Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

matma66

Moja mini kolekcja polskich zegarków

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie nie porównałem.Moja książka cały czas jest w obiegu.Sekundnik i koronka na pewno inna.Reszta chyba się zgadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, bo krucho z czasem :), w książce o Błoniu znalazłem w tabeli informację, że Bałtyk chyba nie występował w oryginale w kopercie typu krab. Powinna być chyba typu V złocona, ale w trochę innym kształcie.... ale mogę się mylić.

Bez względu na wątpliwości, to tarcza jest świetna. Już zielone z zazdrości mi zeszło ;) i mogę śmiało gratulować.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Tu lepsze zdjęcie koperty.To chyba IV,nie mam książki.post-30180-0-10212900-1368437944_thumb.jpgpost-30180-0-94199900-1368438007_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być wszystko OK, bo z poprzedniego zdjęcia myślałem, że to krab, a to rzeczywiście pozłacana IV. Jeszcze raz gratuluję tarczy.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja już się zaplątałem w tym co mogło być w czym i nie mogło być w tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Książka jest bardzo pomocna, choć jak ostatnio czytałem posty autora, to sam przyznaje, że być może trzeba będzie wprowadzić pewne poprawki, bo to nie jest zamknięty temat. Pojawiają się nowe "dowody" w sprawie...... :)


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam w tym względzie dowodów, ale osobiście śmię wątpić, aby tak duża liczba złoconych kopert "lekki krab" oprócz Blonexów pojawiała się przez przypadek akurat w tylko Bałtykach. Pomyślcie, ile zegarków z ZMP Błonie widzieliście w takich kopertach? Dlaczego to były akurat zawsze te dwie nazwy (w tym Bałtyk) a nie np. Kurant, Wars czy Błonie Super? Skoro powszechnym było niszczenie kopert dla odzysku złota, to po co ktoś wkładałby te zegarki do złoconych kopert, tyle, że z innym wzorem uszu?

Chętnie poznam argumenty dlaczego Bałtyki "lekki krab" nie mogą pochodzić z fabryki w Błoniu, bo jak pisałem - mam w tym względzie wątpliwości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wintergreen , nie bardzo wiem o co Ci chodzi ?

Te koperty były od ruskich .Masz numery z katalogów , masz książkę W.Mellera ,że szły do Bałtyków i Blonexów ,głównie na export / patrz dekiel z angielskimi napisami/.

To ,że szły na odzysk OK, ,ale nie wierzę ,że ktoś kupował nowy ,wyrzucał wsio a koperta do odzysku .Dlatego wiele ich przetrwało.

Bardziej wierzę ,że te zegarki były kiepskie ,brak było części zamiennych , i jak się popsuł to wtedy złom ,a koperta do jubilera.

Chyba ,że chodzi Ci o produkcję złoconych kopert w Błoniu ?

Wątpię ,nie potrafili zrobic dobrego czarnego Blonexa / a to tylko farba / ,a mówisz o złoceniu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, jeśli wyraziłem się nie dość precyzyjnie.

Otóż tarcze Bałtyk nr katalogowy 1306 w moim doświadczeniu nigdy rzeczywiście nie występował w kopercie rodzaj IV - tylko V. Tu nie mam wątpliwości.

 

Tym bardziej dziwi mnie, że inaczej jest z Bałtyk nr katalogowy 1304 oraz 1305. Te, wbrew temu co jest napisane w książce (i o czym dyskutowali zasadas i matma66) występują moim zdaniem zbyt często naprzemiennie w złoconych kopertach z prostymi uszami (rodzaj V) i "lekki krab" (rodzaj IV), aby uznać, że to przypadek i chodzi o późniejszą przekładkę. Zdjęcia katalogowe nie są przecież zamkniętym zbiorem występujących wariantów. To, ze czegoś w nich nie ma, nie znaczy, że to coś na pewno nie wyszło z fabryki w Błoniu.

 

Innymi słowy: zbyt wiele razy widuję tarczę 1305 w kopercie V a 1304 w kopercie IV, aby tłumaczyć to sobie włożeniem mechanizmu do przypadkowej złoconej koperty...Chciałem dowiedzieć się skąd wynikło twierdzenie (można je znaleźć chociażby na stronie 77 książki), że te rodzaje tarcz występowały oryginalnie odpowiednio tylko w kopertach : IV (1305) oraz tylko w kopertach V (1304) natomiast nie i tak i tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ,wiem o co Ci chodzi .Takie szczegółowe pytania powinieneś /powinnaś ? / ,dac w dziale o książce , ale wiem co odpisałby autor ........normy były trzymane ,i nie było odstępstw.......Ja też tak myślę .Weź pod uwagę ,że obie koperty miały ten sam rozmiar ,i ten sam rozmiar tarczy,/ jedyna różnica w uszach/ .To były zegarki na export ,zegarki do pokazania się jako fabryka ,i myślę ,że jeśli jakieś normy były faktycznie trzymane to tutaj zwłaszcza. Dlatego myślę ,że to jednak późniejsze składanie z czego popadnie.Dzisiaj w wolnej chwili przeleciałem aukcje Allegro i znalazłem 3 aukcje z samą tarczą ,wskazówkami i mechanizmem od Bałtyka i Blonexa od złoconych tarcz .Ktoś to kupi /specjalistów od składania zegarków z Błonia jest coraz więcej /, i nie będzie patrzył czy powinna byc 4 czy piątka , tylko włoży w co popadnie .

Ale to tylko moje amatorskie uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Z tymi tarczami to też coś nie tak.Dostałem od sąsiada kilka starych zegarków był tam Błonex.Tarcza jak na rysunku w książce nr. 6.71,ale w kopercie lV.Zegarek ma od zawsze,a od 1972 przeleżał w szpargałach.Mówi że nic nie zmieniał,pomalował tylko tarczę w wojsku.Mam od Niego też tego Lecha ze zdjęcia wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co napisałeś to z pewnością ważny głos. Też widziałem takie Blonexy parę razy (nawet na stronie http://polskie-zegarki.republika.pl/mod/blonex_z.html). Sam jednego mam w kolekcji. Nie mam natomiast tarczy 6.71 w kopercie typu V. Powyższa strona też takiej nie pokazuje. Może ktoś z Was ma taki? Na k. 73 książki jest napisane, że zdjęcie takiego modelu opublikowano w gazetce zakładowej "Głos Załogi".

 

Podejrzewam, że skoro fabryka nie robiła własnych złoconych kopert i w tej kwestii była uzależniona od dostaw radzieckich to mogła nie mieć wpływu na to jaką partię kopert złoconych dostaną. W tej kwestii katalog nie musiał być decydujący.

Aktualizuje to szersze pytanie, na czym w zakresie złoconych kopert oparta jest systematyka ukazana w tabelce na k. 53 książki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój Blonex jest również w IV .W V mam tylko Bałtyka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.No właśnie,dziwne.Rozmawiałem z ,,moim,, zegarmistrzem,który pracował kilka lat w Błoniu na produkcji,ale niestety nie pamięta takich szczegółów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym takiemu zegarmistrzowi nie darował.PORWAC go i poddac hipnozie ,niech sobie wszystko przypomina , a przy okazji przeszukałbym jego warsztat i pozabierał te Czarne Blonexy , i te z polskimi mechanizmami !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to zamierzam zrobić.Zakład prowadzi Jego żona,Pan Józef ma ponad 80 lat.Na czarnego Błonexa,to nie liczę,ale coś ciekawego pewnie się znajdzie.Mam obiecane że razem przejrzymy.Jak coś,to na pewno się pochwalę. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzucajcie zdjęcia, będzie łatwiej porównywać. I tak z Błoniem nie, jest źle bo jest książka i katalogi. Są marki bez żadnej dokumentacji.


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znaleziony u zegarmistrza w pudełku z "wrakami i dawcami". Koperta typu krab w przyzwoitym stanie, koronka...? , tarcza albo umyta przez poprzedniego właściciela i pomalowana werniksem, albo malowana, ale skłaniam się przy pierwszej opcji. Wskazówki dobrane przez zegarmistrza, godzinowa i minutowa całkiem poprawnie, sekundnik nie taki. Ciekawostką jest model 1101 z importowaną tarczą, a na dole "licencja ZSRR"

kilka zdjęć.

post-57210-0-95157200-1370365262_thumb.jpg

post-57210-0-66547000-1370365268_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolejne,

post-57210-0-01159300-1370365307_thumb.jpg

post-57210-0-36853500-1370365312_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i kolejne

post-57210-0-65176000-1370365349_thumb.jpg

post-57210-0-99349200-1370365354_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mechanizm,

post-57210-0-02606900-1370365381_thumb.jpg

post-57210-0-53409700-1370365387_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i tyłeczek

post-57210-0-96521500-1370365418_thumb.jpg


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ładny,mój w gorszym stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odebrałem od swojego zegarmistrza kolejnego Błoniaka po gruntownej naprawie :

post-58291-0-01578700-1371329242_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny, ale czy to są oryginalne wskazówki?


"You may delay but time will not" Benjamin Franklin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.