Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

dariusz chlastawa

Synchronizacja radiowa

Rekomendowane odpowiedzi

Przeczytałem w innym wątku bardzo ciekawy opis Kolegi klubowego Taktic nt działania synchronizacji radiowej zegarków i pozwalam sobie na zamieszczenie go tutaj ,aby nie zaginął w powodzi innych wątków.

Oczywiście autorem jest Taktic, ja tylko dokonałem edycji dla potrzeb tego wątku

 

 

 

 

Każdy serwer czasu na świecie, nieważne czy radiowy, satelitarny, czy internetowy/sieciowy, nadaje dwie proste informacje:

- Czas (a ściślej mówiąc datetime, czyli czas i datę w jednym zapisie cyfrowym)

- DST, czyli prostą informację dla zegarków, czy mamy aktualnie okres letni, czy zimowy.

 

Czas jest nadawany w formacie UTC (Universal Time Coordinated). W zegarmistrzostwie ze względów tradycyjno-historycznych zwany jest GMT, a w wojsku zwany jest Zulu.

 

Obrazowo i w uproszczeniu mówiąc, każdy zegarek (synchronizowany) na świecie jest informowany o tym (niezależnie skąd odbierze sygnał), która godzina jest w danym momencie na południku zerowym (czyli w Londynie) oraz o tym, czy mamy aktualnie okres letni czy zimowy.

Czyli zegarek odbiera godzinę UTC. Następnie z własnych ustawień (LocalTime) dowiaduje się ile ma dodać lub odjąć godzin do/od UTC.

 

Jeśli chodzi o czas letni/zimowy, czyli DST (Daylight Saveing Time), to mamy dwa typy zegarków:

1. Zegarki z "manualnym DST"

2. Zegarki z "auto DST"

 

ad 1. W przypadku manualnego DST, tak naprawdę zegarek nie zwraca uwagi na sygnał DST nadawany z radia, satelity, sieci. Tutaj użytkownik powinien sobie sam ręcznie włączać/wyłączać DST. W okresie letnim DST powinien być włączony na ON, a w okresie zimowym (czyli tak jak teraz) powinien być wyłączony na OFF.

ad 2. W przypadku automatycznego DST, ustawiamy sobie w zegarku DST na ON na stałe. Zegarek odczytuje z serwera czasu czy jest czas letni czy zimowy i automatycznie przesuwa odpowiednio czas.

 

 

W przypadku krajów w których ustawowo nie używa się przesuwania czasu (np Rosja, Chiny), DST powinien być na stałe wyłączone na OFF, i nie ma problemu..

 

 

 

Użytkownik Encanto dnia 17 grudzień 2011 - 22:38 napisał

wcześniej myślałem, że ten sygnał zawiera więcej informacji.

 

Uwierz staremu informatykowi, wyjadaczowi, który na tym zęby zjadł że byłoby to straszliwie kłopotliwe dla zegarów, które mogą korzystać alternatywnie z wielu serwerów czasu.

Weźmy na przykład takiego mieszkańca Francji z G-shockiem synchronizowanym, który mieszka gdzieś w połowie drogi między nadajnikem niemieckim i angielskim. W zależności od warunków terenowych, atmosferycznych itp.. w zasadzie jest wszystko jedno z którym nadajnikiem mu się zegarek zsynchronizuje, ponieważ obydwa nadają w formacie UTC. Gdyby nadajniki nadawały w swoich formatach lokalnych, ty byłby kłopot..

 

A weźmy takie zegarki w komputerach, które mogą się zsynchronizować z różnymi serwerami, czy to w USA czy w Europie, czy w Azji.

Zegarek w komputerze działa tak samo jak naręczny. Odbiera czas uniwersalny UTC z serwera, a czas lokalny przesuwa w zależności od własnych ustawień.

Jeśli masz Windowsa, to dwukliknij sobie zegarek w prawym dolnym rogu. Potem przełącz na zakładkę "Strefa czasowa". Tutaj zapewne masz ustawione "GMT+1 Warszawa", a pod spodem zapewne masz zaznaczony checkbox "Automatycznie uwzględniaj zmiany czasu" (czyli masz ustawione Auto DST)

Czyli Twój zegarek w komputerze najpierw pobiera czas UTC z serwera czasu (nieważne skąd, kliknij zakładkę Czas z Internetu), potem przesuwa czas UTC o +1 godzinę, a jeśli jest okres letni to dodatkowo przesuwa czas o +1 godzinę

 

Gdybyś był Rosjaninem to ustawiłbyś "GMT+4 Moskwa" a checkbox byś odchaczył, ponieważ w Rosji nie zmienia się czasu na letni.

 

I gitara. Obaj (i Ty i Rosjanin) możecie sobie synchronizować zegarki w swoich komputerach z tego samego serwera czasu, i obaj macie swój/dobry lokalny czas w swoich komputerkach

A zegarki naręczne elektroniczne/synchronizowane działają na tych samych, uniwersalnych zasadach

 

 

Taktic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy pytania również w temacie można zadawać, ale...

 

czy są takie miejsca w Polsce/Europie, w których synchronizacja nie zadziała, bo np. sygnał znikąd nie dochodzi? a jeśli tak, to czy jest gdzieś dostępna mapa zasięgu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość EPPL
multiband6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha, dzięki bardzo. ale znakiem tego, jak wybiorę się w te wakacje nad Morze Czarne, sygnał nie będzie docierał, i co wtedy?

 

czy zegarek (g-shock) przestanie się co noc aktualizować i będzie łapał jakieś tam minimalne odchyłki (żaden problem), czy z racji tego że nie będzie sygnału, przestanie mi wskazywać czas (duży problem).

 

pytanie może wydawać się idiotyczne, ale miałem kiedyś zegarek biurkowy, który np podczas zmiany czasu z letniego na zimowy świrował i nie pokazywał godziny przez pewien czas, więc dobrze by było wiedzieć jak zegarki naręczne reagują na sytuacje bez sygnału.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość EPPL
Ha, dzięki bardzo. ale znakiem tego, jak wybiorę się w te wakacje nad Morze Czarne, sygnał nie będzie docierał, i co wtedy?

 

Nic. Zegarek będzie chodził według ostatniej aktualizacji.

 

czy zegarek (g-shock) przestanie się co noc aktualizować i będzie łapał jakieś tam minimalne odchyłki (żaden problem)

 

Tak. Odchyłki niewauważalne.

 

czy z racji tego że nie będzie sygnału, przestanie mi wskazywać czas (duży problem).

 

Nie przestanie.

 

pytanie może wydawać się idiotyczne, ale miałem kiedyś zegarek biurkowy, który np podczas zmiany czasu z letniego na zimowy świrował i nie pokazywał godziny przez pewien czas, więc dobrze by było wiedzieć jak zegarki naręczne reagują na sytuacje bez sygnału.

 

Zegarek z synchronizacją radiową sam zmieni czas. Bez synchronizacji trzeba ręcznie przestawić godzinę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zapytać czy można wyłączyć automatyczną aktualizacje czasu ? Mam takie mieszkanko ze za cholerę nie chce sie zegarek w nim synchronizować. Udaje mu się to na klatce schodowej po drugiej stronie korytarza i na balkonie ale przeciaż nie będę zostawiał zegarka na balkonie :) Szkoda zeby się łączył co godzinę w nocy jak i tak nici z synchronizacji a ja sobie raz na jakis czas wykonam ją ręcznie. W istrukcji nie mogę znaleźć pomocy :( Mam zegarek Casio WVA -M650TD-1AER.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki tam jest konkretnie moduł? W większości można wyłączyć.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholerka nie mam pojęcia. Nie znam się kompletnie na zegarkach :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ROLMEGA

numer modułu masz napisany w ramce na deklu zegarka,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój sprawdzony patent na zawsze udaną synchronizację:

1. odkładasz na noc na parapecie okna wychodzącego na zachód

2. kładziesz tarczą do dołu

3. ustawiasz tak by indeksem "12" był na zachód (jak nie ma wskazówek to chodzi o górną część tarczy, bo tam w G jest antena)

Musi zadziałać :)

 

Z moich obserwacji wynika, że najważniejsze są punkty 2 i 3.

Początkowo też szukałem miejsca, ale w tej chwili odkładam normalnie na półkę z zachowaniem powyższych uwag.


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

......A weźmy takie zegarki w komputerach, które mogą się zsynchronizować z różnymi serwerami, czy to w USA czy w Europie, czy w Azji.

Zegarek w komputerze działa tak samo jak naręczny. Odbiera czas uniwersalny UTC z serwera, a czas lokalny przesuwa w zależności od własnych ustawień.

Jeśli masz Windowsa, to dwukliknij sobie zegarek w prawym dolnym rogu. Potem przełącz na zakładkę "Strefa czasowa". Tutaj zapewne masz ustawione "GMT+1 Warszawa", a pod spodem zapewne masz zaznaczony checkbox "Automatycznie uwzględniaj zmiany czasu" (czyli masz ustawione Auto DST)

Czyli Twój zegarek w komputerze najpierw pobiera czas UTC z serwera czasu (nieważne skąd, kliknij zakładkę Czas z Internetu), potem przesuwa czas UTC o +1 godzinę, a jeśli jest okres letni to dodatkowo przesuwa czas o +1 godzinę

 

Gdybyś był Rosjaninem to ustawiłbyś "GMT+4 Moskwa" a checkbox byś odchaczył, ponieważ w Rosji nie zmienia się czasu na letni.

 

I gitara. Obaj (i Ty i Rosjanin) możecie sobie synchronizować zegarki w swoich komputerach z tego samego serwera czasu, i obaj macie swój/dobry lokalny czas w swoich komputerkach

A zegarki naręczne elektroniczne/synchronizowane działają na tych samych, uniwersalnych zasadach

 

 

Taktic

post-48316-0-03530600-1493452564.jpg

Wiem ze sporo kolegów synchronizuje swoje zegarki w oparciu o wskazania zegarow atomowych dostepnych drogą internetową, np o tą- https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://zegarki.uhrzeit.org/zegar-atomowy.php&ved=0ahUKEwiTlOfjmMnTAhUiAZoKHUYuCPAQFggnMAE&usg=AFQjCNH3IjfPMM48K2eUXDMWTGBAC6L1pg

Wskazania mogą wprowadzać w błąd, uwarunkowane jest to szybkoscią przekazywania sygnału przez operatora sieci.

Na zdjęciu wskazania, łacze stałe, komputer i karta 'Play' w tablecie, dodam ze telefon którym było wykonane zdjecie (T-Mobile) wskazywał jeszcze inny czas.

 

A więc wskazania czasu w różnych komputerach jak pisze kolega @Tactic z tego samego serwera czasu niestetety nie będzie taka sama.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wedlug mnie ciekawym pomysłem moze byc montaż modułu do synchronizacji w..... zegarkach mechanicznych.

Jak myślicie?

To by rozwiązało wiele " problemów " w tego typu zegarkach....


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno by pomogło. Zwłaszcza jak się ma jeden zegarek ;)

Ale pojawiła by się bateryjka, no i cały moduł elektroniczny, w sumie zegarek stałby się hybrydą.

Nie rokuję temu zbyt dużej popularności :)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jak w ogóle z realizacją.

Elektroniki musiałoby być znacznie więcej, bo to ona przecież byłaby odpowiedzialna za korektę czasu.

Boję się, że na tyle dużo by zegarek minimum w połowie był kwarcowym.

Stawiam pytanie: po co to robić? :)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduł tylko do korekty czasu, w tym celu :)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem cel.

Nie rozumiem tylko dlaczego okrężną drogą mamy dochodzić do zegarka kwarcowego ;)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanicznego, ze wsparciem elektroniki, lepiej brzmi, zreszta spece od marketingu by dali rade;)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękno szwajcarskich mechanizmów z atomową dokładnością w każdej chwili.

Nabywcy na pewno by się znaleźli :)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, kiedy będę wiedział czy mój protrek PRG-300 jest zaktualizowany i jak mnie o tym poinformuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie prędko, bo ten model się nie kalibruje :)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.