Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Ritter

Jak rozumiem na próbę zamieniłeś balansami wraz z półmostkami dwa mechanizmy i po tym naprawiany zaczął pracować poprawnie a dawca późnić? W takim przypadku winne mogą być:
źle ustawione neutrum lub problem w obrębie palca przerzutowego, górne łożysko czyli to w półmostku, z którym przekładany był balas, sklepany lub skrzywiony czop osi balansu osadzony w tym łożysku, namagnesowanie mechanizmu.
Jak rozumiem rosłożyłeś, wyczyściłeś, naoliwiłeś i przy tym nie utopiłeś w oliwie a następnie złożyłeś górne łożysko osi balansu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za chęć pomocy

 

 

Jak rozumiem na próbę zamieniłeś balansami wraz z półmostkami dwa mechanizmy i po tym naprawiany zaczął pracować poprawnie a dawca późnić?

Tak, tak właśnie było.

 

W takim przypadku winne mogą być:
źle ustawione neutrum lub problem w obrębie palca przerzutowego, górne łożysko czyli to w półmostku, z którym przekładany był balas, sklepany lub skrzywiony czop osi balansu osadzony w tym łożysku, namagnesowanie mechanizmu.

Czy w takich przypadkach balans na luzie (bez naciągniętej sprężyny) chodziłby bardzo gładko i ładnie, po bujnięciu werkiem?

W tym wypadku tak właśnie było.

 

Jak rozumiem rosłożyłeś, wyczyściłeś, naoliwiłeś i przy tym nie utopiłeś w oliwie a następnie złożyłeś górne łożysko osi balansu?

Jestem wprawdzie kompletnym amatorem, ale topienie mechanizmu w oleju nie przyszłoby mi do głowy :)

Choć kiedyś faktycznie takowy zanabyłem na aukcji. Capiło mu pod deklem jak w kanale samochodowym, po spuszczeniu przepracowanego oleju. Od razu poszedł do czyszczenia :)

Czyszczę amatorsko zegarki ze swojej kolekcji. Bardzo dużo tego nie ma, ale przeczyściłem już kilkadziesiąt z nich. Najczęściej ze skutkiem pozytywnym ;)

Jednak nadal mam czasem kłopoty z postawieniem prawidłowej diagnozy, w momentach kiedy coś nie idzie tak. Uczę się dopiero... :)


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loituma, jakieś dziwne to twoje podziękowanie. Ritter jest świetnym fachowcem i zawsze jestem wdzięczny jeśli chce mu się napisać co myśli o problemie, z którym sobie nie radzę. Gdyby nie m.in. jego porady niewiele bym zdziałał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety forum jest medium pisanym i czasem trudno jest ubrać w wyrazy, to co można byłoby przekazać twarzą w twarz ;)

Jeśli zrozumieliście moje podziękowania, jako "jakieś dziwne", to bardzo przepraszam. Absolutnie nie miałem na myśli żadnego sarkazmu, czy chęci umniejszenia bardzo konkretnej pomocy kolegi Rittera. Przeciwnie, jestem mu naprawdę i szczerze wdzięczny za odpowiedzi i naprowadzanie mnie na problem. Ja również tylko i wyłącznie dzięki kolegom z forum zacząłem moją zabawę w przeglądy mechanizmów moich zegarków. Bez takich osób jak Ritter nie ruszyłbym z miejsca. Na każdym kroku, a powtórzę to i teraz, bardzo serdecznie dziękuję Wam za pomoc. Cały czas się uczę i cały czas będę potrzebował Waszej pomocy.

Myślę, że teraz będę lepiej zrozumiany :)

 

W poprzednim poście chciałem odpowiedzieć na pytania Rittera i zadać pytania, dzięki którym jaszcze się czegoś dowiem. A wyjaśnienie z olejem dałem jako ciekawostkę moich przygód z zakupami na aukcji. A, że może jakoś kulawo wyszło w odczycie... no cóż... sorry :rolleyes: nie zamierzone.

 

Miało zabrzmieć to tak:

Jak rozumiem rosłożyłeś, wyczyściłeś, naoliwiłeś i przy tym nie utopiłeś w oliwie a następnie złożyłeś górne łożysko osi balansu?

Tak, tak. Rozebrałem, wyczyściłem i naoliwiłem mechanizm, nie topiąc go w oleju. Zrobiłem do tej pory kilkadziesiąt swoich mechanizmów, najczęściej ze skutkiem pozytywnym, jednak w zegarkach, które sprawiają mi problem, czasem nadal mam kłopot z postawieniem prawidłowej diagnozy. Dlatego dzięki za pomoc i naprowadzanie mnie na rozwiązanie. ;)

 

Pozdrawiam

Arek


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Jak piszesz ;) to tylko forum, można czasem coś źle napisać lub zrozumieć :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Jak już jesteśmy przy balansie pracującym na luzie to po wyjęciu kotwicy i zakołysaniu mechanizmem ile czasu balans oscyluje do zaniku? Ten czas jest podobny w obu pozycjach mechanizmu czyli na cyferblatem do góry i do dołu?
Gdy dasz za dużo oliwy na kamienie nakrywkowe łożysk osi balansu to zamiast własności smarnych oliwa będzie jeszcze wytwarzała dodatkowy opór. To wcale nie oznacza, że oliwa będzie kapała z łożysk, nie mniej łożyska będą w niej utopione.
Jeżeli jest źle ustawione neutrum balansu czyli w pozycji nautralnej palec przerzutowy nie znajduje się na osi widelca wychwytu nie koniecznie będzie to wpływało na ładne chodzenie balansu jak to określiłeś. Będzie to jednak rzutowało na poprawność chodu. Dlatego o to pytam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pytanie mam odnośnie mechanizmu 17j w sportiwnym. Czy ktos byłby w stanie zamieścić zdjęcie mechanizmu a dokładniej zdjęcie "systemu" stop sekundy. Jak prawidlowo ma byc złożony ten element? W pozycji wyjściowej drucik ma dociskac kolo, czy przeciwnie ma byc od kola odsunięty?z góry dziękuję za pomoc:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy przy balansie pracującym na luzie to po wyjęciu kotwicy i zakołysaniu mechanizmem ile czasu balans oscyluje do zaniku? Ten czas jest podobny w obu pozycjach mechanizmu czyli na cyferblatem do góry i do dołu?

Gdy dasz za dużo oliwy na kamienie nakrywkowe łożysk osi balansu to zamiast własności smarnych oliwa będzie jeszcze wytwarzała dodatkowy opór. To wcale nie oznacza, że oliwa będzie kapała z łożysk, nie mniej łożyska będą w niej utopione.

Jeżeli jest źle ustawione neutrum balansu czyli w pozycji nautralnej palec przerzutowy nie znajduje się na osi widelca wychwytu nie koniecznie będzie to wpływało na ładne chodzenie balansu jak to określiłeś. Będzie to jednak rzutowało na poprawność chodu. Dlatego o to pytam.

 

Niestety nie jestem w stanie już tego teraz zweryfikować. Kurcze, strzeliłem głupotę i poszedłem na łatwiznę, wymieniając balans, a reszta poszła na części. Teraz żałuję, bo miałem jeszcze taki sam mechanizm, który mogłem założyć do zegarka, a na tym późniącym mechanizmie czegoś się nauczyć. :unsure:

Jeśli chodzi o ilość oleju, to raczej nie był zalany w zbyt dużej ilości. Ćwiczyłem to wielokrotnie i tutaj doszedłem już do jako takiej wprawy. Raczej takie błędy mi się nie zdarzały. W pozycji na plecach (bo tylko w tej to zmierzyłem) balans na luzie, bez naciągu sprężyny, chodził po bujnięciu werkiem 33 sekundy.

 

A możesz jeszcze coś więcej napisać o neutrum balansu? Wiem jak powinno wyglądać ułożenie balansu względem osi widelca, natomiast nie mam pojęcia jak korygować ewentualną awarię w tym względzie.

 

Dziękuję jeszcze raz za dotychczasową pomoc :)


Cierpię na chroniczny brak czasu... dlatego kupiłem stary zegar, żeby łapać każdą jego chwilę...
Arkadiusz K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy pytanie mam odnośnie mechanizmu 17j w sportiwnym. Czy ktos byłby w stanie zamieścić zdjęcie mechanizmu a dokładniej zdjęcie "systemu" stop sekundy. Jak prawidlowo ma byc złożony ten element? W pozycji wyjściowej drucik ma dociskac kolo, czy przeciwnie ma byc od kola odsunięty?z góry dziękuję za pomoc:)

Ok. To juz ogarnąłem- przepraszam laik jestem i jeszcze jedno laickie pytanie mam:) czy os sekundnika w tym mechanizmie a właściwie górny czop osi dociskany jest do mostka dopiero po założeniu wskazówki sekundowej? Bo zlozylem ten piękny mechanizm (jest przepiękny) i nie wiem czy ja urwalem górny czop, byl urwany czy tak ma byc- chociaż troche to dziwne by było... Dodam tylko, ze mechanizm po czyszczeniu i smarowaniu świeci sie jak sanie św Mikolaja w grudniu, ale dalej nie rusza:) to juz chyba ból w balansie... Edytowane przez gielar88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli oś sekundy jest w dwu częściach, to jest urwana/złamana.

 

 

 

Z innej beczki..

 

Nie ma już wątku pimp may watch, więc może dam to tu, tylko nie bijcie...

969db82e4db6c73b276bd2705419c595.jpg

d18a0e34f47316dd19d68d9ecf467b90.jpg

Edytowane przez Enkil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym się dowiedzieć czy można gdzieś kupić kopertę do pasówki dla Molniji i czy wałek naciagowy muszę skracać w jakiś sposób?? Czy będzie pasował oryginalny? Chciał bym zrobić coś takiegohttp://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5914210972 , ale marzeniem moim było by przerobienie Molniji miedzianej. Wiem że to już wyższa półka do przerabiania bo wałek naciagowy w niej jest na 12, a nie na 3...

Dzięki z góry za informacje!

Edytowane przez bartekgajda169

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

... czy wałek naciagowy muszę skracać w jakiś sposób?? ...

,,, Wiem że to już wyższa półka do przerabiania bo wałek naciagowy w niej jest na 12, a nie na 3...

 

Kopert jest bez liku dlatego konieczność jakichkolwiek przeróbek wałka zależy od tego jaką kupisz.

 

Żadna wyższa półka, Wystarczy "zrobić" nową tarczę na bazie starej z Mołni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Yakovlev

Możesz zostawić jeśli masz na myśli ten model Mołni jak w linku, który podałeś, z koronką na "3".

 

A koperta np taka:http://dajiwatch.com/productshow1045.html

Po rejestracji i zalogowaniu cena spada do 35$ ;)

 

Mam Mołnię w tej kopercie, ale nie taką o której piszesz, tak więc na 100% nie wiem czy będzie pasowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podwojne kolo w poljocie 2209.Sprytne rozwiazanie ale jak myslicie w jakom celu go zastosowano.Jestem ciekaw waszych opini.Jako fachowiec nie mam do konca przekonania co do moich 2 mozliwych opcji.

Moze wy cos niecos ?

 

Ja znam jeden powód tego rozwiązania - kasacja obwodowego luzu sekundnika. Gdyby tego rozwiązania nie było, to sekundnik miałby tendencje do niekontrolowanych ruchów w granicach luzu międzyzębnego na zębniku osi sekundowej. Pewnie Kolega zauważył, że jedno z tych podwójnych kół jest osadzone obrotowo względem swojej osi, drugie natomiast jest połączone na stałe. Taki układ sprawia, że zębnik sekundnika jest szeregowo "wpięty" w przekładnię chodu (zęby jednocześnie przejmują i przekazują napęd, co eliminuje luz międzyzębny).

Z resztą podobne rozwiązanie zastosowano w werkach 2209/2214 (Wostoki i Miry) oraz w 2809 (Wołna/Ałmaz/Wostok precision). Innym przykładem kasacji luzu na osi sekundowej jest jej "przyhamowanie" - np. za pomocą blaszki, jak to ma miejsce w Wostokach 2409A.

 

Nie ma już wątku pimp may watch, więc może dam to tu, tylko nie bijcie...

 

Fajnie wyszło to zdublowanie sekundników :) Kiedyś na Allegro był "gajowy-składak" z dwoma sekundnikami - w opisie było, że to unikat, rzadkość itp.

Można wiedzieć co zrobiłeś z oryginalną osią minutową (pełną)? Bo akurat potrzebuję takiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Fajnie wyszło to zdublowanie sekundników :) Kiedyś na Allegro był "gajowy-składak" z dwoma sekundnikami - w opisie było, że to unikat, rzadkość itp.

Można wiedzieć co zrobiłeś z oryginalną osią minutową (pełną)? Bo akurat potrzebuję takiej :)

Dzięki cieszę się że się podoba :)

Koło mogę ci wysłać. Adres mam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wszystkie. Mam automat 21 kamieniowy ze stopniowanym bezelem (60 przeskoczen) i jest w chromie. Skladak nie wchodzi w gre, bo komandiry w automatach nie wychodzily, ponadto werk automatu nie pasuje do koperty dedykowanej nieautomatowi.... fotki wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wszystkie. Mam automat 21 kamieniowy ze stopniowanym bezelem (60 przeskoczen) i jest w chromie. Skladak nie wchodzi w gre, bo komandiry w automatach nie wychodzily, ponadto werk automatu nie pasuje do koperty dedykowanej nieautomatowi.... fotki wieczorem.

A to z taką się nie spotkałem. Przypomniałem sobie że były jeszcze tytanowe, rzadkie, koperta trochę większa niż standardowa.

Składak ale różnice w kopercie widać

post-49869-0-23848800-1453106406_thumb.jpg

post-49869-0-74277500-1453106415_thumb.jpg

Edytowane przez kchrapek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry :-)

Jest to mój pierwszy post na tym forum, wiec proszę o wyrozumiałość i ewentualną pomoc, a administratora forum, jeśli stwierdzi, że nie właściwym miejscu to zamieściłem o przeniesienie w inne miejsce :-)

Mam na imię Robert i pochodzę z Radomia.

Nie dawno po długich poszukiwaniach znalazłem tego o to ZIM-a. Bardzo bym chciał dokonać renowacji tego zegarka. Traktuję sprawę sentymentalnie i nie ukrywam, że chcę aby ten zegarek odzyskał swój dawny blask. Czytałem wiele na ten temat i wiem , że wiele osób po prostu przepłaciło za renowację swojego zegarka, dlatego też znalazłem się tu aby zapytać, nie będę ukrywać fachowców co można zrobić z tym zimem , gdzie i orientacyjnie za ile ? chciałbym odnowić kopertę, tarczę, zmienić koronkę, dokonać przeglądu zegarmistrzowskiego. Ten zim którego mam na pełnym naciągu sprężyny chodzi około 14 godzin , czy tak powinno być?. Mam starego Błonia w kopercie kraba i on chodzi około 36 godzin

Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie

Pozdrawiam - Robert

post-88222-0-04387100-1453110651_thumb.jpg

post-88222-0-57720100-1453110800.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.