Skocz do zawartości

Aktualizacje statusu

Wyświetl wszystkie aktualizacje

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Zegar Majak - rezerwa chodu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 antiquarius.maximus

antiquarius.maximus
  • Użytkownik
  • 1432 postów

Napisano 10 marzec 2012 - 20:08

Witam.
Kupilem jakis czas temu piekny prawie NOS zegar Majak jedenastokamieniowy.
Piekny w krysztale zupelnie inny od tych standardowych. Po powrocie od zegarmistrza ktory przygotowal go do pracy w nowej epoce gdzie czas ma inny wymiar niz wtedy kiedy wyjezdzal z fabryki, nakrecilem go i. ... I do dzisiaj sie nie zatrzymal czyli chodzi juz ponad. Dziewiaty dzien. To naprawde sporo i znacznie wiecej niz rekordowy dla mnie wynik ktory uzyskuje lotniczy ACzS :).
Czy wiecie ile taki Majak chodzi? A moze to ktos w domu.robi mi.psikusy j nakreca.go podczas mojej nieobecnosci? :D
  • 1

#2 Kieszonkowe

Kieszonkowe
  • Użytkownik
  • 404 postów

Napisano 10 marzec 2012 - 20:46

Majaki kryształowe to zegary ośmiodniowe ;)
  • 0

#3 antiquarius.maximus

antiquarius.maximus
  • Użytkownik
  • 1432 postów

Napisano 10 marzec 2012 - 21:21

Dzieki. To moj i tak stachanowiec z dobrych czasow robienia 120 procent normy.;) Generalnie jednak niezly wynik. :D
  • 0

#4 tarant

tarant

[LX]CDII

• Moderator
  • 8495 postów

Napisano 10 marzec 2012 - 22:36

Większość tych zegarów bazuje na werkach konstruowanych dla celów militarnych...za złe wyniki była kula w łeb ;).
  • 1

#5 antiquarius.maximus

antiquarius.maximus
  • Użytkownik
  • 1432 postów

Napisano 10 marzec 2012 - 23:22

Tak wlasnie pomyslalem ze moze miec cos wspolnego z militarnymi zegarami. Ten mechanizm to radziecki in-house czy jakas modyfikacja?
  • 0

#6 zbylak

zbylak
  • Użytkownik
  • 618 postów

Napisano 11 marzec 2012 - 13:16

Majaki kryształowe to zegary ośmiodniowe ;)

Nic dziwnego, jak się ma Taką Sprężynę... :D :

Załączone pliki

• 1

#7 armian

armian

e=hc2

• Użytkownik
  • 1165 postów
  • Gadu-Gadu: 4365774

Napisano 11 marzec 2012 - 17:36

Sprężyna rodem z krążownika Aurora ;) konkreniaście wygląda.
  • 0

#8 antiquarius.maximus

antiquarius.maximus
  • Użytkownik
  • 1432 postów

Napisano 11 marzec 2012 - 18:38

Majak chodzi caly czas co daje mu juz 10 i pol dnia chodzenia. ;)
  • 0

#9 antiquarius.maximus

antiquarius.maximus
  • Użytkownik
  • 1432 postów

Napisano 12 marzec 2012 - 22:28

Nie wiem co jest ale ten zegar nadal chodzi. Moze byly tez jakies jeszcze inne werki tych majakow?
  • 0

#10 zbylak

zbylak
  • Użytkownik
  • 618 postów

Napisano 12 marzec 2012 - 22:40

Nie wiem co jest ale ten zegar nadal chodzi. Moze byly tez jakies jeszcze inne werki tych majakow?

E tam, pewnie krasnale go nocami nakręcają B)
  • 0

#11 antiquarius.maximus

antiquarius.maximus
  • Użytkownik
  • 1432 postów

Napisano 12 marzec 2012 - 22:45

W kazdym razie jakies cuda B)
  • 0

#12 antiquarius.maximus

antiquarius.maximus
  • Użytkownik
  • 1432 postów

Napisano 16 marzec 2012 - 18:39

Gwoli domkniecia tego watku. Chodzil 13 dni i dwie godziny. Czuwaj :lol:
  • 0

#13 Encanto

Encanto
  • Użytkownik
  • 641 postów

Napisano 28 czerwiec 2014 - 16:55

Dziś odkurzyłem swojego Majaka i napisałem o nim kilka słów na blogu:

http://recenzjezegar...014/06/28/маяк/

Zbyt wiele to o nim nie wiem, dlatego recenzja jest dosyć krótka, ale podoba mi się w nim, że jest taki duży, ciężki i "charakterny"...

Jeśli ktoś z Was posiada jakieś bliższe informacje odnośnie bardzo solidnego mechanizmu Majaka to warto byłoby może odświeżyć i trochę ożywić ten wątek ;)

• 0

#14 sthool

sthool
  • Użytkownik
  • 983 postów
  • Gadu-Gadu: 6983120

Napisano 28 czerwiec 2014 - 22:44

Co tu dużo mówić o Majakach... Ciężki, duży, charakterystyczny zegar, który ma duszę, ale jest to dusza rogata :) Egzemplarze, z którymi ja miałem do czynienia miały jedną wspólną wadę natury czysto technicznej - jedno z łożysk przekładni chodu zużywało się bardzo szybko w porównaniu do pozostałych łożysk, czego efektem była owalizacja otworu łożyskowego. Chodzi o łożysko kola, które zazębia się z kołem wychwytowym. Ale poza tym to solidność wykonania bije na głowę współczesne wytwory zegaropodobne :)

W swoich dywagacjach nie uniknę porównania Majaków z zegarami Mołnia. Może takie porównanie nie jest do końca trafne (nie wiem jak  "w epoce" kształtowały się cena i dostępność obu marek), ale niestety Mołnie biją na głowę Majaka prawie pod każdym względem.
Inną alternatywą dla tego typu zegarów (typ można określić jako "pokojowe") byłyby zegary Agat, ale owe występowały stosunkowo rzadko w porównaniu do wcześniej omawianych Mołni.

Użytkownik sthool edytował ten post 28 czerwiec 2014 - 22:45

• 1

#15 Encanto

Encanto
  • Użytkownik
  • 641 postów

Napisano 28 czerwiec 2014 - 23:01

W moim Majaku mechanizm jest w wyśmienitej kondycji, ale to pewnie po części dlatego, że przez ten długi czas nie był on zbyt często eksploatowany. Przeleżał sobie, taki trochę zapomniany przez rodzinę, co skutkowało m.in. tym, że przez cały swój żywot był on nakręcany raczej okazjonalnie... Dzięki za informację odnośnie łożyska- z ciekawości będę śledził jego pracę i stopień zużycia.

Co do Mołni to jest to marka, która chyba cieszy się największym uznaniem wśród tego (i nie tylko tego) typu zegarów. 

Agat'a kojarzę natomiast najbardziej ze stoperami, którymi posługiwali się m.in. nauczyciele W-F za moich czasów :)

• 1

#16 sthool

sthool
  • Użytkownik
  • 983 postów

Napisano 29 czerwiec 2014 - 19:52

W moim Majaku mechanizm jest w wyśmienitej kondycji, ale to pewnie po części dlatego, że przez ten długi czas nie był on zbyt często eksploatowany. Przeleżał sobie, taki trochę zapomniany przez rodzinę, co skutkowało m.in. tym, że przez cały swój żywot był on nakręcany raczej okazjonalnie... Dzięki za informację odnośnie łożyska- z ciekawości będę śledził jego pracę i stopień zużycia.

Jeżeli Twój Majak przeleżał długo nieużywany, to chyba wypadałoby mu zrobić konserwację - czyli czyszczenie mechanizmu i nałożenie nowych oliw i smarów. Uruchomienie zegara z zaschniętymi starymi oliwami może być dla niego szkodliwe.

Co do Mołni to jest to marka, która chyba cieszy się największym uznaniem wśród tego (i nie tylko tego) typu zegarów. 

Mołnie po prostu kuszą kolekcjonerów mnogością modeli, poza tym mają dość ciekawą stylistykę (zwłaszcza egzemplarze z lat 60-tych). A mechanizm Mołnii to klasa sama w sobie :)

Agat'a kojarzę natomiast najbardziej ze stoperami, którymi posługiwali się m.in. nauczyciele W-F za moich czasów :)

W radzieckim przemyśle zegarmistrzowskim często było tak, że taka sama nazwa dotyczyła różnych typów zegarów. Oprócz Agatów (zegary gabinetowe i stopery) przykładami mogą tu być: Mołnia (gabinetowe i kieszonkowe), Majak (gabinetowe i naręczne), Slava (budziki/naręczne/stopery) czy Zaria (naręczne/budziki).

• 1

#17 w2k2

w2k2
  • Użytkownik
  • 365 postów

Napisano 30 czerwiec 2014 - 08:40

A jaka jest dokładność chodu Majaka?

• 0

#18 Encanto

Encanto
  • Użytkownik
  • 641 postów

Napisano 30 czerwiec 2014 - 08:47

A jaka jest dokładność chodu Majaka?

Trochę ciężko ją sprawdzić, bo zegarek nie ma sekundnika. Jednak po siedmiu dniach od nakręcenia odchyłka była około +1min, więc zaskakująco dobra jak na egzemplarz bez serwisu. Noszę się z zamiarem żeby zafundować mu przegląd i smarowanie.

• 0

#19 sthool

sthool
  • Użytkownik
  • 983 postów

Napisano 30 czerwiec 2014 - 10:26

Majaki miały tzw. przystawkę balansową z wychwytem typu szwajcarskiego, więc dokładność powinna być na wysokim poziomie. Nawiasem mówiąc, ta przystawka balansowa pasowała do polskich zegarów montowanych w Żukach, Warszawach czy Jelczach MEX :)

Z doświadczenia wiem, że w pierwszych pięciu-sześciu dniach po nakręceniu dobowe odchyłki nie przekraczały minuty. Pod koniec rezerwy chodu sprężyny potrafił "wyłapać" 2-3 minuty wprzód.

• 0

#20 w2k2

w2k2
  • Użytkownik
  • 365 postów

Napisano 30 czerwiec 2014 - 11:19

To rzeczywiście świadczy o dobrej jakości wykonania.

Widziałem parę razy takie Majaki na warszawskim Kole i Olimpii i mnie kusiły. Tylko żona mówi o nim "paskudztwo" :D

• 1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych