Dla ułatwienia dodam, że jest to powieść dla młodzieży, a ukazała się w polsce pod koniec zeszłego roku, co może być zaletą dla tej osoby która jest świeżo po lekturze lub utrudnieniem dla osoby, która nie zdążyła jeszcze przeczytać tej powieści!! Dla ułatwienia dodam, że autor jest z Europy!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wiemy już że:
.
*nie jest to "Operacja Dzien Wskszeszenia" Andrzeja Pilipiuka
*nie jest to powieść "Blaszany bębenek"
* nie jest to również książka "Wynalazek Hugona Cabreta" Briana Selznicka
*autorem nie jest ani Paulo Coelho ani Jeffery Deaver
*autor powieści nie jest ani Niemcem ani Polakiem
*autor nie jest też ani Francuzem ani Czechem
*autor nie jest też Anglikiem ani Amerykaninem choć podobno mieszka obecnie w USA


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znam ten fragment, gdzies go juz slyszalem, bede strzelal

 

Andrzej Pilipiuk "Operacja Dzien Wskrzeszenia"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znam ten fragment, gdzies go juz slyszalem, bede strzelal

 

Andrzej Pilipiuk "Operacja Dzien Wskrzeszenia"

Nie, nie jest to "Operacja Dzien Wskszeszenia" Andrzeja Pilipiuka! Dla ułatwienia dodam, że autor cytatu z zagadki nie jest Polakiem!


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blaszany bębenek?


Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blaszany bębenek?

 

Nie, niestety! Autor powieści nie jest też Niemcem, co może sugerować cytat!


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zegarmistrz swiatla. Coelho

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zegarmistrz swiatla. Coelho

 

Nie jest też to "Zegarmistrz światła" Paula Coelho!


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeffery Deaver - Zegarmistrz

 

Nie jest to również "Zegarmistrz" Jeffery'a Deaver!


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edit: nie doczytałem ostatniej podpowiedzi. Dan Brown odpada :angry:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dan Brown "Anioły i demony"?

Edit: nie doczytałem ostatniej podpowiedzi, że książka miała premierę pod koniec zeszłego roku

 

Kupiłem kiedyś "Anioły i demony" Dana Browna, ale była to wersja w języku angielskim i był to prezent dla mojego kierownika, który (podobno) zna ten język. Muszę kupić kiedyś polską wersję językową i przeczytać!


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może "Wynalazek Hugona Cabreta" Briana Selznicka?

Nie czytałem ale "konstruowanie precyzyjnych mechanizmów" skojarzyło mi się z automatem Maillardeta.

Chociaż tam był Paryż a nie Berlin :roll:


Pozdrawiam, Wojtek

Dążenie do bezpieczeństwa poprzez ograniczenie wolności powoduje utratę wolności bez uzyskania bezpieczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może "Wynalazek Hugona Cabreta" Briana Selznicka?

Nie czytałem ale "konstruowanie precyzyjnych mechanizmów" skojarzyło mi się z automatem Maillardeta.

Chociaż tam był Paryż a nie Berlin :roll:

 

Nie to nie jest ta powieść! Muszę poszukać "Wynalazek Hugona Cabreta" Briana Selznicka, bo to na pewno ciekawa książka!!


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś Stevena Kinga?


Bez komercyjnych www :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś Stevena Kinga?

 

Nie, to nie Steven King! Proszę próbować dalej!!


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Carlos Ruiz Zafón - Ksiaze Mgły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Carlos Ruiz Zafón - Ksiaze Mgły

 

Autor się zgadza, ale powieść inna!


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie to bedzie "Światła września" tegoz autora

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zafon...może być...

Gdyby padła chocby jakakolwiek wzmianka o Barcelonie to skojarzyłbym.


Pozdrawiam, Wojtek

Dążenie do bezpieczeństwa poprzez ograniczenie wolności powoduje utratę wolności bez uzyskania bezpieczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie to bedzie "Światła września" tegoz autora

 

BRAWO!!! Tak, to powieść Carlosa Ruisa Zafóna "Światła września"! Pasek jest Twój!!!! Po obiedzie wyślę Ci prywatną wiadomość ze szczegółami, z kim się skontaktować, aby móc wybrać pasek! BRAWO!!!!


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)bardzo sie ciesze. Tak jak pisalem w pierwszym poscie wiedzialem ze gdzies to juz slyszalem tyko nie moglem skojarzyc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zafon...może być...

Gdyby padła chocby jakakolwiek wzmianka o Barcelonie to skojarzyłbym.

 

Akcja akurat tej powieść nie działa się w Barcelonie! Miałem jednak zamiar wspomnieć o tym, że autor jest Hiszpanem. Dostałem jednorazową zgodę na zorganizowanie takiego konkursu z nagrodą od samego Prezesa KMZiZ. Następnej takiej zagadki z nagrodą raczej nie będzie, gdyż trzeba by podpisać umowę itd. itp.!? Pozdrawiam Przemek


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie..nie o to chodzi :angry:

Po prostu Zafon to dla mnie Barcelona i gdybyby padła wzmianka o niej albo o narodowości autora to łatwiej byłoby mi skojarzyć.

Jednak lepiej gdy jest trudniej i serdecznie gratuluję zwycięzcy :)


Pozdrawiam, Wojtek

Dążenie do bezpieczeństwa poprzez ograniczenie wolności powoduje utratę wolności bez uzyskania bezpieczeństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie..nie o to chodzi :angry:

Po prostu Zafon to dla mnie Barcelona i gdybyby padła wzmianka o niej albo o narodowości autora to łatwiej byłoby mi skojarzyć.

Jednak lepiej gdy jest trudniej i serdecznie gratuluję zwycięzcy :)

 

Pewnie czytałeś powieści "Cień wiatru" i "Gra Anioła"?!! Ja czytałem obie te książki, często do późna w nocy! W robocie zaś ziewałem :) Miałem zamiar wspomnieć narodowość autora, ale "ptaku" zdążył odgadnąć i już nie musiałem. Zafón mieszka w Los Angeles, ale ja też kojarzę Go z Barceloną!! Jego powieść "Marina" też jest dobra! Czytałeś? Pozdr. Przemek


Przemek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.